На кого треба да отстапиме место во автобус?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од emce-kremce, 9 март 2010.

1. cresa-jagoda

cresa-jagoda Модератор Член на тимот

Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    23.140
    - Бремени жени
    - Мајки со мали деца
    - Повредени лица
    - Стари лица кои се гледа дека навистина не можат да стојат, дека се болни и изнемоштени.

Но, НЕ и на пензионери кои си го трошат времето шетајќи се и возејќи се во автобус и немаат никаква основна култура (ваквите на километар се препознаваат) без разлика што се возрасни, толку ми се иритантни, а зборуваат лошо за младите, вакви биле, такви биле...

На Rama, jacqueline.s, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Gosh

Gosh Мразачка на луѓе

Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    25.989
    Искрено , станувам само на бремени жени, луѓе со деца и на лица на кои им се гледа дека не се во ред и дека не се во сосотојба да стојат, без разлика на годините.

Другото не го рецкам два посто. Ако можат да ме млатат додека влегуваат у бус, и да трчаат да седнат натоварени со милион ќеси, можат и да постојат 20 минути.

Али најарно горе да си седнеш, слушалките у уши, наочарите на очи и игнор.

На DAngel, Someonespecial и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. Kimberly11

Kimberly11 Популарен член

Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    14.535
    Секогаш станувам и отстапувам место на повозрасните ама ни тие немаат култура,последен пат седев сама и ранецот дека тежок нормално ќе го ставам на седиштето до мене нема во скут да ми седи,и доаѓа еден дедо и ми вика "ТРГАЈ ТО ТАШНАТА МОРЕ" и јас ја тргнав нормално што ќе правам нема да се расправам |( имам уште многу вакви случки..ми има и еден постар човек речено "Пу да ти е*бам мајката"

4. theowndemon

theowndemon Форумски идол

Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    6.369
    Допаѓања:
    104.422
    Секогаш седам што поназад во автобусите, и во автобусот со кој се возам сите имаат навика да седат на првата половина од автобусот, стварно не сфаќам зошто. И сега напред има 10 души кои стојат испраени, а назад толку места празни. Во чудни денови кога е полн седам испраена на предвиденото место и често се преместувам таму неколку станици понапред ако има ептен гужва. Ако некој е безобразен како во наведените случаеви, обично не реагирам туку си продолжувам по мое па што сака нека им е, додуша сум немала многу такви искуства. Ако случајно не станам „совреме“, ако увидам дека некој иди и е постар од мене - станувам, воопшто не ми смета зошто се возам на сосем друг крај од градот со автобусот и сите слегуваат пред мене па секогаш можам да си седнам назад кога ќе слезат.

5. Црна Ружа

Црна Ружа Истакнат член

Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    939
    Допаѓања:
    3.482
    Хипотетички секако во случај на трудна жена или особа со штаки...
    А за пензионери се случило и не ги регистрирам воопшто, не постојат.

На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mode-kristina

mode-kristina Популарен член

Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    1.171
    На мајки со мали деца и бебиња, на бремени жени, на изнемоштени лица без разлика на возраста, на инвалиди, на повредени лица без разлика на возраста. За нив едноставно ми е жал и ако не им отстапам место, мене да ми се случи истото кога ќе се најдам во таква ситуација.

На пензионерите им отстапувам чисто од култура, иако повеќето не заслужуваат. На што им личи речникот бре ало? На што личи пензионер да пцуе млад човек како примерот погоре? Како бараат ние да ги почитуваме нив и не нарекуваат некултурни,невоспитани, разгалени кога тие нас младите не не’ почитуваат. Побезобразни,подрски и понекултурни луѓе не сум сретнала во живот. И кога чекаш автобус се такви. Завчера чекав автобус кај Зелен пазар(од натпревар што се одржуваше во Корчагин се враќав) и преморена бев бидејќи чекав резултати од натпреварот повеќе од час и половина. И си седнав на тие столчињата. И една старица кога ми се развика „ШТО СИ МИ СЕДНАЛА МОРИ, МОЕ Е МЕСТОВО, АЈДЕ СТАНИ, НЕЛИ ГЛЕДАШ ДЕКА СУМ БОЛНА!“ Болна?! Не ме лажи. И местово од каде твое? Ама тоа е, мораш да ги трпиш.

@Gosh во право си за качувањето горе за двокатен, ама ако се возиш во еднокатен автобус, што тогаш?
    И плус има доста и горе што се качуваат.

7. DAngel

DAngel Форумски идол

Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    8.820
    Допаѓања:
    46.008
    На бремени жени, мајка со дете, некој ако навистина не може и толку.
    На пензионери обично не станувам, ептен ако некој ми се види фин или изнемоштен.
    Еднаш една баба, чекам јас автобус и ја гледам трчи трчи, не го виде кој е автобусот и ме удира со бастунот по нога, да сум се поместела немало да го фати. Ништо, отиде до шоферот, го праша, не беше тој нејзиниот. И се качивме на крај во исти автобус и почна да замара една жена, да и помогнела после да се симне од автобусот. И жената и рече дека не оди до таа станица. Кога почна бабата да плаче, како не и е срам, бесчуствителна, како ќе се симнела она сама. А пред тоа трчаше на автобуската, како да ја брка некој...

8. edna_malecka

edna_malecka Истакнат член

Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    970
    Да не пишувам и јас . Еве целосно се согласувам со членката. Истото мислење го делам со неа.

На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Feminka22

Feminka22 Форумски идол

Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    5.233
    Допаѓања:
    17.947
    На бремени и на жени со мали деца станувам.
    На пензионери станувам само ако видам дека не можат да стојат и дека се поизнемоштени.
    Иначе не станувам на никој.
    Ако се погоди да не ми е добро (се има случувано да ми е лошо во автобус) не станувам на никој.

На edna_malecka и SummerGirl им се допаѓа ова.