1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На кого треба да отстапиме место во автобус?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од emce-kremce, 9 март 2010.

  1. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Кога тоа е потребно- за мене значи кога на некоја постара госпоѓа и е лошо или нешто слично
    А дека трудниците имаат којзнае каков проблем( здравствен) што ќе постојат во автобус баш и не верувам
    Како што реков далеку сум од бременост поима немам како им е ама не ми изгледа дека неможат да постојат 10тина минути, ако навистина не можат да стојат зошто не земат такси и решен проблем

    Како и да е мислам дека треба да воведат 2 типа на карти во автобус- едни за седење други за стоење
    стварно не е фер да платиш иста цена со некого а ти стоиш тој седи и сега ќе филозофираме тука дали треба да станеме на постари, помали, трудници,настинати и што ли не, ако некои има поголема потреба од мене да седне нека плати повеќе и решен проблем
     
  2. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Да за:
    трудници
    хендикепирани лица
    мајка со дете

    Апсолутно сум против станување на пензионери кои злобно висат над глава и зборат како денешнава младина е ужасна и дека немаме почит кон постарите.
    Порано сум им станувала и на нив,уште пред да се воведе ова бесплатно возење во вторник,петок и сабота.
    Но,одкако се воведе,ПРЕТЕРАА!
    На што личи тоа,едвај стои,едвај оди,ама ќе се вози па мајка Јана нека е.
    Не третираат нас младите како популација која ништо не прави со своите животи.Сум имала многу моменти кога ми било лошо,не сум можела да си дојдам до дома,и во автобус нормално дека ќе седнам.И тогаш над глава ќе ми застане некоја бабичка,со кесите од бит пазар,и ќе труби.
    Па сега со жешково,уф...ќе се онесвестуваат на секој ќош.Не ни гледаат во кој автобус влегуваат,само од желба да скитаат.
    Ужас :puke:
     
    На Elena69221, sanja.burgundy и Monika.J им се допаѓа ова.
  3. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    На бремени жени, и на некои стари лица, ако ептен се изнемоштени.
     
  4. peterpan30

    peterpan30 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2013
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    6
    инвалиди изнемоштени стари , болни и мајки со деца товар и слично
     
  5. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Јас отстапувам место на бремени жени, жени со ќеси или торби, стари и изнемоштени баби.
    А оние баби, кои мислат дека само зашто се стари треба да седат, те буцкаат и го главата ти покажуваат дека мораш да станеш, си стојат, јас си седам.

    Да бе, она ќе ми кажува мене дали да седам. Па има и такви што ти тропаат со бастумот до тебе, коо демек знак дека она треба да седи, а ти да стоиш. И ако не станеш, цела автобус зборува. Ама ако.
     
  6. Blue97

    Blue97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    44
    на жена со дете и на инвалиди.. тешко да станам на некој стар што многу се понашаат.. Ако неможат да стојат, што тогаш искочиле од дома да се шетаат... Една ти вика не, седи си девојче, друга и вика леле девојчево никако да стане... и ај.......
     
  7. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Секогаш сум кажувала - Ако некој културно праша да седне, уште покултурно ќе станам. Значи немам проблем, ама само ако нормално си праша. И онака најчесто гледам низ прозор, не патролирам кој влага, кој излага, па ако некого не видам, истиот/истата може да рече - Извини девојче... Е сега тоа ретко, скоро па никад не се случува. :|
    Стојат над глава, коментираат како сме некултурни и како дома не не’ воспитале. :?:

    Со извинение, они се милијарда пати понекултурни - сум имала многу случаи, кон мене се однесувале ко ѓубре - дерење - АЈ МА(МОРИ) СТАНИ, или те влече, или ќе те потчукне по рамо и као тебе ќе ти светне и ќе станеш. Е тоа е срамота, нивното! Дома на нивните деца нека си викаат МА и МОРИ. Само што се они помногубројни. :devil: :devil:

    Најчесто и кога се гужви и кога знам дека на следните автобуски ќе се качат многу луѓе, се случувало во старт да не седнам, за да не се нервирам (зборувам за старите автобуси). Двокатниве не ги качуваат сите.
    Мада вчера една бабичка се качи и културно си зафати две седишта, едно за неа, едно за чадорот, а јас останав да стојам на скали :?:
     
  8. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Би станала ако некој ме замоли да станам ако му се слоши во моментот...
    И јас сум платила карта и нема зошто да станувам ако некоја жена е бремена, некоја баба или дедо се стари и изнемоштени- ако не се чувствуваат способни да стојат нека не излегуваат од дома, некој друг нека им ја заврши работата- тие мене сигурно нема да ме прашаат дали ме болат јајниците поради менструација, ме боли кичмата од цел ден седење на предавања и слично- демек јас сум млада. А уште помалку би станала затоа што некоја "госпоѓа" мисли дека ќе станам од култура... И врв се пензионерите во вторник и петок кои се возат затоа што им е бесплатно??? Аман со тоа, луѓе се возат заради потреба а тие седат, зафаќаат седишта, прават гужва и просто се возат??? :?:
     
    На sanja.burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Темава како за мене :)
    Во автобус мн често отстапувам место,без да ме замоли значи сама се понудам.
    Тоа во главно се трудници,пензионери/пензионерки,постари луѓе со кеси,па дури станувам и на помлади од мене во случај да им е лошо или не(за последново,додека да се привикнев да патувам имав мн проблеми со гадење,повраќање итн,и никој ама баш никој ми нема отстапено седиште,затоа на таквите луѓе секогаш им отстапувам бидејќи ги разбирам :)
     
  10. DayaThorneLove

    DayaThorneLove Активен член

    Се зачлени на:
    28 август 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    6
    никогаш не станувам на постари :D
     
  11. elka.timova

    elka.timova Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Jас не се возам често во автобус зошто не живеам во Скопје и така да не станувам на никој. Но кога се возам на долга релација на пр. од Неготино(градот во кој што живеам) до Скопје има 100 км и јас да отстапам место на некој постар нозете ке ми окапат не е 5 мин возење. Но и сепак стоењето на долги релации е кривица на возачите зошто примаат повеке патници од што е предвидено.
     
    На feminium и tessie им се допаѓа ова.
  12. funsunn

    funsunn Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2013
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    7
    Кога ке се возам во автобус и на пример има слободно седиште и ке си седнам а после на другата станица ако се качи некоја баба или дедо или некоја бремена жена им отстапувам место они да седнат. :)
     
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Тој што убаво ќе ме замоли, веднаш му станувам. Тие што ми доаѓаат ко џандари и ко станувањето да ми е дужност заедно со 35те денари карта а притоа за нив е бесплатно ко капак тој ден, ги игнорирам. Оние кои стварно се на мака, доволно ми е да ги погледнам и без збор да ми речат им станувам. Али коа ќе земе да ми газдува некоја издртавена и да ми се понаша е тогаш и на уво да ми вика не станувам и готово.

    Ако почнат вреѓања, клетви и сл. им ја затворам муцката и им кажувам дека тука фино си пишува „Забрането стоење“ а на кого му се гужва по секоја цена за бесплатен билет, не е моја работа ниту пак проблем.
     
    На Kaylie, Sanjichka007 и galijan им се допаѓа ова.
  14. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.733
    Пол:
    Женски
    Јас му станувам на постари луѓе-дали се фини или не,станувам.Пааа да...еднаш една стара жена се дереше да станам,седна и то до мене ми вели ој потаму(кај да одам бре жено,во прозорецо да се пикнам?!)јас станав,не сакам да се карам. :fubar:
    Ако видам бремена жена ќе станам...Ама ако некогаш сум нервозна или слично станувам само ако ми речат со убаво... ;) Иначе овде картата за автобус е 20 денари.... :wasntme:
     
  15. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Во старите автобуси на ЈСП, фино си пишуваше на првите седишта „место за мајка со дете“ и „место за инвалиди“. И толку беше од тие посебните седишта.

    Е сеа по ново, со фамозните вторник и петок... и со тоа што на едни седишта поише фаќа ви-фито, на други помалце, најпаметно е човек да им отстапи цел автобус на некои лица, не само места. Пешки или точак, ем слабеење, ем помалце нервози.
     
  16. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    НЕ СЕ ВОЗАМ често со автобус , но кога би се возела би одстапила на по возрасен , на стар човек , на болен , на трудна жена и сл !
     
  17. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    На постарите од нас, мислам на баби и дедовци. :)
     
  18. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.353
    Допаѓања:
    83.760
    Пол:
    Женски
    Постар човек во секој случај ... и трудна жена и 1ви месец да е би станала за да седне на моето место :)
     
  19. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    Иако доволно па може и премногу им е дозволено на постарите лица (пензионери во вторник, петок и сабота), сепак треба да се има некоја култура и да се отстапи место на изнемоштени, стари лица, трудници, жени со малечки дечиња.
     
  20. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    не се возам, ама кога би се нашла во таква ситуација бу отстапила место на трудница и стари баби и дедовци :) и фала богу на некој што криви што е со бастун, и млад да е. најнормално.