На која религија припаѓате?

Дискусија во 'Религија' започната од Angel-Adriana, 24 декември 2012.

?

Што сте по вероисповед?

 1. Муслиман

  91 глас(а)
  10,2%
 2. Друго (ќе појаснам во пост)

  71 глас(а)
  7,9%
 3. Православен христијанин

  726 глас(а)
  81,1%
 4. Римокатолик

  7 глас(а)
  0,8%
 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.415
  Вас мажите 'ве понижувам', забулените жени, не.

  Учете си ги синовите да не бидат манијаци, а не да ги криете и 'штите' ќерките, па и нив виновни да ги наоѓате, оти во синовите имате манијаци!

  Ова, за секоја религија важи!
   
  На pdb123, Asparagus, homer simson и 12 други им се допаѓа ова.
 2. Peaceful Warior

  Peaceful Warior Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  82
  Се согласувам
   
  На John Snow и WildMk им се допаѓа ова.
 3. Heavencanwait

  Heavencanwait Активен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2019
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  I sto ima glupo u odgovorot? Sekoj za svoeto telo si odlucuva taa devojka sama oodlucuva da go prodava teloto a muslimankata ne odlucuva sama dali da oblece burka nego taka i nalagaat i kade se ovde covekovite prava na sloboda, kaj prviot ili vtoriot slucaj?
   
 4. pureblueblood

  pureblueblood Активен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2018
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Јас сум баптист, т.е протестант главната разлика е што ние веруваме дека бебиња не треба да се крштеваат туку дека тоа е одлука која мора да ја направи личноста кога навистина ќе сака, најчесто накај од 12-14 години. Нема многу баптисти во Македонија сите што ги знам ги знам од баптистичката црква во Скопје.Не веруваме во ниедна друга “света” книга освен библијата и најважното во нашата вера е личната врска помеѓу личноста и Бог (молење) а не традициите,одењето во црква, рецитирани молитви итн.
   
  На turist и WildMk им се допаѓа ова.
 5. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.743
  Допаѓања:
  4.426
  Пол:
  Женски
  Wtf??????? Не секоја жена која носи марама е угнетувана!
  А во врска со проституцијата очигледно не знаеш што се случува во тој свет и со нивните тела така да не трескај тука глупости.
  И дајте оставете ги жените кои носат марама на мир, како што ти имаш избор дали ќе ги извадиш цицките и газот надвор или ќе носиш ролка, така е исто и нивнк избор--особено тука.
   
  На Bitter-Sweet, zalosna и diskreten32 им се допаѓа ова.
 6. Dashing:)

  Dashing:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2017
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  473
  Пол:
  Женски
  Jас сум православен христијанин. Баба ми има потекло од Грција али од егејскиот дел. Па си викам дали сум чисто христијанче или можеби не?!:?:
   
  На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. pureblueblood

  pureblueblood Активен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2018
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Hristijanstvoto ne e nasledno taka nemoze da si pola hristijance
   
 8. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.022
  Допаѓања:
  160.280
  Пол:
  Женски
  Зарем не се православни христијани и Македонците со егејско потекло? :?:
  Инаку во право е членката над мене, „пола“, „четвртина“ или не знам колку од нешто може да си по етничко потекло - за религија ваљда во една се пронаоѓаш и тоа е важно, предците не мора да имаат врска.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dashing:)

  Dashing:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2017
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  473
  Пол:
  Женски
  Епа затоа ми беше и мене чудно бидејќи баба ми нема православно македонско име, а дедо ми има. А, иначе она била во тоа време кога македонците ги избркале од грција. Затоа и се преселила тука и омажила. Сепак нејзиното потекло, нејзиното име се ми беше чудно. А, јас дека влечам гени од нивна страна бидејќи сите викаат дека личам на нив.
   
 10. pureblueblood

  pureblueblood Активен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2018
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Да разбирам ама моето име е од индиско потекло, така да без разлика какво име има баба ти нејзината религија е нешто сосема друго.
   
 11. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  28.997
  Пол:
  Женски
  https://www.myheritage.mk/
  ;) ако "копаш" по минатото којзнае што ќе најдеш. Битно е ти како се осеќаш.
   
  На MarigoldA и Rama им се допаѓа ова.
 12. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.962
  Допаѓања:
  45.639
  Пол:
  Женски
  А баба ти не знае каква религија практикувала? Најдобро таа ќе ти каже, прашај ја (доколку е жива, или прашај некој друг близок) вака се е само нагодување, како би знаеле ние точно?

  А оти јас се си мислам дека православни се нашинците во Егејска Македонија?
  Името баш најмалку има врска, во тоа време секакви имиња ставале, плус и не ги пишува сите православни имиња по верските календарчиња.
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dashing:)

  Dashing:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2017
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  473
  Пол:
  Женски
  Баба ми беше многу контрадикторна. Копнееше она по Грција, а дома крстови си чуваше и идеше во црква. Многу добро се сеќавам дека имаше еден цртан со грчки превод, а поврзан со Исус беше си го чуваше како очите во глава:?:Ме учеше грчки единствено што ми остана во сеќавање е да бројам на грчки, а другото го имам заборавено. Постојано бараше да ја вратиме во нејзиното родно место. Али моите ми викаат не се замарај христијанче си. Сепак мислам дека и она верувала во Исус.Без разлика што и фалело родното место.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.415
  Абе православни се и грците, и егејците.
  Мајка ми е пола егејка.
   
  На Nigredo Odor и Rama им се допаѓа ова.
 15. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.962
  Допаѓања:
  45.639
  Пол:
  Женски
  Ами нормално е дека била христијанка штом чувала крстови и одела во црква, само што во исто време тежнеела кон родното место, што не е воопшто лошо, посебно место во сечие срце има и за државата и за религијата.
  Не се замарај со ова повеќе, бидејќи 100% си од православна вероисповед, сите ти го кажуваат тоа тука, ете и твоите родители :)
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mary88

  Mary88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2015
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Атеист. Најдобар случај агностик.
  Немам ништо против ничија религија, но нејќам ни да ми докажува некој како било чија религија е "најдобра". Не постои "добра" ни "лоша" религија, само добри и лоши луѓе.
   
 17. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  7.034
  Пол:
  Женски
  @Petra777 myheritage сигурно е free trial две недели? Пошто бара картичка на сама регистрација, да не ме одерат. :D
   
 18. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  28.997
  Пол:
  Женски
  Да прашам ќе ти кажам. Ја не сум се осмелила уште. :)
   
  На MarigoldA и Orthophill им се допаѓа ова.
 19. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.507
  Допаѓања:
  9.531
  Пол:
  Женски
  Православна христијанка
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  6.329
  Сега дури го читам ова. Православни се и Егејците. Нема врска што баба ти е од Грција, односно егејскиот дел на Македонија. И баба ми и дедо ми од таткова страна се од Воден, избегале овде кога почнала граѓанската војна таму и останале. И баба ми цел живот си го бараше родното место, дедо ми умре со желба и мисла дека ќе се вратат, не сакал ни да чуе да остане овде:)
  И јас толку знам како тебе, да бројам и некое зборче, а жената толку имаше желба да не научи мене и брат ми.
   
  Последна измена: 8 јуни 2019
  На Rama и Dashing:) им се допаѓа ова.