1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На кого треба да отстапиме место во автобус?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од emce-kremce, 9 март 2010.

  1. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    На возрасни луѓе кои фино би ме замолиле за да им отстапам место. А исто така и стари лица кои што нема да ми се обраќаат дрско, на бремени жени, повредени луѓе (мислам на физичка повреда на нога или слично) :)
     
  2. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Na stari,iznemosteni lica, na invalidi,na trudnici,majki so mali decinja...
     
  3. Nefertitii

    Nefertitii Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    239
    Најчесто отстапувам места на мајки со деца,трудници, постари лица кои гледам дека неможат да стојат или пак некој/а со 300 кеси натоварена .Океј ми е да станам ,фала богу имам општа култура.
     
  4. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    можеби звучи себично, дрско ..
    На никого не отстапувам место, иста цена плаќаме за карта зошто јас да станам за тој да седне, па зарем мене помалите деца ми отстапуваат?? Не никој не станал сеуште за јас да седнам
    Точно е млада сум можам да стојам но сепак не ми оди некако тоа да отстапаувам место
    евентуално на некој културен стар човек кој културно ќе замоли од оправдани причини-пример оди на лекар или сл
    Еднаш една баба ми вели онкака налутена иронично: ЈАС КОГА БЕВ МАЛДА НА СИТЕ ПОСТАРИ ИМ ОТСТАПУВАВ МЕСТО, АМА СЕГА ВЕЌЕ МЕ БОЛАТ НОЗЕТЕ..(почна да ми раскажува што болести имала)
    и баш ме налути што така со иронија ми вели па јас и одговорив: ЕПА БАБО ЈАС ЗАТОА И НЕ СТАНУВАМ, ДА НЕ МЕ БОЛАТ НОЗЕ НА СТАРИ ГОДИНИ
     
    На Sanjichka007, Spidy и MaggieTatum им се допаѓа ова.
  5. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    На повозрасни, на инвалиди, на трудници и на мајка со бебе или мало детенце.

    Инаку за ова:
    Јас не можам кога ќе видам баба да не ја споредам со мојата баба. Зарем на својата не би и станала за да седне она?
    Или не знам, сега кога сум бремена па летоска на жештинине со отоци на нозе како што кажуваат летно време дека се дешава да не ми стане некој и уште да се испонаша е жив грев. Ама секој со своето воспитување. Извини, ништо лично, само многу си била дрска спрема бабата и морам да те искарам малку :)
     
    На Gordana10 и feminium им се допаѓа ова.
  6. Lavica01

    Lavica01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Отстапувам место на постари лица,трудници,млади мајки со деца,натоварени луѓе или повредени.
    -Никогаш нема да отстапам место на некој што некултурно или дрско ми се понаша како еден човек кога ми пријде и ми вика девојче стани ова е мое место ( а автобусот празен ,уште беше на почетна станица) саамо го погледнав и се свртев од општа култура да не се расправам..но тој продолжи дури беше спремен да ме повлече за тој да си седнело на местото..но тогаш му се обратив: НИГДЕ НЕ ПИШУВА ДЕКА Е ТВОЕ !
    оттогаш не отстапувам место на секого! :)
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  7. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    309
    Пол:
    Женски
    Треба да се отстапува место на стари изнемоштени лица,бремени жени,лица со инвалидитет,мајки со дечиња или некои луѓе што носат торби па да седнат или да ги остават торбите барем :)
     
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    feminium баш и не ми се допаѓа твоето размислување. Значи толку сум огорчена од младинава ете не дека сум стара туку абе трудна еве скоро влагам 9 ти месец младиве си седат те гледаат и не реагираат а тетки во средни години абе трчаат да ти станат.
     
  9. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Да кажам те разбирам би лажела, немам поима како им је на трудниците, но секако ако учтиво ме замоли би станала, но ако некоја баба арогантно ми се понаша или се гура за да дојде до место нее јас не би и отстапила место само затоа што е баба
    како и да е сакам да кажам почитувам постари и оние кои навистина им треба помош(т.е. слободно место), и како што кажав ако учтиво прашаат би станала, но ме нервираат оние кои глумат или арогантно се понашаат,па покрај тие имам ваков став за отстапувањето т.е. онака доброволно-без да ме замоли не отстапувам на никого

    исто така ме нервира кога некоја баба ќе ме дигне за да си го стави внучето од 10 год. да седне..

    сепак ова е мој став не е правило во автобусот :D
     
    На MaggieTatum му/ѝ се допаѓа ова.
  10. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    На повозрасни, бремени жени, баби и дедовци.
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.169
    Допаѓања:
    10.771
    Пол:
    Женски
    Пред малку влегов во дискусија на една група на фејсбук на темава, конкретно за пензионерите беше муабетот. Уште да ме извреѓаат фалеше :^)
    Коментарите беа од луѓе кои ретко (да не речам ич) се возат со автобуси, поготово во шпицот во пензионерски денови. И иако имам коментирано на темава претходно, пак ќе си кажам: Ако искочил од дома со намера да се шета не знам каде, тој пензионер може и да си постои додека се вози. Ако можат да стојат луѓето кои биле 8 саата на работа, па изнакупиле триста ствари за дома и едвај ќе се однесат, или мајки со мали деца, дали детето да си го држи или да се држи да не падне при некоја кривина, можат и пензионерите да се стрпат. Или нека си одат во период од денот (или скраја да е во друг ден да си плати :x ) кога нема гужва, па нека си седат.
    ЈАС НЕ ИМ СТАНУВАМ! :!:
     
    На feminium и jb82 им се допаѓа ова.
  12. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    ете токму тоа го пишувам и јас погоре :clap:
     
  13. NikiTheGamer

    NikiTheGamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Машки
    Станувам на луѓе со мали деца, на бремени жени, на некој што навистина не може да стои. На некој што се прави паметен би го изрезилил пред сите патници.

    што би рекле ЏИМИРИНКИ - САМО ДРСКО!!! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

    извинете за офтопик за колку време истекува рокот за редактирај???
     
  14. Torte19

    Torte19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    86
    На постари лица,секогаш :)
     
  15. owi

    owi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    123
    На постари лица, бремени жени и жени/мажи со бебенце :)
     
  16. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    5.749
    Пол:
    Женски
    У вторник и петок на пензионери никако !! Другите денови да, и на бремени жени, или жени со мало детенце, со многу кеси итн :)
     
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    Порано станував на стари изнемоштени лица, на бремени жени и на мајки со деца. Ама сега не станувам на никој. Додека бев бремена кога и да се возев со автобус си стоев, затоа што на никој од патниците не му текна да стане и да ми отстапи место. Освен еднаш. Еднаш со маж ми и со син ми одевме на гости кај една другарка. Се качивме во автобус и на никој не му текна да му отстапи место на маж ми, а го гледаат со дете во раце. Кога немаат осет спрема мене, зошто јас да имам осет спрема нив. На никого не станувам. Кога и да се возам во автобус, кога ќе седнам на столче ставам слушалки (од мобилен) на уши и вртам глава накај прозор. Па нека ме стане некој ако смее.
     
    На Sanjichka007 и feminium им се допаѓа ова.
  18. BlondeGirl8

    BlondeGirl8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    115
    на постари лица и бремени жени.. на никој друг зашо да му отстапам на некој повоздрасен кога и јас си плаќам карта.. :^)
     
  19. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Мацо, не треба да замолува некој некого. Треба да се има осет да се стане кога е тоа потребно. Јас колку и да ми биде тешко во 8 или 9 месец мислам дека не би изустила на некого да стане ако тој не осети дека треба да отстапи место.
     
    На HeidiDiWalt, karak и TheIdealMe им се допаѓа ова.
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.284
    Пол:
    Женски
    Јас отстапувам место на бремените жени и постарите лица на други не :)