1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најперспективен факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од Annika, 27 јануари 2010.

  1. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Јас сум 1 година на економски, и баш сега решавам интеграли :tmi:
    Значи има математика, али само во прва година, во првиот семестар, и тоа не е тешка, барем за мене. Е сега имаш статистика во втор семестар и мислам дека има пак нешто математика во трета година.
    Али сега баш ти пишав пример за множење и делење на дропки во темата Математика, и верувај тоа ако не го знаеш сега, не ти претстои блескава иднина во економската математика ;)
    Али ти си знаеш :)
     
  2. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Нема многу математика на економски и таа што е не е којзнае колку тешка. Иначе за тежок, тежок е како и секој друг факултет. На вас што сте по нова програма ептен ви е олеснето, за разлика од нас што каде каде со потешки предмети се расправаме. Сега имате многу изборни, така да не е ништо страшно.
     
  3. baki-dk

    baki-dk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    Ти слободно барај стипендија во Шведска на институт за природни науки и истражување. Позз
     
  4. xSunsetx

    xSunsetx Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    3
    Хај ту евриуан :D ...за преспективни факултети мислам дека нашите во Македонија не важат..попреспективни се оние во странство и јас сум во потрага по преспективен факултет :D па затоа ако знаете некои страни на факултети во странство поврзани со информатиката,телекомуникациите плис пишете ми во ЛП
     
  5. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Аналитичка биохемија или Молекуларна биологија :?: Што според вас е поперспективно ?
     
  6. poison.ivy

    poison.ivy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    198
    Се нервирам што информатичарите се многу експлоатирани, на почеток може и ич пари да не ти даваат, па после да работиш за 6000, па после за 12 000 и дури после година-две да видиш 18 000. Јас сега само што завршив и барам работа за програмирање, ама не е така лесно да се најде се бара искуство :( Евентуално врски ако имаш, ај белки ќе дојдат подобри времиња...
     
  7. poison.ivy

    poison.ivy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    198
    со аналитичка можеш во лабораторија да работиш и да земаш прилично добра платичка, ама прашање е колку е лесно да влезеш во болница на работа ... :^) не знам.
    А за молекуларна појма немам што да ти кажам :(
     
  8. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Во секој втор оглас читам бараат информатичар ама со искуство, па оваа младина што сега дипломира каде ќе оди . од некаде мора да се почни па со тек на време ќе се унапредуваш и ќе добиваш добра плата. Извади си партиска книшка и примена си на работа дали со искуство или без -Жално но вистинито :x
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. poison.ivy

    poison.ivy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    198
    Не би рекла дека за мојата струка се вработуваат со партиски книшки. Фирмите за софтвер се приватни, и тука нема влијание политиката. Но има влијание т.н. роднински или пријателски врски. Знам конкретно за мој случај, влегов дури во втор круг на интервју во една фирма и паднав, а после една недела дознав дека вработија еден мој колега за кој знаев дека нема баш познавања и тоа во истата таа фирма, се чудам како тоа така кога фирмата демек била јака и само перспективни луѓе вработувала.
     
  10. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    незнаев каде да го сместам прашањето па еве овде да прашам, ако има некој на последипломски студии на европски универзитет нека ми пише лп или нека објасни тука подетално за износ, стипендии и нешто слично. Благодарам ;)
     
  11. Gjavolce

    Gjavolce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Сите мислења ги прочитав...и нигде не го сретнав мојот факултет хихихих го нема на картата :D
    Инаку сум на Факултет за Безбедност (поранешна Полициска Академија), насока криминалистика ;)
     
  12. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Не сум презадоволна од изборот на факултет кој го направив и завршив од економската група на факултети е, немам ни ден работно искуство во струка, се изнаработив на работни места кај што ни факултет не ми требаше, работев и додека студирав вонредно не му препорачувам никому си го расипав сонот тогаш, за нерви изгубени да не правиме муабет.
    Најперспективни се показаа информатичкиот и јазичните барем во мојот град оние кои ги завршија нив најдоа соодветно вработување. Па некој ако се мисли за избор на факултет, нека ги земе во предвид.
     
  13. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Информатика 8) Супер задоволна сум од мојот избор и да треба одново да бирам пак ќе го изберам истиот...
     
  14. snegulka21

    snegulka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    92
    Годинава завршувам на техничка информатика и жалам за изгубеното време. Ништо не не научија а јас самата ако не вложев толку труд можеби немаше ни да завршам. Посебно со ова сега 3години додипломски стуии и 2 за магистерски ептен работава е катастрофа.
     
  15. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Јас студирам на шумарски, озеленување и унапредување на животната средина и сум презадоволна со мојот избор
    знам дека за ова има секогаш работа, плус смерот е таков шт можеш потоа да работиш и како пејсажен архитект и како еколог
    во странство има многубројни проекти на оваа тематика а сега и се повеќе се нудат стипендии од оваа област

    баш си го сакам смерот :D
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. pinkgirl92

    pinkgirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    2
    Јас сум 4та година средно по многу размислување и двоумење сватив дека најмногу ме влече економскиот. Е сега незнам точно кој смер - ако има некој што студира економски ќе го замолам да ми даде некои упатства (што е најпреспективно, како е лесно/тешко) дали ќе има приемен испит. 1ва и 3та година просекот ми е 5 а втора 4, сега и 4та година би требало да ја завршам со 5
    Ќе ме примат ли? (со оглед на тоа дека не ми се сите петки имам и 4 по некоја 3 дури и две 2 од втора година :worried: ) Кој смер би ми го препорачале?
     
  17. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    ^^ би ти препорачала да се запишеш на маркетинг, менаџмент, како што забележувам од мојата генерација тој смер некако полесен испадна за разлика од финансов менаџмент и е-бизнис добро секој смер си има потешкотии не викам не, ама со оглед на мои другари другарки мислам дека е полесно таму! ако веќе сакаш економски,а и со помал просек примаа таму некаде со 8,00 вкупно со положена матура!!
    (и тоа во државна квота) сепак зависи од конкуренцијата и од општо земениот просек за положена матура во цела Македонија
     
  18. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Мене ми е уште рано, ама изгледа ќе се запишам на ПМФ, од оваа година КОНЕЧНО има нов смер, туризам, што и го учам во средно и ми е многу интересно, а богами има и работа.:) Кога гледав што предмети има, пријатно се изненадив зошто некои 70% ги учам сега, иако нормално, на факултет ги учиш тродупло подетално и поопширно. Ама сепак, основата ја имам така да не би требало да имам некои поголеми проблеми. А кога не би одела на туризам, веднаш би упишала англиски, преведување и толкување. :)
     
  19. Blondie01

    Blondie01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    шо мислите за архитектонски?
    дали мора во 3та средно да изберам математички смер под А за да одам на архитектура ?
     
  20. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Сигурно ќе те примат, ако имаш подобра матура и во државна квота... Најпреспективно и не можеш да знаеш, можеби фансиски менаџмент ама таму има многу голема конкуренција. За лесно на општа економија е најлесно, па надворешна трговија, маркетинг..менаџментите по се изгледа се најтешки. Приемен нема шанси да има :) Инаку имаш опција прво да напишеш на кој смер сакаш, па на тој ако не те примат на кој др би сакала, значи си ги рангираш и ако не те примат во тој првиот ако има место во вториот што си го пишала те примаат...итн :) А кој смер, сама ќе си одбереш, зошто како што ги слушам постарите викаат дека тешко по тој смер да најдеш работа а и да најдеш 80% од тоа што ќе ти треба го учиш во првиот период додека работиш..изгледа само дипломата им е важна :D
     
    На pinkgirl92 му/ѝ се допаѓа ова.