1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На која возраст почнавте да користите шминка?

Дискусија во 'Лице' започната од Rock-a-Fella, 1 мај 2011.

  1. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Шминка почнав да користам во 8 одделение, ја користев течната пудра на јанг дерм за да ги прекријам акните кои почнаа да ми искачаат, а кога почнав во средно користев маскара и сјај. и така. :D
     
  2. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Јас не се сеќавам, средно некаде изгледа. Мајка ми ми кажува дека ни како мало не сум била заинтересира на шминки, за разлика од сестра ми која цело време и крадела сенки и кармини и се мачкала :) Јас не сум имала никаква желба ниту да пробам. Во средно не се шминкав за на школо зашто имам чисто лице не ставав пудра, а креон ставав така почесто и тоа е се. За викендите пудра, маскара и сјај ми беа врв :)
    Сега за преку ден ставам пудра, креон и руменило. А за навечер во зависност од пригодата, знам понекогаш и да експериментирам со сенки
     
  3. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    од 18 ама јас претпочитам природна убавина :D
     
  4. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Мислам дека беше на 15-16 години кога започнав со средно училиште ама се шминкав само маскара, само за излегуање ставав течна пудра и креон
     
  5. sweety-m

    sweety-m Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    52
    Јас почнав во 8-мо да ставам малце пудра, оти тогаш започнаја да ми се појавуваат мозолчиња и маскара ништо друго, ама ставав само кога одев на родендени или ретко кога ќе излезевме со другарките :lol: . Потоа во средно започнав да се шминкам малце поќе т.е. ставав некогаш плус руменило и сјај.
     
  6. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Активно? :^)
    Најверојатно втора средно.
    До осмо ставав само сјај и креон некогаш, во прва мислев дека се шминкам ама не се шминкав.. :D

    Летото прва кон втора почнав да се вежбам по дома, и да учам. :)
     
  7. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Ух многу касно од денот на мојата матурска така почесто, меѓутоа не сум многу љубител на шминка! А доколку ја користам сакам да биде нешто едноставно, нежно и не нападно.
     
  8. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Па некаде 8-мо одделение онака почнав по малце , за полуматура :) потоа од прва година средно почнав секојдневно да користам :)
     
  9. bigfish

    bigfish Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    27
    Па за матурата, значи на 18 години.
     
  10. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.323
    Допаѓања:
    3.178
    Пол:
    Женски
    Од матурата па навака активно си користам шминка значи од 18 години :)
     
  11. annie.bt.97

    annie.bt.97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    17
    па вака со маскарата се запознав во 7 одделение (13 г)сјајот го користам од 11-12 год пудрата не ми е потребна имам многу Чисто лице а неогаш за излегување клавам руменило и туш или моливче :makeup:
     
  12. Lady-Love

    Lady-Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    32
    почнав да се шминкам во осмо одделение.најпрво ставав само маскара и сјајче (понекогаш за на училиште) а за излегување стално.потоа почнаа да ми се појавуват и мозолчиња и сакав да ги прикријам некако па така почнав да го користам и коректорот.кога немав коректор а несакав да ми го гледаат лицето со мозолчиња започнав и со пудра(камена).креон почнав да ставам од нова година па наваму и тоа само за излегување на вечер но не стално.на професиоланен шминкер исто така бев за прв пат во осмо за на брачедами свадбата и бидејќи мајка ми се шнимкаше сакав и јас и потоа и за полуматура бев на професинален шминкер. :$ :$ :$
     
  13. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    на 15 год ама со мн малку моличе и сјај а од 18 год со пудри сенки руменила......... :lol: :lol: :lol:
     
  14. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    до 18 год дури учев средно се шминкав само онака за излегување и тоа само пудра креон и маскара а за на фах почнав понекогач да се шминкам и за на предавања зависи колку ќе бев навреме станата :D
     
  15. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    На некои 13 год.
     
  16. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Почнав да се шминкам на 12 години,и тоа од старт со црни креони и мнооогу слоеви на маскара.
    Плус сјај,задолжително.
    Никој не ми веруваше дека сум толку мало :P
     
  17. crnobelisvet

    crnobelisvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    6
    од 7 одделение одкако почнаа акните да ми излегуваат,почнав со пудра и ништо друг,потоа маскара и сјај,не сакам многу јак шминка :D
     
  18. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Уште од ептен мала, се криев со карминот на тераса. И карминот ми беше и сенка и кармин. И после кога ќе ме видеше татко мии... Црвена цела.. :o
    А вака за шминкање.. немам поим искрено. Од помала возраст, но многу малце. Ич не користам шминки, иако имам. Само маскара (еднаш во 3 месеци), а сјајче уште поретко. :!:
     
  19. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    На 14 години, малку експериментирање со креони и слични глупости, за на крај да останам на крем пудра и маскара. И до ден денес само тоа...
     
  20. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    на 15 години, иако сега ептен ретко употребувам :)