1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најубав јазик според вас?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од sweetgirl1106, 5 ноември 2012.

  1. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    гледам дека на многу од вас ви се допаѓа италијанскиот .. мене не ми е ништо посебно,дали дека тука живеам,незнам.. според мене :освен англискиот што е да речиме неопходен... германски,турски,арапски .. јазици што ги обожавам и што ги учам :inlove:
     
  2. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Францускиот...дали поради моето Р,онака француски шо звучи или поради нешто друго незнам...ама обожавам да го слушам францускиот јазик,иако ништо не разбирам,еднаш отидов на претстава на француски и супер си поминав иако не разбрав скоро ништо :D
    И сакам да се запишам да го научам,ама ич немам време... :worried:
     
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.065
    Допаѓања:
    11.214
    Францускиот е убав, и италијанскиот убаво звучи. Нели викаат францускиот бил јазикот на поезијата. Италијанскиот многу побрзо, полесно се учи.
     
  4. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Англиски и Шпански. :)
     
  5. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    Италијанскиот ми е совршенство. Посебно кога го слушам Adolfo Margiotta. Ах, бре луѓе, убавини. Грчкиот ми звучи аристократски. Рускиот си го сакам многу. Ме потсеќа на некои стари времиња..
     
  6. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    На прво место англиски, па шпански, италијански и германски.
    Сакам и француски ама јазиков ми е тежок за учење, сакам да слушам музика и да слушам како зборуваат, ама не знам да го зборувам. Акцентот е претежок!
     
  7. Lenni

    Lenni Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    50
    Бyенос диас Бонжyрр гyтен таг на сите полиглоти овдека, јас сакав пак да се навратам на темава не знам дали некој го спомна Портyгалскиот, Прекрасен е, не можам да го изоставам, мајчиниот јазик на мојот најомилен писател Паyло Коелјо)) посебно Портyгалската типична мyзика "Фадо", кога ја слyшам толкy ми навира една романтична носталгичност, една лесна меланоxилија и мечта. Да не зборyвам понатака и за земјите, Бразил, Портyгалија... Дyшата ми се шири ко ќе си помислам.. Во астрокартограФијата наталната Венера ми минyва точно над Рио, тамy има љyбовна енергијааа.. Сонyвам дека ќе сретнам еден ден некој набилдан БразилеЦ што ќе ме наyчи Портyгалски... <3 <3

    Меланоxилија)) некоја нова состојба)) меланxолија, де))
    П.С.: ПЕТ SВЕЗДИ за сите Фанови на ФранЦyски, верyвајте не е толкy тежок за yчење, така само наизглед од Филмовите кај што брзо зборат, иначе Фразалната стрyктyра мy е иста ко на Македонскиот. Па yште и она "р" да го имате вродено))))
     
  8. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Француски,Англиски(Британски),Италијански,Руски,Германскиот ми е онака убав и Македонскиот секако. :)
     
  9. rosalka

    rosalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Италијанскиот. Го обожавам поради својата едноставност, одличниот изговор, едноставно го сметам за јазик преку кој можеш да ги изразиш најсликовито своите чувства.

    Турскиот. Ме потсетува на нешто ориентално, го сакам Истокот и тие култури.

    Англиски. Не американски англиски, туку Британскиот, изворниот. Јазикот на старите англиски писатели, поемите и сонетите, на љубовта и страста. Ме одушевува преееекрасниот акцент. Уф, јазик на кој не можам едноставно да одолеам. Толку џентлментски ми делува, преубаво нешто!
     
  10. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.940
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Шпански и Англиски :)
     
  11. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Шпански - Го обожавам просто. А и плус дека знам да го зборувам уште толку си го сакам... Има нешто посебно во јазиков. Мислам дека на шпански најдобро се изразува љубов и се враќа некој таму од каде што излегол

    Руски - Дали поради што има нешто руско во мене. Дали поради што обожавав порано да ја слушам баба ми каде што зборува руски, не знам. Ама знам дека го сакам многу и дека ќе се потрудам да научам многу повеќе од тоа што знам сега.
     
  12. senjorita-v

    senjorita-v Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    италијански,португалски,руски и шпански...
     
  13. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Моментално од италијански преку таквото ми дојде ама убав јазик е. Имав прилика да го слушнам наполиетанскиот дијалект и се вљубив во него, ептен е интересен и јазико-кршачки.

    Рускиот ми е вечна љубов и сум решена еден ден да го научам. Српскиот исто си го сакам, тоа нивно убаво ч. Португалски и француски ми се два прекрасни јазици, уште да разберев нешто кога зборуваат. :lol:
     
  14. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Англиски, словенски и португалски :)
     
  15. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Шпански и Италијански.
     
  16. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Италијанскиот на прво место, па францускиот.
    Италијанскиот ми е најмилозвучен јазик, со мерак да го слушаш :wasntme: Ќе почнам да го учам потаму, сега за сега само француски учам, повеќе од 6 години.
     
  17. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    италијанскиот и англискиот
     
  18. Snow.Queen

    Snow.Queen Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    14
    Според мена најубави се: италијанскиот,грчкиот и турскиот. :)
     
  19. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    152
    Па би рекла француски и италијански, но нашиот МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК е еден и единствен! ;)
     
  20. Tej4e

    Tej4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    мешан Англиски(и британски и американски). А убави се и Рускиот и Шпанскиот :)