1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На патувања со бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од friendy, 11 јуни 2012.

  1. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125

    И душекот. :))) Купував шипки за врз колата и таму ги врзувам даските. Што да правам кога не спие никаде освен во креветче. Ти ја разбирам маката и колкав стрес е. За на одмор и куфер горе ќе треба да купувам. :)))
     
  2. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    @Nova Стварно е проблем со креветчињава, јас не би се осудила да ги размонтирам и да ги носам, и душеците да ги зимам, премногу ми е некако. Ние сме со џип и плус имаме горе на колата туле (куфер) ама вака некако пак мислам дека нема да се собереме (само количката ми е цел багажник) :)
    Па затоа најверојатно ќе се решам за варијанта хотел (нудат креветчиња) па за јадењето нивно ќе се снаоѓам со плинско или онакво решо со една рингла и ќе кувам у соба :)
     
  3. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Dali trimesecno bebe e premalo za patuvanje so avion? se plasam mnogu kako ke go podnese letot, deka neli prvoto vozenje so avion se cuvstvuva ogromen pritisok vo usite, ...dali ima nekoj od vas iskustvo?
     
  4. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    duso ic da ne se sekiras sin mi patuvase so avion koga imase 10 dena i super pominavmego prespa cel let od saat vreme,sto pomali se tolku pomirni se .
    mozete slobodno da patuvate.imaj si pri sebe primer cucla ili nesto vo slucaj ako ti zaplace,jas nosev so mene ama sin mi edno vlaganje vo avion i zaspa
     
    На Little_girl и Bufi им се допаѓа ова.
  5. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Koga bese pomala super patuvanje :) malata samo spiese,piese mleko i pak.
    Pred nekolku nedeli koga patuvavme za mak uuuuh bese tesko,malata ne sedise vo sediate,placese nervozna ne sedese,pa sedni stani ova ona pomina.
    Zatoa patuvajne navecer koga se zatemnuva taka ke apijat cela vecer,celo patuvanje;)
     
  6. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    A za let sto trae 5+18 casa? Ke mozi da se izdrzi? :(
     
  7. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ako bebeto ti e pomalo od mesec ne e preporaclivo letovi podolgi od dva saati,neznam kolkavi ste
     
  8. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Bremena sum sega, ama treba da zaninuvame vo druga drzava ko ke se porodam,sig ke ima bebevo 2-3 meseci togas ko ke zaminuvame
     
  9. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Еве не се вративме од Македонија. Германија - Македонија патувавме 16 часа, со автомобил. Добро беше, го преспа скоро цел пат, дали 2-3 часа беше буден. А наваму кога се враќавме, патувавме 18часа, и при крајот беше плачлив, па правевме паузи повеќе, за да земеме воздух.
     
    На TIGARCE86, chocolade и Kitten им се допаѓа ова.
  10. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Накај 20 мај прв пат ќе патуваме со кола 6-7 часа. Ме фаќа страв, во кола е многу топло. Клима не ни мислам да уклучам со мало бебе. Јас се разболувам па не она. ОД транспортерот се прави жива вода за 10 мин. Како ќе биде не знам..

    Потоа на 4 јуни ќе патувваме со авион. Ќе смениме 2 лета. Еден ќе трае по 1.15 мин.

    И конечно се решивме на одмор да одиме во септември во Грчка на вториот крак во хотел. Но тогаш ќе биде 11 месеци па се надевам дека полесно ќе поминеме :)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Син ми не го сакаше транспортерот, и долго време го држев во раце, ама тоа беше вриштење и тоа на релации од 15 минути. Минатиот месец бевме на свадба во Струмица и си реков нека вришти, јас ќе го носам. Му купив седиште, се спремив психички, се наоружав со играчки, сокче, вода, млеко, куп шишенца, цуцли и тракатанци. Само што го ставив во седиште почна да се буни ама кога го виде татко му дека вози детево беше пресреќно, за 15 минути заспа и скоро цел пат спиеше. Исто и за враќање.
    Седиштето ме спаси, си седи сам си врти играчки, сликовници, штом пушти глас добива шишенце:D
    Сега планирам во јуни да го носам до Грција на неколку дена, во јули славиме роденден и ако е умен и на одмор ќе го носиме:)
     
    На friendy, joy1, TIGARCE86 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @chocolade мамичке подобро е да уклучите клима, немора да е многу ладно, зашто дете знае да полуди на жешко, ако се препоти може и да се разболи. Подобро клима отколку прозорци отворени да ја дува. Пред да пристигнете едно пола саат, ќе исклучите климата за да не и дојде како шок кога ќе излезете на топлото. Под нејзе на транспортерот можеш да ставиш некој лесен материјал, некое чаршавче, зашто тоа синтетиката е ужас! :worried:

    Ние ќе одиме во јули на море во Бугарија. Климата во кола не ни работи, и му реков на маж ми, ако не се направи до тогаш, јас со кола на одмор со мало дете не одам!
     
    На Bufi, Sky-butterfly, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Офф памет немам веќе. Логично е тоа што го кажуваш. Ај ќе видиме како ќе биде. Иначе и ние одиме за Бугарија во мај, ама не на одмор туку за вадење државјанство на малата :D
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.534
    Пол:
    Женски
    Тоа сакав и јас да кажам.Дека секогаш патуваме со клима и лесна облека на нив.Големата е ете 6 год досега немала болка во уво,синуси и сл од клима не дај боже.
    Не би поднела ни јас без клима.Плус постои ризик од толку топло да ти се растопи и расипе храната што ке ја носиш :)
     
    На awl и chocolade им се допаѓа ова.
  15. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Кога ќе размислам и во авион има клими... Ќе мора да уклучам иначе ќе биде како овенато цвеќе :) Има опција да патуваме и сабајле накај 3 часот. ЌЕ видиме.. со господ напред...
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мила и ние одиме оваа година на втор крак,сакав Лефкада ама многу е далеку греота е да го малтретирам малото толку пат,ние одиме Торони или Мармарас јули некаде,сега само треба да провериме по агенции и да одлучиме кој термин точно со кола одиме и ние ,ама некако ме фаќа страв ќе треба навечер да тргнуваме моево повеќе од 2,5 саати не издржува знам кога одиме за Бт.кај моите кога беше помал мака немавме сега му се здосадува вака барем навечер да тргнеме ќе спие по пат... ајде со лесно да ни е на сите белки ќе издржат бандитите наши мали ... :inlove:
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Nie koga ja vozime bebuska vo kola sekogas e vklucena klimata na okolu 20 stepeni.
    patuvanjeto za Makedonija ni propadja so sostojbava, e sega se razmisluvame dali da odime nekade na odmor?!
    Sto mislite, dali e dobra idejata odmor so trimesecno bebe ili podobro ne?! se uste ne znaeme kade, no sekako so avion, oti sme daleku od bilon koe more!
     
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мојава некогаш седи некогаш не. Ние ке одиме за Ситониа но планирам да патувам рано сабајлечки за да поспие барем 2-3 часа. Чекам да кажеш ваши искуства ;)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.735
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    I nie sakame i godinava da odime na odmor, a bebus tek semtemvri kje bide puni 4 meseci.. i mislevme da odime kraj na Avgust, pocetok na Septemvri i seuste neznam dali e dobra ideja :D
     
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Се ближи време за нашето патување. Ќе одиме кај свекрва ми и ќе останеме накај 20 дена. За да си олеснам таму, си спремив и теглички со просо, киноа, палента, ц.цимет, пченкарен гриз од Хумана. Земав и ориз мелен, кокосово масло. Не дека ги нема и таму но не знам како се викаат а ќе потрошам многу време барајки ги. Плус вака ми е посигурно :) Вторник сме на педијатар па ќе прашам за препарат за заштита од комарци и сонце. Пелени ќе земеме таму. Е сега се мислам за АД млеко. Што мислите дали има потреба да носам од тука. Ќе ми трба цел куфер за АД млеко за 20 дена. :?: Од истиот производител има и таму млеко.. валда е ист состав и не би требало да имам проблем со прифаќање на истото???
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.