1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На патувања со бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од friendy, 11 јуни 2012.

  1. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.648
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    едно време беше мн затегнато за тие раб , малолетно да патува со еден родител одма др мисли се удараа , имаше случаи на изнесување дете/бегање надвор од земја скришно од др родител при разделби ..
    Ама штом полиција не ти викаат ништо , среќен нека ви е патот , ќе мине се добро без секирање :)
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  2. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Taka e.Logicno e da se ima dokument.Eve moze sme se razdelile so mm pa go kidnapiram deteto.Mm imase prasano kazale ne treba.Ne veruvav se inatev pa otide podnese.Taman za potpis otidovme zaedno i nisto ne bidna.Sega sto e tuka e,samo molam Bog da pomineme dobro

    Tuku vo vrska so jadenjeto.Letot ni e 13:45.Od doma treba da trgneme okolu 9,malata ke si doruckuva doma.Koga ke stigneme na aerodrom treba mlekce da pie.Toa e okolu 11.Vreme za rucek i e okolu 2.Neznam dali pred letot da i dadam.Ne mi jade veke kupeni kasi.Navikna na domasni.Vcera bevme Dojran, nosev kupecka.Dete usta ne otvori.Se mislam za so da pravam
     
    Последна измена: 4 јуни 2018
  3. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    @stevemila заверете полномошно или согласност кај нотар. Малолетно дете неможе да помине граница само со еден родител, без согласност од другиот родител, доколку истиот не е со него. Иако на сајтот на МВР стои дека може, на граница прават проблеми.
     
  4. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Mila pisav pogore.Vo policija ne mi potpisuvaat.A da odam na notar nema da e validno zasto ne e zakonski baranjeto so sme go podnele.Vencani sme nosime isto prezime.Dokolku vika ste vo vonbracna zaednica ili deteto patuva so treto lice,primer baba dedo,e togas e potrebno a vaka ne.Sepak jas ke nosam i vencalno.Da ne se povtaram pisav pogore se kako i sto.A i veke ne e mozno zasto mm ne e vo drzavata
     
  5. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    @stevemila валидни се полномошната заверени на нотар, ама штом маж ти не е тука нема да можеш да направиш такво полномошно. Се надевам дека ќе поминете добро и дека нема да ви прават проблеми.

    Имам другарка чиј што маж работи во странство и се враќаше од граница зошто не ја пуштија сама со детето. Сега кога доаѓа мажот и, и остава генерално полномошно заверено на нотар, за вадење документи на детето и такви ствари и во тоа полномошно изрично е наведено дека ја ополномоштува да може сама да патува со детето во странство.
    Со такво полномошно одеа без проблем. На секое доаѓање и остава такво полномошно, зашто цариниците одат до таму, да ако полномошното е постаро од 6 месеци не го признаваат, зашто можело да настане промена на фактичката состојба, да не се развеле у меѓувреме и такви ствари.

    Исто така и ако таткото е во странство, а детето треба да патува надвор од државата со трето лице, на граница не признаваат полномошно дадено само од мајката. Мора и од двајцата родители.
     
  6. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Baranjeto go imam.So fotokopii od pasosi od mene i mm i izjava od mm.Potpis ne dobivme zasto ne bilo zakonski da treba polnomosno .Toa e toa
     
  7. Melinda85

    Melinda85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2016
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    5.814
    Пол:
    Женски
    Srcka i jas so malata sama ja nosam preku Granicata bez mm i ne treba polnomosno, ne mi pobarale a i prasav na granica kazaa koga e so eden roditel deka ne treba. A prethodno i nas ni kazaa vo policija deka treba da platime.150.den pa.soprugot da se potpise deka mi dava mene polnomosno, no nisto od toa, koga i nie bevme za.potpis ni kazaa, aa greska informacija sme imale, ne vi trebA.... |( ve guskamee:hug::hug::hug::hug::hug:...

    Јас многу пати мила излегов со малата сама преку граница и не треба полномошноо...
     
    Последна измена од модератор: 5 јуни 2018
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Ок, јас споделив искуство зашто имам блиска особа која се малтретираше и се враќаше од граница ради полномошнo. Ако во меѓувреме нешто се променило или ако зависи од тоа како ќе ти се погоди цариникот на граница, незнам.

    Едит
    image.png
     
    На eli25, KidA и Melinda85 им се допаѓа ова.
  9. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.875
    Допаѓања:
    21.245
    Пол:
    Женски
    Ние на 1ви септември треба да сме во Црна Гора. Во улцињ.
    Ќе патуваме секако ноќе. Има околу 335 км. Не знам кое време да тргаме. Дали кај 12-01 дали кај 03...до суто море углавивме на јадранска магистрала 2 саати, ама ваму гужва нема. Освен како ќе биде на граница со оглед дека е викенд.
    Малава си се успива во седиште не е проблем, а ако заспие сигурна сум декамдур возиме ќе спие.
    Колку правите паузи вака ноќе? Ги вадите ли од седиште за пауза?
    За назад не ми е проблем...ќе тергнам кога ќе и дојде време за спиење...па полека кога стигнеме тогаш, друго е дома. Ама за таму...да не стигнам у 6 сабајле, а и да не ме фати жешко.
     
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.571
    Допаѓања:
    28.111
    Пол:
    Женски
    Stevemila јас патував сам со дете без маж ми и не ми требаше никаков документ на граница. Никој ништо не ми побара.
    Во врска со јадењето не знам што да те советувам. Времето за јадење ептен ви се поклопува со времето на летот. Не знам колку брзо јаде ама ќе треба да и помериш минимум до кај 1Ч15 да почне да јаде за да бидете готови со јадење кога ќе отворат варти за влегувуање во авион. Или да ја раниш во тек на лет што не знам дали е баш добра идеја.
    Домашни каши не знам дали ќе ти пуштат на скенер. Купечки затворени во теглички пуштаат домашни не сум баш сигурна. Исто така пуштаат и топла вода во термос за растворање млеко. Можеби најдобра опција ти е дента кога патувате да е само на млеко односно ручекот да и биде млеко.

    Во врска со купечките каши јас секогаш успевав да го залажам моето и да го наранам со купечки каши на патување. Дома јадеше само готвено, о препорака на педијатар кога патувавме само купечки за да бидам сигурна дека храната е бактериолошки исправна. КОга беше поголем ми поминуваа само кашичките од ДМ (Хип, Холе не сакаше да ги мирисне освен овошните).
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Nie go minavme nasiot prv let pa da spodelam iskustvo.
    Letavme isto za Svajcarija, do Basel so Wizz Air. Letot ni bese od 12i35. Na aerodrom pristignavme okolu 10i30, mada posle uvidov deka i toa e rano, mozevme i vo 11 bidejki osven dolu na cekiranje sekade minevme prvi, se pocituva Priority za majki i bebinja, a so nas i mm go pustaa.
    Vo avion iako bevme na razlicni sedista so mm, stjuardesite organiziraa da sedime zaedno.
    Vo racen bagaz vo torbata na sinko imav 5-6 kupecki kasicki, sise od 0,75l voda, biskviti i gevrecinja (za site 3ca :lol:) i za nisto ne pravea problem.
    Sinko letot go pomina super i nataka i navaka, na pocetok negoduvase malku za kaisot ama zatoa tuka jadenjeto ne spasi, mu davav gevrece i biskvitki i otkako se najade si zaspa. Si go spiese cel let i vo dvata pravci, so toa sto tie denovi go budev porano sabajle i gledav pred letot da go izmoram.
    Sè na sè pominavme super.
    Mozes slobodno da i dades da ruca vo avion, taman ke vlezete prvi, dodeka da poleta ke ja nahranis, malku e tesnicko, ama ke se snajdete. Isto dodeka poletuva i sletuva avionot neka ima cucla vo usta ili da pie nesto zaradi usite.
     
    На KidA, danichap, stevemila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Мајки ние во петок здравје летаме до Базел па сакав да прашам за полномошно, но по тоа што прочитав изгледа дека не треба :wasntme: . Планиравме со мм утре да идеме до полиција но како што ја прочитав @stevemila не им дале. Ви правеа проблеми, ви бараа?
    Ако не од нотар да извадиме :?:
    Незнам што е паметно..
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  13. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Nacalniko ke te podbere:lol: i nie do Basel vo Sreda
     
  14. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.525
    Извадете си од нотар. Не си комплицирајте со нашиве цајкани. 170 ден заверка ништо не ве кошта.
     
  15. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Мајки закажавже одмор во црна гора. Е сега почнаа од околу да ми зборат мала е, дали ќе го издржи патоот, ќе ти повраќа....
    Што мислите вие?
    Тогаш ќе бидеме 10ипол месеци.
     
    На azelea и kukla21 им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Да си одите. Ти си го знаеш детето повеќе од другите од страна.

    Вака па кога берат туѓо гајле луѓево (facepalm)
     
    На duffi, Melinda85, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.875
    Допаѓања:
    21.245
    Пол:
    Женски
    Ич да не му мислиш, патот е супер, ние преку косово идеме. Афтопат е. Само во црна гора е лош дур се спуштиш од граница. Каде ќе одите? Ако одите накај суто море будва, тргнете порано, зошто кај 10 часот некаде фаќа страшна гужва на магистрала.
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  18. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Петровац ќе одиме. Фала ма информација.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.875
    Допаѓања:
    21.245
    Пол:
    Женски
    Нема на што, убаво да си поминете :)
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733