1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најперспективен факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од Annika, 27 јануари 2010.

  1. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски

    Знам.. ама немам каде да одам на друго место. Плус положувам добро.Си се тешам дека можеби еден ден ќе го засакам ова. Инаку јас сум многу креативна како особа и би се бавела со нешто што ќе можам да го изнесам тоа добро, но во Македонија би била само шнајдерка и ништо повеќе. А можеби сум и премногу млада па се уште не знам што сакам и како се гледам. Ама решена сум да останам тука и ако треба со маки ќе завршам кога-тогаш.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Britneyboy

    Britneyboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    5
    Што ќе кажете за економски факултет? Се наоѓа ли лесно работа? Лесно ли се напредува? Моментално сум во последната година од студиите, па ме интересира ваше мислење. :)
     
  3. wings12

    wings12 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2020
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    195
    Луѓе и да го сакате тоа што го студирате ќе имате моменти кога ќе чувствувате омраза зошто нешто нема да ви оди по план или со професор ќе имате негативно искуство. Најлесно е да упишеш друг факултет и многу го прават тоа поради две причини, сватиле што стварно сакаат или им треба диплома. Во нашата држава приоритет е да имаш факултетска диплома за да најдеш работа каде што нема да те третираат како малоумен.

    Тие што уште студираат нешто што не сакаат е можеби зошто неќаат финансиите што ги дале да ги изгубат туку така или ете немаат нерви да почнат од почеток. И понекад ова е единсвена опција за многу луѓе кои се измачиле на факултет каде профрсорите се мачни.
     
    На EvaBraun23, Kimberly11, Mxrx и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    И трите се преубави струки, пред се хумани, и верувај дека што и да одбереш, доколку го учиш со љубов и се посветиш - ќе ти биде перспективно. И секако, доколку не успееш во Македонија, здравствените струки се нешто што секаде се бара.
    Со оглед на тоа што сум од фармацевтската фела, јас ќе ти дадам совет доколку ТИ сакаш да студираш фармација, да не ги слушаш тие демотивирачки муабети од страна. И јас добивав такви совети од лица од кои воопшто не барав мислење, но за среќа јас не им обрнав внимание и си терав по мое - и воопшто не зажалив! А за тоа дека 90% завршуваат во аптека и дека кај нас нема перспектива за оваа фела, не се согласувам бидејќи имам голем број на примери за спротивното.
    Медицината е исто прекрасна. Можеби здравството не е сјајно кај нас, но лекар што работи со љубов и се труди - секогаш го наоѓа своето место. Стоматологијата е според мене нешто во кое најчесто мораш да вложиш сам големи финансии, но се во свое време. Најбитно е самата да си размислиш и одлучиш, во секој случај ништо од овие 3 не е лоша одлука, а и не знаеме што носи иднината. Со среќа :)
     
    На EvaBraun23, Star_dust и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.220
    Зошто велиш дека за стоматологија мора да се вложат финансии? За дообуки мислиш? Има пријателка на 40 години, само 3 години работеше во струката. Кога е невработена кажува дека испушта многу семинари, и највројатно со тоа не е конкурентна.
     
  6. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Затоа што мислам дека најисплатливо на стоматолозите им е да си отворат сопствен бизнис, а опремувањето на стоматолопка ординација е прилично скапо :)
     
    На cresa-jagoda, Tanjamm и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.220
    Преку АВРМ даваат 3.000 евра, но мислам дека тоа не е доволно како што кажува другарка ми. Инаку, треба да има и лекарот пациенти за да се исплати, да му тргне бизнисот, во спротивно ништо.
     
    На macysh му/ѝ се допаѓа ова.
  8. David N

    David N Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Зраво дечки, 4 година сум средно и планирам да се запишам на ФИНКИ на смерот :
    • Примена на информациски технологии
    Уште од мал ме интересира програмирање, лесно се снаоѓам со компјутери и имам такви ствари но имам проблем со математиката што многу слабо ја знам и имам одбивност спрема неа.

    Видов дека во овој смер има само една математика (дискретна) во прва година. Да ве прашам за ваше мислење. Дали да се запишувам или поради тоа што сум слаб со математиката да си бркам некој друг факултет што не е за програмирање?
     
  9. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Запишисе на ФИНКИ, мислам дека ќе згрешиш ако не се запишеш, бидејќи викаш дека си добар во порграмирање и сакаш компјутери. Доста перспективен факултет и работата како програмер е секаде барана и ќе биде уште повеќе, како што се развива технологијава. Математиката се совладува, плус ако е ете еден семестар само така е ставена колку да има математика.
    Исто и на Архитектонски еден семестар е математиката, јас тапа си бев математика, но редовно одев на предавања и вежби, после тоа вежбав дома и положив. Така да немој за еден предмет да се откажеш од тоа најмногу што те привлекува како професија.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.701
    Пол:
    Женски
    На секој факултет ќе наидеш на некоја тешкотија.
    Ако сакаш тоа да го учиш, те влече, тогаш не се плаши од предизвик. Многу концетрација на предавање, ако треба има и приватни часови (кои може и нема да ти требаат), се се надминува.
    А ако запишеш друг, веројатно нема да ти биде интересно, па се ќе ти биде тешко.
    Факултет е перспективен и нема да згрешиш.
     
    На Besmrten, cresa-jagoda и Mxrx им се допаѓа ова.
  11. Hacon

    Hacon Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    540
    Пол:
    Машки
    Дали има некој што студира или завршил на Филозофскиот факултет отсек- Историја, и колку е просперитетна таа струка.
     
  12. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш цел живот да го посветиш на учење лажги со опашки.
     
    На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
  13. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Економски или ИТ (на англиски) на Американ Колеџ.
     
  14. Hey Boo

    Hey Boo Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2020
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    29
    Мислења за правен факулет Јустинијан. Ќе нЈДм ли работа како правниик?
     
  15. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    9.138
    Пол:
    Женски
    Па дали ќе најдеш работа никој не може да ти каже.
    Секој со својата среќа.
    Можам да ти кажам дека правници има колку сакаш, не е дефицитарна професија.
     
  16. Diggie

    Diggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    11
    Здраво дечки,веќе неколку месеци размислувам за мојата иднина,и морам да кажам дека ме фаќаат кризи... 4та година сум,и за многу кратко време ќе треба да се запишам на факултет. Се размислувам помеѓу фармацевски факултелт,биохемија на пмф и лаборант. Значи не можам да се одвучам,би се запишал на сите три факултети ако можев.Што мислите вие,кој по вас е повеќе преспективен,со кој би можел да успеам да се вработам во Германија (желба ми е таму да живеам):?
     
  17. Feminca

    Feminca Нов член

    Се зачлени на:
    25 март 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Dali ima nekoj sto e zapisan ili zavrsil na turizam-ohrid? Ako ima neka mi pise ili neka spodeli iskustvo...
     
  18. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Медицинска сестра, уште да знаеш германски супер ќе биде.
     
    На ElenaOfRivendell и truffles им се допаѓа ова.
  19. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Видов дека ти имаа пишано дека двата факултети немаат допирна точка баш напротив. Смерот криминалистика има многу голем број правни предмети во кој е опфатен 70% од матријалот што се учи по истите предмети на правен. Јас дипломирав на криминалистика, другарка ми на правен. Многу слични предмети има, но има и предмети што немаат никаква поврзаност.
    Пс: и двете не работиме со факултетот :@
     
    Последна измена: 9 април 2021
    На Maja015 и злоба им се допаѓа ова.
  20. Thor1234

    Thor1234 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2021
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Мислење за Градежен факултет - Скопје. Какви се професорите, дали е тежок како што кажуваат, дали може да се најде солидна работа после дипломирање и слично?