1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најпромашениот подарок кој сте го добиле?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од OrdinaryGirl, 15 декември 2010.

  1. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Не помисли дека можеби другарка ти немала пари во моментот? Битно е вниманието, зарем не? Ние не правиме роденден за да добиеме подароци, туку да го одбележиме денот, а патем да се забавуваме и почастиме луѓето кои ни значат. Да, подарокот многу говори за оној кој го подарува, бидејќи ни дава увид во впечатокот кој таа личност го има стекнато за нас, но понекогаш едноставно се случува да немаш идеја што да подариш, и во тој момент да го купиш она што тебе ти се допаѓа.

    Не сакам да солам памет, ама размисли дали ти е коректен начинот на размислување. Родендените не се настани на кои подароците треба да бидат скроени според твоите уверувања, (скап + убав подарок). Постои разлика меѓу алтруизам и бизнис..
     
    На SV1911, Lolo5, theowndemon и 7 други им се допаѓа ова.
  2. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Кoгa веќе немaш пaри пoдoбрo е вooпштo дa не нoсиш спoред мене :x
     
    На Lolo5 и Vik'Toriah им се допаѓа ова.
  3. Vik'Toriah

    Vik'Toriah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    591
    Пол:
    Женски
    Не може да немаш пари ако извадиш здрави заби и притоа наредиш импланти од 30.000 има куќа на 3 спрата и што уште не,никогаш не сум гледала на тоа кој колку носи,сепак ги викам другарките за да се видиме,а не за подароците,а и не е некоја сиромашна,ајде да беше сосема е ок,не може ти за некој да носиш толку скапи подароци а истиот да ти враќа со 50 ден.ајде нема врска ,барем цената да не стоеше.
     
    На Lolo5 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Не мислам така. Во нашата земја живее доста сиромашен народ. За некого тие 50 денари може да биле и последните во џебот.
     
    На Lolo5, Oscar Lady, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Vik'Toriah

    Vik'Toriah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    591
    Пол:
    Женски
    За некого е широк поим,јас не реков за сите сигурно ако беше сиромашна немаше да се замарам ама ја познавам така да има разлика.
     
    На Lolo5, cresa-jagoda и fana им се допаѓа ова.
  6. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Не паметам да сум добила таков подарок. Се сеќавам само дека за матурската на брат ми близок роднина му донесе златно ланче ама мало и тенко ко за детенце, мене не ме собра, не брат ми.
    Фала Богу дека на се треба да бидеш благодарен, подарок си е подарок, но ве читам за износени запотени алишта, отворени бомбоњери, стикови :worried: не знаев дека тоа постои додека не прочитав. Крајно нехигиенски и понижувачки. Подобро ништо не купувај криза е, се нема. Ама ова ми личи ко шега да си тера некој :^)
     
    На Lolo5 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Крпи за матура од сите роднини, шиена торбичка полна камења и ракави сечени за роденден од другарка. :|
     
    На Lolo5 и biGirl им се допаѓа ова.
  8. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    За свадбата добив подарок ужасен Дрвен часовик за ѕид. Со чудни декоративни орнаменти.
    Ама беше жално, бидејќи кога го извадив од кутијата, се распадна :worried: Сите делови се откачија.
    Се гледаше дека го чувале дома, едно добри 20 години, и таман добиле причина да го донесат некаде 8)
     
    На ElProfesore, buba4e89, fallenangel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    За свадба добив огноотпорен сад со росваен капак и послужавник. Се ќе беше супер ако го оставиле и послужавникот,господата си го извадиле ,само ги оставиле капакот и садот:lol::lol::lol:
    Па барем во друга кутија да го ставеле,на таа апла и послужавникот го имаше како комплет со останатите делови:worried::lol::lol:. Патем,беше дупли,имаше ист таков поклон ама со послужавник:lol::lol:
    Исто добив комплет стари тањири за пица,да не претерам,ама сигурно 20 години стари,плус пожолтени беа:lol:
     
    На fallenangel, Lolo5, Sesil и 3 други им се допаѓа ова.
  10. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Пенкало од 1500 денари, и сеуште не ми е јасно зошто.
    Ќе бев поблагодарна да беше тоа пенкало од 10-20 денари..
     
    На buba4e89, Lolo5 и biGirl им се допаѓа ова.
  11. rustiko

    rustiko Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    125
    Суќна плетена за роденден од теранова што имаше порано а роденденот ми е во мај
     
    На buba4e89, Lolo5 и biGirl им се допаѓа ова.
  12. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Пресушен букет цвеќиња
    округли златести обетки ала касандра.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Користен блендер подарок за свадба,ама барем марка е филипс
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.988
    Пол:
    Женски
    Искрено го сметам дури и за навреда промашениот подарок од блиска личност која би требало добро да ме познава и точно да знае што сакам. Има и ситни нешта кои ме прават среќна, се разбира дека тој подарок не треба да е скап. Најпромашен подарок добив од еден поранешен дечко за роденден, некое пазарско парфемче од 20 мл., со некој ужасен теткински мирис на роза. :puke:. Кога го отворив и мириснав, сигурна сум дека направив некоја кисела фаца затоа што за малку не се онесвестив. А тој па ме прашува дали ми го погодил подарокот |(.
     
    На Lolo5, Dream-Girl, biGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Ѕвездести сребрени обетки, кои преливаат на зелено.Како бугарките по тезг што ги продаваат. Блиска пријателка, модерна така, трендовска е.:devil:
    Ама после и' купив скоро исто такво ланче, јер укус. :DШтом и се бендисало неа, за мене, сигурно и за неа ќе биде.

    Инаку, ова откако се откажав од погодување поклони и видов дека секој гледа да те помине до кај 100 денари.Епа нема да се акам со денови да барам и да мислам што да земам, да фрлам пари, па и да ги виткам поклоните.
    Ретко, ретка може да ја почестам, така.
     
    На fallenangel, Lolo5 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  16. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Немало такво нешто.
    На подарен коњ - забите не му се гледаат :)
     
    На fallenangel и Lolo5 им се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    За веридбата добив користен соковник. Поклонот беше од тетка на маж ми (сестра на свекрвата). А кутијата во која беше соковникот беше полуоштетена.
     
    На buba4e89, fallenangel, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Книга водич за дресирање на куче...А јас воопшто ни немам куче.
     
    На Elf, Safira26, ElProfesore и 9 други им се допаѓа ова.
  19. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.988
    Пол:
    Женски
    Кога подобро размислив, на листата има уште многу тотално промашени подароци:
    1. Како помала, девојче од класот ми дојде со платнен стегач во форма на жабче, имаше и главче и нозе. И воопшто не ја ни држеше косата.
    2. Пред 3-4 години на роденденот друштвото (повеќе од 10 луѓе) ми донесоа едно ланче, бижутерија. Ај што беше тотално промашено ок само се прашувам дали за него дале по 10 или по 20 денари. А јас за секој поединечно се замарав по цели денови да најдам соодветен подарок на кој не сум ја гледала цената, важно било да е погоден и славеникот да е задоволен. Е од тогаш и јас сменив политика и почнав да им го земам првото што ќе ми падне пред очи.
    3. Тетка ми по не знам кој повод ми донесе лепеза, пазарска од оние со јапонските мотиви. Па згора на се имаше и зелено врвче кое висеше.
    4. Братучед со жената ми донесе повторно пазарско комплетче шминки, оние како срциња со капачиња и фиокчиња кои имаат некои дреч сенки, руменила и кармини. Прво и прво во тоа време бев веќе возрасна и вработена и никогаш не би ставила на лице такво чудо со непознат состав а второ шминките беа стари со којзнае од кога поминат рок бидејќи мирисаа ужасно.
    5. Врв на се е дреч портокалова јакна која ја добив одамна и не се сеќавам од кој беше. Беше иста како униформа на уличен чистач.
     
    На Mell11, fallenangel, Lolo5 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Не дека ми немаат донесено промашен поклон не еднаш сто пати а многу пати и без ништо дошле и на роденден или на шо било и да е.. Јас кутрата да ме грабни чоек некогаш и да не ми кажи зошто јас одам на роденден свадба крштевка со повојница на веридба на честење или било кај и да е три сати шетам да одберам нешто убаво па го паковам и се да биди баш убаво можи нема да ме кошта поклонот шо се вели ни 200 денари ( мада ретко со толку можам да поминам оти паковањето е 80 денари) ама битно и ситница да е сакам да е со внимание и корисна и убава и убаво украсена. а не да дадам глупост. Можи е чудно јас за мене да купувам можи нема да проверам дали е здраво, чисто подскршено ама ко ќе купувам за поклон обавезно проверувам три пати дури и мали кончиња ако видам ги сечам од страв што ми е да не се устрамам.. А МЕНЕ НИКОЈ ТАКВО НИШТО МИ НЕМА ДОНЕСЕНО ДУРИ ИМААТ ЗАБОРАЕНО И СРЕЌЕН РОДЕНДЕН ДА МИ РЕЧАТ
     
    На Lolo5 и Meckicja им се допаѓа ова.