1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На кого треба да отстапиме место во автобус?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од emce-kremce, 9 март 2010.

  1. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Станувам на постари луѓе, на трудни жени и на некои навистина изнемоштени лица. Инаку и ако некој љубезно ме замоли, секако дека би станала ;)
     
  2. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Така многу често ми се случува жена 40 години особено во петок и да ми застане над глава |( Или пак со некоја друга и ако не им станеш ќе почнат да те оговараат а мене па многу ми е гајле :P
    А иначе станувам на постари лица,мајка со дете и некој кој ќе го видам натоварен и онака жал ми е :worried:
     
  3. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118
    Море да ви кажам на никој не станувам, мн си ги сакам тие столчињата сами што се, ќе си седнам и се вртам демек гледам низ прозор, па колку сакаат нека ми стојат над глава. Многу безобразен народ има, ова зошто сум имала лоши искуства и што сум гледала затоа веќе решив колку саакаат нека се прават изморрени ,ако навистина ен видам дека неможат тогаш не станувам .
     
  4. barbiegirl

    barbiegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    49
    Петок попладне (сите ја знаеме ситуацијата во автобусите тој ден), се враќате од факултет/школо, станати сте од 7-8 наутро, уште додатно ако сте биле на полагање па и цела вечер сте ја утепале над книга и фино си се качувате во автобус, за среќа празно место....... И на наредна станица се качува некој/а дедо/бабичка и очајнички ве прогонува со погледот да им го отстапите местото!! А вие мртви уморни, единствено броите станици кога ќе стигнете дома ----> ХОРОР!!!
    Решените: очилата за сонце, седиште до прозор и само тоа ви е спас! :D
     
  5. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.313
    da vi kazam iskreno da e nekoj drug den se smiluvam i stanuvam ali PETOK ma neka se trese ako saka pa ne stanuvam. Ajde vi se molam taa ili toj se tresat i nemozat da odat a se kacile vo avtobus a zasto?? za da iskoristat zatoa sto e besplatno da se prosetaat. i toa ne se vleguva vo avtobus :lol: i uste vleguvaat od zadna strana te gledaat mlad i u faca ti se smeat denes e petok nie se vozime besplatno :lol: :lol: mislam krs nema sto poveke da komentiram
     
  6. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    :clap: :clap: :clap:
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден си идам накај дома рано насабајле, ама беше петок, а јас не бев спиена не знам колку време и бев пред онесвестување. И во автобус нормално гужва невидена, ама баш јас кај што застанав се погоди дечкото да стане. И додека седнам една баба седна. И пошто најверојатно сум ја погледнала со убиствен поглед се сврте и ми рече да не сакам да седнам. И таа една до мене вика Ех млада е она, може да стои. И тука коа и се свртев лом ја направив. Дури не знам ни што се не и изнакажав за младоста моја и женава се засрами ептен, а бабава готова ќе станува. Ама немаше смисла да ја станувам жената и само отидов подолу. Е тоа кога ќе го речат млади се можат да стојат во поим ме убиваат. Значи темава сите фрустрации ми ги вади :devil:
     
    На papagal4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    А сто ако видиш бремена жена или жена со мало бебе во раце?
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Па досега на бремена жена не сум наишла. Ама ако наидам ќе ти кажам. Обично се се постари луѓе, некако жени со мали деца ретко сум гледала по автобусиве. И јас да сум со мало дете сигурно по автобуси нема да го влечкам.
     
  10. Angel.in.dark

    Angel.in.dark Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2010
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    25
    Ех овие старивее...Божеее...
    Во петокот јас мртва уморна ми избега автобусот, после не се враќаше па сум трчала 2 станици :?:
    И се качувам конечно и видов едно празно столче до прозорот, и си седнав таму. По една станица се качува една старка :devil: Ѓаволка, која пред тоа седеше на клупа за чекање и се качува старово има 2 столчиња празни ама старава се запнала мене да ме стане, млада сум била, требало да стојам :devil:
    Таа знаае колку сум изморена јас :@ ЗЗбореше нешто викаше ехх младиве деца ич некултурни ни да станат на постари изморени луѓе, само да седеле :@ И јас се изнервирав се симнав на предпоследната станица и изморена си одев накај дома ќе паднев мислам :@ :@
    И веќе не им станувам на такви само на тие што се вистински изморени!
     
  11. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Да се толку стари , напатени души , и тоа се што кажуваат , нема со автобуси да идат .. во најголемите гужви. Не си требала ич да и станеш, и изморена си била . Бог да чува . Многу напатени се , обично тие што коментираат така се оние со 3 кила шминка , некои дами што се прават. Мани ги , не им обрнувај внимание :)
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Па требало само да и речеш дека има слободни столчиња и да си седне таму. Немало зошто ти да стануваш :?:
     
  13. glammur

    glammur Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    20
    Meне ептен ме нервира кога некоја баба ќе влезе во автобус а таа едвај оди стабилно и чека сите да и се тргаат од пред пат и уште се жали како има болки насекаде, ако имаш болки што излегуваш од дома, само да малтретираат :@. Инаку најчесто станувам за стари дедовци затоа што ми е ептен жал да ги гледам како се мачат, а на баби многу ретко бидејќи тие се оние кои најмногу замараат со нивните лични проблеми. :)
     
  14. Angel.in.dark

    Angel.in.dark Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2010
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    25
    Абе жената запнала таму па таму и што да правиш :?: :!:
     
  15. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    јас секогаш до сега сум станувала и ке станувам на стари изнемоштени и сиронмашни,жални баби и дедовци,исто и на трудни жени и на деца со посебно потреби ама на такви тетки кои ми се понасаат шмизлесто никогас не станувам комотно може да кажам не ми е добро не станувам и завршена работа.кога мене некој не ме почитува и цени како личност како јас нив да ги ценам? :!:
     
    На Krisi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Јас па ако не станам на постари имам како грижа на совест ... :D
     
  17. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Среќа немам предавања во петок, ама еднаш кога се договоривме со другарка ми да шетаме, пролетно да се подновиме со гардероба - зажалив што се качив во автобус! Хаос! Затоа јас си ставам слушалки во уши, фаќам списанието или книгата и никој не ме рчка. Станувам само на трудници, често се возам со жена во автобус што носи дете со ментални проблеми, нормално и на неа и отстапувам место, а на старите само ако видам дека навистина треба да седнат.
     
  18. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Па што знам..до сега уморна во автобус не сум била :D

    ама на постари луге секогаш станувам сама !!
    не ми се случило да ме прекори некој/а да ми рече : девојче ај стани да седнам , или слично.. :) :*
     
  19. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Многу ретко се возам со абтобус -но би отстапила место на постари,на трудница,на инвалиди,на изнемоштени лица.
     
  20. fairytale

    fairytale Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    24
    Па кога има гужва не чекам некој да ми речи. Станувам самата па нека има место за било кого. :)