1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На иста страна (Сител 3)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Rama, 4 април 2017.

 1. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.419
  Допаѓања:
  54.708
  Пол:
  Женски
  Теренска емисија во неколку епизоди во кои се прикажува дали и колку има меѓусебна етничка и верска почит,толеранција,предрасуди кон различниот од себе.
  Поентата е со заедничка посета на Црква и Џамија преку разговор со претставници од Христијанство и Ислам т.е Свештеник,теолог,имам,муфтија да се прикаже дека и двете вери се за заеднички соживот и дека двете вери учат на љубов и почит кон ближниот.

  Ја гледа ли некој оваа емисија?
  Ја загледав јас деновиве,ја има и на јутјуб,е сега не дека се согласувам и верувам слепо на се што е прикажано досега(бидејќи многу бајковито е прикажано се)а не е така за жал,а добро знаеме и зошто,плус проектов е под спонзорство на Usaid да не навлегувам опширно,ќе оставам на вас да видам кои се вашите коментари.

  П.с се надевам не е офтопик темава,и дека местото е соодветно(се мислев за во религија,ама ако смета тука,ќе си ја преместат модераторите,ионака ги има еден куп) :D
  Аман само не ме карајте,100 години сум на форумов,а ова ми е едвај втора или трета отворена тема:P:D
   
  На PaLaVa, CrazyOne и Victorian им се допаѓа ова.
 2. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  2.036
  Допаѓања:
  19.306
  Пол:
  Женски
  Еднаш ja начекав емисиjава, што тема беше врска немам. Идеjата е сосема ок, да се видат различни ставови од религиски аспект.
  Само што jас ретко гледам телевизиja за поредовно да ja следам.
   
  На Victorian и Rama им се допаѓа ова.
 3. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.391
  Допаѓања:
  60.806
  Имам гледано неколку емисии.
  Посебно ме интересираше темата дали "Религијата ја дискриминира жената" и сакав да ја слушнам, па така успат изгледав уште една две емисии на јутјуб.

  Мене лично ми се допадна, посебно ми се допадна интервјуто со жена од муслиманската вера, мислам правник беше или слично нешто и убаво раскажа од својот аспект.
  Нештата што малкумина, не знаат, бидејќи го гледаме само онака како всушност ни е претставено. А религијата може да биде итекако манипулирана и злоупотребувана, посебно кон жените.
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.850
  Допаѓања:
  47.946
  Пол:
  Женски
  Во колку часот е емисијата?
   
 5. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.391
  Допаѓања:
  60.806
  Редовно оди во сабота во 11 часот, ама на јутјуб имаат сите претходни емисии.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 6. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.850
  Допаѓања:
  47.946
  Пол:
  Женски
  Благодарам
  Баш ќе погледнам и ќе пишам коментар
   
  На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Zlatna12345

  Zlatna12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2016
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  842
  Пол:
  Женски
  So ogled na toa kakov opinok go gazi ova parce zemja potrebni se se poveke vakvi emisii.
  Prosecnoto makedonce misli deka datira od genite na Aleksandar Makedonski i deka vo nego tece sina krv pa pretpostavuvam emisijava ke pomogne vo suzbivanjeto na takvoto smesno ego.
  Emisijava ja vidov na reklama no seuste ne sum ja poglednala, ali vo plan mi e.
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.419
  Допаѓања:
  54.708
  Пол:
  Женски
  @Zlatna12345 Нема врска емисијата со тоа како што викаш ти "просечното македонче мисли дека е потомок на Александар Велики".
  Овде конкретно се работи за сегашната меѓуверска почит и толеранција на двете најголеми и доминантни вери во нашата земја,ниту па некој се потрудил да дебатира за тоа кој е потомок на Александар а кој на Скендер бег :D
   
  На Victorian и PaLaVa им се допаѓа ова.
 9. Zlatna12345

  Zlatna12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2016
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  842
  Пол:
  Женски
  Kako sto rekov seuste ne sum ja gledala.
  A bas i gledam vrska vo celata rabota. Kade sto ima visoko ego ima niska pocit kon se sto ne e svoe. A toa deka vo nas tece sina krv e tipicen primer za ego. Ne zavisno dali se raboti za vera, nacija, istorija ili ne znam sto... Jas samo posociv primer.
  Ima luge koi se navredeni ako im go spomnes kuranot vo nivna blizina...
   
 10. Zlatna12345

  Zlatna12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2016
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  842
  Пол:
  Женски
  Ja gledav poslednata epizoda "Zosto lugeto veruvaat?" i se na se, emisijata e interesna, NO, sakam golem akcent da stavam na poslednoto mislenje na doktorot.
  Amigdala e del od mozokot koj sto se povrzuva so emocijata i emocinonalnoto dozivuvanje i odnesuvanje, i jas kolku sto sum informirana, a prilicno sum sigurna deka sum vo pravo, nejziniot zgolemen obem (volumen) se povrzuva so anksiozno narusuvanje, depresija i agresija. Taka sto, ne znam dali prikaznata za monasite od rakav si ja izvadi ili pak se vodi po nekoja teza od prethodniot vek.
  Bas bi sakala nekoe medicinsko lice na forumov da go potvrdi ili demantira ova. Sega za sega se somnevam vo kredibilitetot na emisijava.
   
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.112
  Допаѓања:
  43.622
  Пол:
  Женски
  Емисијава е супер.Ја гледам секоја недела.Баш сега ја гледам.
  Ми се сфиѓа што уште има луѓе од секоја вера во земјава што се пристојни, и што не живеат во 19 век да па се делат меѓу себе ради вера, пол, нација.
  Баш сега видов имало спортски хиџаб од Најк.Алал да им е, нешто паметно во светов.Кога ја гледам емисијава, сфаќам дека има уште океј луѓе во земјава, кои сакаат да прогресираат, да се мешаат со луѓе.И највеќе почитувам што нема предрасуди.
  Многу убава и асална емисија, вреди да се гледа.Може многу работи да се научат или разјаснат.
  Секоја почит од мене (y) :handshake: