На Крајот на Виножитото (Сесилија Ахерн)

Дискусија во 'Книги' започната од Jule.Sk, 2 јануари 2013.

 1. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Искрено ви го препорачувам да го прочитате романов затоашто е роман што покажува дека животот е исполнет со многу препреки и неизвесни ситуации, дека треба да сакаме за да бидеме сакани и да веруваме во себе. Тоа е формулата за среќен живот.

  Ова е прво дело што го имам прочитано од Сесилија Ахерн но не и последно тоа е сигурно.Ако сте ја прочитале П.С Те Сакам сигурно знаете за што зборувам.

  Стилот на кој е пишуван романов е многу лесен разбирлив и е во вид на писма што мене искрено многу ме заинтересира.

  Го има ли некој прочитано?Какви се вашите мислења за пистелкава и книгата?
  Еве ви мал дел од содржината..
  Многу интересна приказна исполнета со безброј случки и пресврти, приказна што започнува од раното детство на Алекс и Рози – неразделлни другари од училишните клупи и оттогаш тие не можат еден без друг. Но, кога ќе настапи времето на лудите тинејџерски години, вечерните излегувања и љубовните состаноци – тие почнуваат да се одделуваат. Меѓутоа некој не знае што е тоа што го чека утре.
  Семејството на Алекс се преселува од Даблин во Америка и двајцата најдобри другари се разделени. Рози одлучува да му се придружи на Алекс, но нејзината одлука ќе биде попречена од нешто што ќе и го измени животот за 360 º. Нивната бескрајна поврзаност и искрен однос ги следи и поддржува низ сите успеси и порази во животот.
  Меѓутоа тука стои неизвесноста за тоа дали нивното пријателство е доволно силно да ги преживее илјадниците километри и годините кои се зголемуваат, исто така се појавуваат мали искри надеж дека нивното пријателство може да премине во нешто поголемо.Тоа е приказна што покажува дека сродните души секогаш се пронаоѓаат едни со други, дека вреди да се ризикува за нешто во кое вистински веруваме.
   
  На BlackStar му/ѝ се допаѓа ова.