1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најперспективен факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од Annika, 27 јануари 2010.

  1. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    На триста евра плата и двевипол евра не е малку. Сега така ако правиме паралела за сенешто, колку е интенет или мобилна претплата? Колку е струја а колку гас? Колку чинат основни продукти за хигиена на пример еве во едно обично Дм? Облека и чевли? Има многу да се пишува, никад крај.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.127
    Пол:
    Женски
    Нема што да се зборува, се е кажано. Може да утре да пишуваме овој вака живееше оние поинаку живееле, ама да ја гледаме реалната слика. Лошо е да се живее во фантазии, Фамилии едвај крај со крај врзуваат од ненормалано високи сметки и прескапи производи, се е покачено за 200 %,а ама не секој може да ја види реалноста. Моменталната ситуација во дражава е екстремно лоша, а ако продолжи вака и тие што не планирале да се иселат, кога тогаш ќе се иселат, затоа што во оваа држава нема иднина за младите.
     
    На Tanjamm и Feminka22 им се допаѓа ова.
  3. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.624
    Пол:
    Женски
    Многу полесно е да се теоретизира, а работите се многу поразлични во пракса. Што очекуваш на вести да кажат? Дека не не бива за ништо? Нормално вината на младите ќе ја префрлаат. Јас познавам многу луѓе со високо образование кои не се вработени, а други земаат минимална плата.
    Кога ќе бидеш во потрага по работа, малку поразлично ќе ги гледаш работите. Тогаш ќе ја видиш вистинската ситуација во државата.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    Не си во допир со реалноста. Законски не е дозволено плата да биде двеста евра, тоа е недостоинствено. Тоа што некој не сакал да учи, не го бивало, немал услови да се школува или да се снајде, не значи дека треба да биде третиран како куче, да не биде платен и уште да му се збори дека многу му е платата. Стои ти у кујна цел ден сецкај марули за милион души на норма, и после дојди пишувај тука.
    Исто како јас да ти кажам тебе сега дека е очигледно дека немаш осет за домашен буџет, не пазаруваш, не плаќаш сметки, даноци, додатоци, здравство, пензиско, провизии, кредит, хипотека, седиш со другарите од економски и читаш нерелевантни статистики и гледаш Мтв и тоа треба да биде неприкосновен извор на информации за тебе. Немаш деца на кои мораш да им обезбедиш облека, обувки, курсеви, храна, ужинки, летен одмор, зимски, родендени, празници, имендени. Немаш кола, не плаќаш технички, регистрација, бензин, каско, гребнале, чукнале, скршиле ретровизор. Сметки за скали, лифт, се расипала машината за перење, пеглата, треба нов капут за зима, пропуштаат кондурите. Покрај работа 24 саати треба ѝ да си ја гушнеш фамилијата, пријателите и така до бескрај и назад.
    Некои коментари стварно не мораш ни да ги пишуваш, задржи за себе, не добиваш ништо ако си нетактична, не е борба за медал кој е во право, форумов треба да личи на разговор.
     
    На stranger2, Glowy, Ena05 и 13 други им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.703
    Допаѓања:
    42.918
    Пол:
    Женски
    https://kariera.mk/
    https://www.vrabotuvanje.com.mk/
    нема работа?Не, него не им се работи за ситни пари, ама зрно по зрно погача.
    Шо струја имате шо ви доаѓа по 10,000 сметка?
    Ние (сеа прашав) 1500 плаќаме, без парно пошо сме на градско.
    Кај најде 10,000.
    Ме шокираше дури коа видов.
    Ја по мене сум реална, ама секој глеа со свои наочари на работава, and thats okay.
    Ама факт е дека има работа.Не може да ме убедите у спротивното.Значи не може, иам отварано огласи милијарда пати.
    Башка после факс, не е дека сите си идете од дома и по кирија, сигурно и штедите нешо.Ја не знам луѓе (со средно,факс) шо од коа нашле работа си отишле од дома, пошо е глупо.Така на почеток и за себе заштедуваш.
    Ја од овде не си идам.Може да се напраи нешо од државава, само неќете.Мислите другите земји од вчера се богати?Абе се работи и се учи, нема неќам ова неќам она
    Ако го прашате чичко Гугл зашто Германија е богата
    Germany is one of the largest exporters globally with $1810.93 billion worth of goods and services exported in 2019. The service sector contributes around 70% of the total GDP, industry 29.1%, and agriculture 0.9%. Exports accounted for 41% of national output.
    Budget balance: : €49.8 billion surplus (2019); ...
    GDP per capita rank: 15th (nominal, 2021 est.); ..

    Ако го прашаш зашо ние сме сиромашни
    Political and ethnic tensions are contributing factors to the widespread poverty. Suspected government corruption in elections and ongoing prejudice between the Albanian and Macedonian populations prevent the stability necessary for economic improvement.Mar 12, 2017
    1. Unemployment is a major cause of poverty in Macedonia. The rate of unemployment in Macedonia was 23.4 percent in 2016, rendering one in four people unable to find work. The shift from a Yugoslavian command economy, in which the central government mandated many aspects of the market such as prices, incomes and investments, to the modern democratic economy, subject to volatile influences such as supply and demand, has left many citizens without job opportunities.

    https://borgenproject.org/poverty-i...,stability necessary for economic improvement.
    сите со факс, магистер фаќаат џомка, а овде остануваат деца, пензионери и неписмени, епа кој сакате да работи?
    Дедо од 70 год, дете од 15/16 или некој шо не знае ни таблица множење, НЕ МОЖЕ да допринесе
    Имаме земји бре, ние сме плодна држава, и пак увезуваме???
    Пиперки патлиџани, ориз дрндрн, а у маркети се` е скоро увезена роба
    Зашо не извезуваме, наместо да увезуваме??


    Завод за статистика:
    [​IMG]Вкупни расположливи средства, просек по домаќинство ( 2020) : 479 207денари
    Вкупни употребени средства, просек по домаќинство ( 2020) : 341 715денари


    [​IMG] Активно население ( I.2021) : 943964
    Вработени ( I.2021) : 793121
    Невработени ( I.2021) : 150843
    епа ќе ме извините.
    Стапка на невработеност ( I.2021) : 16.0%
    https://ec.europa.eu/eurostat/stati...onsumption_per_capita_and_price_level_indices


    Некои истражувања кои се однесуваат на повразноста на доходот per capita во однос на потрошувачката per capita и очекуваното траење на живот, ја потвруваат позитивната врска меѓу економскиот раст и квалитетот на живот. Тоа значи дека, ако една богата земја произведува за триесет пати повеќе добра и услуги од некоја помалку развиена земја, тогаш населението во богатата земја ќе консумираат за триесет пати повеќе добра и услуги во однос на помалку развиената.2 Слична на тоа, е позитивната врска на економскиот раст во однос на квалитетот на здравствената заштита што можеме да го преставиме преку очекуваното траење на живот. За разлика од богатите земји каде очекуваното траење на живот е околу 80-години, во земји од суб-Сахарска Африка оваа стапка се движи меѓу 40- 50 години. 1 Димитар Ефтимоски., (2009): Економски раст, Основни економски концепти и модели, ......



    https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_and_social_rankings_of_sovereign_states_in_Europe
    има и посиромашни од нас на крај краева.
    Ја ви давам и статистички факти.Вие мене ми кукате, не чини па не чини.
    Епа дајте нешо да напраиме, пошо као да ви кажам дека ако сите млади фатиме магла дека ЌЕ ПРОПАДНе ЗЕМЈАВА

    Државниот заводот за статистика покажуваат дека од С. Македонија се отселиле 1.082 лица во 2020, но се доселиле 1.848 странски државјани.


    https://www.dw.com/mk/пандемијата-г...а-и-донесе-странци-во-с-македонија/a-58112688

    @Abel сметки за скали?
    Пазарам, иам увид колку се троши, знам за даноци, знам ја колку трошам итн.Моиве почињаат на се1 да ме учат.
    И да наведов горе, дека и они немале.Јаделе дома супи и леб секој ден.Ама се учеле и се надоградувале, плус немало тоаш као сеа, ау не ми чини ајде бугарскиот пасош и кидавела, немале интернет по дома сите за млатење празна слама.
    А сеа идам да учам муабетов ќе го довршиме коа ќе сум порастеретена.Поише време изгубив на линкови праќање него на било шо денес.
    А и пак не сфаќате.
    Ја сфаќам ДЕКА НЕ Е СЈАЈНО, АМА ВЕРУВАМ ДЕКА МОЖЕ НЕШТО ДА СДЕ ПРОМЕНИ, АКО САКАТЕ!
    АМА НЕЌЕТЕ, ПОЛЕСНО ВИ Е 10 МЕСЕЦИ ДА ЧЕКАТЕ БУГАРСКИ ПАСОШ КОИ НЕ` ДУПАТ У ЗДРАВ МОЗОК ОВДЕ, А ДА НЕ БЕА ОНИ И ГРЦИТЕ МОЖЕ И ЌЕ ВЛЕЗЕВМЕ У ЕУ И ЌЕ БЕШЕ БАР МАЛЦЕ БОЉЕ, НЕГО ДА ТОА ВРЕМЕ ДА РАБОТИТЕ БИЛО ШТО.Ама неее, нашата аериевска раса.
    епа прц
    и капсов не е дерење* ама за да ви боде очи глеам не дочитувате
     
  6. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.127
    Пол:
    Женски
    Сакаш да ти ја сликам сметката за декември дека ни дојде 10000 денари, а во ноември ни беше упола 5000. Па ни во лето сметката не ни е 1500 денари. За вода плаќаме толку. Сериозно кај живеете што трошите струја 1500 денари??
     
    На Pixi5, christinnn и Just.do.it им се допаѓа ова.
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Сите сте во право донекаде. И сметките се високи, и работа тешко се наоѓа, и платите се мали, па се надоградуваш и малку од малку го вртиш тркалото во своја полза. На биро генерално се неписмени луѓе, од друга страна со факултети рмбаат по маркети скоро за без пари. Еве моја роднина со факултет има 37 години, и само 2 години стаж, а работеше скоро за без пари, едвај минималец. Роди дете, газдата ја шутна. Дури да го израсне, ќе биде стара за работа оти на 40 години не те примаат, ако немаш богато ЦВ и контакти. Армија луѓе во Македонија на старост нема да имаат пензија, и ништо чудно и јас да се најдам во таа група, не дај боже. Состојбата е хаотична навистина. Е сега, секој се снаоѓа како знае. @Feminka22 спомна земај бугарски пасош и кидавела. Јас знам многу луѓе со бугарски пасоши, и тука се, работат за 15.000 женските, а мажите за 18.000 денари. Значи до нив е, не е само да кажеш „Решив ќе одам во Австрија, решив ќе бегаме за Словенија“, а знаеш ли јазик, имаш ли професија која ќе помине на тој пазар на труд, имаш ли кој да те однесе во таа земја на работа, си ставил ли математика колку пари ќе ти останат кога ќе платиш кирија, сметки, итн? Многу луѓе се пасивни. Има и такви кои ниту знаат да работат, ниту знаат да ценат пари, да водат сметка каде и колку трошат, ниту планираат да бараат подобра работа овде или во странство. Дома имам гастарбајтери, и можат да ме однесат во Хрватска, ама која е логиката сега да изигрувам келнерка или собарка, а се работи дури и по 7 дена во неделата во сезона за 800 до 1.000 евра, па да платам пат до таму, па кирија, па сметки, па храна, па тоа ќе биде работа на црно без стаж, кога ќе пресметам не ми се исплати да правам такви експерименти.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Шо е потешко сецкање марули од твоето куцкање на лаптопчето?
    Едит. Кога ќе завршиш факс ќе видеме дали толку лесно ќе најдеш работа. Пошто сите учиме факс за да работиме тоа, па пола одат по маркети. Од ќеф де. Кога утре некоја со 6ки ќе ја примаат пред тебе оти татко и е газда на такси компанија. Од тоа си патиме. Не негирам дека сме мрзлива нација, АМА па не е Македонија Германија, малку види каква власт имаме па и народот каков е и се ќе ти е јасно. Бтв, овие огласиве знаеш дека ги ставаат само за пред законот да имаат црно на бело.Одамна си имаат тие одредено луѓе за овие позиции... Знаеш нели?
     
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.703
    Допаѓања:
    42.918
    Пол:
    Женски
    Ај сликај
    И ја ќе ти сликам ако сакаш
    Нема да ме лажат сигурно моиве
    У Скопје живеам.
    @truffles замисли 2 жени сме на 2 дена се бањаме
    И тоа се паѓа ја па мама и така у круг.Значи секој ден палиме бојлер
    Ама живееме у зграда кај шо имаме греење до бола.Стои водата у бојлерот плус зградава нова е.Парно БЕГ
    Клима не ни треба.
    Машина не пуштаме често 1-2 пати неделно
    Ја и мама скоро да не искачаме, шо прљаме? и не переме црно посебно па бело
    За по 100 пати да се пере.
    Има ловец на бои, буташ 200 ствари и чао.
    Баш моиве и ја ко иден економист глеаме рационални да располагаме со парите
    Ја од МОЈ добивам 2400 скоро месечно
    Почнав и да скенирам сметки, глеам бар за искачање да не ги теретам.
    Највише трошиме на храна.
    @Guns N` Roses кај реков дека е потешко??
     
  10. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    10.000?
    Мене едвај 1200 ми иде, понекад до 2000.. Каде живеете вие?!
    Ако стварно е толку...прескапо, немам зборови.
     
  11. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Ако се грее на струја и те како ќе надмине 10000 денари месечно во декемви
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Оф да.. Можно е.
     
  13. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.624
    Пол:
    Женски
    Македонија:
    1. вработувања со врски или партиски, ретки се огласите кадешто примаат без врски (пример, со високо образование во маркет).
    2. Плата, 300 евра, работниците НЕПРИЈАВЕНИ, или пријавени на пола работно време, а работат по 10 саати.
    3. Законите не се почитуваат. Дадов пример во точка 2. Законски максимум е 40 саати, а многу луѓе работат и по повеќе, нормално не се платени за тоа.
    4. Сите бонуси од плата се враќаат на директорот.
    5. Луѓето едвај ПРЕЖИВУВААТ. Немаат да платат за сметки, не па да размислуваат за патување некаде.
    6. Огласи за вработување пуштени поради закон (веќе некој е вработен на тоа место), исто е со огласите кои важат 3 дена. (На аврм се најприсутни овие)
    7. Директор се понаша како ГОСПОД спрема работниците. (Најчесто директорите се партиски вработени идиоти неспособни буквално за ништо).
    8. Оправдувања од типот мрзливи се луѓето не е баш точно. Зошто тие истите луѓе кога идат во Германија работат и потешки работи? Значи не е до луѓето, до државата е.
    9. Луѓето во Македонија преживуваат. Не живеат.
     
    На Stark, Nikolina35 и GirlRose им се допаѓа ова.
  14. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    @Feminka22 да, сметки за скали односно за одржување хигиена во зграда, 350 денари + 350 лифт.
    Моите плаќаат 12000 сметка за струја, две клими, без централно греење. Знаеш кој трошок е тоа за заедница од двајца пензионери? Парното е посебна тема, јас плаќам 2000 денари, а во моментов е 19 степени дома. Значи јас фрлам во ветер 2000х12, им ги подарувам уствари на Бег затоа што они се вечито у проблем. Фамилија која има деца, особено мали, нема да живее на 19 степени, ќе уклучува други грејни тела и ете ти многу лесно се стига до 100 евра сметка за струја.
    И објасни ми сега салатерот со 200 евра плата како да си го организира буџетот. Тоа што ти не си чула/видела дека некој има такви трошоци, не значи дека ги нема. Ти го гледаш само она што е околу тебе, ама 1+1 не е секогаш 2. Млада си, ќе научиш, и кога ќе читаш некои коментари ќе ти биде малце незгодно, веруј ми.
     
    На Feminka22 и Just.do.it им се допаѓа ова.
  15. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Сметка од 10.000 денари е многу. Ние дури сега очекуваме да ни стигне по 3.000 денари, со покачувањето, а се грееме на дрва, си имаме во наследство корија.

    Ова што пиша @Just.do.it , повеќето работи од листата ги имам видено со свои очи и доживеано на своја кожа. Бонуси и к-15 немам вратено во животот, само тоа не. Другово, огласите немаат врска со потребата за работници. Повеќето се пополнети.

    Се сложувам со @Abel дека и фактор среќа игра улога. Еве еден мој роднина, кутриот, семеен човек, не му стигаше овдешната плата што е сосема нормално, и бараше чаре. Еден го измами, му зема пари, не го однесе во странство. При други одења во две земји, се вратија со пола пари, ги измамија таму, а во една земја имаше киднапирани Македонци, скандал што го објавија и на вести, па неговите дома не знаеја дали е жив или мртов. Сега е во Германија и пак не може да пркне, оти со години се појзамувал за да преживува. А се труди, вреден е, ама ете си велам к'сметот му е заспан.

    Друго, до нас самите е дали умееме да работиме со пари, а не знаеме. Еве повеќето мои сограѓани кои беа во Авганистан, дел си имаат бизнис, дел си вложиле во нешто што ќе им носи пари, дел купиле станови за децата, што не е мала работа, си плаќаш во кеш, а не на кредит, па да постиш до крајот на животот. Еден од тие „Авганистанци“ денес гради згради по градов. Тие што стапија во брак со странци ( ги запознале во Авганистан на работа), од Европа и Америка ги донесоа овде, и тука си живеат, оти 2.000 долари не е исто дали ќе ги трошиш во Македонија или во Америка.
     
    Последна измена: 19 јануари 2022
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    Дедото е граѓанин кој придонесувал години и години наназад, детето е граѓанин кој допрва треба да придонесе, но тоа дете има старатели кои придонесуваат наместо него додека стане полнолетно.
    Како заклучи дека не придонесува одредена категорија граѓани, и најинтересното прашање, кон што не придонесуваат? Буџетот е буре без дно, никогаш нема да биде доволно полн за да биде во служба на граѓаните, затоа што е во служба на политичарите.
     
    На Nikolina35 и GirlRose им се допаѓа ова.
  17. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    А, што ви е чудно сметка за струја 10.000?
    Државата беше таа што делеше субвенции да користат луѓето инвертери. Со овие нови покачувања, 10.000 ќе е стандард. А, и дрвата ќе ги покачат, џабе не се радувајте демек дрва поевтино. Бог напомош. И пред да скокате на некоја што сецка салата и е многу 200 евра размислите си дали и е голема или маленка платичката на политичарите што НИЕ ги плаќаме, а не ја знаат азбуката. Најлесно е по 200 евра да се удре. Браво.
     
    На Guns N` Roses и Just.do.it им се допаѓа ова.
  18. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    Многу или малку, стан од 90 квадрати со две 5.5 клими, толку влече, дали е многу небитно е. Во Скопје живем, во Центар, не можам да се греам на дрва, а и немам корија.
     
    На Pixi5, Just.do.it и Tanjamm им се допаѓа ова.
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Сфаќам. И пред 7 години колешка доби сметка од 14.000 денари, се грее на струја. Нас не вади тоа што се грееме на дрва, а дрвата не ги купуваме, наши се, наследство од баби и дедовци.
     
  20. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.624
    Пол:
    Женски
    Да, за струја 10000 денари е. За тие што се грееме на струја. Нормално дека е препремногу. Ете да зема некој минимална значи 15000, 10000 дава за струја. Со 5000 треба други сметки да плати и храна.
    Е оваа моја чудесна земја.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.