На која религија припаѓате?

Дискусија во 'Религија' започната од Angel-Adriana, 24 декември 2012.

?

Што сте по вероисповед?

 1. Муслиман

  87 глас(а)
  10,1%
 2. Друго (ќе појаснам во пост)

  66 глас(а)
  7,6%
 3. Православен христијанин

  703 глас(а)
  81,5%
 4. Римокатолик

  7 глас(а)
  0,8%
 1. homer simson

  homer simson Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  186
  Пол:
  Машки
  ne se pagani tuku iskomercializirani i ispolitizirani do daska
   
 2. homer simson

  homer simson Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  186
  Пол:
  Машки
  aj malku procitaj za zivotot na vasiot prorok pa razmisli, dali da ubivas nevini luge e "ispravniot pat" itn. ti ne si bila pravoslavna 100%
   
  На Rama и MarianaBT им се допаѓа ова.
 3. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  7.225
  Пол:
  Женски
  Каква врска има тоа?Ти да не си нешто посебно или пак христијаните?
  Еве чиста информација и јас сум христијанин и верувам во господ затоа што е ист за сите но не ја сакам религијата и посебно не личностите како тебе.
   
 4. ynboo

  ynboo Активен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2018
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  103
  А кои прашања еве не ти биле јасни и не си добила одговор?
   
 5. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  451
  Пол:
  Женски
  немам религија
   
 6. ynboo

  ynboo Активен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2018
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  103
  На кои прашања околу христијанството на пример не доби одговор? Што те мачело толку за да ја смениш верата? (во случај неодговорените прашања да биле причината за промена на верата)
   
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.464
  Допаѓања:
  106.504
  На која религија припаѓате?

  Самосвесни реалисти.
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tiktaalik

  Tiktaalik Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Машки
  Џедаизам.

  May the Force be with you!
   
 9. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Jas pripagjam u novava religijava sto se vika HUMANISTI..
   
 10. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  10.506
  Пол:
  Женски
  Во што верувате?
   
 11. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Vo Humanizam...falavi na interesnoto prasanje...
   
 12. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Машки
  Ти како нов "верник" во Исламот не смееш да бараш докази за светите работи бидеќи ти го искушуваш бог и не си верник, тој шо бара докази е Атеист. А исламот забранува и вели: Подобро вечерата да ја поделиш со верник од друга религија кој верува во бог него ли со НЕВЕРНИКОТ-СМРТНИК!

  Според нашето нашата вера Христијанство, Бог дал слободна воља секому.
  Ако ти си родена христијанка христијанка сигурно си и крстена и си имала крштално сведителство така си заведена и кај господ според светите верувања. Ако си родена во христијанска фамилија, твоите предци и родители се христијани ти со ова до еден ги показуваш а БОГ тоа го гледа бидеќи е С Е М О Ќ Е Н!
  Исламот е религија која настанала во 6 век, кога пророкот Мухамед обединува и смирува 40 раскарани арапски племиња со Исламот. Во 6век На Мухамед на небото му се јавува Џибрил (Св. Гаврил во Христијандтвото) и му го кажува коранот а Мухамед го пишува од земјата.
  МОНОТЕИЗАМ: Што е монотеизам?
  Монотеизмот е верување во единиот БОГ. Први кои го прифатиле единиот БОГ се Евреите, се започнува од евреите Мојсеј и Аврам. Бог му се јавува на Мојсеј и му ги кажува 10 бижји заповеди. Мојсеј и Аврам го создаваат Јудаизмот (Стар Завет) .
  Бог + Мојсеј + Аврам + Јудаизам (Стар завет) = Христијанство и Ислам.
  Христијанството и Исламот се темелат врз Јудаизмот или Стариот завет. И јас имав колумни зошто Евреите се сегде први дури и во религијата бидеќи и Исус е евреин по мајка само и почнав да ги мразам, но сфатив дека Бог се воплотил во човек преку Исус за да ги спаси и стави на тест неговиот народ (евреите). Но први кои го предадоа Бог (Исус) беа Евреите и го убијаа, својот народ го уби БОГ тие први кои поверуваа во единиот бог а после му се спротиставија и извршиа предаство!
   
  Последна измена: 20 јануари 2020
  На Rabbit 97, ynboo и Feminka22 им се допаѓа ова.
 13. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Машки
  Православен Христијанин!
   
  На afrodita94, zolev и ynboo им се допаѓа ова.
 14. hardtodealwith

  hardtodealwith Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Машки
  Следбеник на Христа, православен!
   
  На afrodita94, zolev, ynboo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво! Јас сум нова на форумов.Би сакала да ви пренесам тоа што прочитав на Интернет,дека се ширело Нова Вера по име Хуманизам.Прочитав дека Антитеолишкото учење(за Историскиот Исус) што е од Хуманизмот е :спротивно од Христос на Верата што го даде учењето преку Апостолот Павле ,се дур Павле не направи:Теолошкото Католичко Православно Апостолското Христијанство(што се прошири преку Пагански традиции и,црковни ритуали)низ целава Европа.