1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На кого треба да отстапиме место во автобус?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од emce-kremce, 9 март 2010.

  1. tralalala

    tralalala Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Порано станував на трудници и пензионери , ама откако го воведоа пензионерски петок и вторник , станувам само на трудници
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Секогаш, без исклучок станувам на трудници на мајки со мали деца, и на луѓе со посебни потреби. Нормално, и на вистински изнемоштени луѓе, а не на сите пензионери, кои знаат да бидат и премногу дрски. Е тогаш не им станувам и крај. :@
     
  3. ButterflyWings

    ButterflyWings Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    9
    Јас не сум од Скопје ,но студирав таму,а интензивно со автобус се возев само 1 год,затоа што претходно живеев блиску до факултетот.И така на почетокот се чудев како можат помладиве толку да се безобразни,да не стануваат на постар,големо чудо ако поседиш на нозе.Но,со тек на време сватив,дека како прво стариве се мн дрски,како да го искористуваат тоа што се стари па сеа главни сме во автобусов може да се понашаме како сакаме,и цел живот секој ден да одиш ваму-таму со автобус неможеш нон стоп на стари да отстапуваш место,затоа што секој ден ќе треба на нозе да стоиш.Затоа мислам дека треба да се отстапи место на стари лица но кога има премногу гужва во автобус ,зошто ајде кај што стои ама и да ги туркаат тоа е многу,или пример од на пазар со 100 кеси греота е да стои...и мразам кога ке ми го залепат стомакот до глава демек стани,е тогаш за инает не станувам...А ДАЛИ НЕКОЈ МИ ОТСТАПУВАШЕ МЕНЕ МЕСТО КОГА ОДЕВ СО АВТОБУС ДО ЖЕЛЕЗНИЧКА СО ПОГОЛЕМ КУФЕР ОД МЕНЕ???Ц Ц Ц
     
  4. Missy16

    Missy16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    17
    na nikoj ne treba d amu se otstapi mesto ,koj si go fati prv stolceto toj..taka mn me neriraatnekoi zeni ke me izdiksaat ama ne im stanuvam ja sum si platila karta sve regularno i so ima da im stanuvam so ako sum pomlada kaj pisuva deka na mladite ne im se sedi ...aj da mu e loso na nekoj ajde ama vaka,ako sakaat da sedat neka si idat so taksi !!!!
    [mod-kirilica:3tc1kob3][/mod-kirilica:3tc1kob3]
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    ма не отстапувам на никого, после мене да ме болат нозете ли? :D шала на страна не користам многу автобуски превоз но кога го користам ретко отстапувам само на постари.
     
  6. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Место им отстапувам само на бремени жени, и родители со мали деца. А на овие стариве што си се возат во вторник и петок во никој случај, им викам и јас не можам да стојам цел ден сум на нозе и ги ставам на игноре ( пошто знаете следат коментари невоспитани млади, бла, бла .... ) нека си зборат ако немаат работа, јас си плаќам карта.
    Денеска ги слушам едни дедовци - "еееее Трпе ( ова вака си го треснав имево пошто го заборавив на дедето :lol: ) кај си бе? "
    - Еееее еве сум бе , БЕВ ДА КУПАМ СИЈАЛИЦА :fubar: од овие ЕКОНОМСКИВЕ ( мислеше на економични) :D
    се идело по една сијалица на пазар во вторник бесплатно. :fubar:
     
  7. DeDee

    DeDee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    34
    секогаш станувам на постари баби и дедовци, на трудници и на натоварени луѓе.. :angel:
     
  8. puflaa

    puflaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    23
    Пензионериве почнаа да се однесуваат како да владата им има резервирано место во автобус а не само бесплатен превоз. Во петокот кога се возев беше неиздржливо смрдливооо :devil: Како што се ближи лето се повеќе размслувам за алтернативни начини на превоз ..
    Да не забегам од темата станувам само на натоварени жени, трудници другиве не ги ни приметувам.. Пред некоја недела добив сто прекорни погледи зошто седев ама никој не ме дигна од столчето. После се качи една жена со ќеси од пазар, пустата цела натоварена и не можев да не и станам.Другиве се чудеа со што она го заслужи столчето :envy: Би се заблагодари и дури кога се ослободи столчето до неа, го чуваше за мене и ми кажа да седнам.. Срцка :$
     
  9. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Јас ептен ретко се возам, 5 пати се иам качено максимум во животот (не дека ми е под ниво, туку не сум имала потреба, да се разбереме). Од градот каде што потекнувам немаме градски автобуси, а низ Скопје си идам пеш. И оние малку пати што се имам возено ниту еднаш не седнав, дури и да има слободно место. И секаде така каде што има столчиња јавно никаде не седнувам (пример чекање ред ви болница, во полициска станица...). Сметам дека секој е позаслужен од мене за тоа столче :) и затоа отстапувам на било кој
     
  10. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Ке му отстапам место на тој што ке ми отстапи мене, на тој принцип што ке стане да седнам јас, а јас ке му речам, уживај, седи си (ке ми се изгужва сукњата). :wasntme:
     
  11. Blumarine

    Blumarine Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    188
    Во принцип, секогаш стојам во автобус (повеќе калории се согоруваат :D ) па така немам проблем од овој тип.
    Место, дефинитивно треба да им се отстапи на постарите лица, без оглед дали изгледаат изнемоштено или одморено затоа што седеле дома цело утро (како што некој спомна во претходните мислења). Сепак, не е исто да стоиш простум на 20 и кусур и на 60 и кусур.
    Исто така, бремените жени и жените со мали деца имаат предност :)
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Јас, слично како Алиса, ретко се возам во автобус.
    И кога се возам, не седнувам.
     
  13. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Со автобус не се возам ретко освен кога патувам :) Не ми се случило некој да ме стане :D Доколку треба да станам за некого тоа ќе бидат стари луѓе(баби и дедовци),на деца и ако на некој не му е добро :!:
     
  14. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Треба на стари луѓе и ТРУДНИ ЖЕНИ, сега го сфатив второво :)
     
  15. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Во автобус не отстапувам место затоа што не ни седам. Преферирам да стојам што е можно поблиску до вратата, за после да не морам да се туркам кога ќе дојде автобусот каде треба да се симнам. И онака се 10 минути во прашање, максимум. :)

    Како и да е, кога седам, тогаш најверојатно автобусот е празен, односно имаше уште многу места за седење, или пак сум претерано утепана од школо.
    Во иднина доколку бидам во состојба кога треба да станам би го направила тоа за бремени жени, мајки со мали дечиња или пак некое навистина старо и изнемоштено лице. Некој за кого гледам и сметам дека има потреба да го преседи патот.

    На стари жени кои ми се антипатични уште од прв поглед, не им станувам затоа што кога имав 4 години во автобус една жена ме направи лом што сум седела, и мораше цел автобус да го чуе тоа.
    А јас мало, кревко, едвај стојам, ќе се скршам од што сум слаба, затреперев цела и со насолзени очи ја гушнав баба.
     
  16. Martinez

    Martinez Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    17
    На инвалиди, бремени жени, стари, изнемоштени, немоќни, луѓе на кои им е лошо или на мајки со деца. На арогантни старци расположени за карање и мрчење кои се возат во автобусиве во вторник и петок само заради тоа што на зелен пазар гравот е поевтин 2 денари, епа не им станувам бе!
     
  17. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    На апла изморени, стари лица и на бремени.
    На оние теткицине што ти висат над глава не им станувам, ама никогаш.Многу пати и јас сум била преморена, пред добивање и кичмата ме убивала, па да не ме прашал некој.
     
  18. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.385
    Пол:
    Женски
    Па најнормално на стари ... бремени
    Последен пат се возев во новите автобуси и мислам последен пат и ке ми биде .. кај се погоди ден кога е бесплатен превозот за пензионерите :worried: :worried:
    Автобусот полн , младиве никако не им стануваат на старите и настанува кавгата
    Ама и старите безобразни се
    Јас еве бремена сум , и пак стојам и гледам да не сметам на никој да не не може да се симне
    ама да ме буташ ко стока е Не ...
    Не знаат фино да замолат да се потргнам за да се симнат туку се бутаат :x :x
     
  19. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Да станам? Ретко седам, а уште поретко ќе станам на некој. Значи има толку арогантни старчиња, кои плачат да ги треснеш со бастун по глава, а не па да станам за да седнат. Ако видам еве ептен некој некоја изнемоштена, која, кој заслужува да станам, ќе станам, а на бремени жени секако, за нив станувам одма.
     
  20. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Секогаш станувам на постаро лице, бремени жени, мајки/татковци со деца, па и на врсник ако убаво ме замоли. Тоа е моето домашно воспитување, нема да ми попуштат вените ако 15 минути постојам во автобус.

    И на дрските им станувам, ако тие не чувствуваат срам така бесрамно да те „истераат“ од столче, тоа е знак на нивната култура. Јас немам намера да ја докажувам мојата со тоа што вербално ќе се пресметувам пред други луѓе.
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.