1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најубав фонт

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од EvAngelos, 2 јануари 2019.

?

Кој ви е омилен фонт за читање?

 1. Calibri

  8 глас(а)
  16,7%
 2. Cambria

  2 глас(а)
  4,2%
 3. Garamond

  1 глас(а)
  2,1%
 4. Arial

  18 глас(а)
  37,5%
 5. Helvetica

  8 глас(а)
  16,7%
 6. Calibri Light

  1 глас(а)
  2,1%
 7. Bookman Old Style

  0 глас(а)
  0,0%
 8. Times New Roman

  17 глас(а)
  35,4%
 9. Book Antiqua

  1 глас(а)
  2,1%
 10. Georgia

  1 глас(а)
  2,1%
 11. Palatino

  0 глас(а)
  0,0%
 12. Baskerville

  0 глас(а)
  0,0%
Дозволен е избор на повеќе опции
 1. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.411
  Допаѓања:
  9.422
  Пол:
  Машки
  Кој е вашува омилен фонт кога пишувате или читате книга? Можеби еден префериратр за латиница, а друг за кирилица?
  Се разбира не можете да пишувате научно-академски труд со Comic Sans Serif :) Некои фонтови повеќе одговараат, а други за фикција или поезија.

  Еве како изгледаат сите наведени фонтови на слика :)
  Arial i Georgia Times New Roman i Cambria.jpg
  Garamond i Bookman Old Style Skola Serif i Book Antiqua.jpg
  Calibri i Century Schoolbook Helvetica i Palatino.jpg
   
  Последна измена од модератор: 3 јануари 2019
  На CameliaMiller, GoodGirl45, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.931
  Допаѓања:
  26.822
  Пол:
  Женски
  Times New Roman ми е најфенси за во документи отсекогаш, околу него ротирам, ама не ми одговара на кирилица. Хејтот што го добива Comic Sans ми е пресмешен, ама да бидеме реални, стварно е грд. :D Непријатен за око многу, особено кога ќе видам дека на некој телефонот му е наместен на тој фонт, страшно несериозно делува. Имаше видео од VSauce за него.

   
  На GoodGirl45, Victorian, poenta и 8 други им се допаѓа ова.
 3. Dream-Girl

  Dream-Girl • The insomniac dreamer • Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  14.262
  Допаѓања:
  143.253
  Пол:
  Женски
  Arial, го обожавам. Сите проекти ги правам со овој фонт. :D
  И најубав ми е за читање било што :)
   
  На CameliaMiller, GoodGirl45, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.804
  Comic sans, ко што му и кажува името, е направен за стрипови. Сосема одличен за таа намена.
  Во пракса, фонтови кои ги имаат заоблувањата (serif) како Times New Roman се фонтови за печатен текст, додека фонтови без заоблувања (sans serif) како Arial или Calibri се фонтови за текст кој би требало да се чита дигитално.
  Натаму е сѐ игра. Се бира фонт според намената и функционалноста, а не според лични желби и преференци.
  Дури и паметно е кога пишуваш труд да имаш различен фонт на електронската и на верзијата за печатење.
   
  На gjoker4e, CameliaMiller, GoodGirl45 и 9 други им се допаѓа ова.
 5. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.377
  @EvAngelos
  I had to google Palatino and Baskerville. :D

  Дефинитивно Comic sans и Arial. Повремено и Book Antiqua. Да напоменам дека овие ги користам при неформално пишување, надвор од академски или било какви трудови.
  Сепак, жално е што фонтовите не може да бидат избрани по слободен избор. Мислам дека бар во електронскиот свет треба да се овозможи индивидуалност и слобода.
   
  На CameliaMiller, Victorian, AnnabelLee и 4 други им се допаѓа ова.
 6. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.804
  Зошто не можат? За нестандардни текстови, веб страни и слободна литература можеш кој сакаш текст да го користиш. За стручна или научни трудови - јас сум за стандардизација. На такви места емоции и фонт не би требало да се приоритет, туку буквално содржината. Текстот треба да е што помалку персонален, писателот - небитен.
   
  На CameliaMiller, Someonespecial, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.639
  Пол:
  Женски
  Без разлика што насловот на темата гласи "Најубав фонт", тоа најчесто не е избирачка опција за нас научниците и истражувачите кои секогаш мораме да го средуваме напишаниот текст на стручниот научен труд според правилата на научното списание каде го објавуваме истиот.

  Скоро сите научни списанија бараат од нас да ги средуваме трудовите според APA, што е разбирливо, но секако, во Manuscript Guidelines најчесто е баран фонтот Times New Roman бидејќи се смета за класика и стандард.

  Ова секако важи за текст напишан на латиница, бидејќи скоро никогаш не сум пишувала научни документи на кирилица (не пишувам на Македонски јазик), но евентуално и во тој случај, за цели кои не се поврзани со наука, го употребувам истиот фонт, што не ми е ни толку релевантно.

  Покрај ова, постојат мали разлики во насоките, од генерален аспект како бројот на страниците, содржината, порамнетоста на текстот, проредот на речениците... ништо драстично што не може да се промени.

  Така, кога станува збор за пишаниот дел од релевантни документи, истражувања, академско-научни трудови, научни теории и стручни книги, секогаш ги пишувам со Times New Roman, а и по моја навика, преферирам да е така, додека за пресметките и другите графикони, табели, скици, шеми кои ги правам, постојат ситни, не толку значителни правила поврзани со нив.
   
  На GoodGirl45, poenta и Someonespecial им се допаѓа ова.
 8. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.377
  Знам Енџ. Затоа горе реков дека ги користам при неформално пишување.

  Инаку, не сум фан на правила. Верувам дека секој еден здраворазумски човек треба да поседува култура на пишување, која ќе овозможи да не се отстапува од базичните правила како големина на фонт, болд, простор меѓу зборовите итн, а сепак притоа да добие простор и можност за лично изразување при тој труд. Сепак, за ствари како фонт и боја...треба да е правило на избор бидејќи не постои неразговетен фонт или боја, освен секако ако не одбереш отворено жолта/зелена да штрчи. Ама добро, пак ќе речам, тоа е мое размислување. Не е дека академските научници, магистри, или било кој од интелектуалниот домен ќе го прочита моето мислење и ќе рече ,,ha, she's right"... И гледаш потоа некој во BА Italic ја изготвил магистерската, во розева боја. :D
   
  Последна измена: 3 јануари 2019
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.804
  Јас сум голем фан на унифицираност.
  Без разлика дали се работи за фонт, за дрес код или за манири. Сакам ред, посебно во формална околина.
  Затоа ми е сосема во ред да има правила кои важат за сите, без разлика дали се работи за фонт, проред или структура на научен труд.
   
  На GoodGirl45, Briar Rose и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 10. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.931
  Допаѓања:
  162.213
  Пол:
  Женски
  Подобро би било со слики во воведот, мислам дека повеќето не знаеме напамет како изгледаат барем неколку од овие фонтови само по нивните називи. :D

  Инаку, Times New Roman дефинитивно, океј ми е и на латиница и на кирилица, сеедно. Ми делува ем најфенси, ем сериозно и прикладно - за уметничка литература, научна содржина и сè останато, и во печатена и во електронска форма. Омилен ми е и за читање и за пишување. :)
  Фала Богу на факултет веќе не нè ограничуваат задолжително на Arial 12-ка како што беше во средно воглавно за сите проекти. :tmi: :D
   
  На Lella, CameliaMiller, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 11. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.509
  Пол:
  Женски

  ете нешто умно од тебе.........
  @EvAngelos потполно е во право членката над мене..јас како теле во шарена врата гледам и се чудам за сите тие фонтови што ги наведе(не познавам ниту еден):?::$
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.377
  Мех. Пречат редот и структурата во вакви намени. Повеќе се чинат тривијално вметнати во системот ради запазување академска сериозност и естетска компонента.

  Поентата е следна - Ако мора природните науки да бидат егзактни, точно формализирани и изготвени според внимателно одбрани мери и стандардизации, не гледам причина таквиот образец насекаде да се наметнува, (во подготовките), и тогаш кога реално нема потреба од него. Но, во ред. Желбата за пропорционалност и математички сооднос меѓу компонентите отсекогаш постоела и била општествено присутна. Историски од времето на Питагорејците па, се до денес.
   
 13. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.804
  Па не баш. Повеќе е прашање на едноставност. Кога погледнеш текст да не можеш по изгледот на тој текст да вадиш претпоставки за авторот, туку буквално по содржината. Да не се влечат заклучоци по надворешноста. Токму тоа е и поентата на унифицираноста. И не гледам ништо погрешно во тоа.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.509
  Пол:
  Женски
  Па мене сите ми се убави:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
   
 15. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.377
  Ги знам правилата, кои мене лично не ми се допаѓаат. Не мора да соодветствуваат со фактичката состојба.
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 16. HerMajesty

  HerMajesty Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  562
  Пол:
  Женски
  Arial нема конкуренција кај мене. Дефинитивно најдобар :)
   
 17. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.686
  Допаѓања:
  103.332
  Пол:
  Женски
 18. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.118
  Допаѓања:
  34.344
  Пол:
  Женски
  Calibri според мене.
  Со Arial ми изгледа ептен крупно буквите иако кога пишувам големината е 11 или 12.
  Times New Roman не е лош и ми изгледа поформално.
   
  На Thallia и Victorian им се допаѓа ова.
 19. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.800
  Допаѓања:
  18.690
  Calibri ми е омилен, особено кога пишувам подолги текстови и/или извештаи на кирилица
   
 20. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.386
  Допаѓања:
  8.669
  Пол:
  Женски
  Times New Roman ми е наубав и за читање и за пишување. Но, во школо сме ограничени сите проекти и задачи да ги правиме со Arial, па не можам да бирам :)
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.