На кого треба да отстапиме место во автобус?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од emce-kremce, 9 март 2010.

 1. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  687
  Станувам на постари луѓе, на трудни жени и на некои навистина изнемоштени лица. Инаку и ако некој љубезно ме замоли, секако дека би станала ;)
   
 2. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  2.985
  Допаѓања:
  4.135
  Така многу често ми се случува жена 40 години особено во петок и да ми застане над глава |( Или пак со некоја друга и ако не им станеш ќе почнат да те оговараат а мене па многу ми е гајле :P
  А иначе станувам на постари лица,мајка со дете и некој кој ќе го видам натоварен и онака жал ми е :worried:
   
 3. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  105
  Море да ви кажам на никој не станувам, мн си ги сакам тие столчињата сами што се, ќе си седнам и се вртам демек гледам низ прозор, па колку сакаат нека ми стојат над глава. Многу безобразен народ има, ова зошто сум имала лоши искуства и што сум гледала затоа веќе решив колку саакаат нека се прават изморрени ,ако навистина ен видам дека неможат тогаш не станувам .
   
 4. barbiegirl

  barbiegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  48
  Петок попладне (сите ја знаеме ситуацијата во автобусите тој ден), се враќате од факултет/школо, станати сте од 7-8 наутро, уште додатно ако сте биле на полагање па и цела вечер сте ја утепале над книга и фино си се качувате во автобус, за среќа празно место....... И на наредна станица се качува некој/а дедо/бабичка и очајнички ве прогонува со погледот да им го отстапите местото!! А вие мртви уморни, единствено броите станици кога ќе стигнете дома ----> ХОРОР!!!
  Решените: очилата за сонце, седиште до прозор и само тоа ви е спас! :D
   
 5. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.126
  Допаѓања:
  4.895
  da vi kazam iskreno da e nekoj drug den se smiluvam i stanuvam ali PETOK ma neka se trese ako saka pa ne stanuvam. Ajde vi se molam taa ili toj se tresat i nemozat da odat a se kacile vo avtobus a zasto?? za da iskoristat zatoa sto e besplatno da se prosetaat. i toa ne se vleguva vo avtobus :lol: i uste vleguvaat od zadna strana te gledaat mlad i u faca ti se smeat denes e petok nie se vozime besplatno :lol: :lol: mislam krs nema sto poveke da komentiram
   
 6. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  39
  :clap: :clap: :clap:
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.846
  Допаѓања:
  47.156
  Пол:
  Женски
  Пред некој ден си идам накај дома рано насабајле, ама беше петок, а јас не бев спиена не знам колку време и бев пред онесвестување. И во автобус нормално гужва невидена, ама баш јас кај што застанав се погоди дечкото да стане. И додека седнам една баба седна. И пошто најверојатно сум ја погледнала со убиствен поглед се сврте и ми рече да не сакам да седнам. И таа една до мене вика Ех млада е она, може да стои. И тука коа и се свртев лом ја направив. Дури не знам ни што се не и изнакажав за младоста моја и женава се засрами ептен, а бабава готова ќе станува. Ама немаше смисла да ја станувам жената и само отидов подолу. Е тоа кога ќе го речат млади се можат да стојат во поим ме убиваат. Значи темава сите фрустрации ми ги вади :devil:
   
  На papagal4e му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  39
  А сто ако видиш бремена жена или жена со мало бебе во раце?
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.846
  Допаѓања:
  47.156
  Пол:
  Женски
  Па досега на бремена жена не сум наишла. Ама ако наидам ќе ти кажам. Обично се се постари луѓе, некако жени со мали деца ретко сум гледала по автобусиве. И јас да сум со мало дете сигурно по автобуси нема да го влечкам.
   
 10. Angel.in.dark

  Angel.in.dark Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2010
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  22
  Ех овие старивее...Божеее...
  Во петокот јас мртва уморна ми избега автобусот, после не се враќаше па сум трчала 2 станици :?:
  И се качувам конечно и видов едно празно столче до прозорот, и си седнав таму. По една станица се качува една старка :devil: Ѓаволка, која пред тоа седеше на клупа за чекање и се качува старово има 2 столчиња празни ама старава се запнала мене да ме стане, млада сум била, требало да стојам :devil:
  Таа знаае колку сум изморена јас :@ ЗЗбореше нешто викаше ехх младиве деца ич некултурни ни да станат на постари изморени луѓе, само да седеле :@ И јас се изнервирав се симнав на предпоследната станица и изморена си одев накај дома ќе паднев мислам :@ :@
  И веќе не им станувам на такви само на тие што се вистински изморени!
   
 11. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.908
  Да се толку стари , напатени души , и тоа се што кажуваат , нема со автобуси да идат .. во најголемите гужви. Не си требала ич да и станеш, и изморена си била . Бог да чува . Многу напатени се , обично тие што коментираат така се оние со 3 кила шминка , некои дами што се прават. Мани ги , не им обрнувај внимание :)
   
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.846
  Допаѓања:
  47.156
  Пол:
  Женски
  Па требало само да и речеш дека има слободни столчиња и да си седне таму. Немало зошто ти да стануваш :?:
   
 13. glammur

  glammur Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  20
  Meне ептен ме нервира кога некоја баба ќе влезе во автобус а таа едвај оди стабилно и чека сите да и се тргаат од пред пат и уште се жали како има болки насекаде, ако имаш болки што излегуваш од дома, само да малтретираат :@. Инаку најчесто станувам за стари дедовци затоа што ми е ептен жал да ги гледам како се мачат, а на баби многу ретко бидејќи тие се оние кои најмногу замараат со нивните лични проблеми. :)
   
 14. Angel.in.dark

  Angel.in.dark Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2010
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  22
  Абе жената запнала таму па таму и што да правиш :?: :!:
   
 15. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  333
  јас секогаш до сега сум станувала и ке станувам на стари изнемоштени и сиронмашни,жални баби и дедовци,исто и на трудни жени и на деца со посебно потреби ама на такви тетки кои ми се понасаат шмизлесто никогас не станувам комотно може да кажам не ми е добро не станувам и завршена работа.кога мене некој не ме почитува и цени како личност како јас нив да ги ценам? :!:
   
  На Krisi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.097
  Допаѓања:
  1.280
  Јас па ако не станам на постари имам како грижа на совест ... :D
   
 17. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  490
  Среќа немам предавања во петок, ама еднаш кога се договоривме со другарка ми да шетаме, пролетно да се подновиме со гардероба - зажалив што се качив во автобус! Хаос! Затоа јас си ставам слушалки во уши, фаќам списанието или книгата и никој не ме рчка. Станувам само на трудници, често се возам со жена во автобус што носи дете со ментални проблеми, нормално и на неа и отстапувам место, а на старите само ако видам дека навистина треба да седнат.
   
 18. Malechk0

  Malechk0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  84
  Па што знам..до сега уморна во автобус не сум била :D

  ама на постари луге секогаш станувам сама !!
  не ми се случило да ме прекори некој/а да ми рече : девојче ај стани да седнам , или слично.. :) :*
   
 19. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.160
  Пол:
  Женски
  Многу ретко се возам со абтобус -но би отстапила место на постари,на трудница,на инвалиди,на изнемоштени лица.
   
 20. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  Па кога има гужва не чекам некој да ми речи. Станувам самата па нека има место за било кого. :)