1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најперспективен факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од Annika, 27 јануари 2010.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Aма @Just.do.it мене во друга тема лом ме направија оти реков минималец не е успех, не успех било. Еејј во дилема ме стави сега. Шала на страна, реков, минималецот е ништо, посебно за луѓе над 40 години кои имаат деца, а добар дел од нив веќе имаат и внуци.
     
  2. penelope10

    penelope10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2021
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    1.206
    Пол:
    Женски
    Факт е дека со 15 000 денари(па и 300е) не се живее, и сите што тврдат поинаку цел живот го поминале со парите од мама и тато.
     
    На Ena05, Bella •••, злоба и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    D77FFAB0-78C8-46B8-8C8C-CE77F4D4E1F3.jpeg
    кога го читав ова, ми текна на мојот муабет, кога зборев дека тие што се иселуваат- си прават себеси добро, ама на државава и идните генерации лошо.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  4. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Дотолку подобро. Што побрзо се распадне РСМ тоа подобро. Државата тоа се ВМРО и СДСМ. Нека горат во пеколот.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Тие во гроб што се и што се бореле за државава, се превртуваат сега
    Некој умрел за ти денес да си слободна и да тресеш зелени по форуми
     
    На mira.mira, Tanjamm и Jo Wilson им се допаѓа ова.
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Распаѓање на држава носи големи последици. Тоа не е шега. За споредба, пропадна Југославија и сите се радувааа, имаме нова држава, а денес од таа Југославија на многу од постарите им фалат по 4-5-6 години стаж. Збришано е се. Значи со новата држава, стартувавме од нула. Архивите од Белград, мрзиве дали ги земале, и дали внеле во систем? Веројатно не. Така да, денес тие што одат во пензија си земаат по 3.000-4.000 денари пензија помала од заслуженото.
     
    На Lemon и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Да прашам и тука:

    Кои се работните места доколку завршиш применета математика или теориска математика?
     
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    D94C389C-C159-498B-B6EF-838133D84806.png
     
  9. stjepan

    stjepan Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2018
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Машки
    Како што е образованиево на многу ниско ниво,плус корона,онлајн предавања,ќе има голем број на необразована младина.За 10 години само кој ли ќе ја води државава?Ќе нема стручен кадар.Жално.Знам на факултет вработиле демонстратори со низок просек.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  10. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Да, јасно ми е тоа што е и со што се занимава. Но прашањето ми е на која работна позиција можам да работам, пример ете во Македонија. Во фирма или?
     
  11. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.228
    Пол:
    Женски

    Не влегувам во друго за дискусија и офф топик е ама да не си грешка нешто со сметката за струја? Штедиме, најчесто грееме само дневната цело време и собите по потреба за спиење, сметката не е под 6000 никогаш и тоа само една клима, апаратите нормално и болјер
     
  12. ивче16

    ивче16 Нов член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    I jas sum zainteresiran za ovie smerovi pa dokolku znaes nesto poveke okolu pedagogija izvestime
     
  13. Tashy

    Tashy Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2022
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Иако одамна помина времето кога требаше да студирам, размислувам некогаш да запишам факултет кој ќе ми донесе добра титулата и добри пари, според вас што би било тоа?
     
  14. mesecar

    mesecar Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2020
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Машки
    Факултетот носи титула, титулата не носи пари. Барем кај нас е така.
     
    На Summerbaby, FridaodaMk, злоба и 2 други им се допаѓа ова.
  15. stjepan

    stjepan Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2018
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Машки
    Од каде ова?
     
  16. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    Па, може да си лекар, а да работиш во ординација за 20.000 мкд.

    Сите што сме на градско парно добиваме сметки за струја околу 1500мкд, Ама, па затоа парното е 3500 мкд.

     
    Последна измена од модератор: 28 февруари 2022
  17. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Модератор: Ве молам држете се до темата за да не ве бришам. Имате други теми на форумот, ако сакате да дискутирате за сметките за струја и за греење во домот.
     
    На Feminka22 и truffles им се допаѓа ова.
  18. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Za 10 god ke ja vodat nepismeni kako I sega sto ja vodat nepismeni drzavata.
    Ima zakon po koj vrabotuvaat demonstrators I ne mozat da vrabotat so nizok prosek.Verojatno go prekrshile zakonot I davaat mnogu pomalku pari za niv.Periodot na corona sozdade nepismeni generacii segde vo svetot chii reperkusii ke gi cuvstvuvame ponatamu.
     
  19. R.i.n.a1

    R.i.n.a1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2022
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Да ми кажете што е според вас најдобро решение за студирање фармација , што смер е најдобро да се оди според стандардот на државата и капацитетот за вработување дали ќе се најде лесно работа како фармацевт во аптека или тешка процедура е ?
    Студирам јас веќе туризам ама имам во план да продолжам нешто по медицинските струки дека пред да се запишам не бев решителна ниту пак сигурна па го одбрав факултетот во градот каде што живеам како еден полесен што го сакав да го запишам. Доколку се нема работа евентуално од овој факултет би штедела па би одбрала некој од медицинските како фармација или пак дерматологија?
    Инаку најдобро е кога се студира од желбата кон професијата и тоа е главното за кое ќе треба да внимаваме при изборот. Не е според мене важна цената на платата секако ако не е ептен слабо платена професијата.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.228
    Пол:
    Женски
    За дерматовенерологија треба да завршиш прво општа медицина 6години, па платена пракса 6месеци и потоа уште 5-6години за да станеш тоа. Според мене медицински факултет не би го вброила во перспективен(во нашата држава) :)за фармација не знам лично како е