1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На каков душек спиете?

Дискусија во 'Дом' започната од Sun.shine, 16 мај 2011.

  1. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    На мајка ми еднаш така и се има направено душекот и во млака вода раствори детергент и со мокро исцедено крпче го исчисти и отвори прозор да се суши
     
  2. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Го имам купено најтврдиот мислам околку 22 000 беше ,од септември го користиме и за сега е ок,5 год гаранција ми дадоа ,прво мислевме дормео ама креветот ни е без летвички не можел да диши душекот и постои опасност од мувла ,и така се решивме за алмак од кристина дамил го земав
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    153
    Здраво на сите,

    Сакам да прашам што препорачувате за луѓе што ги боли грб дека спијат на кауч? Помек или потврд душек?

    Да бидам поспецифична, кој душек од Дормео е добар за болки во горниот дел од грбот и рамениците (дека седам на столче во канцеларија по 8 саати)?

    Фала ви многу

    Поздрав :)
     
  4. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.148
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    http://www.dormeo.com.mk/konfigurator-na-duseci
    Пробај одговори ги прашањава, па види што ќе ти излезе на крај, па прочитај си за тој душек.
    Инаку јас од саемот земав алое вера и сум доста задоволна. А за проблеми со грбот многу повеќе помага потврд душек него мек.
     
  5. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    153
    Ти благодарам Lady*Bug

    Читајќи ве на претходните страници заклучокот е дека за Дормео душек треба да имаш латофлекс за душекот да дише. Е сега, дали би било океј доколку веќе имам простор под креветот, да ставам облека, јоргани, ќебиња...дали сето ова влијае на „дишењето“ на душекот?

    Глупо е прашањево знам...(facepalm)


    а да, ќе заборавев...да не знаете како се движат цените на душеци од Пер Дормире? Ете за душек со големина 160 х 200 колку е минималната цена..за најевтиниот душек што го имаат?

    Ви благодарам однапред ...поздрав :)
     
    Последна измена: 29 јуни 2017
  6. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    153
    Окееј ..бев во Пер Дормире... најмногу око ми фати Бел Рипосо (околу 41 000 ден.) и Мемори (околу 25 000 ден.) ...дали некој има искуство со овие два вида на душеци од Пердормире? Фала ви :)
     
  7. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.149
    Иако темава е за душеци, си земав за право да прашам - дали некој има искуство со наддушеците од Дормео? Дали да дадам толку многу пари или да си ги зачувам подобро ?
     
  8. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Јас го имам наддушекот Дормео. Имам проблем со половината и затоа го купивме највеќе бидејќи спиеме на петосед. Искрено, додека бев сега на одмор таму спиевме на кревети со тврди душеци и ми беше многу подобро. Сега веќе 3 дена сум дома, болките ми станаа поинтензивни, се будам со вкочанета половина како мислиш на тераса сум спиела. Наддушекот е многу мек, што не е случај со душекот Дормео. Не знам дали е од него, ама не сум кој знае колку задоволна. Да е поставен на друг душек може ќе има разлика. Ти викам нашиот е врз петосед.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  9. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.149

    Имав прилика пред некоја недела да преспијам 3-4 ноќи на наддушек Дормео. Она што забележав беше дека премногу се потев, и покрај тоа што во собата не беше така жешко - напротив. Насабајле, коа станував, наддушекот беше речиси мокар. Со тоа се оправдаа коментарите кои викаат дека наддушеците прават да биде многу жешко во текот на спиењето.

    А некоја особена разлика да приметив - не...
     
  10. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.210
    Пол:
    Женски
    А на колкав период ги менувате душеците? Ме боли кичма последниве месеци се прашувам да не е од душекот, 8год е стар од Симпо. Одличен се покажа до сега
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  11. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Od Simpo se najubavi.Za skoro 20 god.dosega smenivme 4...denovive go kupiv pettiot od Simak -Admiral
    Ne veruvam deka od dusekot moze da te boli kicma
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sweet.november

    sweet.november Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    3.086
    Пред 4 и пол месеци купивме душек Наутилус од Симпо. Иако редовно го превртувавме денеска видов дека мувлосал од долната страна, лежајот не ми е латофлекс, како даска е но имаме направено многу дупки за да влегува воздух. Дали некој имал слично искуство, дали му го замениле душекот? Утре планирам да се јавам во Симпо Струмица од каде што ми е и купен, ја чуваме и сметката, се надевам нема да прават проблем и ке го заменат.
     
  13. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    На дормео, и задоволна сум.
     
  14. 1no name

    1no name Нов член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Наддушек дормео на петтосед пуштен тврд за спиење дали би завршил работа или само цената му е толку висока?
     
  15. MinaK

    MinaK Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Феминки може ли да ми препорачате душек од кои сте задоволни, гледав цени некаде до околу 20 000 ден.
     
  16. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Јас имам на Алегро, од мебел ви го купив заедно со спалната. Презадоволна сум. И воопшто не се скапи.
     
    На MinaK му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MinaK

    MinaK Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Јас од кај што го зимам лежајот ми нудат душек Moj San.
    Дали некоја од вас го има за да ми каже мислење.
     
  18. cupicupicake

    cupicupicake Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Јас имам од мој сан и е одличен, преудобен е и квалитетен. Конкретно ние го имаме овој http://www.mojsan.mk/shop/product/605/dushek-prestige
     
    На Hipster и MinaK им се допаѓа ова.
  19. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Ние летово купивме душек од Симпо - Grand, презадоволна сум. Мислам дека го купивме околу 14.000мкд.
    Што и да решиш, мој совет само НЕ купувај душек од мемори пена,
    пружина во џепесто јадро со табли од природно кокосово влакно тоа ми е врв за душек.
     
    На MinaK му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MinaK

    MinaK Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Бев денеска во Симпо, ги видов душеците и стврно имаат убави понуди. Дали на латофлекс може да ставиме душек со џепно јадро, затоа што и јас го бендисав Гранд од Симпо, а една пријателка ми спомна демек на латофлекс основа џепното јадро не одговарало многу, а не ми се зема мемори пена.