1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На одмор со мали деца

Дискусија во 'Дете' започната од ane.bella, 1 јули 2011.

  1. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Мајки , кога патувате што лекови носите?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.990
    Пол:
    Женски
    Јас цела аптека носам, не дај Боже нешто да ми затреба, ќе ти го пишам списокот.
    Ефералган сируп за тт, Парацетамол таблети за тт, кафетин (за возрасни), антибиотик (обично Цефаклор од 125 за мали деца до 5 години), фластери, газа, памук, медицински алкохол, 3% хидроген, пробиотик, спреј за комарци, синопен, јекодерм или алое спреј (што имам, за изгореници), клизми, сируп за алергија, електролити.
     
    На Espadrila, TutiFuti, M&M и 6 други им се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    и јас се ова плус и капки за увото :^)
    цела торбица лекови (facepalm)
     
    На TutiFuti, M&M, Kitten и 2 други им се допаѓа ова.
  4. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Иста сум и јас,прашав за евентуално да не пропуштам нешто
    Носам лекови како да одам во пустина. А во Грција на секој чекор аптеки .
    Ама ајде да се најде:rofl:
     
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    27.786
    Пол:
    Женски
    Јас носам само топломер, сируп за температура спуштање, пробиотик, електролит, кремче за убоди, фластер. Антибиотици не носам зашто тоа сепак треба лекар да го одобри за користење.
     
    На alana, Kitten и VedaG10 им се допаѓа ова.
  6. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Јас од страв се прибирам... Не ми се има случено до сега да треба да давам нешто за темп или некој друг лек . Ама за секој случај :^)
     
  7. Martinka bt

    Martinka bt Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2016
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Majki dali imate odeno so malo dete vo ksamil? Nie sakame da odime pocetok na avgust pa bi sakala da slusnam iskustva?
     
  8. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Бил ли некој на вергиа бич ( во близина на неа каликратија) со мало дете. Каква е водата, плитко длабоко, гужва?
     
  9. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.385
    Пол:
    Женски
    И јас носам еден огромен несесер со све и свашта од лекови, само антибиотик не носам. Во грчка на пр може да се купи и без рецепт мислам да не зборам дека се пофтини од кај нас на приватно кога ѓи зимаш.
    Пред тргање правам проверка што како имам, ако прошло на нешто рок заменувам, дополнувам. Поарно нека има. Еднаш во ох заради стомачен вирус мм едно 10 пати го трчав во аптека.
    Едит: од лани мкнам и инхалатор со физиолошки, вентолин у дексаметазон, поради опструкциите на синко
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  10. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Drzete mi sreka utre trgnuvame za Saranda. Ili ce letuvame ili ce zimuvame :)
    Treski mi se tresat koga pomisluvam so site tri 9 saata pat. Ce vi pracam sliki vo soodvetnata tema.
     
    На M&M, kukla21 и irena.1 им се допаѓа ова.
  11. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки мм сака да одиме пак Охрид но водата е мн ладна и не ми се оди баш со децава..Сакам Грција се надевам ке се убедиме некако..Па ако може некој совет каде е убаво чисто со мали деца и плитко да е..Како се цените сместување, храна..? Дали одите на закажано или може и таму да се најде кога ке стигнеме..?
     
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Dojdi vo Kavala, jas sum tuka. Vidi na airbnb.com za smestaj ima ekonomicni sobi.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.303
    Пол:
    Женски
    И ние сме со контрадикторни ставови дал Грчка дал Црна Гора?
    Јас би поблиску, во однос на патување, потопла тт, вода, би си спремила и јадење за синко зошто он си сака готвени манџички, ама мм е решен за Црна Гора, башка тежок патриот е( името не го дава :) ) а и реално, Јадран си е Јадран.
    Мислења и искуства би ми биле добредојдени.
     
    На zuto, azelea и TutiFuti им се допаѓа ова.
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Море дур не потпораснат дециве мои не се нафакам подалеку од грција ,и тоа поблиските места, да мрднам па колку сака нека сум издаица свога народа.:D
    Штом имаш граница да поминеш се може да се случи, а не па повеке граници да поминувам. Последниот пат чекавме еден саат на граница ( што и не е така страшно во сезона нели ) ама мене со децава во кола рогови ми израснаа. Рипаа преку седишта напред, назад, плачки, вриштење, жалење, хаос.
     
    На azelea, LaDyDoLl, M&M и 2 други им се допаѓа ова.
  15. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.385
    Пол:
    Женски
    @blessed.an бевме минатата недела во Охрид, не беше воопшто ладна водата. Малата на 20 степени надвор се бањаше, фала богу ништо не и бидна. Јас ги носам во Охрид од бебиња.
    Мада ќе речам море си е море, знам дека ти беа доста болни па супер ќе им дојде. За цени скапо е, ако имаш шанса ептен на крај на август или почеток на Јуни поевтинко е. И ние како @irena.1 гледаме веќе што поблиску, лани утепавме 8 саати и не фала, веќе ни дојде памет. Нека пораснат па после. Нема утка Грција, сите места што се во близина се добри.
     
    На azelea и irena.1 им се допаѓа ова.
  16. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Лејди ние сега бевме во Јуни Црна Гора со ќерка ми ,супер поминавме ,патот не го ни осетивме ,немаше гужви по граници,она си спиеше натаму 4 саати ,а за враќање пак воопшто не заспа ,цел пат збореше,пееше и само поставуваше прашања за се што ќе видеше,ама не беше напорна :D. Се на се ако сте решени да одите ич да не те плаши патот,а и ти најдобро си го познаваш детето,мојава дека е научена да се вози и ужива ,ние секаде сме ја носеле и Грција,Бугарија никогаш не сме имале проблем за патување со неа.Сакавме Хрватска ама за проба решивме оваа година Црна Гора :D,ама Јадран за ништо не би го мењала,дури можам би одела,искрено не ради патриотски побуди,тоа не се замарам толку колку што ради тие убавини од море,зеленило,култура..

    Плус за готвени јадења ич да не му ја мислиш на секој чекор во Црна Гора има такви ресторанчиња со готвени јадења со оброк од по 4,5 евра што вклучува салата,ручек и десерт .
     
    На TutiFuti и LaDyDoLl им се допаѓа ова.
  17. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Исто и јас...плус обавезно и некој сируп за алергија како на пример Лоратадин, и Ентереофурил сируп за дијареа. За тт Блокмакс или Далерон, и Реглан за желудниче, повраќање...
    Леле баш цела аптека и јас...
     
    На TutiFuti и azelea им се допаѓа ова.
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.303
    Пол:
    Женски
    Мм веќе уплати, в сабота ноќта тргнуваме.
    Немам никаков проблем за во кола, авантурист голем е, па се го интересира, иако на одење ноќта верувам дека ќе спие. Фала ти.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  19. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Супер,убаво да си поминете.На кое место одите?
     
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.303
    Пол:
    Женски
    Фала ту, Сутоморе одиме :)
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.