1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На патувања со бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од friendy, 11 јуни 2012.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Два и пол месеци беше бебе го носев на море. Преубав одмор си истера ме, цицаше кај ќе стигне. Ама втора половина од септември, не би никако јули август по жештини. И сместени близу до плажа.
     
    На Ivana33 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ivana33

    Ivana33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Na samata plaza e kukjata :)
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ivana33

    Ivana33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Pa nas iskreno planot taka ni bese vtorata polovina septemvri za grcka da ideme, megjutoa sega mu iskocija nekoi obvrski na soprugot nakaj oh pa zatoa se mislam dali da isterame 5 dena tamu ili da si sedime doma sami :)
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Пакувај куфери мајка. 8)
     
    На Pacient srna и Ivana33 им се допаѓа ова.
  5. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.371
    Допаѓања:
    8.975
    Пол:
    Женски
    Ic da ne se mislis ene kaj e ohrid. Jas lani na 3mes vo avion za hrvatska ja kaciv i na ostrov tamu bese cel mesec...super se toa vreme ne mrda samo gleda se smee cica i spie
     
    На Ivana33 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.461
    Допаѓања:
    3.821
    Попаметно ли е да се трга во зори 3-4 сабајле и бебе да спие во кола, или да стане па одма да тргнеме кај 6-7 пример? 4-5 саати пат не чека. 8 ипол месеци е.
     
    На eli25 и sani99 им се допаѓа ова.
  7. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Би ти рекла дс тргнете додека спие оти мислам дека ќе ти плаче ако е буден. Моето повеќе од пола саат не издржува во кола.
     
    На TanyaClover и Mucika им се допаѓа ова.
  8. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    976
    Најдобро е додека спие . Ние патувавме , морав со нешто да го занимавам и симнував видеа јутуб на телефон да гледа да е мирен инаку нема шанси да издржува повеќе.. Би ти препорачала додека спие
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  9. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.961
    Пол:
    Женски
    И едното и другото е ок. Ако тргнете во 3-4 да не се рассони бебе па додека да презаспие да поплаче. Ако тргнете сабајле сите ќе сте наспани, ќе поседи в кола саат-два ќе го занимаваш некако па ќе застанете да цица/ад/појадок па пак ќе спие саат-два. Како размислувам сепак сум за сабајле дека ноќе ми е страв ако треба да се застане некаде, освен ако не е на бензиска, ама ако плаче многу некаде каде што нема бензиска во близина, а мора да се застане. Зависи и бебето какво е мирно, прилагодливо или плачливо. До сега какво било во кола, дали седи во транспортер, дали заспива само во транспортер кога се возите. На крај ти знаеш најдобро. :l: Ние еднаш тргнавме кога заспиваа, еднаш кога се разбудија и двата пати имаа свои маани и предности. :D Ама сред ноќ немаме тргнато.
     
    На Mucika и Tiny Love им се допаѓа ова.
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    Зависи какво ти е бебето. Син ми спиеше без проблем кога и да тргневме па не бевме ограничени.И ден денес е таков.
     
    На Mucika и Tiny Love им се допаѓа ова.
  11. Tiny Love

    Tiny Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    3.977
    Допаѓања:
    5.558
    Пол:
    Женски
    Јас би ти рекла зависи и од смештајот кога е check in. Да не стигнете многу рано па да не можете да се сместите.
    Лани тргнавме додека спиеше и стигнавме рано, но смештајот не ни беше спремен и се изначекавме, а беше и претопло да одиме на плажа и седевме по барови на кафе/јадење. Пола пат го спиеше, пола пат го занимавав. Тогаш беше колку твоето 8.5 месеци. За назад тргнавме околу 8 часот, исто немаше проблем со патот, пола го преспа.
    Оваа година, поради сплет на околности тргнавме подоцна, околу 10. Едното беше година и пол, другото 7 месеци. Пак немаше проблем по пат, исто голем дел од времето го спиеја, иако патувавме сред бел ден. Остатокот од времето пеев песнички, си играа со меки книги, играчки, поголемото грицкаше бисквити/смоки. Ги фаќаше нервоза некогаш од многу седење, но баш доаѓаше како темпирано да застанеме на бензиска или граница и ние да испружиме нозе.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.461
    Допаѓања:
    3.821
    До сега не сме имале проблем во кола, последен подолг пат беше пред месец ипол два, некако разлошена ми е од тогаш и спиењето ни е крш, затоа ми е мисла. Од друга страна си викам ако не презаспие ако тргнеме рано :sweat:.
    Ќе ја чекам да стане изгледа, па ваљда ќе истера и прва дремка таман пред да стигнеме. За чек ин ќе се чека сигурно, пред 12 не верувам дека го спремат освен ако е празно. Ама подобро на морски воздух да чекаме него овде, пријатно е во сенка. :)
     
    На Tiny Love му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TanyaClover

    TanyaClover Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2020
    Пораки:
    514
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Ако е како моето што не издржува повеќе од 15мин во кола, најдобра варијанта ти е тоа. Ние сме моментално во Грција. Од патот највеќе стравував. Појдовме во 3 ипол ноќта, го преспа цел пат. Така планирам и за враќање.
     
    На gjoker4e и Mucika им се допаѓа ова.
  14. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.106
    Допаѓања:
    21.680
    Пол:
    Женски
    Искрено најдобро да темпираш кога му е време за дремка. Сум ја разбудила така повеќе пати и хорор ни било, не продолжила да спие, не донаспана, мојш да замислиш. Веќе е 2,5 години и уште темпираме кога е време за дремка, пошо само така имаме мир.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  15. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Како го занимавате бебе по пат? Има година. Во последно време не додржува ни 15 минути. Беснее, пробува да го преврти транспортерот, вришти, плаче. Кога не е во транспортер ај малку помирен е, ама пак плаче, се симнува од седиште, буричка по механизацијата за прозорите, пробува да ја отвори вратата... Нема што не прави. Му давам играчки, пуштам јутуб, пеам, зборувам, сѐ е џабе. Најчесто му давам смоки или некоја овошка ама некогаш ми храна не му го оттргнува вниманието.
     
  16. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    4.825
    Пол:
    Женски
    Јас цел пат од македонска граница до Тасос перек и давав да седи мирна. Кога снема перек, бисквити. Само така ми седеше во седиште иначе шанса нема каков јутјуб, какви бакрачи зима фрла телефон.
     
    На Pacient srna, Tiny Love и nevermet18 им се допаѓа ова.
  17. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    2.973
    Допаѓања:
    4.656
    Пол:
    Женски
    Кога беше помал имав закачени тропки,музички играчки на транспортерот и на рачката над прозор,плус му пеев песнички,па вртевме сликовници,па играчки наизменично,моето не јадеше ништо,само цицаше, така да со храна не го интересираше да се занимава,ниту пак јутуб,тоа кога порасна почна да фаќа телефон.
     
  18. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    252
    Здраво , дали со wiz air може да се патува со ваков тип на количка? Долнипт дел се собира меѓутоа горниот што е леглото е доста голем и не се собира? upload_2022-9-10_16-5-13.jpeg
     
  19. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.371
    Допаѓања:
    8.975
    Пол:
    Женски
    Ke treba dole da go staat i verojatno nema bas citav da go dobies
     
    На joana18 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.106
    Допаѓања:
    21.680
    Пол:
    Женски
    Може, ќе им залепат на двата дела по налепница. И не се секирај нема да се умишти ништо, 20 лета имам со количка имано, секогаш ги пазеле и не се уништи ни еден дел.
     
    На joana18 му/ѝ се допаѓа ова.