Најпромашениот подарок кој сте го добиле?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од OrdinaryGirl, 15 декември 2010.

 1. Vik'Toriah

  Vik'Toriah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2016
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  581
  Пол:
  Женски
  Додека како будала купував и се замарав што да купувам да не биде нешто грдо или ептен па евтино,за една другарка купив подарок од 900 ден ланче плус милка голема и цвеќе букет голем а од неа добив ланче од 50 ден ,барем цената да ја шкртнела.Најдобронамерен совет:што Ви носат,тоа носете и Вие!
   
  На buba4e89, Lolo5, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.490
  Допаѓања:
  14.368
  Не помисли дека можеби другарка ти немала пари во моментот? Битно е вниманието, зарем не? Ние не правиме роденден за да добиеме подароци, туку да го одбележиме денот, а патем да се забавуваме и почастиме луѓето кои ни значат. Да, подарокот многу говори за оној кој го подарува, бидејќи ни дава увид во впечатокот кој таа личност го има стекнато за нас, но понекогаш едноставно се случува да немаш идеја што да подариш, и во тој момент да го купиш она што тебе ти се допаѓа.

  Не сакам да солам памет, ама размисли дали ти е коректен начинот на размислување. Родендените не се настани на кои подароците треба да бидат скроени според твоите уверувања, (скап + убав подарок). Постои разлика меѓу алтруизам и бизнис..
   
  На SV1911, Lolo5, theowndemon и 7 други им се допаѓа ова.
 3. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.444
  Допаѓања:
  17.079
  Пол:
  Женски
  Кoгa веќе немaш пaри пoдoбрo е вooпштo дa не нoсиш спoред мене :x
   
  На Lolo5 и Vik'Toriah им се допаѓа ова.
 4. Vik'Toriah

  Vik'Toriah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2016
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  581
  Пол:
  Женски
  Не може да немаш пари ако извадиш здрави заби и притоа наредиш импланти од 30.000 има куќа на 3 спрата и што уште не,никогаш не сум гледала на тоа кој колку носи,сепак ги викам другарките за да се видиме,а не за подароците,а и не е некоја сиромашна,ајде да беше сосема е ок,не може ти за некој да носиш толку скапи подароци а истиот да ти враќа со 50 ден.ајде нема врска ,барем цената да не стоеше.
   
  На Lolo5 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.490
  Допаѓања:
  14.368
  Не мислам така. Во нашата земја живее доста сиромашен народ. За некого тие 50 денари може да биле и последните во џебот.
   
  На Lolo5, Oscar Lady, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Vik'Toriah

  Vik'Toriah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2016
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  581
  Пол:
  Женски
  За некого е широк поим,јас не реков за сите сигурно ако беше сиромашна немаше да се замарам ама ја познавам така да има разлика.
   
  На Lolo5, cresa-jagoda и fana им се допаѓа ова.
 7. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.151
  Допаѓања:
  12.243
  Не паметам да сум добила таков подарок. Се сеќавам само дека за матурската на брат ми близок роднина му донесе златно ланче ама мало и тенко ко за детенце, мене не ме собра, не брат ми.
  Фала Богу дека на се треба да бидеш благодарен, подарок си е подарок, но ве читам за износени запотени алишта, отворени бомбоњери, стикови :worried: не знаев дека тоа постои додека не прочитав. Крајно нехигиенски и понижувачки. Подобро ништо не купувај криза е, се нема. Ама ова ми личи ко шега да си тера некој :^)
   
  На Lolo5 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  16.117
  Крпи за матура од сите роднини, шиена торбичка полна камења и ракави сечени за роденден од другарка. :|
   
  На Lolo5 и biGirl им се допаѓа ова.
 9. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.898
  Допаѓања:
  6.276
  Пол:
  Женски
  За свадбата добив подарок ужасен Дрвен часовик за ѕид. Со чудни декоративни орнаменти.
  Ама беше жално, бидејќи кога го извадив од кутијата, се распадна :worried: Сите делови се откачија.
  Се гледаше дека го чувале дома, едно добри 20 години, и таман добиле причина да го донесат некаде 8)
   
  На ElProfesore, buba4e89, fallenangel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.757
  Допаѓања:
  17.444
  Пол:
  Женски
  За свадба добив огноотпорен сад со росваен капак и послужавник. Се ќе беше супер ако го оставиле и послужавникот,господата си го извадиле ,само ги оставиле капакот и садот:lol::lol::lol:
  Па барем во друга кутија да го ставеле,на таа апла и послужавникот го имаше како комплет со останатите делови:worried::lol::lol:. Патем,беше дупли,имаше ист таков поклон ама со послужавник:lol::lol:
  Исто добив комплет стари тањири за пица,да не претерам,ама сигурно 20 години стари,плус пожолтени беа:lol:
   
  На fallenangel, Lolo5, Sesil и 3 други им се допаѓа ова.
 11. InWonderland

  InWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  412
  Пол:
  Женски
  Пенкало од 1500 денари, и сеуште не ми е јасно зошто.
  Ќе бев поблагодарна да беше тоа пенкало од 10-20 денари..
   
  На buba4e89, Lolo5 и biGirl им се допаѓа ова.
 12. rustiko

  rustiko Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2013
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  124
  Суќна плетена за роденден од теранова што имаше порано а роденденот ми е во мај
   
  На buba4e89, Lolo5 и biGirl им се допаѓа ова.
 13. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  961
  Пол:
  Женски
  Пресушен букет цвеќиња
  округли златести обетки ала касандра.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.450
  Допаѓања:
  3.159
  Пол:
  Женски
  Користен блендер подарок за свадба,ама барем марка е филипс
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.354
  Допаѓања:
  20.978
  Пол:
  Женски
  Искрено го сметам дури и за навреда промашениот подарок од блиска личност која би требало добро да ме познава и точно да знае што сакам. Има и ситни нешта кои ме прават среќна, се разбира дека тој подарок не треба да е скап. Најпромашен подарок добив од еден поранешен дечко за роденден, некое пазарско парфемче од 20 мл., со некој ужасен теткински мирис на роза. :puke:. Кога го отворив и мириснав, сигурна сум дека направив некоја кисела фаца затоа што за малку не се онесвестив. А тој па ме прашува дали ми го погодил подарокот |(.
   
  На Lolo5, Dream-Girl, biGirl и 4 други им се допаѓа ова.
 16. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.463
  Допаѓања:
  39.430
  Пол:
  Женски
  Ѕвездести сребрени обетки, кои преливаат на зелено.Како бугарките по тезг што ги продаваат. Блиска пријателка, модерна така, трендовска е.:devil:
  Ама после и' купив скоро исто такво ланче, јер укус. :DШтом и се бендисало неа, за мене, сигурно и за неа ќе биде.

  Инаку, ова откако се откажав од погодување поклони и видов дека секој гледа да те помине до кај 100 денари.Епа нема да се акам со денови да барам и да мислам што да земам, да фрлам пари, па и да ги виткам поклоните.
  Ретко, ретка може да ја почестам, така.
   
  На fallenangel, Lolo5 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 17. Cinderfakinrella

  Cinderfakinrella Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2016
  Пораки:
  942
  Допаѓања:
  7.401
  Пол:
  Женски
  Немало такво нешто.
  На подарен коњ - забите не му се гледаат :)
   
  На fallenangel и Lolo5 им се допаѓа ова.
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.350
  Допаѓања:
  21.546
  Пол:
  Женски
  За веридбата добив користен соковник. Поклонот беше од тетка на маж ми (сестра на свекрвата). А кутијата во која беше соковникот беше полуоштетена.
   
  На buba4e89, fallenangel, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.240
  Допаѓања:
  25.214
  Пол:
  Женски
  Книга водич за дресирање на куче...А јас воопшто ни немам куче.
   
  На Safira26, ElProfesore, buba4e89 и 8 други им се допаѓа ова.
 20. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.354
  Допаѓања:
  20.978
  Пол:
  Женски
  Кога подобро размислив, на листата има уште многу тотално промашени подароци:
  1. Како помала, девојче од класот ми дојде со платнен стегач во форма на жабче, имаше и главче и нозе. И воопшто не ја ни држеше косата.
  2. Пред 3-4 години на роденденот друштвото (повеќе од 10 луѓе) ми донесоа едно ланче, бижутерија. Ај што беше тотално промашено ок само се прашувам дали за него дале по 10 или по 20 денари. А јас за секој поединечно се замарав по цели денови да најдам соодветен подарок на кој не сум ја гледала цената, важно било да е погоден и славеникот да е задоволен. Е од тогаш и јас сменив политика и почнав да им го земам првото што ќе ми падне пред очи.
  3. Тетка ми по не знам кој повод ми донесе лепеза, пазарска од оние со јапонските мотиви. Па згора на се имаше и зелено врвче кое висеше.
  4. Братучед со жената ми донесе повторно пазарско комплетче шминки, оние како срциња со капачиња и фиокчиња кои имаат некои дреч сенки, руменила и кармини. Прво и прво во тоа време бев веќе возрасна и вработена и никогаш не би ставила на лице такво чудо со непознат состав а второ шминките беа стари со којзнае од кога поминат рок бидејќи мирисаа ужасно.
  5. Врв на се е дреч портокалова јакна која ја добив одамна и не се сеќавам од кој беше. Беше иста како униформа на уличен чистач.
   
  На Mell11, fallenangel, Lolo5 и 2 други им се допаѓа ова.