Најчести грешки при шминкање

Дискусија во 'Лице' започната од Glossy-girl, 9 септември 2019.

 1. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.182
  Допаѓања:
  8.918
  Пол:
  Женски
  Шминкањето е работа што не се учи толку лесно, обично потребни се многу обиди и вежбање за шминката да заличи на нешто.
  И секако, секој почетник почнува со ситни чекорчиња и не секогаш знаел да раководи совршено со шминките со кои располага.

  Почнав да се шминкам во прва средно и тоа најосновно: пудра, маскара, руменило и кармин.
  Подоцна почнав да испробувам нови работи и така колекцијата ми се прошири, а нормално со доаѓањето на нови работи во мојата колекција, имаше и утки во нивното користење.

  Што е она што го грешиме најчесто при шминкањето, како почетници?

  Јас, иако не се сметам како почетник денес, не можам да се наречам ни професионалец. Сѐ уште не сум вешта со тушот затоа што не го редам често. Сенката исто толку професионално не знам да ја нанесам, можам да измешам 2-3 сенки... Не гледам јутуб туторијали, а и немам инспирација за повеќе.
  Но, она што би го издвоила како најголема грешка е некористењето камена пудра на почетокот
  .
  На мојот 18 роденден, во лето, кога е најтопло, кога се потиме и кожата станува мрсна и свети како лампион. Епа кога се видов таква на слика...:x

  Кои се вашите грешки? Дали после одреден период повторно ви се случува да згрешите иако не сте повеќе почетници?
   
  Последна измена: 9 септември 2019
  На candy.cane, Peperutce1115, nextredstyle и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.658
  Допаѓања:
  24.774
  Пол:
  Женски
  Секој од нас како почетник во шминкањето сигурно дека имал по некоја грешка. Се сеќавам дека главна потешкотија ми беше блендањето на сенките и ми требаше еден период додека да го усовршам. Минимална шминка користев уште од седмо-осмо одд. но имајќи во предвид дека стануваше збор само за пудра, маскара и лабело, немав баш некој проблем со нанесувањето, а и вака по слики гледам дека не било лошо. Интернетот и клиповите исто така ми беа од голема помош при усовршувањето во техниката а и во откривањето на нови продукти со своја намена за кои до тогаш немав воопшто слушнато.
   
  На nextredstyle, Cinnamon Bun и Glossy-girl им се допаѓа ова.
 3. The Saturdays

  The Saturdays Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  438
  Допаѓања:
  767
  Пол:
  Женски
  Јас се шминкам исто од прва средно можи и малку порано и на почетокот ставав само течна пудра,маскара, сенка, сјај не кармин хахах после кога се одлучив да ставам камена најголема грешка што ја имам направено е промашената бројка, како и сите почетници дури да ја погодам бројката на пудрата се изнарезилив :D не траеше тоа кузнај колку време ама сепак. После почнав да се усовршвам научив да клавам и eyeliner, сенките да ги блендирам, да користам бронзер иако малку чудно го нанесував хахаха и како што врвеше времето користев се повеќе и повеќе производи сега имам премногу :inlove: . Не мислам дека сум професионална во сминкање и денес се случува пред излегвање да го згрешам eyelineroт дури неколку пати па цела шминка треба да ја корегирам ама се сметам за многу добра во шминкање, а за моето усовршвање се виновни инстаграм туториалите хахаха.
   
  На nextredstyle, Cinnamon Bun, Glossy-girl и 2 други им се допаѓа ова.
 4. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.241
  Допаѓања:
  122.411
  Пол:
  Женски
  Не сум почетник, со тушот за очи уште мака мачам.
  Не можам да го усовршам, ги пробав сите методи и ништо.
  Си остана така, сега и ретко го ставам.
   
  На Peperutce1115, Shmizla94, nextredstyle и 4 други им се допаѓа ова.
 5. mileystar

  mileystar Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  741
  Допаѓања:
  2.098
  Пол:
  Женски
  Мене ич не ме биваше порано,утка,се мама ја терав да ме шминка ама и многу ретко се шминкав,за излегувања и такви случувања.А и на мама и стана досадно,пошто и она треба да се среди,и си викам а да си почниш да си вежбаш сама,така почнав да гледам некои видеа на youtube и instagram,успеав да видам што му одговара на моево око,иако тушот се уште не ми е совршен,но постапката на ставање ми е двојно побрза и полесно го ставам.Така постепено научив,и сега па каде и да одам секогаш сама се шминкам,се трудам да изгледа се вклопено нормално :D,дури и за апсолвентската сама се средив,па коа почнаа да ме прашуваат каде сум се шминкала,многу добро било,си викам значи браво бе ме бивало.:D8):angel:
   
  На nextredstyle, The Saturdays, Glossy-girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.351
  Допаѓања:
  134.590
  Пол:
  Женски
  Уште од 8мо покажував интерес кон шминкање и памтам си купив туш, цела мераци.
  Со години се мачев како да го нанесувам, цел саат туш ставав :rofl:, за од 3та навака откако почнав секој ден да си го користам веќе 1мин ми треба и нанесувањето туш сега ми е навика.

  Сенки не блендам многу, не знам и ме мрзи, добро сега сум подобрена ама на овие спуштени капаци не се ни гледа :rofl:. Сфатив после долги обиди да имам нанесено сенки како професионалец дека до некаде е до моите очи и сега една-две сенки си ставам само и ми е океј. :rofl:

  Друга грешка со хајлајтерот, додека научив правилно да го употребувам. :rofl::rofl:

  Сега научив што ми одговара на моето лице и црти и не се обидувам да копирам туторијали и да следам брендови. Што мислам дека ми стои најдобро, само тоа и го употребувам. :D
   
  На candy.cane, MrenaRiba, Peperutce1115 и 7 други им се допаѓа ова.
 7. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  4.716
  Пол:
  Женски
  Хм, кога сме кај грешките најмногу имам грешено во ајлајнерот, никако не ми излагаше ист на двете страни. :whew:
  Ама воопшто не ни носам ајлајнер, зошто едноставно не одговара на моите очи, не ми стои, така да ништо не ми мења. (fingers)

  Исто така еден период околу 1ва средно грешев со тоа што користев грда портокалова нијанса на пудра на мојов блед тен. :puke:

  О, и да не ги заборавам веѓите. Мојата најголема досегашна грешка. Ги пополнував онака несредени и не потстрижени. Можете да замислите што форма сум добивала. :worried:

  Сега моментално мислам дека се имам многу усовршено и се сметам за добар шминкер, иако рутината на шминкање ми е доста едноставна. :)
   
  На mileystar, Peperutce1115, Dream-Girl и 3 други им се допаѓа ова.
 8. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.847
  Допаѓања:
  125.188
  Пол:
  Женски
  Ради грешки во шминкање долго време го врвев емо периодот. Едното око не е исто со ајлајнерот на другото око. Додај малку на лево. Не е еднакво. Додај на десно. Не е еднакво. И така во круг дур не добиев фул он готик лик. Добри денови.
   
  На Alisa22, TheGoldenPeach, boo3 и 5 други им се допаѓа ова.
 9. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  5.982
  Допаѓања:
  54.328
  Пол:
  Женски
  Јас правев утки со сенките и со кармините,бев ко излезена од хорор филм :rofl::rofl::rofl:,ама стави-бриши,брзо научив. :whew::rofl:
   
  На mileystar и Glossy-girl им се допаѓа ова.
 10. Any05

  Any05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  Погрешна нијанса на пудра ми е хорор филм, на почетоците од моето шминкање не знаев да изберам соодветна нијанса секогаш тестер пробував на лице а не на врат и секогаш бев со потемно лице а телото бело како сирење што би се рекло.(facepalm)
   
  На poppie, The Saturdays и Glossy-girl им се допаѓа ова.
 11. Fantasy33

  Fantasy33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2019
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  1.082
  Пол:
  Женски
  Релативно доцна почнав со шминкање за разлика од другите. Прв пат се нашминкав за полуматурата. :wasntme:
  На почетокот правев некои грешки од типот на погрешна нијанса на пудра, исто така и маскара не знаев да нанесам како што треба за трепките да ми се долги и навиткани. Тоа брзо го усовршив благодарение на некои tips and tricks што ги научив од youtube. :smirk:
  Вечен проблем мислам дека ќе ми биде нанесувањето туш еднакво на двете очи. :rofl:
  Во секој случај можам да се пофалам дека многу сум подобрена во блендирање на сенките и во cut crease што почнав да го применувам од неодамна. :inlove:
   
  На Dream-Girl, The Saturdays и Glossy-girl им се допаѓа ова.
 12. Peperutce1115

  Peperutce1115 Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  2.394
  Допаѓања:
  21.817
  И јас до ден денес си го грешам ајлајнерот. Нема ден да не погрешам. Или не е рамно или не е ист на двете очи. Ако па некогаш си го погодам, тука е Марфи да ме за*** и ми се пресликува на горниот дел бидејќи не е исушен. Истото и со маскарата ми се случува понекогаш.
   
  На Dream-Girl и Glossy-girl им се допаѓа ова.
 13. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  1.155
  Допаѓања:
  9.833
  Пол:
  Женски
  Ако ви кажам какви грешки правев ќе ви слоши.:x
  И на мене самата мрак ми паѓа на очи кога ќе се сетам.:D
  Тоа во средното кога се учев да се шминкам кога не постоеја туторијали на јутуб, а и немав некој постар да ме научи.
   
  На Glossy-girl и The Saturdays им се допаѓа ова.
 14. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.951
  Пол:
  Женски
  Се шминкам од помала, негде 7мо одделение. Секогаш пред да се бањам, пола саат си ставав сенка и си вежбав па после одма се миев.
  Никогаш не сум се шминкала лошо, имам осет. Ама, ми се случило многу пати да си го утнам тушот (ако се шминкам 20 минути вкупно, 15 трошам на туш(facepalm)).
  Имам и со неразмачкан коректор излезено од дома (кога не ставам пудра).

  Инаку, последниве 2 3 години, преку ден не се шминкам (освен коректор ако имам потреба). Летово во 2 месеци се имав само 2 3 пати нашминкано и сега ми е мерак па кај и да излезам се шминкам. Ама сакам едноставност, пудра, римел, сјај за усни и малку контура на јаболчниците.
   
  На Glossy-girl и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
 15. Fatum nos iunget

  Fatum nos iunget Активен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2018
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  Знам дека темава е за грешките ама сакам еден трик да споделам со вас.
  Можеби некоја од вас го употребува веќе, мене ми го кажа моја блиска роднина бидејќи е козметичарка.
  И од тогаш СЕКОГАШ кога нанесувам сенка, највеќе кога е со светки или некоја потемна боја или дреч (ова можеш и на прстот и на четка, твое си е), ставам на пример на четката сенка и потоа ќе ја намокрам четката и стегам на окото.
  Не знаете колку подобро изгледа бидејќи ни се рони ни ништо и целата сенка како што се кладам и вие сакате да ви стои.
  Истото тоа го правам и за хајлајтер и не користам никаква четка туку прст.
  Посебно не оние со конусен облик, ужасни се.
  Земете го прстот, нанесете хајлајтер на прстот, намокретего и само нежно потстегнете каде што сакате да нанесете....цел свет ќе го ослепите :makeup:
   
  На Angie1432, elvittta, The Saturdays и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Iva9612

  Iva9612 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  Пред 2-3 години колку грешки правев :puke: како ги закосвав очите па туш па ова она и сега кога ги гледам сликите гледам колку не ми седи многу шминка па среќна сум што престанав да се прам бугарска певалка затоа сега само пудра маскара некоја нежна сенка некогаш и кармин,а туш ставам некогаш ама тешко ми е
   
  На The Saturdays и Glossy-girl им се допаѓа ова.
 17. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.558
  Допаѓања:
  5.368
  Пол:
  Женски
  Јас се многу ретко шминкам еднаш двапати годишно со сенки тушеви и тоа шминкери ме шминкаат вака само кармин, и пудро ставам ми имат кажувано и знам дека природно сум поубава шминката ме праве како тетка со сенки тушеви креони глупости. :$
   
  На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. elvittta

  elvittta Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  293
  Пол:
  Женски
  Јас доста грешки правев во тинејџерските години.
  Тогаш се учев, со гледање видеа на јутуб.
  Највеќе грешки сум правела со тушот, дури се уходав. Различни цртички или премногу дебело или премногу слабо. И со погрешна нијанса на пудра или користење на многу тешки пудри што лицето ми изгледало ужас.
   
  На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  4.756
  Допаѓања:
  58.020
  Да признаам, не сум по шминкањето и гледам да биде минимално.
  Бидејќи не се шминкам секој ден, нормално е да не сум и многу вешта. Вака, за секојдневна шминка знам што ми стои и што ме освежува и ми ги истакнува поубавите страни а ми ги крие полошите. Тоа е и целта на шминкањето според мене, не сакам да се забележува дека сум нашминкана.
  Тенок слој течна пудра, коректор по потреба, маскара и ненападен кармин и моливче за уста. Тушеви, сенки, бронзери не ставам. Штедам и на време на овој начин, затоа нека биде минимално.
   
  На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  15.955
  Јас не знам да се шминкам,така да ретко користам шминки.
  Појма неам каде грешам,не ни знам како треба правилно.
  Посебно сенки,блендирање.Не,не.
  А пак туш...
  Ставам некогаш ретко римел,моливче,кармин.И тоа е.
  Барем таму нема збрки
   
  На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.