На која религија припаѓате?

Дискусија во 'Религија' започната од Angel-Adriana, 24 декември 2012.

?

Што сте по вероисповед?

 1. Муслиман

  87 глас(а)
  10,0%
 2. Друго (ќе појаснам во пост)

  70 глас(а)
  8,0%
 3. Православен христијанин

  708 глас(а)
  81,2%
 4. Римокатолик

  7 глас(а)
  0,8%
 1. Hijabigurll

  Hijabigurll Активен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2018
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  140
  Пол:
  Женски
  Ислам. Горда муслиманка.. верувам во Аллах еден и најголем и дека Мухаммед с.а.в.с е негов пратеник и наш пејгамбер:l:
   
  На makedon81, Leo girl, diskreten32 и 3 други им се допаѓа ова.
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.826
  Допаѓања:
  115.211
  Што е пејгамбер?
   
 3. Hijabigurll

  Hijabigurll Активен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2018
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  140
  Пол:
  Женски
  Исто така некој што носи вест . Тоа е пејгамбер
   
  На A.27 и WildMk им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.826
  Допаѓања:
  115.211
  Фала за објаснувањето :hug:
   
 5. Hijabigurll

  Hijabigurll Активен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2018
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  140
  Пол:
  Женски
  Повелете и друг пат :) :inlove:
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.116
  Допаѓања:
  16.297
  Пол:
  Женски
  Православна Христијанка :)
   
  На Youknow му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Peaceful Warior

  Peaceful Warior Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  81
  [​IMG]
  Jas sum vernik i sum Musliman i definitivno sum protiv ateizmot. no ovie dvajca sto gi gledate vo slika stvarno i ne se dobar primer za vernicite najgolemite kradci vo Makedonija sto ne moze nitu edna vlada da gi odvede vo idrizovo stvarno se nedopirlivi...

  Inace za ateistite nemam koment stvarno se pravaat mnogu pametni a ustvari da gi prasas pod koja pricina se vo ovoj svet i zosto ustvari ziveeme vo ovoj vizuelen svet pod koja pricina nema da znaat da ti odgovorat...
   
 8. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.787
  Допаѓања:
  24.918

  Живеам за да плаќам данок, и после да цркнам и да ја правам почвата плодна. И да родам други шо ќе плаќаат данок...
  Уствари пардон, живеам за коа ќе умрам да е*ам девици на оној свет...
  Уствари пардон, не знам шо се дешава со е*ани жески на оној свет. Да бев невина, ќе знаев...
   
  На VIKOJNA, Asparagus, Alisa22 и 11 други им се допаѓа ова.
 9. Peaceful Warior

  Peaceful Warior Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  81
  Gledas deka ne znaes za sto zivees i samo navreduvas druga religija tipicen materialist sto misli deka najlosoto vo ovoj svet e da plakjas danoci... ateist i materialist bese i Hitler ... :)
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.935
  Допаѓања:
  159.282
  Пол:
  Женски
  Никот и аватарот баш ти одговараат на погрешната апологетска перцепција на исламот. Religion of peace, yeah right.
  Иначе да, се правам паметна и јас, мило ми е. ^_^ :handshake: Ама барем знам правилно и читливо да пишувам македонски на кирилица и со интерпункциски знаци, тоа е факт. :D
   
  На Alisa22, Heavencanwait, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
 11. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.731
  Пол:
  Машки
  Некои луѓе едноставно немаат потреба од тоа некој друг да им ја кажува смислата на нивниот живот и постоење. :)
   
  На Asparagus, Alisa22, sweet-star и 10 други им се допаѓа ова.
 12. Peaceful Warior

  Peaceful Warior Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  81
  A zosto cinicno zboris za islamskata religija? i Makedonskiot jazik ne mi e majcin ama posle ova ke pocnam da pisuvam na kirilica samo da ne ides da places kaj moderatorite da me banirat.. :)

  Makedonskiot ne mi e majcin jazik :)
  Ne deka nemaat potreba tuku nikoj do sega od ateistite ne odgovoril na toa prasanje.. a inace Kuranot i Biblata go imaat odgovorot... :)
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.731
  Пол:
  Машки
  Не е дека не го одговориле, туку кога не веруваш во Бог или организирана религија, одговорот на тоа прашање е индивидуален и до него доаѓаш сам. Не го наследуваш од семејството, не ти го кажуваат родителите, не го учиш во црква или џамија, не го читаш во некоја религиозна книга. Мораш сам да се потрудиш за да ја дознаеш и сфатиш целта на сопственото постоење.
   
  На VIKOJNA, Alisa22, Heavencanwait и 8 други им се допаѓа ова.
 14. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.574
  Допаѓања:
  86.844
  Остај религија, кажи што мислиш ти за Bohemian Rhapsody филмот?
   
  На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.935
  Допаѓања:
  159.282
  Пол:
  Женски
  Можеби затоа што поради таа исламска религија, милиони единки од мојот, женски пол - низ светот се опресирани, понижувани и прогонувани... дури и да ги научиле преку воспитување да не се чувствуваат така, факт е дека се наведени да ги кријат своето тело, коса, убавина. Затоа што исто толку куп луѓе со ставови исто како моите (т.е. атеисти) во земји кои се водат според законите на истата - се приморани да лутаат низ светот во страв за својот живот. Ете затоа.
   
  На Alisa22, Heavencanwait, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.731
  Пол:
  Машки
  Уште не сум го гледал. :D

  Фан сум на Фреди, страв ми е да не го упропастиле. :D
   
 17. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.574
  Допаѓања:
  86.844
  Скроз.
   
 18. Peaceful Warior

  Peaceful Warior Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  81
  Кога некоја го продава своето тело за пари што поголем срам и поголемо понижување нема тоа го викате демокрација (во цела европа е легализирана проституциата) , а кога некоја го крие своето тело и коса само што не сака да падне во око и да провоцира секакви мањаци низ улица и интернет се понижувани и прогонувани... Ова е за жалење стварно паа и плус глумиш жртва повекје од 1 милион муслимани се убиени последната декада од атеистичките држави... Не знам дали да се смеам со тебе или да плачам....

  Иначе имам и голема почит за црквата и библијата и од таму можеш да учиш само за мир и лубов... :)
   
  На makedon81 и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 19. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.935
  Допаѓања:
  159.282
  Пол:
  Женски
  Па ти сериозно си бил пример за исламски хардкор мајндсет, втор или трет по ред што сум го сретнала тука мислам.
  Да дечко, подобро е жена да работи како сексуална работничка по свој избор и желба со заштита (затоа е легализацијата), отколку да е угнетувана во хардкор традиционално семејство како во исламските земји. Вака е во 21 век, ама вие кои сте далеку од истиот можете само да се смеете или да плачете.
  Ниедна жена не провоцира и не си го бара да ја вознемируваат манијаци, манијаците се виновни, не жената - и не треба себеси да се крие и прилагодува според нив. А исламот токму на тоа ја учи.

  Аt this point, отворено кажувам дека не почитувам ниедна религија во својата срж и нејзиното влијание на општеството, можам само припадници од сите нив да почитувам како личности во целина, но секако не со вакво однесување.
   
  На Alisa22, Tan4ence, Heavencanwait и 4 други им се допаѓа ова.
 20. Peaceful Warior

  Peaceful Warior Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  81

  Тоа е тоа по глупав одговор во мојот живот не сум читал... Ако има награда за најглупава реплика во фемина од сега ти би го освоил првото место...

  Нема да дебатирам со тебе повекје пошо си хистерична и мислиш дека само ти си во право а можат и да ме банират ако ти плачеш кај модераторките... Јас сум се регистрирал само за една тема и таму ке бидам активен.. чао
   
  На makedon81 и sjdgo им се допаѓа ова.