1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На кого треба да отстапиме место во автобус?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од emce-kremce, 9 март 2010.

  1. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Otstapuvam na trudnici, zeni so deca I iznemosteni stari lica. Ama na starci koi imaat sila da vlecat kesi, vreki pa I kolicki od pazar ne !
     
    На kjukli и *цветче* им се допаѓа ова.
  2. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    на бремена жена, мајка со дете, и болни/изнемоштени баба или дедо со искрен, срамежлив поглед ... на друг никој !
     
    На Ketchup и *цветче* им се допаѓа ова.
  3. Heart *21*

    Heart *21* Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2015
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    На стари/ болни/ изнемоштени лица, на бремени жени и на родители со деца.
     
  4. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Станувам на бремени жени , на мајки со мали деца и стари лица...а мразам кога мои врсници или малку постари од мене ми висат над глава , како да треба да им станам нив..
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    средно сум, и (за време на школска година) секој ден се возам со автобус, секако гужвите се најголеми вторник и петок, кога пензионерине со по 5 ќеси во раце две седишта зафаќаат. Ако не можат да стојат, тогаш што излегле толку да пазаруваат, нека идат на 2 пати, и онака им е бесплатно. Кога ќе видам некоја накинџурена баба со шминка и фризура која бара да и станат е ми се крева косата :@ Се обраќаат со висок тон, погрдни зборови а бараат да ги испочитуваш само затоа што се постари, е извнини ако јас сакаш тебе да те испочитувам, ти дај ми пример, и јас сум човек крај краева, почитувам луѓе што заслужиле почит. Често слушам и муабети во автобусите како денес младите се невоспитани, демек глумат дека не им е добро само за да седат. Мене од гужвине и миризбата особено кога е топло стоејќи у петок многу пати сум добивала тахикардија (кои ми се јавуваат од време на време), ми се мател видот, и др, но само старци седат, ако замолам некој да стане, одма ќе ме гледаат ко да сум убила некој:^) нели помлада сум, не треба да наредувам, така да трпам.
    Сепак отсапувам место и на некултурни пензионери некад пошо неам живци да се расправам, не дека ми е жал.
    Сепак треба да се остапува на бремени жени, мали деца коие не по нивна вина мора да се влечкаат по автобуси, луѓе со патерици, без разлика на која возраст се, и на културни пензионери
     
    Последна измена: 9 јули 2015
    На mode-kristina и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  6. PeperutkiVoMene

    PeperutkiVoMene Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2015
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Вистинска реткост е „благодарам“ ако се решиш да отстапиш место.
     
    На mode-kristina, Someonespecial, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Не ми се случило да отстапам место на некој од причина што тогаш кога сум се возела немало таков патник кој имал потреба од место, но би отстапила на стари луѓе и трудници. Првенствено на нив, некогаш ако има некоја болна личност која не може да го поднесе возењето стоејќи на нозе без разлика на возраста или мајки со мали деца.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    На бремени жени, жени со деца, стари лица кои навистина се болни и изнемоштени а не на некоја теткица пензионерка пицната и намирисана која нема друга работа па си се рашетава во вторник и петок по автобуси :)
     
    На cresa-jagoda и elimkd им се допаѓа ова.
  9. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    На бремени жени и жени со мали дечиња, на стари изнемоштени лица или пак помлади лица кои имаат некоја повреда, пример скршена рака/нога.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Даима ваква ситуација: старо лице, болно или изнемоштено лице (без разлика на возраст), бремена жена и родител со дете.
    Би остапила на болното или изнемоштено лице (без разлика на возраста).
    Инаку остапувам на секој од овие категории..
    САМО НЕ НА УФИРЦАНИ ПЕНЗИОНЕРКИ - ТЕТКИЦИ кои дрско бараат да им станеш. Јас си плаќам поштено, а нејзе бесплатно. Нит почит, нит ништо..
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. real madrid

    real madrid Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    На бремена жена,на стари изнемоштени лица
     
  12. Slavicak

    Slavicak Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    И јас си плаќам карта оти да станвам:PЕднаш имам станато за една баба и ми вели невоспитана една и си седна..Е одтогаш немам станато никогаш..Секако некој ептен ако е изнемоштен да:call:
     
  13. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Само на бремена жена и на инвалидизирано лице , болен и изнемоштен .
    На друг на никој
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Се додека можам да стојам, на секој кој е понемоќен од мене.

    Немам сила да терам инает, ниту волја, ниту потреба.
     
    На Ingvild и Summerlover им се допаѓа ова.
  15. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не се возам во автобус. А ако ми се случи ретко, на никој. Не дека фала ќе ми рече и не дека превозот е бесплатен.
     
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    На бремени жени , мајки со дечиња , на повозрасни изнемоштени и болни лица . Така сум воспитана да станувам на лица кои се 20 години повозрасни од мене , ама не и на безобразни луѓе . Имаше една што се возеше редовно со автобус , жена 50 годишна , побезобразна личност не сум видела . Кај место и отстапуваш уште ти вели нејзино било местото :^) извини , автобусот беше на татко ти |(
     
    На mode-kristina, ADOKI и Slavicak им се допаѓа ова.
  17. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Леле, лани се враќав од школо, тој ден ми беше прелош. Тој ден толку многу плачев, бев толку потиштена и се криев со марамчето за да не ме гледаат луѓево. Едноставно не можев да се воздржам тогаш. Ми дојде автобусот што требаше да ми дојде, беше повеќе од половина празен, си фатив место и си се свртев кон прозорецот за да не ме гледаат. И седи до мене некој пензионер со торби(петок беше тогаш) и една пензионерка седна позади него и му вика „Не му текнува да стане на ова девојчево до тебе. Како смеат млади луѓе како неа да седат?“ и овој со сарказам и’ вели „Девојчево старо е колку тебе“. Побезобразни луѓе од пензионериве не сум видела.
     
    На Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Па зависно од ситуацијата. Кога се возам со автобус најчесто се случува да сум цел ден излезена и многу уморна, па нека ми извинат пензионерите ама не станувам :/ Ама станувам обавезно на луѓе што гледам дека се враќаат од работа, таква слабост ми се, како мајка ми и татко ми да ги гледам. Особено навечер, кога се враќаат од втора смена, па и со ќеси од маркет, па рамката од ташна само си ја подместуваат, како ме боцка :doh: ми иде сите да ги станам за тие да седнат. Особено овие пензионериве што непотребно им фаќаат место во периоди кога повеќето одат или се враќаат од работа.
     
    На cresa-jagoda и Someonespecial им се допаѓа ова.
  19. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ova bese lekcija od prvo odelenie.

    Stvarno ova prasuvate? :@ :worried: :envy:
    :x:x:x:x:x
     
  20. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    На бремени жени,постари луѓе,инвалиди! ;(