1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На патувања со бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од friendy, 11 јуни 2012.

  1. perlaa1

    perlaa1 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.662
    Пол:
    Женски
    Дали може во рачен багаж во авион да носам 2 кашички?
     
  2. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.296
    Допаѓања:
    22.829
    Пол:
    Женски
    Бебешка храна можеш колку сакаш
     
    На perlaa1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. marijaaa20

    marijaaa20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Некој искуство со прекуокеанско патување со бебе и дете. Совети?
     
  4. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.542
    Пол:
    Женски
    Планираме да одиме за Мк кога бебуш ќе е 2 месеци, со Виз, па имам неколку прашања.

    Веројатно ќе го носиме во кенгурче (не со транспортер), и плус количка што се склопува што ќе ја пуштиме долу со багажот. Тоа е возможно така?
    Дали се доплаќа за количката? И дали треба да се запазат некои димензии или начинот на кој се склопува? Дали треба да ја заштитиме(спакуваме) во нешто пред да ја дадеме со багажот?
    И ве молам за предлог за таква количка во која што ќе може 2 месечно бебе.
    Ние имаме количка со корпа што се прави во седиште и транспортер. Дали може транспортерот пример и долниот дел од количката што се склопува да се пуштат долу заедно? Или мора еден дел да е само количката кога ќе се склопи?

    Друго прашање ми е што багаж следува за бебето? Исто рачна торба? Дали смеам во неа електрична пумпа?

    Друго, замрзнато млеко дали сте носеле? Дали смее во рачен и како да се складира?

    Доколку имате други некои корисни информации ве молам споделете.
    Благодарам.:f:
    @Bubish26 те тагнувам бидејќи мислам имаш доста искуство. :)
     
    Последна измена: 24 јули 2023
    На Bubish26, kate89 и sani99 им се допаѓа ова.
  5. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.296
    Допаѓања:
    22.829
    Пол:
    Женски
    Не се доплаќа количката, тоа ти следи во инфант картата, плус ранец за бебе и можеш да носис торбичката од количката плус. Храна за бебе доколку е на Ад смееш да носиш и вода слободно ( храна за деца до 2 години и пијалоци може слободно, над 2 ги фрлаат)
    Доколку количката ти е со два дела, на двата дела ќе ти залепат лепенки и ќе ја оставите пред влегување во авион, не со останатиот багаж кој се спушта на чек ин, затоа кенгурот многу и не ти е потребен оти во авион мораш да го извадиш бебе. Количките не ги заштитуваат они, тоа е на вас доколку сакате, а сами мора да ја склопите најнормално и само да им ја оставите, они ќе ја внесат внатре. Е сега, доколку носите долниот дел т.е колцата кај што се имате право на плус уште еден дел ( транспортер или корпа или седиште) доколку се одлучите за 3 дела, едниот се доплаќа како плус багаж.
    Лекарства и храна веќе кажав можеш колку сакаш, со тоа и ќе се "шлепате" и за вас вода. Рачната пумпа најнормално смее.

    првиот лет со бебе ми беше на 2 месеци, обавезно доење или цуцла при полетување и слетување
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.542
    Пол:
    Женски
    Благодарам :inlove:
    Ранецот за бебето е во исти димензии како рачниот багаж така?
    Водата треба да е некако посебно спакувана или не? До колку мл смее?

    Во однос на количката се мислиме што е подобро. Ја имаме оваа на Maxi Cosi, но некако се мислам дали ми се носи по авиони, плус два дела би носеле (транспортер + долниот дел со тркалца).
    Screenshot_20230724-142528_Chrome.jpg
    Друга опција мислев да земеме една количка од овој тип и да ни биде за патувања, и така се склопува во еден дел, можеби е попрактично.
    Screenshot_20230724-142847_Amazon Shopping.jpg
    Која е подобра опција? :?:
     
  7. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.296
    Допаѓања:
    22.829
    Пол:
    Женски
    Јас имам Анекс количка со два дела, 3 години ја трескаме по аеродроми не заштитена, ни една гребнатина нема еве второво ја користи сега, имавме една за патовање се правеше како ранец ( ефтино земена) издржа само 2 лета, а големава 30 точно. Мислам дека зависи од квалитетот искрено. Е сега, некаде ќе помините и со торбица за бебе, некаде ќе прават проблем и ќе бараат само ранец. Јас имав баш Ниш проблем со детско куферче шо е помало од ранец реално, не ми го прифаќаа па правев лом таму оти само Ниш забегуваат и Охрид. Така да, во ваш багаж паковајте, а во малечкото нешо ептен ситно. За мл, ја сум носела кашички 200мл, чоколадни млека 10 паковања по 250мл, не прават проблем за деца до 2г воопшто.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  8. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.549
    Допаѓања:
    10.732
    Пол:
    Женски
    Еднаш прашав за истово и уште сум во недоумица.

    Што ме учите, дали да купувам шатор за на плажа, за бебе да спие внатре? Една ми рече дека внатре печка се правело.

    Е сега здравје кога би оделе на море, мали би имал 7 месеци без некој ден, сигурно со 3 дремки ќе е сѐ уште, од кои првата би ја спиел да речеме на плажа, значи мора да го заштитам. Плус местата покрај море се обично без дрвја, а под чадор нема шанси да седиме.
    Сакаме во Албанија да одиме, најверојатно после Валонa.
     
  9. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.982
    Допаѓања:
    6.558
    Јас не би ти препорачала, подобро земете си една тенда голема за цело семејство, ако одите на иста плажа и сте цел ден таму.

    Евентуално sunbrella да земеш поотворена, со СПФ заштита и таму да го легнуваш.
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.296
    Допаѓања:
    22.829
    Пол:
    Женски
    Најпаметно, сабајле на плажа, одмор во најжешкото во смештај сите клопче на спиење, па пак на плажа. Ние така правиме. 8 имаше тогаш големава кога бевме Валонс, а сега ќе има бебе 3 месеци. Најдобра заштита ти е таа.
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  11. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.458
    Допаѓања:
    3.772
    Пол:
    Женски
    Не сум ни ја за шатор .
    Ако ти спие во количка можеш во количка кај мене така спиеа.
    Чадор земете со вас најпаметно така или ако идете на лежалки ќе си спие на лежалка.
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.900
    Допаѓања:
    40.142
    Пол:
    Женски
    Шаторите се прегреваат, свен да е некој специјален со специјален сидтем на вентилација. Ова од искуство ти кажувам зошто ние носиме на планина обично зошто големиот сака да игра, па под сенките таму се вжештува, а не па на сонце на плажа.
    Ако решаваш да преспива во количка оставај и земи од стреите од дм со ув заштита.
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  13. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.549
    Допаѓања:
    10.732
    Пол:
    Женски
    Ќе може да ми посочиш од каде да најдам такво санбрела?

    Фала ви женски на помошта. :*
     
  14. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.982
    Допаѓања:
    6.558
    Во Интерспорт и Меркур имам гледано, од Интерспорт се баш квалитетни.
    Има и во Декатлон ако ти е негде патем.

    https://intersport.mk/ProductCatalog
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Joraa

    Joraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2021
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    862
    Пол:
    Женски
    Devojkii aj ve molam spodelete iskustvo, prv pat odam na odmor so 1 godisno bebe ( Turcija ) sto da pakuva so mene za na plaza poveke me interesirat? I vtoro taa e mnoguu bela koja krema mi preporacuvate za mackanje?
     
  16. Emilia937

    Emilia937 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Дебојки, треба да парувам без сопругот во Грција. Дали треба да се извати полномоштво и доколку треба од каде?
     
  17. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.549
    Допаѓања:
    10.732
    Пол:
    Женски
    Мајки, може мала помош од вас за што да понесам од аптека за на одмор со 7 месечно бебе и 3 и пол годишно дете?
     
    На velesanka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.274
    Допаѓања:
    4.322
    Пол:
    Женски
    За бебето топломер, парацетамол сируп/блокмакс или/ и чепчиња, пробиотик, електролити, наусолвит џуниор капки за повраќање,физиолошки раствор и газа + фактор

    а за поголемото истото плус сируп за алергија, синопен или нешто друго за каснато

    ова ти е најосновно..пример јас носев плус виоплекс спреј зошто малиот само трча паѓа и колената му се лом, хируршки лепенки носев реков дан падне да се срине па да му залепам, не искористив ама носев...носев и белогент маст, во фаза на одвикнување бевме па само си го чепка курето реков дан го инфицира нешто па за секој случај

    плус ако пијат витамини, сирупче нешто, омега, витамин д
     
    На merry.blues и elenaklasik им се допаѓа ова.
  19. Pocahontas.93

    Pocahontas.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    601
    Девојки, и овие се вжештуваат? Јас вакво купив со ув, само без базенче, се надевам нема да е за џабе. :D
    775808196_max.jpg
     
  20. Филотеа

    Филотеа Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    Препорака за добар хотел во Охрид за престој со 6 м бебе и 3 годишно дете?