Најубав фонт

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од EvAngelos, 2 јануари 2019.

?

Кој ви е омилен фонт за читање?

 1. Calibri

  8 глас(а)
  16,7%
 2. Cambria

  2 глас(а)
  4,2%
 3. Garamond

  1 глас(а)
  2,1%
 4. Arial

  18 глас(а)
  37,5%
 5. Helvetica

  8 глас(а)
  16,7%
 6. Calibri Light

  1 глас(а)
  2,1%
 7. Bookman Old Style

  0 глас(а)
  0,0%
 8. Times New Roman

  17 глас(а)
  35,4%
 9. Book Antiqua

  1 глас(а)
  2,1%
 10. Georgia

  1 глас(а)
  2,1%
 11. Palatino

  0 глас(а)
  0,0%
 12. Baskerville

  0 глас(а)
  0,0%
Дозволен е избор на повеќе опции
 1. Scott Weiland

  Scott Weiland Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  2.001
  Допаѓања:
  9.859
  Пол:
  Машки
  Helvetica ми е многу поубав на очи од Arial/Times New Roman, но за користење зависи што ми бара некој или е за мене.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 2. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  7.537
  Допаѓања:
  184.660
  Генерално во средно/факс користев TNR за се', па и сега на работа го користам истиот фонт.

  Но! :D

  Јас сум од обожавателите на Comic Sans :D

  И зависи што читам, книгите на Kindle секако ги читам во Bookerly, ама тој не можам да го гласам тука, го нема. Затоа го одбрав Arial, бидејќи за неформално читање и пишување - како на форумов, ми одговара.

  Еве пример за Bookerly :)
  3046678-slide-s-5-the-kindle-finally-gets-some-typography-that-doesnt-suck4.png
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.