На колку години останавте бремени?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Првото детенце го родив на 31, второто на 33, 19 месеци разлика.
    Ми се допаѓа голема разлика помеѓу децата 6+ години, да го оправиш првото па после второ. Или пак мала разлика па кога растат - растат заедно. Се решивме за вторава варијана оти бевме 30+ :) Керка ми е 3.5 години а синот сега во фебруари ке полни 2. На почетокот ептен ми беше тешко оти и првото беше уште мало но сега како поминува времето станува полесно. Две деца едно по друго без помош од мајка / свекрва нема шанси. Јас се грижам за децата ама потребна е легистичка поддршка :D
    Јас и брат ми сме 4 години разлика и не ми се допаѓа бидејки таман сум почнала да разбирам, тој се роди и после ми сметаше :D
    А тоа што сум родила после 30та го гледам како позитино оти сум била и поминала и сега ми е супер, си одмараме со дечињата :D
     
    На okcenzi, Noemi и Lacrimosa им се допаѓа ова.
  2. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Јас имам 20 години, за неколку месеци ке полнам 21. Имам сериозна врска од 1 година и 3 месеци. Со дечко ми сме разлика 10 години. Јас студирам, он работи, за скоро време ќе почнеме да живееме заедно. Премногу сакам да бидам млада мајка, многу сакам да имаме бебе, а и дечко ми исто така. Единствено што ме кочи е факултетот, дека ке треба да го ставам во 2-3 план, не работам, дали ке имаме доволно средства итн. Прашање до девојките што останале бремено на оваа возраст, како они се снашле?????
     
  3. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.932
    Пол:
    Женски
    Мој совет. Прво заврши си факултет, после имај бебе.
    Понатака ќе е важно дали имаш образование и со тоа и работа за да му овозможиш нешто на детето.
    Не гледај кој како што направил, некој имал среќа се снашол, но некој не.
    2-3 години додека да го завршиш факултетот не ти штетат и не се многу ќе поминат одма , има време за бебе.
    Јас би вака, али тоа е твој избор. :hai:
     
    На Lolo5, Ekstaza, glosipgirl и 3 други им се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.251
    Допаѓања:
    104.914
    Пол:
    Женски


    Еве јас имам 21 година и уште малку ке се породам :) Ама како што гледам ти си го започнала факултетот а јас не го ни започнав :) Најубаво штом си го почнала веке - заврши го , иако познавам и млади мајки што истовремено учат и имаат бебе ама па мене тешко ми се гледа. Како и да е како ке си се договорите вие - така нека биде најубаво не слушај никој да не ти биде криво потоа...најубаво одлучи си сама :) :*
     
  5. macence...k

    macence...k Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    5
    јас на 17 :D ..но морав после со дете да студирам. ама заврсив за 4 год (редовно) па сеа сум и на постдипломски, и таму ги заврсив испитите..со еден збор задоволна од таа страна, но мојот брак се распадна..
     
  6. alison

    alison Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    8
    на 17 год.? не ти беше тешка таа цела ситуација? :/
    жал ми е за бракот.. се случува и тоа.. :/ :(
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. macence...k

    macence...k Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    5
    ми беше морам да признам, но тоа беше една од оние несакани бремености, заради што од немањето подршка од моите морав да се омажам..но останав доследна на себе и го завршив факултетот..тоа ми беше голема желба зошто бев одлична ученичка
     
  8. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Женски
    Со првата бременост на 28, а се породив на 29, а со втората на 33, а ќе се породам со 34. Разликата меѓу двете деца ми е 5 од. и 9 месеци што мислам дека е супер.
     
    На okcenzi и Annath им се допаѓа ова.
  9. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Јас имам постар брат, 6 години сме разлика и верувај дека не е баш супер толкава разлика меѓу деца. Додека сме биле помали не се приметувала таа разлика многу многу, ама кога доагаат лудите години и те како се приметува.
    Само што искочил брат ми од пубертет, јас влегов и нон-стоп се каравме! Моите дома полудуваа од нас. Него се му беше глупаво јас што правам , а до пред скоро, заборавил, дека и он ги правел истите работи кои се нормални за дете кое е во пубертет.
    Така да според мене, најубава разлика е 2-3 години :)
     
  10. kuklica

    kuklica Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    ako sakas da porasnis dete na zdrav nacin od 25 godini pa do 30 da zavrsis so radjanje, a 20 se premalku osven ako ne se sluci nesto nesakano :)
     
    На dria и Lacrimosa им се допаѓа ова.
  11. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    47.957
    Пол:
    Женски
    На 22 год.останав со првото,го родив на 23.Второто дете го родив на 25.Сега се мислиме за трето .... :)
     
    На Miss.Grey и bebaa им се допаѓа ова.
  12. sitalija

    sitalija Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    na 35 ostanav so prvoto na 36 go rodiv, na 39 ostanav so vtoroto na 40 go rodiv. veruvam deka e podobro porano da se stvaraat deca i semejstvo ako ima uslovi za toa, no ne se zalam ni sega. Neznam dali ke mi bese mnogu porazlicna na pomladi godini.

    [mod-kirilica:1zaj9zn0][/mod-kirilica:1zaj9zn0]
     
  13. bibip

    bibip Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    101
    Со првото останав бремена иродив на 25, а сега имам скоро 27,разлика меѓу двете се на се 2г. и 4месеци едвај :lol:
     
  14. carina

    carina Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    6
    на 28 со првото,а сега по 5 год планираме второ
     
  15. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    девојки читајте подобро,да ви пообјаснам :D реков поарно порано,отколку на 30.Ако родам на 30 после 20 год ќе имам 50 таман може ќерка ми ќе се омажи и пишав МОЖЕ баба ќе бидам :*
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.666
    Допаѓања:
    37.638
    Пол:
    Женски
    На 23 години а здравје ке го родам на 24 :D
     
  17. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
  18. evridika

    evridika Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Prv pat ostanav bremena na 21 a go rodiv na 22 a vtoriot pat na 26 god i mislam deka e dobra razlika vo godinite za decata .
     
  19. saska86

    saska86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    на 24 без месец 25 :D :D :rofl:
     
  20. paulina2

    paulina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    122
    idealna vozrast e ova spored mene :)))