1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На колку години останавте бремени?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Првото детенце го родив на 31, второто на 33, 19 месеци разлика.
    Ми се допаѓа голема разлика помеѓу децата 6+ години, да го оправиш првото па после второ. Или пак мала разлика па кога растат - растат заедно. Се решивме за вторава варијана оти бевме 30+ :) Керка ми е 3.5 години а синот сега во фебруари ке полни 2. На почетокот ептен ми беше тешко оти и првото беше уште мало но сега како поминува времето станува полесно. Две деца едно по друго без помош од мајка / свекрва нема шанси. Јас се грижам за децата ама потребна е легистичка поддршка :D
    Јас и брат ми сме 4 години разлика и не ми се допаѓа бидејки таман сум почнала да разбирам, тој се роди и после ми сметаше :D
    А тоа што сум родила после 30та го гледам како позитино оти сум била и поминала и сега ми е супер, си одмараме со дечињата :D
     
    На okcenzi, Noemi и Lacrimosa им се допаѓа ова.
  2. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Јас имам 20 години, за неколку месеци ке полнам 21. Имам сериозна врска од 1 година и 3 месеци. Со дечко ми сме разлика 10 години. Јас студирам, он работи, за скоро време ќе почнеме да живееме заедно. Премногу сакам да бидам млада мајка, многу сакам да имаме бебе, а и дечко ми исто така. Единствено што ме кочи е факултетот, дека ке треба да го ставам во 2-3 план, не работам, дали ке имаме доволно средства итн. Прашање до девојките што останале бремено на оваа возраст, како они се снашле?????
     
  3. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Мој совет. Прво заврши си факултет, после имај бебе.
    Понатака ќе е важно дали имаш образование и со тоа и работа за да му овозможиш нешто на детето.
    Не гледај кој како што направил, некој имал среќа се снашол, но некој не.
    2-3 години додека да го завршиш факултетот не ти штетат и не се многу ќе поминат одма , има време за бебе.
    Јас би вака, али тоа е твој избор. :hai:
     
    На Lolo5, Ekstaza, glosipgirl и 3 други им се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски


    Еве јас имам 21 година и уште малку ке се породам :) Ама како што гледам ти си го започнала факултетот а јас не го ни започнав :) Најубаво штом си го почнала веке - заврши го , иако познавам и млади мајки што истовремено учат и имаат бебе ама па мене тешко ми се гледа. Како и да е како ке си се договорите вие - така нека биде најубаво не слушај никој да не ти биде криво потоа...најубаво одлучи си сама :) :*
     
  5. macence...k

    macence...k Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    5
    јас на 17 :D ..но морав после со дете да студирам. ама заврсив за 4 год (редовно) па сеа сум и на постдипломски, и таму ги заврсив испитите..со еден збор задоволна од таа страна, но мојот брак се распадна..
     
  6. alison

    alison Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    8
    на 17 год.? не ти беше тешка таа цела ситуација? :/
    жал ми е за бракот.. се случува и тоа.. :/ :(
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. macence...k

    macence...k Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    5
    ми беше морам да признам, но тоа беше една од оние несакани бремености, заради што од немањето подршка од моите морав да се омажам..но останав доследна на себе и го завршив факултетот..тоа ми беше голема желба зошто бев одлична ученичка
     
  8. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Со првата бременост на 28, а се породив на 29, а со втората на 33, а ќе се породам со 34. Разликата меѓу двете деца ми е 5 од. и 9 месеци што мислам дека е супер.
     
    На okcenzi и Annath им се допаѓа ова.
  9. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Јас имам постар брат, 6 години сме разлика и верувај дека не е баш супер толкава разлика меѓу деца. Додека сме биле помали не се приметувала таа разлика многу многу, ама кога доагаат лудите години и те како се приметува.
    Само што искочил брат ми од пубертет, јас влегов и нон-стоп се каравме! Моите дома полудуваа од нас. Него се му беше глупаво јас што правам , а до пред скоро, заборавил, дека и он ги правел истите работи кои се нормални за дете кое е во пубертет.
    Така да според мене, најубава разлика е 2-3 години :)
     
  10. kuklica

    kuklica Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    ako sakas da porasnis dete na zdrav nacin od 25 godini pa do 30 da zavrsis so radjanje, a 20 se premalku osven ako ne se sluci nesto nesakano :)
     
    На dria и Lacrimosa им се допаѓа ова.
  11. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    На 22 год.останав со првото,го родив на 23.Второто дете го родив на 25.Сега се мислиме за трето .... :)
     
    На Miss.Grey и bebaa им се допаѓа ова.
  12. sitalija

    sitalija Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    na 35 ostanav so prvoto na 36 go rodiv, na 39 ostanav so vtoroto na 40 go rodiv. veruvam deka e podobro porano da se stvaraat deca i semejstvo ako ima uslovi za toa, no ne se zalam ni sega. Neznam dali ke mi bese mnogu porazlicna na pomladi godini.

    [mod-kirilica:1zaj9zn0][/mod-kirilica:1zaj9zn0]
     
  13. bibip

    bibip Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    101
    Со првото останав бремена иродив на 25, а сега имам скоро 27,разлика меѓу двете се на се 2г. и 4месеци едвај :lol:
     
  14. carina

    carina Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    6
    на 28 со првото,а сега по 5 год планираме второ
     
  15. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    девојки читајте подобро,да ви пообјаснам :D реков поарно порано,отколку на 30.Ако родам на 30 после 20 год ќе имам 50 таман може ќерка ми ќе се омажи и пишав МОЖЕ баба ќе бидам :*
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.447
    Допаѓања:
    34.353
    Пол:
    Женски
    На 23 години а здравје ке го родам на 24 :D
     
  17. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
  18. evridika

    evridika Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Prv pat ostanav bremena na 21 a go rodiv na 22 a vtoriot pat na 26 god i mislam deka e dobra razlika vo godinite za decata .
     
  19. saska86

    saska86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    на 24 без месец 25 :D :D :rofl:
     
  20. paulina2

    paulina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    122
    idealna vozrast e ova spored mene :)))