На кого треба да отстапиме место во автобус?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од emce-kremce, 9 март 2010.

 1. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.511
  Допаѓања:
  23.140
  Пол:
  Женски
  - Бремени жени
  - Мајки со мали деца
  - Повредени лица
  - Стари лица кои се гледа дека навистина не можат да стојат, дека се болни и изнемоштени.

  Но, НЕ и на пензионери кои си го трошат времето шетајќи се и возејќи се во автобус и немаат никаква основна култура (ваквите на километар се препознаваат) без разлика што се возрасни, толку ми се иритантни, а зборуваат лошо за младите, вакви биле, такви биле...
   
  На Rama, jacqueline.s, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  25.989
  Искрено , станувам само на бремени жени, луѓе со деца и на лица на кои им се гледа дека не се во ред и дека не се во сосотојба да стојат, без разлика на годините.

  Другото не го рецкам два посто. Ако можат да ме млатат додека влегуваат у бус, и да трчаат да седнат натоварени со милион ќеси, можат и да постојат 20 минути.

  Али најарно горе да си седнеш, слушалките у уши, наочарите на очи и игнор.
   
  На DAngel, Someonespecial и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  14.535
  Пол:
  Женски
  Секогаш станувам и отстапувам место на повозрасните ама ни тие немаат култура,последен пат седев сама и ранецот дека тежок нормално ќе го ставам на седиштето до мене нема во скут да ми седи,и доаѓа еден дедо и ми вика "ТРГАЈ ТО ТАШНАТА МОРЕ" и јас ја тргнав нормално што ќе правам нема да се расправам |( имам уште многу вакви случки..ми има и еден постар човек речено "Пу да ти е*бам мајката"
   
 4. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.369
  Допаѓања:
  104.422
  Секогаш седам што поназад во автобусите, и во автобусот со кој се возам сите имаат навика да седат на првата половина од автобусот, стварно не сфаќам зошто. И сега напред има 10 души кои стојат испраени, а назад толку места празни. Во чудни денови кога е полн седам испраена на предвиденото место и често се преместувам таму неколку станици понапред ако има ептен гужва. Ако некој е безобразен како во наведените случаеви, обично не реагирам туку си продолжувам по мое па што сака нека им е, додуша сум немала многу такви искуства. Ако случајно не станам „совреме“, ако увидам дека некој иди и е постар од мене - станувам, воопшто не ми смета зошто се возам на сосем друг крај од градот со автобусот и сите слегуваат пред мене па секогаш можам да си седнам назад кога ќе слезат.
   
 5. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  939
  Допаѓања:
  3.482
  Пол:
  Машки
  Хипотетички секако во случај на трудна жена или особа со штаки...
  А за пензионери се случило и не ги регистрирам воопшто, не постојат.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  1.171
  Пол:
  Женски
  На мајки со мали деца и бебиња, на бремени жени, на изнемоштени лица без разлика на возраста, на инвалиди, на повредени лица без разлика на возраста. За нив едноставно ми е жал и ако не им отстапам место, мене да ми се случи истото кога ќе се најдам во таква ситуација.

  На пензионерите им отстапувам чисто од култура, иако повеќето не заслужуваат. На што им личи речникот бре ало? На што личи пензионер да пцуе млад човек како примерот погоре? Како бараат ние да ги почитуваме нив и не нарекуваат некултурни,невоспитани, разгалени кога тие нас младите не не’ почитуваат. Побезобразни,подрски и понекултурни луѓе не сум сретнала во живот. И кога чекаш автобус се такви. Завчера чекав автобус кај Зелен пазар(од натпревар што се одржуваше во Корчагин се враќав) и преморена бев бидејќи чекав резултати од натпреварот повеќе од час и половина. И си седнав на тие столчињата. И една старица кога ми се развика „ШТО СИ МИ СЕДНАЛА МОРИ, МОЕ Е МЕСТОВО, АЈДЕ СТАНИ, НЕЛИ ГЛЕДАШ ДЕКА СУМ БОЛНА!“ Болна?! Не ме лажи. И местово од каде твое? Ама тоа е, мораш да ги трпиш.

  @Gosh во право си за качувањето горе за двокатен, ама ако се возиш во еднокатен автобус, што тогаш?
  И плус има доста и горе што се качуваат.
   
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.820
  Допаѓања:
  46.008
  На бремени жени, мајка со дете, некој ако навистина не може и толку.
  На пензионери обично не станувам, ептен ако некој ми се види фин или изнемоштен.
  Еднаш една баба, чекам јас автобус и ја гледам трчи трчи, не го виде кој е автобусот и ме удира со бастунот по нога, да сум се поместела немало да го фати. Ништо, отиде до шоферот, го праша, не беше тој нејзиниот. И се качивме на крај во исти автобус и почна да замара една жена, да и помогнела после да се симне од автобусот. И жената и рече дека не оди до таа станица. Кога почна бабата да плаче, како не и е срам, бесчуствителна, како ќе се симнела она сама. А пред тоа трчаше на автобуската, како да ја брка некој...
   
 8. edna_malecka

  edna_malecka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  970
  Пол:
  Женски
  Да не пишувам и јас . Еве целосно се согласувам со членката. Истото мислење го делам со неа.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  17.947
  Пол:
  Женски
  На бремени и на жени со мали деца станувам.
  На пензионери станувам само ако видам дека не можат да стојат и дека се поизнемоштени.
  Иначе не станувам на никој.
  Ако се погоди да не ми е добро (се има случувано да ми е лошо во автобус) не станувам на никој.
   
  На edna_malecka и SummerGirl им се допаѓа ова.