1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На одмор со мали деца

Дискусија во 'Дете' започната од ane.bella, 1 јули 2011.

  1. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.185
    Пол:
    Женски
    17 месеци е веќе големо дете. Не би требало да имате никаков проблем. Ако сте на блендирана храна носи блендер со себе или нарачувај супа за него. Друга опција е да купиш теглички за бебиња од тука и тоа да јаде додека е таму.
    Јас за патување никогаш ништо посебно не сум му давала. Сме го носеле на 7 месеци во Охрид на одмор па на 8 и пол во Грчка, па на година дена во Боровец на зимување и на многу места после година. Никакви посебни припреми не сум правела освен што сум носела додека беше бебе храна за него. Лани на 19 месеци јадеше комбинација од ресторантска храна и кашички од тегличка.
    Со себе на одмор носам пробиотик, парацетамол и крема за ублажување на чешање од убоди.
     
    На Love86 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.813
    Пол:
    Женски
    Постов е од лани од август, до сега отишле ехее :D
     
    На kikin и Love86 им се допаѓа ова.
  3. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Убаво што искоментирала феминката мене ми се најде мислењето. Исто главните оброци ни се блендирани а во мегувреме си каснуваме и неблендирани работи. Јас планирам и таму да правам кашички тогаш кога ќе одиме ќе сме скоро 18 месеци. Сакам да прашам кои креми за сончање сте ги користеле за оваа возраст и колку често ги мачкавте, дали да купувам специјална крема со заштитен фактор за лицето или не мора, сепак е многу мало дете. Исто така од оние спрејови за спречуваењ убоди од комарци колку често да се ставаат? И уште нешто, освен сируп за температура а и чепчиња ќе носам, сируп антибиотик, капки за нос и пробиотик дали ми треба уште нешто од лекови?
     
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.185
    Пол:
    Женски
    Еве ме пак мене.

    Јас сеуште го мачкам со Eucerin30. Истата крема ја ставам и на лице. Сега е над 2 години ша ќе видам годинава со што ќе го мачкам. Мачкање често со кремата. Пред излегување од соба еднаш па неколу пати додека сме на плажа. Кај 11 прибирање во соба па потоа после 4 пак на сонце со мачкање.
    јас спреј за убоди од комарци не сум ставала не ми се става јака хемија на мало дете. Имавме кремче за ублажување на чешање од Бекутан и со тоа мачкав ако го касне некој комарец.
    од лекови се си имаш. Јас дури ни антибиотик не носам. Матичната ми рече нема да знаеш дали му треба антибиотик или не за тоа секако ќе ти треба лекар да го прегледа.
     
    На LejdiD му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Најважното прашање- како да седи мало дете од 17 месеци на плажа дали да носи памперс цело време или не вистина ќе ви звучам смешно ама ова ми е прво искуство и најосновни работи незнам. :D и дали некоја купувала костим за капење за оваа возраст :lol:
     
    На TarantulaA и M&M им се допаѓа ова.
  6. Sivata

    Sivata Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ke patuvam vo Svedska bez maz mi so bebce 7 meseci dali mi treba pismena soglasnost dali baraat na aerodrom
     
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.185
    Пол:
    Женски
    Мојот седеше и уште седи со поленеа за плување на плажа. Не обична пелена зашто се полни со песок. Костим за капење не ти треба освен ако не сакаш место со пелена да седи со гаќички.
    @Sivata не ти треба согласност ако детето патува со тебе. Согласност треба само ако патува без родителите.
     
  8. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    Нема потреба доколку не сте разведени.
     
    На Sivata му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Какви се тие пелени и каде можам да ги купам? Ако можеш и слика да ми покажеш ќе е супер. И по колку има во едно пакување
     
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.185
    Пол:
    Женски
    Ги има вобило кој ДМ маркет. Еве слика од бројчето М. Мојто сега носи L големина. Тие се во различно пакување ама се едно до друго во било кој маркет.
    [​IMG]
     
  11. Martinka bt

    Martinka bt Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2016
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    мајки ми треба предлог за одмор во грција за со 3 год дете.досега немаме одено натаму а и не сме нешто со многу финансии ама ни препорачаа да одиме на море заради проблеми со крајниците
     
  12. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    Ги земав пелениве и ги тестирав по дома за пола саат беше утоп,ништо не упиваат Која им е намената?
     
  13. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Јас минатата година на син ми му ги облакав само додека е во вода. Надвор не му ги ставав зошто ништо не упиваат . А обичните пелени во вода многу се полнат со вода и тежат .
     
    На ^angel^ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    Фала прво искуство е па појма немам како е најзгодно На плажа
     
    На VedaG10 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Јас не го оставам гол да биде на плажа па затоа му ги земав овие пелени. И оваа година ке земам од иста причина . Сега и оди , голо дете не пуштам да се шета низ плажа.После бањање ставам сува пелена . Така сметам дека е најдобро . Овие пелени минатат година и ми останаа па ги фрлив на крај .
     
  16. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    Едно пакетче да не е малку за 10 дена од твое искуство?
     
    На VedaG10 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Зависи колку ке се бања детенцето. Моево беше 9 месеци кога бевме на одмор и барабар со нас се бањаше. Едно пакетче е малку ако му облакаш на секое бањање .
     
    На ^angel^ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    Па и овие за пливање многу се полнат со вода. Како да нема разлика од обичните пелени, барем јас не приметив. Имав земено со првото, со второво не зедов лани, ни годинава не планирам. На плажа на суво со обична пелена може да седи, за во вода голо или гаќички за капење.
     
  19. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Да и јас купив купачи . НЕ се секавам дали се полнеа мнг со вода. Ама првиот пат кога му ги облеков ми се искака во нив :whew: Сегде имаше каки само не во пелената :lol:
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  20. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас не го оставав со пелени на плажа, жешко е и се спуруваше. А не сакав голо да седи зошто прљав е песокот. Затоа, во вода се бањаше голо, а на плажа седи во купачи или интересни гакички. Па и да направи беља во нив ке му ги сменам, имав многу пара на залиха.
     
    На ^angel^ и VedaG10 им се допаѓа ова.