На каков душек спиете?

Дискусија во 'Дом' започната од Sun.shine, 16 мај 2011.

 1. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.504
  Пол:
  Женски
  Појма немам.
   
 2. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  6.013
  Пол:
  Женски
  Ние по долго размислување на крај се одлучивме за Наутилус од Симпо. Не сакавме душек со мемори пена, а овој Наутилус е опруга во џеб, усовршена варијанта на душек со федери. Го имаме веќе неколку месеци и многу сме задоволни.
  Нашиот е со димензии 180x200, 26 cm e висок, и на попуст го земавме 16-17000 ден.
   
 3. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.974
  Пол:
  Женски
  На Feder Bau, ама каков конкретно - не знам.
  Купивме и за мене и за сестра ми пред некоја година од Саем, имаше некаква акција за купени два душеци. Удобни се, доста се високи (дури моравме и креветот малку да го трансформираме :lol: ) и имаат онакви копчиња од страните, за да може душекот на "диши" :)
   
 4. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.705
  Пол:
  Женски
  Од Симпо многу убав душек искрено не знам точно како се вика мислам дека беше Адмирал со жичано јадро со слој од кокос и плус пена. Не го зедовме многу скапо 9 000 така нешто беше да не ве излажам. :lol:
   
 5. midnight.flower

  midnight.flower Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  1.010
  Ирена ние уплативме аванс за Наутилус (без алое вера) на Симпо. (Mrs.Bass денес го видов твојот пост, а вчера веќе уплативме, сепак благодарам за советот). Јадро во џеб, анатомски...бла, бла...та дали ќе се погоди - не знам. Истиот тип душеци во словенската мебло јоги се од 600 евра па нагоре. Имаше еден, Нирвана мислам беше, во малоптодажба беше 120 000 денари :o (овој е висок 40cm). Маж ми и вика на продавачката: „А излегуваат од душекот две женски да те масираат дури лежиш на душекот?“ :rofl:
  Можеби е прекрасен душек, но сепак сметам дека 2 000 евра за душек е премногу, па нема цел ден да лежиш! И што е најважно, продавниците што го нудеа, немаа ниту еден душек од мебло јоги за да го покажат (да го пробаме де :lol: ), до душа немаа ни Наутилус, ама имаа други душеци на Симпо. Ние одбравме Наутилус според тоа што читав за него (и според ваши коментари, па ако не се погоди, нека се држат добро оние феминки што го препорачаа Наутилус :P :lol: ).
   
  На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  20.676
  Пол:
  Женски
  Бидна и душекот. И ние наутилус обична варијанта. Фала богу нема веќе да бараме душеци и да легнувам по сите продавници :D Господинов мој сакаше со алое вера, ама немаа на лагер и долго треба да се чека. Мене ми е баш исто со и без алое, а и продавачот таму вика, море деца што се лажете алое имало, и што исто ви е, само поскапо ќе платите :lol: Доста е фален овој душек, а и вака ок ми беше кога легнав на него, па ќе видиме, сепак е индивидуално.
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.263
  Пол:
  Женски
  Nautilus на Симпо е одличен. Еве веќе 3 години и некој месец спиеме на него, не мрднал. А за мувлосување не станува збор. Поставен е на летвички (латофлекс), не на плоча, го превртуваме на секои 6 месеци. Ист е како денот кога го купивме, и плус му е тоа што е прилично висок, за разлика од стандардните душеци. За чаршафи не е проблем, ќе си земете од тие што се 200*200, целосно го покриваат (зборам за оние со ластик). Задолжително ставам чаршаф со ластик одоздола, а одозгора уште еден на кој што спиеме.
  За малиот имаме душек на Федер Бау, а кога ќе му земеме стандарден кревет, планираме исто Nautilus да биде, ама здравје Боже, има време до наредното лето.
   
 8. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  569
  Душекот е супер.. прашај ме за перницата. |(

  Цел врат ми е укочен. :doh:
   
 9. Butterfly-Girl

  Butterfly-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  506
  Пол:
  Женски
  Исто :D
   
 10. Seashell31

  Seashell31 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2013
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  727
  Пол:
  Женски
  Dormeo ама каков незнам :D
  А перницата ми е ужасна а исто од Dormeo е :worried:
   
 11. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.539
  Допаѓања:
  17.090
  И јас сум со план да си го сменам душекот на кој спијам и ги прочитав сите постови па почнав да се сомневам во Дормео после она што видов дека мувлосувал... А така бев решена Дормео да си земам... Ама што кога излегува дека не вредат, а не се баш ефтини.
  А од овие на Симпо душеците колку што прочитав, сите се задоволни без разлика дали Наутилус или Адмирал или некој трет (дури и имињата им ги научив :) ), па се ми се чини дека ќе се одлучам на еден од нив
  Овој на кој спијам сега веќе не го бива, си го “одработил“ своето :)
   
 12. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.744
  NAUTILUS од Симпо. Го имам веќе долго време и супер е душекот. :)
   
 13. lady11

  lady11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2013
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  71
  Dormeo Memory Silver..си го купив пред една недела и повеќе не се делам од него :?:
   
 14. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.756
  Допаѓања:
  17.071
  Пол:
  Женски
  Девојки, за душеците на Дормео, прочитав негде дека ви мувлосувале... Една пријателка скоро зеде Дормео и го имаа истиот проблем, но заклучија дека тоа е поради недоволна циркулација на воздухот т.е. на некои спални конструкцијата на лежаите им е со лесонитни табли, па поради нив нема воздухот каде да циркулира и затоа душекот се поти...
  Тие најдоа некое решение, направија отвори на тие табли од лесонит(иверица) па сега го немаат тој проблем веќе.
   
 15. lovely-girl

  lovely-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  648
  Пол:
  Женски
  На Дормео, бидејќи е антиалергиски , а јас сум алергична на дерматофагоиди така да .... спијам ко бебе. :P
   
 16. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  226
  Ве молам ако знаете да ми кажете како идат цените на душеците од Симпо, кои им се најефтини? Ми треба душек со димензија 200 на 160. Дормео избегнувам, ако имате предлози за други душеци каде се продаваат ве молам пишете.
   
 17. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  20.676
  Пол:
  Женски
  Симпо
  200 на 160
  Наутилус околу 15 000 (јас овој го купив)
  Адмирал околу 9 000
   
 18. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  226
  Фала ти многу Ирена, баш ќе идеме до Симпо да ги видиме, многумина ги фалат па ќе видиме. Наутилус ми изгледа ептен добар ама малку ми е скапичко, сепак купуваме многу работи за станот наеднаш, веројатно овие со жичано јадро се поефтини, подобро сега да купам некој колку да истераме отколку да пљуснам толку пари само за душек а многу други попотребни работи да ми останат. ох слатки маки :D
   
 19. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  226
  дечки бев до Симпо, и останав запрепастена. Душеците им се продаваат ко алва. Им беа на 20% попуст и останати им беа само два модела на брачен душек со димензии какви што нам ни треба. Пред нас веќе се продаде еден Премијер, ни рекоа дека уште малку им се останати, не се знае кога ќе им довтаса нова роба на душеци ама во брзо време сигурно не. Го имаат на располагање Премијер, еден постар брачен пар пред нас го купија, се мислиме и ние за него, ни е страв и без тој да не останеме :)
   
  На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.880
  Симпо има добар однос цена-квалитет и затоа се многу барани. И ние имаме Наутилус и сме многу задоволни.
   
  На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.