Најпромашениот подарок кој сте го добиле?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од OrdinaryGirl, 15 декември 2010.

 1. Independiente

  Independiente Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  773
  Допаѓања:
  1.535
  Пол:
  Женски
  Тоа е случај со тоа девојче не СИТЕ сме исти... не треба да се ставаат у ист ќош сите со славеничката.. она ако славела роденден за подароци ондак боље парите кои ги потрошила дома за јадење, пиење да одела да си купи што и треба... глупости...Се сложувам со Crimson во секој збор
   
  Последна измена: 31 октомври 2015
  На Lolo5 и crimson им се допаѓа ова.
 2. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  34.876
  Го ценам секој подарок, иако реално никој не може да ми го погоди. Едно од што не ме познаваат, друго од неизаинтересираност да го погодат. Јас сум повеќе за јас да купувам поклони :D
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Макрис

  Макрис Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2015
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  69
  Од другарка добив бел лист хартија, а на него ''мој'' портрет. Ужас. Па уште се пофали дека сама го цртала. Да биде уште потрагично, го залепила на картон и го обложила со розев селотејп. Не беше шега, ниту пак обид за потсмев. И знам дека финансиски е стабилна, не беа во случајот проблем парите. Полнев дваесет години тогаш...
   
  Последна измена: 4 ноември 2015
 4. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.365
  Допаѓања:
  12.139
  Извини ама не знам што му фалело на подарокот, некој се потрудил сам да ти изработи нешто а тебе не ти се допаднало, не знам зошто?. Барем вложила труд и време во тоа, а не го купила само колку да се рече.
   
  На AnastasiaWinter, Аliсe, Oneo и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Avokado

  Avokado Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  346
  Ova mi izglea kako druagrka ti da se pravda :)
   
 6. synonym

  synonym Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2014
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  84
  Немам добиено подарок што бил промашен, може да биде некој подарок кој не е нешто посебно, но фактот дека некој се сетил на мене дека постојам и ми купил нешто па макар и чоколатце од 10 денари би била благодарна:nod:
   
  На AnastasiaWinter му/ѝ се допаѓа ова.
 7. synonym

  synonym Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2014
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  84
  Јас на дечко ми за роденден му нацртав портрет и беше пресреќен. Девојко ти не знаеш најверојатно да го цениш она вистинското. Да, другарка ти можела да ти купи се што ќе посакаш и што е во можност да ти купи ама ало брее се потрудила да те нацрта!!! Некој вложил труд во тоа, а не пари. Некој сакал да ти направи внатрешно задоволство, а не материјално!!! Ама тоа е на денешницава се цени материјалното богатство(facepalm) не си ти крива за тоа, такво ни е општеството :headbang:
   
  Последна измена: 5 ноември 2015
  На SV1911, Nalutena1, blackwave и 4 други им се допаѓа ова.
 8. macovska

  macovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2014
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  202
  Пол:
  Женски
  Оф еден тон.
  Далеку од тоа дека не ценам подарок. Секогаш кога ќе сум добиела нешто им се заблагодарувам на луѓето небаре кола ми купиле.
  Мене ми е значајно вниманието и поклонот. Тоа што се сетиле, размислиле што сакам.
  Но, кога ќе се присетам вака, некако најинтересни ми се:
  - за матура- перниче мало за надувување во вода, торба за на плажа ама ептен од оние како најлон што се а за матура е поклон (искрено не мораа ништо да ми носат, бидејќи знам дека добро стојат финансиски, да не речам 3 пати повеќе од нас, и баш ме изненадија)
  - за дипломирање - книга за коли! За ова се надевам дека е грешка некоја.
  - за роденден - потрошен дезодоранс, обетки едни огромни од на времето, а јас ситна малечка и тоа некој чуди огромни обетки, за 23ти роденден од добра другарка добив крпа за тело со Брац мислам беше, од еден школски за 18ти роденден ми донесе кондоми, а најјак подарок е од братучед ми, за дипломирање ми донесе тегла ајвар и тегли со слатко и порака: За кога ќе се мажиш да знаеш каков е вкусот на ајвар и слатко за кога ќе го правеш.
   
 9. Bloom19

  Bloom19 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2015
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  1.601
  Пол:
  Женски
  Најдобрите другарки, што којзнае колку пари фрлив на нивните родендени за да имаат совршени (и нималку ефтини) поклони:
  1. Искористена Рексона, марама која потоа ја видов на слика кај нив во соба, чешел на која едната се имаше потпишано со молив па им текнало да забришат ама недоволно
  2. Наредната година си добив ужасна вазна, а најужасниот дел е што внатре беше скапана и полна со земја и не знам уште што
  3. Книги што им ги давале, со посвета за нив напишана внатре...
  и уште мнооогу други бисери :D Не сум материјалист, ама од толку блиски луѓе дури и ме боли колку не се замараат и им е гајле за глупостите што ги даваат.:)
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.228
  Допаѓања:
  9.538
  Пол:
  Женски
  Рамка за слика. Без слика во неа. :clap:
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  1.946
  Допаѓања:
  29.293
  Пол:
  Женски
  некако на 90 посто не им се битни поклоните доволен е гестот ама некако сите знаете кој колку е финансиски моќен и способен да ви купи поексклузивен поклон. Онака не дека се љутиме ама има пари нека не ми штеди на поклон. Малце неблагорадно ако каните гости на роденден или било каква прослава колку да се офајдите со поклони.

  Јас во последно време немам многу промашени поклони,можеби лани за дипломска коа добив од тетка ми џемперче едно кое баш и не ми беше по кејф па го дадов после тоа на ќерката на колешка моја. Во принцип промашени поклони имам само кога станува збор за облека која најчесто ми е голема,ама па и на нејзе и наогам чаре со тоа што да ја давам на друг. ( да се разбереме како акт на добра воља а не за роденден или друга прослава да ја пренесувам на даље)

  Често и сум идела и ми иделе на роденден без поклон ,некој пат финансиската ситуација била таква и со другарките никогаш не сме се љутеле ради тоа .Роденден славам зошто сакам тој ден да го поминам со најблиските другарки а не зошто чекам накит од Сваровски да ми донесат. Не го гледам тоа као -ЕЈ ми дошле на гага пиење а ни едно чоколадо не ми донеле, него баш напротив.

  Сега како сме повозрасни и сами заработуваме можеме да си дозволиме и поскапи поклони иако повторно не претеруваме ,или мегусебно се прашуваме што ни треба или за среќа доволно добро се познаваме па знаеме кој е соодветниот поклон за некоја другарка.

  За мене можеби најпромашен поклон би бил Вино (бидјеки не пијам вино и скоро сите го знаат тоа) играчки и мечки на овие години ми е смешно да добивам, не сакам прескапи поклони од типот на нови мобилни или апарати бидејки би се осекала должна утре со иста мера да вратам, накит кој тотално не одговара на мојот стил и сл.

  Но што и да и добијам па и да не добијам,доволно ми е што таа личност решила да биде покрај мене на некој посебен и специјален ден.
   
  На toogood и mirandaa им се допаѓа ова.
 12. Captain-Omni

  Captain-Omni Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2013
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  5.215
  Епа Дејзи, има и материјалистки на земјата. Многу повеќе од што сакаме да признаеме. Девојчето чекало Ајфон или некој скап парфем, ама другарката која очигледно баш ја сака како другарка, не ги гледа подароците од типот „што поскапо тоа поубаво“ како нешто значајно, зашто постојано ги добива и мисли дека ваквиот труд многу повеќе ќе ѝ значи на Макрис.

  Кога еден ден парите нема да ѝ бидат на Макрис во прв план, ќе види колку се ретки оние пријатели кои ќе одвојат повеќе од 5 минути за подарок. Тоа што таа го направила е совршен подарок уствари, ама кој да разбере. :emo:
   
  На SV1911, sofijanoka, Nigredo Odor и 3 други им се допаѓа ова.
 13. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  28.881
  Пол:
  Женски
  Уред за виткање коса, arno ama мојата коса е долга густа и виткана
   
  На Dust, Nigredo Odor и angelche16 им се допаѓа ова.
 14. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.490
  Допаѓања:
  14.390
  Сакам да се надоврзам на муабетот. Не се контрирам, сосем се согласувам, но сакам и нешто да надополнам.

  Нема ништо лошо во тоа да се биде материјалист или хедонист. Овие два поими најчесто се резервирани за посебна категорија луѓе - ,,лоши'' луѓе, а тоа не треба да биде така. Живеејќи во материјален свет, е сосем нормално и здраво за една индивидуа да ги сака најдобрите работи за себе. Начинот на којшто се доаѓа до нив е секако веќе прашање од етичка природа.

  Кога станува збор за подароци, јас лично најмногу ценам сувенири или предмети од рачна изработка. Тоа ми е показател дека некој одвоил време и труд за мене. Освен тоа, сувенирите или рачните изработки се нешто по кое ќе ја паметите личноста која ви ги подарила. Тоа се воедно, симболи на пријателство и топлина. Етерични масла, креативно изработен накит од типот на алки, прстени, ланчиња, ковчежиња за предмети, нежни свилени марами, кристални чаши или кичести стварчиња кои светкаат според мене се вредни подароци со кои никогаш нема да погрешите.

  Како најпромашен подарок за прослави и слични збиднувања на кои се носи нешто, го сместувам неговото височество - чадор!
  Моите родители на венчавката добиле ваков подарок. Во еден пакет - вино, бомбоњера и огромен чадор кој верувале или не од најчуден подарок испадна најдобар и најквалитетен, зошто еве веќе цели 20 години не служи, и е сеуште како нов. :)
   
  Последна измена: 29 мај 2017
  На ElProfesore, SV1911, biGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  492
  Допаѓања:
  1.749
  Пол:
  Женски
  Mene svekrvata koja tolku me "saka" mi dala detski farmerki hello kitty za 10 god vozrast.
  Ccccc Katastrofa nevidena, a ne deka ona gi kupila ( nikogas ne bi potrosila ni denar za mene) , tuku I podaril nekoj na kerka i, I ovaa koga videla kakov podarok e... me viknala mene I veli: zemi si ja ovaa farmerka nova e ke si ja nosis. Da I e prv pat ajj, ama ona se naucila gubreto mesto da go frla mene da mi go dava, ama mi doslo preku glava I I rekov v lice.
  Jas 10 god devojce li sum sto mi davas ova da oblecam, aj so se hello kitty, tuku I malecki si pisuva deka e za devojce od 10 god. Cccc
  Porano frli ili zadrzi si za sebe od kolku da mi davas samo gubre, I posle da se falis deka mi davas nesto....
   
  На biGirl и Sesil им се допаѓа ова.
 16. Captain-Omni

  Captain-Omni Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2013
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  5.215
  You don`t see the beauty in it? :inlove:
  Да, океј, сите сакаат пари за свадба, ама поклонот е генијален зашто има приказна. На пример, одете на пикник и испијте го ова вино, изедете ги овие чоколади, а ако заврне, еве и голем чадор да се скриете. Потоа опиени на истата ливада направете го Nigredo Odor.

  Мене ми се допаѓа зашто има идеја, има уникатност поклонот. И е крајно романтичен. Како за свадбен поклон, совршено.
   
  На ElProfesore, biGirl, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
 17. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.490
  Допаѓања:
  14.390
  Ти мора да си непоправлив романтичар.(y) 8)
   
  На ElProfesore, cresa-jagoda, sofijanoka и 2 други им се допаѓа ова.
 18. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.137
  Допаѓања:
  5.288
  Пол:
  Женски
  Не гледам кој колку и што ќе ми донесе доволно е да ми направи чест.И со чоколадо да дојде не ми смета.
  Ми се има случено од другарка што веќе долги год не се дружиме да ми донесе ташна што мириса на старо,сенки еднаш поминати со четкичка или стари,парфеми некои од пред 10 год и најако беше маичка ем носена ем шиена кај што имало дупки и лачиња носени.
  Сето ова не ми пречеше али малце се почуствував чудно,како и да е работите се во канта или дадени на некој
   
 19. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.233
  папучи број 35, а носам 38
  пижами ххл, а носам с-м
  маица како за мало детенце (онака детско маиче)
  суво цвеќе, еднобојно, кафеаво, на суви гранки личеа
  скршени обетки
  чоколадо со поминат рок од пред 3 месеци
  еднаш добив плетено миленце, и ми беше глупо, ама сега многу го ценам тој рачен труд
  и др.


  Овие возрасни жени ми ги дале, мислам ради реда беа.
   
 20. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.488
  Допаѓања:
  17.210
  Пол:
  Женски
  Да се надоврзам сакам. Частев за магистрирање (значи не за роденден туку за постигнување што според мене е високо и за мене многу важно) во кафана. НАЈДОБРАТА другарка ми донесе белегзија дебела колку конец од оние од пред 1000000000 години знајш како златни шо се ама малку влага да го фати станува темно зелено ??? Е такво беееееее, јас се прашував од каде ли го има земено?:smirk: Појма немам ни кај ми е искрено (facepalm)