1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На која религија припаѓате?

Дискусија во 'Религија' започната од Angel-Adriana, 24 декември 2012.

?

Што сте по вероисповед?

  1. Муслиман

    124 глас(а)
    11,6%
  2. Друго (ќе појаснам во пост)

    90 глас(а)
    8,4%
  3. Православен христијанин

    849 глас(а)
    79,1%
  4. Римокатолик

    10 глас(а)
    0,9%
  1. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Еј немој сега вака да ми правиш. :( Не сум у состојба да бирам поезија кога станува збор за Религија. Please, forgive me !!

    Ај да зборевме за Македонска политичка сцена па да користиме зборови како Магична, Величенствена, Просветлувачка и сл. ќе беше многу повеќе од реално :D


    ПозЗ3³ ®
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Нема итн итн, толку се. Празници само за православните се 5, за католиците 3, за муслиманите 1 и толку. Има уште неколку, ама тоа се за националните малцинства во РМ. Другите верски заедници немаат посебни неработни денови за своите празници. Затоа велам дека со ова верските заедници не се рамноправни пред законот во нашата секуларна држава. Едноставно не е фер ја и ти да работивме во иста фирма и да земаме иста плата, а јас да имам 5 неработни дена повеќе само затоа што сум се пишал како православен, а ти како атеистка. Хипотетички збориме нели :)
     
    На CameliaMiller и Lella им се допаѓа ова.
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Хипотетички, дали во секоја католичка држава некој ги прашува православните кога им е празник?
    Премногу хипотези се ова.
    Во Индија секоја област си има различни државни празници.
    Ова е Македонија, јбг...
     
    На Rama и zhap4e им се допаѓа ова.
  4. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Дедо Мраз што го чекаат децата не е Свети Никола, друга птица е Клаус со ирвасите, овој е советска креација, дебел атеист со бела брада :devil:
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Hahhaha светијата Никола бе :D Не знам кој уште те лаже тебе. Санта=Сатан ;) На Сатан омилена боја му е црвена, која сите знаеме дека е комуњарска. Затоа вмро се ребрендираше пред избори, оти видоа сатаната до кај ги донесе. ОК? Ама кога еднаш ќе ја продадеш душата, нема назад, готово е све.
    [​IMG]
     
  6. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Припаѓам на друга религија.

    Јас верувам повеќе во чудата на Милан Тарот. Подобар е човекот од Иван Исцелителот. Мала демонстрација на неговите моќи:

     
    На Wideperpetual, CameliaMiller, Lianna Anna и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    A зошто ете не фарбаш јајца денес на пример? Зошто баш на Велигден?
    Нели за тебе не постои Бог, Воскресение Христово??
     
    На SummerGirl, Rama, Vitaly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Чепни им малку во атеизмот како тие во религијата наша па да видиш како се палат како барут. Сепак и тоа е еден вид на религија. Верување измислено да не прави да се чувствуваме никој и ништо, малечки, потрошен материјал, буквално небитни. Инаку како би се контролирало толкава маса на луѓе.
     
    На Rama, carangigia и Petra777 им се допаѓа ова.
  9. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Каков цитат. Очекував некоја подлабока контра теза.

    1. Бог нема врска со јајцата.
    2. Во текот на годината неколку пати ми се случило да фарбам. Оти им е интересно на децата. Не сум им рекла не, само за Велигден се прави тоа.
    3. Мешате со традиција повторно.

    Ти смири се. Јас не сум антитеист, ами атеист. Има разлика меѓу двете. Ако си верник, ќе знаеш дека твојата вера учи да се почитуваат сите, вклучувајќи ги и атеистите.
     
    На CameliaMiller, Anabelle.Amorette, Lella и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Не можам да ти ја објаснам таа среќа кога ќе видам атеист со крст на врат, напред на литургии, го знае редоследот повеќе од мене.
    Затоа и не чепкам, ќе дојде денот. ;)
     
    На SummerGirl, Rama и Vitaly им се допаѓа ова.
  11. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Имам каде да се раздлабочувам, не трошам енергија тука.
    Сега испадна и други денови дека фарбаш. Ок :D
     
  12. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Повелии тука. Те канам на дискусија. Или викни ме ти мене таму каде што тебе ти е полесно да се искажеш. :D

    Да. Па еве некни баш ставав паричка во погача. Вежбаме за Бадник. :D
     
    На silk, CameliaMiller и DAngel им се допаѓа ова.
  13. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Смерен сум јас. Само си кажав мислење не навредив никого. И никаде не спомнав дека не почитувам одредена група.
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Мислев општо за цел форум, немам енергија да се разубедувам, посебно не пред голем христијански празник, затоа што знам до каде води.
    Паметна си, ќе ме разбереш. :)
     
    На Rama и Vitaly им се допаѓа ова.
  15. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Каде си видел ти атеист што се чувствува вака поради неприпадноста на религија?
    Јас гледам околу мене како се контролира од религијата.
    Како разни лични работи што никого не повредуваат се сметаат за предмет на осудување и гадење. Читам небулози како и страдања на невини луѓе (дури и пр. глад и сиромаштија на деца) биле лекции, со причина одобрени од семоќно и апсолутно праведно суштество.

    За контрола од атеизмот, да се јавите да зборите ти и твоите истомисленици кога ќе се формира атеистичка институција која од неверувањето и скептицизмот на луѓето ќе натрупува енормни пари за имот и џипови, ќе прави политички пазар и циркузи со соодветните институции од соседните држави - а на крај приврзаниците пак слепо ќе ѝ се клањаат. Ќе биде можда у некој сатиричен дистописки роман ;)
     
    На CameliaMiller, Bender Rodriguez, Lella и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Не личиш на смирен. Ами напротив. Не е моја работа да те смирувам, си имаш Бог. Што толку те боли атеизмот? Чепкај во него колку сакаш. Право буре барут, само кај верниците. :rofl:

    Затоа што сум паметна, не те разбирам. Ти почна со цитирање, сега бегаш. Не барам да ме разубедиш. Всушност овде тоа никој не го бара. Имам прашање за тебе. Како се поврзани Бог и јајцата?
     
    На CameliaMiller, Bender Rodriguez, Vitaly и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Сум видел атеист таков во моја близина. Од биг бенг вели настанало се, ќе умреме и ништо потоа, така постоиме за без потреба. Нели тоа прави да се чувствуваме така? Јас мислам дека тоа е така, можеби ти не.
    Секако дека и религијата контролира одредена група на луѓе но и атеизмот го прави истото. Инаку за да Исус биде твој спасител и да веруваш во него не ти требаат попови со џипови воопшто.
     
  18. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Кој идиот е чоеков....хаха
     
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Отвори тема за религија ќе видиш дека повеќе атеисти има а не верници што пишуваат. По ова што го кажа буре барут само кај верниците може да заклучиме дека нема разлика помеѓу нас, и нас не иритира кога чепкате во религија и вас ве иритира кога ви чепкаме атеизмот. Мене ич не ме боли атеизмот ама на форумов има ептен изгорени атеисти по религија. Во секој збор им е Бог и религиите, посебно православието. Како атеисти повеќе време посветуваат на религиите и Бога од верниците
     
    На Rama и Petra777 им се допаѓа ова.
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Има еден, од рамноземците и закоравени верници, тврди дека ич нема потреба да не интересира што има надвор од Земјата. И да има живот на друга планета, тоа е најмалку битно. Вонземјаните не се христијани, па секако ќе завршат во пеколот. Нема потреба да се замараме со наука. Тоа ако не е ограничување на мислењето, тогаш не знам што е.
     
    На +++, CameliaMiller, Bender Rodriguez и 3 други им се допаѓа ова.