На колку години ја изгубивте невиноста?

Дискусија во 'Секс' започната од Braveheart, 31 јануари 2010.

 1. spacegirl92

  spacegirl92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2016
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  248
  Пол:
  Женски
 2. Iva9612

  Iva9612 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  435
  Пол:
  Женски
  Се плашев искрено да пишам на темата ама ете ме
  23 години сум и сум немала односи,спремна сум ама сум го немала човекот ,сум имала прилика да го направам тоа ама не чуствував потреба да го направам и затоа одбивав едноставно знаев дека ќе погрешам и моите претпоставки се покажале како вистинити бидејќи откако ги одбив дечковците се повлекоа...
   
  На Regina.Phalange, LoneWolfGuy, MayDiamonds и 10 други им се допаѓа ова.
 3. Blondie96

  Blondie96 Нов член

  Се зачлени на:
  26 септември 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  21, не ми беше дечко ама неможев да го чекам "совршениот" и воопшто не се каам. Nothing special.
   
  На Regina.Phalange, Ostaveniot, invisible23 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Lunadeeztac

  Lunadeeztac Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  334
  Пол:
  Женски
  Ни 20 немам и невина сум. Сигурно дека не би чекала до брак, ама и не би се дала на првиот. Си го почитувам телото во коешто живеам.
  Не очекувам огномети да има првиот пат, ама сигурно очекувам многу нежност, внимателност и разбирање од негова страна.

  На моменти се запрашувам зошто некои машки одбиваат невини, па дури и ги омаловажуваат. Мислам, многу ми е мизерно. Не знаев дека они се special unicorns и со искуство се родиле. На моменти ме прават да се чувствувам глупо, ама знам дека на крајот од денот не ми треба таков некој што повеќе цени една тенка мембрана отколку мојот целокупен карактер.
   
  На thelittle17, Cinnamon Bun, Dream-Girl и 6 други им се допаѓа ова.
 5. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.812
  Допаѓања:
  3.438
  Пол:
  Машки
  Мислам дека напротив, бараат невини, во смисла ко демек тие се први и крај, тоа е најбитно. :D
   
  На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lunadeeztac

  Lunadeeztac Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  334
  Пол:
  Женски
  Можда. Убаво е ако го цени тоа без да си дава право да суди за нечиј избор и тело. А ги има и такви шо им биле први, па ајде сеа да разгласам на сите дека одземав нечија невиност.
   
 7. najjacha

  najjacha Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2018
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  19
   
  На TeonaZ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  9.596
  Пол:
  Машки
  @Lunadeeztac , Не е само (не)искуството зошто некои не преферираат невини девојки. На страна тоа што некои се дрзнале да омаловажуваат, тоа повеќе говори за нив кое дно од луѓе се...
  Иначе не се работи само за една мала мембрана туку и целата стигма што се носи со тоа. Нели, веќе го споменавме неискуството кое не секоја личност сака да го прифати или да преферира, ова независност од пол. Дури, напротив девојките повеќе не прифаќаат машки кои што се невини, отколку машките (бар кај нас) кои гледаат на невиноста уште како трофеј.
  Другиот проблем се состои во самиот временски период. Кога некој е веќе навлезен во сексуални води, очекува работите да се одвиваат побрзо и најчесто има прво телесна конекција, потоа емоционална. Но, ова е проблем кај оние кои сеуште се невини затоа што најчесто прво чекаат емоционална конекција за која треба повеќе време пред да се решат на таков акт. Кај некои е и проблемот со преголем притисок и неможност за целосно опуштање, па додај го уште и тоа не само како време на чекање, туку и време во кое другата страна не ужива.
  И на крај, некои девојки што се невини, по губењето на невиноста емоционално се приврзуваат за својот партнер до степен да не сакаат да го изгубат по ниту една цена, пошто нели, им е прв.

  И кога ќе ги земеш сите овие ствари и ќе ги ставиш на кантар, за некои личности (независно од пол) кои веќе се навлезени во сексуалните води веќе некое време, радо би да ги избегнат сите потенцијални проблеми како погорниве и едноставно да уживаат во сексот.

  Но, од друга страна пак ако наиде особа која вреди за оваква "жртва" верувам дека дури и оние кои ја гледаат невиноста како товар и не преферираат невини личности, би ја прифатиле онаква каква што е и истата нема да им биде пречка за да бидат со неа.
   
  На PaLaVa, Cinnamon Bun, Shmizla94 и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Amateur

  Amateur Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2016
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Машки
  Убаво напишано
   
  На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Lunadeeztac

  Lunadeeztac Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  334
  Пол:
  Женски
  Се согласувам. Само што сметам дека и неможноста едната страна да се опушти и тоа што се приврзува пак се сведува на неискуство. Нели, прв ти е, ќе се приврзеш и крај на светот мислиш е. Го идеализираш и никако не смееш со него да раскинеш. Зошто? Зашо немаш искуство.
  Ја спомнав таа мембрана пошто некогаш стварно може да те направи така да се почувствуваш, како све останато да е небитно. Со оглед на моите години, сигурно не би барала некој 30+. Повеќе ставав акцент на машките во дваесеттите. Аt some point и тие изгубиле невиност, дали во тинејџерство или во дваесеттите небитно. Поентава ми е за нив. Има некои се праат светци, као демек скраја да е ја со невина и слични глупости, а тоа уште ни 30 немаат. До вчера и тие биле мулиња. Практично уште ништо не виделе од животот. Пак е тоа индивидуално, ама не мислам дека имаш којзнае колкаво искуство во тие години. Искуството доаѓа со текот на годините. И баш поради тоа што до вчера немале искуство, а сега имаат, некако пак не оправдувам тоа што одбиваат невини. Да, знам како што ти рече, не сакаат да се вложуваат и сето тоа, ама шознам...Пак ми нема логика и смисла. Можеби живеам во некој розев свет, не знам.

  Од друга страна пак, ако ти си премлад, а другата личност има веќе онака, здраво изградено искуство океј е да те одбие на културен начин и тоа најверојатно би била личност навлезена во триесеттите или подоцна (не сакам баш да ги делам работиве според години, пошо не се никаква мера ниту правило. Ама во поголем дел вака стојат работите. Пошо на пример може да си 30, а на 29 да си изгубил невиност).

  Како и да е... сигурно ваков некој не би сакал на такви работи да "троши" време, иако секогаш постојат исклучоци како што и самиот кажа.

  Сума сумарум, и најголемиот жиголо да си на светов и колку години и да имаш - никогаш не е океј да омаловажуваш и потценуваш некој за нешто што припаѓа само на нив.
   
  Последна измена: 24 ноември 2019
 11. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.761
  Допаѓања:
  13.444
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека помина времето кога се ценела невиноста,сега и не им е тоа толку битно.
   
  На LoneWolfGuy, mache007, ..Queen..1998 и 6 други им се допаѓа ова.
 12. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.919
  Допаѓања:
  45.341
  Пол:
  Женски
  Не се базирај на твоите години премногу, во смисла еве невина си , а имаш 20 години, и демек тоа е некаков си товар во денешно време, точно е дека отстрана гледано некому може да му е смешно, или пак некој да сака да го искористи тоа како трофеј да освоил и слично...
  Мило ми е што си свесна дека не сакаш тој чекор да го направиш со било кој, верувај дека многу девојки ја направиле таа грешка и потоа горко се покајале, ова ти го кажувам од искуство ;)
  Може сега некој отстрана чита и превртува очи, не им е на сите поддеднакво важна невиноста и не и придаваат сите исто значење на истата, но, те молам немој да подлегнеш на притисоците и етикетите од општеството, направи го тоа оној момент кога ќе бидеш вистински подготвена и со вистинската личност.
   
  На hermosa, Роберт 7, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
 13. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  9.596
  Пол:
  Машки
  Не можеш да ги делиш така по години бидејќи не секогаш искуството зависи од годиниве. Темава е доволен пример за тоа, некои започнале со секс во 20ти, некои на 16 години и веќе во 20тите имаат доволно стекнато сексуално искуство, иако и тоа не мора да значи ништо, се е до преференците. Па така може некоја личност што не е толку искусна да бара за себе партнер кој е поискусен или обратно.

  Не треба да ја гледаш својата невиност како товар кој го носиш само и само затоа што некоја личност не сакала да биде со тебе поради истото. Гледај го тоа како позитивна страна и селекција од сите непотребни личности кои не ти одговараат.
  Немој да се разочаруваш ако некој те одбил за тоа, ти направил услуга, ти кажал искрено како размислува и што бара во животот и дека ти не си тоа што он го бара, а и он не е тоа што ти го бараш. Подобро така отколку некој што би те искористил.
  Како и што пишав, на особа која ќе и се допаднеш целосно нема да и претставува проблем што си неискусна туку ќе биде со тебе поради тоа што си, и наместо да те притиска, ќе те цени онаква каква што си. Таква и особа ти треба, на која ќе можеш искрено да и веруваш и која е со тебе не само за телесно задоволство.

  А за оние што зборат, повторно ќе ти пишам, воопшто немој да им посветуваш внимание. Денес луѓето за се ќе најдат причина да зборат. Ако не си невина, к*рва си, ако си невина, ти фали нешто. Па исмевања за физичкиот изглед, за кариерата, за карактерот, за понашањето. За, се.
  Ама до кај ќе стигнеш ако овакви коментари тебе те допираат?
  Не го живееш ти животот за комшиите и рандом особи, туку за себе. Отерај ги у ПМ таквите и уживај.:)
   
  На MayDiamonds, cresa-jagoda, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Lunadeeztac

  Lunadeeztac Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  334
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно во никој случај нема да подлегнам на притисоците.
  Ако не е тоа, секогаш ќе има некоја друга небитна етикета.

  Во секој случај - фала ти многу на советот. Ми значи. :f:

  Не ми беше целта да ги поделам.
  Баш самата потенцирав дека работите не сакам да ги делам според години и дека е индивидуално, ама бев принудена тоа да го направам за да не дојде до недоразбирање.
  Сакав да го појаснам мојот став и како јас гледам на работите од моја перспектива.
  Дефинитивно се сложувам со останатото што го пиша за почитта што би требало таа личност да ја има и особено делот со коментарите.

  Фала ти стварно и на тебе за советот и размислувањето. :)
   
  Последна измена од модератор: 26 ноември 2019
  На cresa-jagoda, Billy Idol и Rama им се допаѓа ова.
 15. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.188
  Допаѓања:
  12.508
  Пол:
  Женски
  20.
  Имаше и емоции, ама и доза на љубопитност.
   
  На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  960
  Допаѓања:
  1.712
  Пол:
  Машки
  Не се сеќавам точно, но знам дека бев мал.
   
 17. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.830
  Допаѓања:
  7.466
  Пол:
  Женски
  Сега на 17 по 6 месеци врска и сигурност дека тој е вистинскиот со кој би направила вакво нешто :inlove:
   
  На LoneWolfGuy, La.loca, zalosna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.761
  Допаѓања:
  13.444
  Пол:
  Женски
  Јас на 38
   
  На cresa-jagoda, LoneWolfGuy, Shmizla94 и 5 други им се допаѓа ова.
 19. LoneWolfGuy

  LoneWolfGuy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2017
  Пораки:
  376
  Допаѓања:
  654
  Пол:
  Машки
 20. LoneWolfGuy

  LoneWolfGuy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2017
  Пораки:
  376
  Допаѓања:
  654
  Пол:
  Машки

  Точно да биле сериозни за тебе немало да се повлечат.
   
  На Shmizla94 му/ѝ се допаѓа ова.