1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На која возраст почнавте да користите шминка?

Дискусија во 'Лице' започната од Rock-a-Fella, 1 мај 2011.

  1. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Осмо одделение, маскара и сјај. Средно во втора и трета редовно си се шљакав, и од тогаш престанав, многу малку ставам шминка и морам да признаам, многу поубава сум си без. :emo:
     
  2. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Крајот на 6-то одделение. Можеби имав 12/13 години.
    Прво започнав со сјај, креон и маскара тука беше нанесување во умерена количина и за посебни прилики. Потоа почнав да ставам многу креон и на горниот капак се исцртував, :emo: .
    Сега веќе си се шминкам најнормално и на секое излегување.
     
  3. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Па, уште од петто си ставав сјајчиња ама тоа не се важи ваљда.. А накај седмо мајка ми ми купи пудра на база на вода, што уствари не беше пудра зошто испаруваше одма, и изгледаше како крем за раце само со малце боја :rofl: Мислев дека се шминкам ехее. а нема везе :lol: Веќе во осмо почнав се да си користам,креон,сенки, руменило, пудра,маскара итн и од тогаш до сега сеуште.. :)
     
  4. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Прв пат се нашминкав за полуматурата, после тоа не користев шминка ретко некогаш. На почетокот на втора година почнав почесто да се шминкам, но секако онаа минимална шминка освен за посебни прилики.
     
  5. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Прв пат ставив кога бев прва или втора година средно и тоа само креон и понатаму се останато како што си идеше... :)
     
  6. Vodolijata

    Vodolijata Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    683
    Пудра почнав да ставам од седмо одделение, ама само на мозолчињата зашто уште од тогаш имам проблематична кожа. Во осмо маскарата ми беше задолжителна и сјајчето за усни. Комплетен make up имав за полуматура. Е после кога тргнав средно почнав повеќе да се шминкам. Ставав и сенки за очи ама во неутрални бои, маскара, сјајче, пудра ( ја користев Young derm некако најмногу ми одговараше тогаш). Сега се шминкам секој ден, пудра и маскара обавезно, за на факултет ставам и туш, понекогаш сенки и така.
     
  7. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Прв пат се нашминкав за полуматурата и после тоа долго време само црно моливче и со време комплетна шминка
     
  8. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Почнав од 8 одд.уште од времето коа се идеше по дискава на јуниор парти :lol: ама секогаш сум се шминкала нежно и дискретно,римел малце и лабело или сјајче,ако воошто се смета тоа за некое си шминкање! :)
     
  9. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.824
    Пол:
    Женски
    јас започнав во седмо одделение бидејќи имав проблематична кожа ама користев лесна пудра, маскара и сјајче :)
     
  10. Lady.Rose

    Lady.Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    51
    Од седмо одделение со пудра, бидеjки лиценцево ми беше наjфино и наjмазно нели онака пубертетски, маскара и малце креонче од краj на осмо, а за озбилно со сенки со се лето прва за втора.
     
  11. invisiable

    invisiable Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    8
    Јас почнав со секојдневно ставање на пудра и римел на 15 години..не излегував од дома без пудра,без пудра исто ми беше како топлес да сум :D ...имам нерамномерен тен на лицето и најмонгу заради тоа...а од шминки највеќе употребувам пудра,римел,моливче за очи и лабело..сенки,кармин и сјај многу ретко ставам
     
  12. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Во средно најмногу!
    А во осмо ставав малку Јанг Дерм пудра.
     
  13. Ann.94

    Ann.94 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    1.822
    Почнав со шминка на 15 години, значи лани :D
    Пудра многу ретко користам, обично за време на менструација бидејќи тогаш се случува да ми излезе чудовиште на лицето, а инаку ми е чисто фала богу. Не сум некоја што претерува со шминка, на излегување само сиво моливче на очите, маскара и сјај на усните. Сосем доволно ми е за мои години :)
     
  14. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Па....почнав да се шминкам од 4 години, кога и го начекав на располагање несесерот на мама и толку бев професионална, што уште од тогаш сум знаела дека во мода ќе бидат силиконски уста, па сум се мачкала до нос, до брада,од едното до другото уво, а очите ... прича за себе-ко травестит! :D
    И така се до 5-6 години, кога морав да имам прекин и да ја одморам кожата и на лицето и на газето оти ми беше црвено, поради користење и уништување на туѓа шминка без прашање. :emo:
    После продолжив некаде во 7 одд. кога почнаа да ми излегуваат првите пубертетски бубуљици,ставав неубаво размачкана пудра само и малку римел,а устата бледа,како на покојник и замислете - уште сум мислела и дека сум убава!!! Дури сега ми е јасно зашто симпатијата бегаше како попарен петел, многу знаел тој што е ФЕШН! :geek:
    Е после во средно, ама тоа веќе е друга приказна!
     
  15. S-i-m-o-n-a

    S-i-m-o-n-a Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2011
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    135


    Потполно исто... Поради глупавите АКНИ морам пудра :lol: :devil:
     
  16. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    за денска шема користам само сјајче :)
    а за вечерно излегување користам маскара, сенка со нијанса на месо боја (бидејќи ми се познаваат капилари) и малку пудра таму каде што имам мозолки. :)
     
  17. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Пааа во седмо одделение ставав сјај, за полуматура прв пат ставив пудра, и тоа камена!! без подлога :tmi: :D и многу малце креон...Е негде на 16 години почнав да се шлакам со пудри и со маскара...на што всушност и до ден денес останав :rofl: Не ме бива баш за сенки и за такви ствари :$
     
  18. Greenny

    Greenny Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    39
    Почнав да користам шминка на 15 год. кога завршив основно и кога почнав средно ставав и креон и пудра секој ден...пудра морав затоа што имам пробчематична кожа :(
     
  19. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Почнав во 8 одделение да ставам малку течна пудра поради акните, и некогаш ставав моливче и малку маскара. А сега речиси секогаш за искачање ставам моливче , пудра , маскара и сјај. :) :)
     
  20. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Е читајки ве гледам дека јас прилично рано сум ја открила магијата на шминката :lol:
    Во 4 одд почнав да користам моливче за очи. После имаше еден период кога мајка ми си купи едно карминче многу убава боја па и за на школо си ставав, бев шесто одд.
    во седмо некогаш ставав и пудра (не дека ми била потребна ама ајде... :) )
    со комплетна шминка започнав штом почнав да излегувам, значи после полуматурата.