1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На патувања со бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од friendy, 11 јуни 2012.

  1. GoldenFrida

    GoldenFrida Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2021
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    1.551
    Пол:
    Женски
    Отидовме и поминавме најубаво на свет! Италија е врв за бебиња! Одушевена сум. Со количка бевме до влез на авион. Све сум си понела по две кашички дневно све све преубаво најубаво беше. Еве сега сакам пак
     
    На Freckles., VirgoStar, Bubish26 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Баш убаво наздравје шетање :) значи со количка баш баш до авион и после ја давас на стујардеси а на искачање одма ти ја даваат при искачање од авион така или како кенгур да не треба да земам да не носам у раце долго време. И за течности шише млеко вода горе не праат проблем за бебе така ако е повеќе од 200 мл?
     
    На GoldenFrida му/ѝ се допаѓа ова.
  3. GoldenFrida

    GoldenFrida Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2021
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    1.551
    Пол:
    Женски
    Све може да земи си кенгур зошто количките ги вадат кај куферите. Да знаеш. инаку вода можеш и повеќе јас носев цело шише литар и пол и термос полн
     
    На Anturium и VirgoStar им се допаѓа ова.
  4. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.956
    Пол:
    Женски
    @VirgoStar @GoldenFrida количките поточно ги оставаат пред скалите пред да се качите во авион или доколку е тунел, пред вратата од авионит се оставаат и ги земаат тие што се задолжени за нив.
    Во некои аеродроми количките после слетување ги оставаат исто пред авион, значит кај скалите кога ќе се слезе, а во некои аеродроми се на траката кај куферите, во поголемите аеродроми имаат посебна трака само за колички. Не е комплицирано, ако не е пред авион, тогаш ќе е сигурно на траката кај големите куфери. Иначе за бебе не прават проблем ни за козметика, крема мојш да носиш и големи паковања, сокчиња, вода, млекце. До 2 години е дозвилено над 200мл.
     
    На Anturium и VirgoStar им се допаѓа ова.
  5. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Фала ви за инфо и совети :)
     
  6. Cloverrrr

    Cloverrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.387
    Допаѓања:
    2.466
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на совет ❤️
     
  7. perlaa1

    perlaa1 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    769
    Допаѓања:
    2.654
    Пол:
    Женски
    Искуство некој како поминал со 7 месечно бебе на патување со кола повеќе од 10 часови. Дење или ноќе да се патува?
     
  8. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    И дење и ноќе сме патувале и добро сме поминале, во кола повеќе преспивал
    Ако сакаш да немаш мн обврска навечер ќе ја преспива цела
    Преку ден имаш малку повеќе обврска да го нараниш па пелена млеко вода, ама се на се добро сме поминувале
     
    На perlaa1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е подобро да се патува преку ден, вие ќе сте одморени и за по пат е полесно. Плус се е отворено, што и да ти притреба можеш да застанеш на било која бензинска или да свртиш во некое место успат. Треба да правите пауза на секои 3-4 часа да го вадиш од седиштето по некои 20тина минути и преку ден е поизводливо.
     
  10. GoldLeo

    GoldLeo Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    7.058
    Пол:
    Женски
    Девојки, ве молам за совет.
    Ќе патуваме со Wizzair нареден месец со 4 месечно бебе.
    Имам 3 во 1 количка и сакав да го земам транспортерот и корпата, ќе можам ли?
    1 месец ќе сме дома па ми требаат и двата делови, не можам еден да изберам.
     
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.802
    Допаѓања:
    38.201
    Пол:
    Женски
    Баш вчера читав правила, можеш и тоа и тоа ама ако за транспортерот платиш седиште, всушност да купиш карта за бебето, поинаку да ги ставиш и двете долу не бива. И ние ќе си одиме здравје на подолго и мора комплет да ја носам колицата, па планирам да ја праќам со камион корпата и делот за поголем кога ќе е, а да патувам со транспортерот долу, бебето горе во мене ќе го носам. ( Се осеќам глупо што планирам а уште не роден) ама морам да се организирам уште сега.
     
    На Bubish26 и GoldLeo им се допаѓа ова.
  12. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.956
    Пол:
    Женски
    Или да го пратиш долу како голем багаж или да платиш карта за бебе и да е на седиште, во него бебе ти пишале веќе. Не се плаќа само за два дела количка дополнително.
     
    На GoldLeo му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.585
    Допаѓања:
    5.396
    Пол:
    Женски
    Можеш два дела, три не. Едниот мораш да го доплатиш, поарно како што пишале земи си седиште и транспортерот горе со тебе во авион. Или делот што е третиот за седење ако се спушта во лежечка не ја зимај корпата, така ќе можеш плус транспортее
     
    На GoldLeo му/ѝ се допаѓа ова.
  14. jance

    jance Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    81
    Незнам дали има коментар, а сигурно е негде пишано. Што е потребно да се понесе за со кола со бебе.
     
  15. BambyLove

    BambyLove Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Здраво, каде најдовте сместување во Хрватска ?
     
  16. BambyLove

    BambyLove Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Предлог за сместување во Хрватска? Со 1 год дете
     
  17. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Majki koi redovno pativate so wizzair ke ve molam za info.
    Ke patuvame so bebe (4 ++) za svedska. Poucete me kako da kupam karta,dali da kupam samo za mene I da dodadam deka patuvam.so bebe ili da I kupam karta posebno? Najgolemata dilemma mi e za kolickata, vo momentov se vozime so korpata,ama sakam.da I go zemam sedisteto zasto toa se spusta za spienje,a korpata e samo za legnata. Isto neznam dali smeam.da ja nosam ili se doplaka,kade se ostava I kadese zema posle koga ke slezeme?
    Ke ja iznacam @Bubish26 mislam.deka taa patuvase cesto, a I drugi iskustva se dobredojdeni.
     
  18. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.956
    Пол:
    Женски
    Мила, за тебе селектираш карта и ставаш опција инфант со тебе дека ќе биде, доколку земаш посебно карта за бебе како голем човек имаш право транспортер горе да ставиш на седиште и бебе во него. Во картата со инфант вклучува количка со два дела ( или корпа или седиште) и ранче плус ( тоа за млеко или предоблекување не се рачуна тоа имаш право да го носиш секако) за да земеш плус дел од количка ќе мора да доплатиш и при чек ин да го пуштиш долу. Секој аеродром функционира различно, за оставсње на количката е секогаш пред авион, а за земање, во некои аеродроми ги оставаат пак пред авион, а некои се земаат кај големиот багаш после пасошка контрола, некои пак имаат одбележано дел само за колички, тоа најдобро при слетување да прашаш.
     
    На Giovanna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Eden del ke nosam od kolickata sekako. Ama ranecot od bebeto planirav da go stavam vo kolicka vnatre a so mene gore da zemam drug ranec zto me sleduva so kartata.Moze taka?
     
  20. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    @Bubish26 dali si imala problem so kolickata pri patuvanje? Od tipot na ostetuvanje, udrena,iskrivena I slicno? Sedeckiot del ke go nosam so nas ama prvoat go otvarame I snajka mi rece da se molam da izleze citava kolickata zasto gi frlale. I Sega mi fufka..