1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На одмор со мали деца

Дискусија во 'Дете' започната од ane.bella, 1 јули 2011.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мислиш на седиште за во кола? Тоа обавезно. Не заради проблеми со полиција или граница туку заради безбедност.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kiflicka05

    Kiflicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    670
    Пол:
    Женски
    Седиште во кола е законска обврска во Хрватска, за дете до 5 години.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Sediste za vo kola e sekade zakonska obvrska i ne samo poradi kazni ili problemi tuku poradi bezbednost pogotovo na dolgi relacii treba da se ima ;)
     
    На oliolivera, zuto и karak им се допаѓа ова.
  4. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Da se e ok mislev da ne nosime poradi prostor so sedenje oti ke ideme so edna kola ful 4 vozrasni i maliot pa mislev da go legnam pozadi megu nas zenite ama vaka 12 saati da spie vo stolce dusa mala
     
  5. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Кога кола која се движи, се живо во неа што не е врзано безбедно, буквално станува проектил, кој продолжува да се движи напред со истата брзина со која се движела колата до моментот на непланиран стоп. Јас по закон не морам, ама кучево го врзувам со адаптиран каиш кога е на задно седиште а не во багашник позади мрежа, човек не би дозволила по автопати неврзан да седи позади мене, за моја безбедност како прво. Долг пат е 12 саати со многу шанси за нагло кочење.

    Ако ти е за закон да провериш, тогаш задолжително е седиште и казниво е ако те сопрат, а и тие на граница се полиција...
     
    На friendy, Annath, Kiflicka05 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Нема да спие 12 саати, ќе правите паузи, ќе го зимаш, ќе прошета 10 минути за да го фати воздух и пак назад.
    Во никој случај без седиште! Подобро да плаче и да го фаќа сафра детето одошто не дај Боже нешто да се случи.
    Казните се башка што се огромни ако ве фатат.

    И мојата повеќе од саат ( во најдобар случај ) не седи во него ама не се прашува она. Ќе најдам начин тие 5 саати да издржиме.
     
    На zuto и imelda им се допаѓа ова.
  7. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Za 10 dena odime na odmor i toa sto me zagrizuva e sto sinko moj ne saka da nosi kapa voopsto.Jas stavam toj ja vadi i se taka vo krug.Em vrzana kapata pak uspeva da ja izvadi,ni 5 sekundi ne dava da mu e na glava.Dali ima nekoja kapa sto potesko ke ja vadi oti neznam kako ke sme na plaza bez kapa ili pak nekoja finta za da ne ja vadi.
     
  8. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    15.375
    Фала ти,ако можеш прати ми некој линк од хотели каде си била,да имам во предвид:)
     
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Олудениз е исклучиво туристичко место само со хотели и хотелски ресорти. Последните три години се сеќавам на имињата на хотелите, а на другите не можам да се сетам:
    akdeniz beach hotel
    Montebello Hotel
    и
    blue star hotel oludeniz.
    Јас би ти дала контакт од организаторот на фестивалот кој со задоволство би ви нашол хотел по ваша мерка со оглед на тоа дека сте со дете (на пример да е на приземје, цена, храна...).
    Можеш да отвориш на google или на booking.com и сама да си разгледаш и најдеш најдобра опција за вас.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  10. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Of odvaj se spakuvavme se nadevam ama stvarno se nadevam deka se zemavme. Aptekata spremna od doktorot sovet pribiotikbpred pat i bedoksince edno da ne e besen zivo dete e masala a mama ima zelba da spie po pat :) po pat cajce ke gledame da izbegneme mleko a kako ke bide dali sum zemala se dali od nesto imalo plus ili minus odd posle odmor :) zemav mleko za telo na fitofarm prasuvav pogore pa toa mi izgledade ok imam i bekutan 50
     
    На chocolade, leona83, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Среќен пат!
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  12. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Nie rezerviravme od 17.07 vo Ohrid. Za pocetok 5 dena pa ako bide se ok moze uste nekoj den plus. E sega vremevo ne e bas naj- naj no se nadevam barem malku ce se stopli.
    Za malava od koe mleko i faktor za suncanje da zemam. 14 meseci imame skoro. 50 fak.mi e jak so ogled na toA deka ne e mnogu toplo.
     
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас сум моментално во Охрид и не е лошо времето и сега, а понатаму и ќе се стоплува повеќе. 50 фактор не препорачуваат докторите, ама јас само таков најдов на авен и тој го користам за малиот. И ние сме тука некаде со возраста.
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Falaaa za odgovorot. Ubav pomin
     
  15. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    lulashka.jpg
    Majki uste ova da ve prasam: Dali bi bilo sramota na plaza ( Ohrid) da ja zemam lulaskata? Samo vo nea zaspiva i ima plus streicka ce moze da dremne nekoj minut, za da ne se vracame vednas nazad za 2-3 saata otkako ce dojdeme.

    Vakva e lulaskata
     
  16. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    За мене не постои ништо срамно кога е во прашање удобството на детето и неговите потреби. Не значи дека ако е на одмор треба да биде лишено од она што му треба само затоа што другите поинаку би реагирале.
    И мене ме праат несаглам што ќе влечам и дрвено креветче со душек до Грција ама баш ми е гајле, сигурно нема да ја оставам да биде нервозна и со лош сон само затоа што е "срамота".
     
    На Bozica1980, JuLleE, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Фала и вие убаво да си поминете. А што се однесува до лулашката т.е. до менталитетот... Мене не ми е гајле дали некој ќе се смее или ќе плаче кога ќе ме види. Сѐ додека не причинувам штета некому правам како мене ми одговара. Другите можат што сакаат да мислат.
     
    На joy1 и iki26 им се допаѓа ова.
  18. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Погоре прочитав дека не се препорачува 50 фактор за деца...Зошто? Мојата срцушка е бела ептен и мислев со поголем заштитен факотор да ја мачкам,ама ете нешто ме премислувате.
    Мислев од Нивеа со 50спф да земам, ама ако има некој подобар кажете да не се избрзам предвреме.
     
  19. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Па демек 50 е прејак за деца. Најмногу 30 се препорачува. Баш и јас се чудев оти сите детски зашритни креми се со 50 фактор.
    Мене кожен лекар ми ја препорача кремата на авен, ама не најдов 30 па земав 50. И јас и синко сме ептен бели и двајцата киристиме 50 фактор. јас сум задоволна од оваа, а со нивеа немам искуство.
     
    На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Не се препорачува 50 за деца помали од година, и самите нормални производители го нагласуваат тоа поради тенкиот слој на кожа, а премногу хемикалии. И децата не се изложуваат на сонце од 11-17 и сосема е доволно.

    Ние моментално сме во Грција и ја мачкам со Еуцерин 50. Презадоволна сум!
     
    На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.