1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најперспективен факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од Annika, 27 јануари 2010.

  1. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.043
    Допаѓања:
    6.650
    Пол:
    Женски
    Мислам дека на финки сега се запишуваат премногу студенти. Вистина има работа, но и преголеми се квотите на факултетот.
     
    На cresa-jagoda, ElenaOfRivendell и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
  2. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Медицина сега за сега за во странство да. Тука не, премногу е потценета, келнер зима 23-25.000, општи доктор зима 20.000 и пртитоа мора да ги вади од кал сестрите што завршиле на Кочо Рацин Универзитетот. А информатика исто беше мн. ценета, но сеа како се повеќе сд запишуваат таму доаѓа до презаситување од таков кадар. Ако продолжи така за 4-6 години ќе падне вредноста. Моментално гледам се намалува саатницата за графички дизајнери затоа што е една од полесните насоки и веќе се презаситува.

    Едит: медицинските сестри оние баш што се стручни, работат се' и сешто и тоа за мала плата, привано дури за 12 или 15.000 што е срамота.
     
    На cresa-jagoda, Ambitious, DiCaprio и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Докторите што си работат приватно се утепаа од правење пари. 5000-7000 евра месечно идат, за нив тука е странство. Специјалисти зборам, а мстичните и тие што се приватно не се за жалење ич не се замараат само ти даваат упати за ваму-таму, 4 лекови ги даваат на сите и се со мирна глава. Јас сум 5та година на медицина и стварно се двоумам дали воопшто да специјализирам.

    И овие се факултети и кадри што секогаш, сегде се бараат и затоа ги спомнав.
    А да завршиш правен, историја, или педагошки не можеш у странство да работиш, а со овие кај и да одиш имаш отворени врати.
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Има има ама тие што работат приватно (ваљда мислиш на Систина Ремедика и Жан Митрев) кај се не имаат специјализирано, а тоа е дебела пара и не може секој да влезе. Шо е со докторите кои оперираат и работат дупли смени и земаат 500 до 1000е. Тука ни на стажантите не плаќаат, барем не плаќаа нз како е последнава година.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  5. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    На тие што приватно си имаат отворено ординација гинеколошка, уролошка, уво нос и грло па дури и стоматолозите.
    Медицината е бизнис
    Страшна работа затоа бегаме сите странство.
     
  6. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Јас сум матурантка и сакав да продолжувам општа медицина,но искрено се предомислив премногу труд,напор и учење треба и цел живот да си го посветам на тоа не фала и не вреди според мене. Се одлучив за друг факс мислам дека ќе ми биде многу подобро и по перспективно е.
     
    На cresa-jagoda, DiCaprio и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  7. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    5.289
    Пол:
    Женски
    Јас сум медицина и ич не се каам, како прво, вреди и тоа многу, како второ, не е толку страшно и тешко како што го прават (мене лично не ми е), не е точно дека не можеш од дома да излезеш, не е точно дека треба да не кренеш глава од на книга.. Само добра организација и љубов кон тоа е потребно,да бидеме реални, и на сите други факултети треба напор и труд,сепак е факултет, а и за учење сме дојдени.
     
    На Glowy и Just.do.it им се допаѓа ова.
  8. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    @Kimberly11 Ако имаш голема желба оди.
    Јас еве имам уште малку до дипломирање и на моменти се каам, заради тоа што имам скоро 24 години и немам сопствени пари барам од моите уште, а моја генерација деца се вработени и се свои луѓе. Тоа не е некоја причина ама ме нервира. Друго, имам депресивни периоди кога се испити, колоквиуми итн. Не е воопшто организирано и гледам околу мене неправди, како колеги плаќаат испити, буткаат професорите намерно. Некогаш губам волја.
    Мој совет, ако имаш желба за медицина нека не те плаши тоа, ќе имаш време за све ама, да студираш во Бугарија. 100 пати се подобри од тука. Мене тоа ми е најголема грешка што не се запишав таму.
     
    На Feminist20 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Еј како се менуваат работите порано беше срамота да кажеш дека студираш во Бугарија и тие шо имаа слаби оцени и не ги примаа на држвните факултети одеа таму да студираат, сега дојде ред тие да се подобри и понапредни од нас. Ма да и ден денес некои купуваат дипломи таму.
     
  10. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Да, сега е обратно.
    Имаат многу повеќе пракса и поквалитетна. Дипломата им е призната насекаде низ Европа, имаш подобри можности за специјализација или вработување таму.
    Во предност се во секоја смисла
     
    На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.043
    Допаѓања:
    6.650
    Пол:
    Женски
    Да, така е само на софискиот универзитет. Другите се далеку понеквалитетни од скопскиот.
    А дека се многу понапредни во медицината од нас, се дефинитивно.
     
    На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
  12. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Точно.
    А, тој што сака да учи и се интересира, ќе учи без разлика дали е во Скопје, Штип, Варна итн.
    Медицината е таа иста сегде. Зависи кој какви можности има.
     
    Последна измена: 23 февруари 2020
    На Dust и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
  13. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Точно само што многу готованска нација стануваме, а и до негде со право. Кога секакви се примија и некој не работи зјапа во телефон и се шета низ ходници првите 2-3 години ќе имаш ентузијазам ќе работиш и за другите после инат ќе те фати и тебе кога ќе ги видиш неправдите и коа тој/таа ќе зимаат поголема плата без работа и така зачаран круг кога се цени повеќе некој што ломоти отколку некој што работи.
     
  14. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.043
    Допаѓања:
    6.650
    Пол:
    Женски
    Да, но тука се дискутираше за кој факултет е поквалитетен.
    Инаку дефинитивно кој колку се труди и се интересира толку и ќе научи.
     
  15. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Е баш тоа ме нервира и демотивира најмногу. Пред 4 дена полагав гинекологија, колешката што беше пред мене не знаеше утерус што е, вика слепо црево. Ја пушти со 6ка зашто имаше ургирано. Мене ми беше срам што ја слушам.
    Имам безброј такви примери што се не видов во овие 5 год.
    Самите си ги упропастивме кадрите затоа умираат родилки во 2020, и од обичен грип.
     
    На dayla, Mrs. Lovett, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Струката ми е здравствена сум била на пракса на сите клиники,свашта сум видела и тоа плус ме предомисли..
     
    На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Е ваквиве први ќе се вработат затоа што уште сега им се чува место, и јас знам безброј примери.
     
    На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JasnaStojanoska

    JasnaStojanoska Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Е за ова те подржувам, а тоа е така зошто во нашата држава ретко кој има амбиции за нешто повеќе, сите сакаат да се запослат во државно, да имаат каква таква редовна плата, и едно станче во кое ке живеат во до крајот на својот просечен живот
     
  19. JasnaStojanoska

    JasnaStojanoska Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Вака сега, колку од тие ке излезат вистински информатичари, не е поентата само да се заврши факултетот туку да имаш знаење и да бидеш конкурентен на пазарот. пример од 1000 студенти прашање е дали 300 ке бидат солидни
     
    На Glowy и Just.do.it им се допаѓа ова.
  20. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.043
    Допаѓања:
    6.650
    Пол:
    Женски
    Проблемот е што на сите факултети квотите се преголеми.
    И нормално е дека секој што завршил факултет може да се надева и да бара работа според тоа што го завршил, без разлика дали научил на факултет или не, ако има диплома има право да бара работа соодветна на тоа што го завршил.
    Според мене многу подобро е да има приемен испит на сите факултети. И така полагањето ќе биде за сите исто, во исти услови спроведено, а не како матурата некаде многу се препишуваше, некаде не смееше да се погледнеш во туѓ тест.
     
    На Glowy и nevermet18 им се допаѓа ова.