1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На која книга сте плачеле?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од KatWonderland, 4 јуни 2012.

 1. KatWonderland

  KatWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  Самиот наслов на темата си кажува..значи која книга вистински ве погодила и сте пуштиле солзи ..

  слободно да си пишете сите..не е срамота ;)

  Ако има некоја ваква тема извинете.
   
  На inlovegirl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. blue.jeans

  blue.jeans Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  35
  Мемоарите на една гејша,Самрак и веројатно на други(голема плачка сум)ама не се сејќавам. :D
   
  На CarrieBradshow и tanjusskat им се допаѓа ова.
 3. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.100
  Книгата Ринка... Моментално не ми текнува како се викаше писателот. Веднаш откако ја прочитав ја гушнав мајка ми :wasntme: Многу е тажна книгата, ама ви препорачувам да ја прочитате, само 50тина страници беше. Малечко книџуле ама со многу емоции
   
 4. malechkata

  malechkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.141
  Затоа што те љубам - Гијом Мисо

  Марта - Горјан Петревски (ова уште во основно :lol: )

  Прошетка за паметење - Николас Спаркс

  Дневници за нашата љубов - Николас Спаркс (книгата ме трогна повеќе од филмот)

  .. и уште неколку други, ама овие ми се вака повеќе во сеќавање. :)
   
 5. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  543
  Сум пуштила солза скоро за секојаа прочитана книга..секогаш,во секоја книга има дел кој допира до мене и ме тера да пуштам неколку солзи :) мада единствена книга на која немам плачено е Кум
   
 6. ivanamk25

  ivanamk25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Илјада неверојатни сонца од Калед Хосеини.
  Книгава си ја исплакав од самиот почеток па до крајот.
  Неверојатна книга.
   
  На anamarija..xD и Trendafilka им се допаѓа ова.
 7. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.597
  Илјада неверојатни сонца од Калед Хосеини.
  Толку ме потресе судбината на Лејла, сум ја мислела денови после тоа.
  Се изнаплакав поштено.

  Оскар и госпоѓата во розев мантил.
  Мала, симпатична и тажна книга за малото детенце Оскар, кое е во болница, боледува од неизлечива болест, кому деновите му се избројани. Не верува во Бог, но покрај игрите на госпоѓата во розев мантил која му прави друштво, ќе биде поттикнат да му пишува писма секој ден.
  На крајот, кога ќе почине, на наткасната ќе остави писмо со последните зборови - Само Бог смее да ме разбуди.

  ;( ;(
  И додека пишувам сега ми се насолзуваат очите, прекрасна и потресна книгичка.

  Дванаесеттиот ангел - Ог Мандино
  И на оваа книга се изнаплакав.
  Многу ме потресуваат тажни детски судбини.

  Како мала многу плачев на приказната за Диносаурусот - Тираносаурус или Бронтосаурус од книгата За твојот роденден. :?:
  А немаше ништо тажно во приказнава, ден денес се чудам, ама последната реченица - Но во неговото огромно тело, чукаше едно мало, меко и добро срце, секогаш, ама секогаш ме доведуваше до солзи.
  Будало дете.
   
  На Fatum nos iunget, DeRose, ivanamk25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370


  Ти си виновна што ја читав оваа книга и што се истурив од плачење. :hai: :*

  А јас се сеќавам дека како мала првата книга на која се удавив во солзи беше девојчето со две имиња. Мала бев бре, и татко ми ми ја донесе, така и почнав да читам уствари, абеее се убив од плачење и го мразев се додека не видов дека среќен крај има книгата. Секогаш ќе ја памтам, плус сеуште си ја чувам.

  А вака, како поголема читајќи знам да си пуштам солза и за некоја ситница низ книгите.

  Последно плачев на книгата еднаш во животот. И тоа добро се изнаплакав.
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  Шестиот дел на Хари Потер кога умре Дамблдор.
  Пајажината на Климентина
  Полноќна палата
  Принцот на маглата
  .. на многу книги сум плачела :D
   
 10. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.884
  Допаѓања:
  4.879
  Пол:
  Женски
  Тристан и Изолда-Жозеф Бедје
  крајот ми беше премногу тажен.
  -Исти Очи - Горјан Петрески
  -Марта- Горјан Петревски
  и
  -Страниците за нашата љубов - Николас Спаркс
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ognenija

  Ognenija Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2012
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  586
  Колибата на чичо Том ;(
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.182
  Двојната Лота :(
   
 13. AnGel.fire

  AnGel.fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  222
  Розевата улица- тинејџерска книга! Напишана од македонска млада(4 год.средно) писателка сепак беше преубава и ме расплака.
  Исто така и на Илјада неверојатни сонца од Калед Хосеини.
   
 14. DarkRose

  DarkRose Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  21
  Во моментов ми текнува на „Дружината Братско стебло“, кога умре Немечек :( Инаку нема многу книги на кои сум плачела..
   
 15. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  505
  Пол:
  Женски
  На Белото Циганче ...
   
 16. Ella.313

  Ella.313 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  149
  Пол:
  Женски
  "Рајот може да почека,но може ли тој ?"
   
 17. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.421
  И јас плачев на неа.
  Ама од смеење се расплакав. :D
   
 18. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  Орден за плачка треба да ми дадат мене. :D
  Имам плачено на:

  Дневникот на Сузан за Николас - Џејмс Патерсон
  Ројни солзи пролеав на книгава, може е една од првите на која така сочно сум се исплакала.

  Одлука - Никола Спаркс
  Човеков за мене е тата-мата да ме расплаче, најчесто неговите книги сум ги читала кога сум била емоционално растревожена од некоја работа, и парам парче правам со емоции. Ќе рече некој ептен предвдлива книга демек, зашто сум плачела, ама ете, I believe in love. :D

  Пиреј - Петре М. Андреевски
  Со секое наредно дете кога умираше, имаше едни прекрасни зборови навезено авторот, да тоа неизбежно беше да пуштам солза. Пуста жалостија за Велика и нејзините маки кога го чекаше Јон да и се врати. :(
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. theAristoCat

  theAristoCat Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  384
  Пол:
  Женски
  Пајажината на Климентина
  Љубов во ранетата земја
   
  На teffi.tkm му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  2.257
  Пол:
  Женски
  Последната песна- Николас Спаркс
  Делот кога Рони дознава за болеста на татко и, и делот кога тој умира ги дочекав со палома в раце :doh:

  Марина- Карлос Руиз Зафон
  Кога Марина ја носат во болница и умира, а Оскар се присетува на сите моменти што ги поминал со неа. :(