1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На гости кај баба и дедо

Дискусија во 'Дете' започната од Mayyya, 29 јули 2015.

 1. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  Секој родител, различно ја доживува разделбата со детето, дали тоа било на неколку саати, преспивање или пак неколку недели.

  Дали и кога почнавте да ги оставате вашите деца кај баба и дедо на подолг период? И како вие ја доживувате таа разделба, а како вашите деца?
   
  На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.851
  Допаѓања:
  28.373
  Сеуште не сум го оставила никаде на чување, ни на подолг ни на пократок период. Сама си го чувам цело време, 14 месеци досега.
   
  На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.463
  Jas mojata ja ostavam kaj dvete babi i dedovci.Ama ona gi poznava i nemam gajle. Koga sum vo Gv sedi so moite i po 3-4 casa bez mene. Jas da se vidam so prijatelkite- koleskite od fax, edno kafe- trac mubatet,ce im ostavam jadenje i ne se grizam.
  Isto i so drugata baba i dedo. Ce im ja odnesam kaj niv na 2-3 saata, jas ili na shopping ili na frizer.... dosega ne me pobarala ili da place po mene. Nitu po MM plAce. Ja ostavam 2-3 pati vo mesecot. Inaku 14 mes ima.
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pravnicka2

  pravnicka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2013
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  333
  Пол:
  Женски
  И јас го оставам кај баба и дедо на гости(кај мајка ми и татко ми) и не ми прави никаков проблем.Бидејќи и сабота одам на работа,а градинакта работи до петок,го оставам со спиење од петокот до саботата па после работа си го земам.Морам некако да се снаоѓам.
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.365
  Допаѓања:
  9.285
  Пол:
  Женски
  Pa jas kaj baba mi i tetkiti sedev celi leta uzivame luduvame izleguvame :):) najibo mi e
   
  На Miss.N, the drummer и Arthur им се допаѓа ова.
 6. eatpraylove90

  eatpraylove90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  861
  Пол:
  Женски
  Jas neznam zosto se cuvstvuvam vaka...Cudno...Svekrva mi e mnogu decarka i uste sega dodeka sum bremena postojano mi go gali stomakot, mu zboruva...Mene toa nekogas mi smeta neznam dali sum vo pravo:| I otkako ke se rodi sinko mislam deka ke imam ogromen problem zatoa sto ne samo sto si kazuva deka ke spie kaj nas za da bide so nego tuku i nastojuva da trgnam posle 9m na rabota za da si go cuvala...Ova me poluduva:x Izvinete ako ne e vistinskata tema ama sakav da spodelam :)
   
 7. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.152
  Допаѓања:
  28.991
  Пол:
  Женски
  Исто,само што ние сме со поκρатоκ стаж 11+ :)
   
  На DVAANGELA му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bruno.com

  bruno.com Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2014
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  I jas sama ja cuvam ako treba da odam nekade ja zemam so mene.Ovaa sabota sme na svadba sigurno nema da ja nosam tamu pa treba 6 casa da bide so svekrvami mnogu se grizam bidejki uste ja dojam dali ke stoi so nea ke i ostavam kasicki da ja nahrani no sto ako saka da cica :( aj kazete vase iskustvo inaku e 10 mes.
   
 9. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.906
  Пол:
  Женски
  I mene od ova mi e strav,seuste nesum ama ko sto ja gledam kako zboruva i reagira izgleda nema da go vidam kako ke mi raste
   
 10. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.906
  Пол:
  Женски
  Na mm drugar imaa malecko o koga bevme na svadba i zvonea deka place pa si idea doma ke go nahranese i povtorno se vrakaa
   
 11. bruno.com

  bruno.com Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2014
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  No ne sme blisku za da se vrajkam i odam,problem e sto na ciceto zaspiva taka e naviknata :)
   
 12. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.906
  Пол:
  Женски
  Oh srcence pa zemi si go so tebe,taman ke go naucis na galama da spie :) mn gi imam gledano so malecki,msm ako ne ti e problem ako ne odete po nevesta itn
   
 13. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.906
  Пол:
  Женски
  Ako ova na sl e maleckata brw za majstorot :D mn e slatka,pu pu masala :D
   
 14. bruno.com

  bruno.com Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2014
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  Daa ona e srce medeno :inlove:
   
  На butterfly* му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.165
  Допаѓања:
  105.696
  Пол:
  Женски
  Ко да сум ја отворила темава јас. Еве моето постаро дете 4 години од скоро година и пол почна да оди често на гости кај баба и дедо, па да преспива, првите пати ноќе се јавуваа декс плачи за дома сме ја земале на полноќ, па после почна дома кога ќе е да плаче за кај нив и сме ја носеле таму. Инаку на две минути сме . Е кога беше 2 и кусур годинки се роди второто дете,и на предлог на свекрва ми ја чуваа таму до 40 дена на бебето дома доаѓаше по малку како гостинка. Жалам што го одзволив тоа,понатаму почна да рика и да се треска од земја за да оди таму, чим ја види баба и рика да оди кај неа да спие. И две години е така, таа заплачи, јас со тешко срце ајде торбата и оди спие таму и по два три дена, со плачење доаѓа дома. Мене ова не ми се бендисува, сум плачела со ноќи, тешко ми е што си дозволив да ми се испушти од рака детето. А кога ќе свикам и ќе речам не смееш да одиш, дома треба да си живееш, одма не чинам, сум ја мразела свекрвата! А навистина само си го сакам детето дома. Сега е 4 години, братчето 2 а јас сум дома и гледам дека си играат, интересно им е, го анимирам, ги шетам, постојано сум со нив и цврсто стојам на ставот плачела рикала нема дома ќе си спие и точка. Сте имале слични искуства? Што би ме советувале да превземам???
   
 16. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.165
  Допаѓања:
  105.696
  Пол:
  Женски
  Еве кај мене читај до каде резултира. Велат старите дете свое се сака ама внуче многу повеќе. Тоа им доаѓа како некоја втора шанса, кога нивните деца биле мали не ги гледале многу, равотеле, по баби биле и не си ги изживеале најубавите моменти со децата па сега ова им е последна шанса да си го надокнадат тоа. Јас среќа не работам и сакам максимално да сум со децата, ако не ја давам се лутат, а таа навикната е плаче, па јас сум лошата. Велам не сакам и јас да си се искомплексирам па своите внуци да им ги земам за да надокнадувам. Незнам дали сум во право или вистина ко шо ми велат грешам. Само знам дека навистина е трауматично за мене.
   
 17. DVAANGELA

  DVAANGELA Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  554
  Допаѓања:
  28.804
  Пол:
  Женски
  Сум ги оставала и двете деца кај моите.Сега почесто малото, бидејќи големиот е13 години и не му се оди, а малото душа дава за кај баба и дедо да спие:hug:
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 18. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.354
  Допаѓања:
  5.297
  Moeto e malo ziveeme so svekrva mi pa nema problem od toj aspekt a kaj mojte uste ne sum go ostavila na spienje a mislam deka uste dolgo nema. Pred se sum posesivna majka koga sum doma sakam da e so mene da si uzivame zaedno a i ako treba da iddme nekade go cuva svekrva mi pa taka pak si e doma. I si spie vo krevetce me sum mu dozvolila a mislam deka i nema da spie vo krevetot na baba mu. Kako sto kaza nekoj pogore da ne nemozam posle da go izvadam od tamu :) si go sakam nokeska do mene. I jas sakam da gledam kako raste i da sum sekoj mozen mig do nego raste i brzo ke porasne i da sakame posle nema da go gledame i dnavime
   
 19. eatpraylove90

  eatpraylove90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  861
  Пол:
  Женски
  Loso zvuci stvarno moram da prevzemam nesto uste od pocetok za da ne se soocam i jas so istovo :( A inace svekrva mi nikogas ne rabotela i nemala svekrva pa taka si gi ima iscuvano decata skroz sama...Za kompleks ovde ne se raboti tuku ednostavno takva si e zenata ona so site deca e takva, a sea prvo nejzino vnuce baska masko kako sto sakase..uff ke bide sto ke bide:| Samo se plasam ako prodolzi da mi se ligavi nad stomak i da mu zbori na sinko so ona nejzino ligavo glasce (kao bozem samo ona e baba na svetov) deka ke mi pukne film i ke ja trgnam (facepalm) Ti mila sto pocesto decata so tebe, doma i na setanje i mislam ke uspees da gi oddelis :) Decata brzo priviknuvaat na novi raboti dodeka se na taa vozrast :)
   
 20. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.990
  Пол:
  Женски
  Мене уште од бебе ме оставале со баба ми, дур мајка ми и татко ми оделе на работа цело време сум си седела, и они после од работа се враќале кај баба ми, сме живееле таму некое време.
  После од две години ме оставиле кај тетка ми цел викенд, па дур бевме мали со сестра ми секој викенд или кај баба ми, или кај тетка ми, или кај другата баба, јас со душа чекав да не остават.Кај еднава баба си имам братучеди на моја возраст, кај тетка ми деца цела улица, и ден денес си имам другарки од таму.Подобро помали, одколку на 5-6 годишна возраст тек да се навикнуваат и да плачат.
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.