1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На патувања со бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од friendy, 11 јуни 2012.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.777
    Допаѓања:
    122.512
    @brm_brm ние одиме еднаш , два пати годишно во Сандански, обавезно. Таму ни е преубаво и син ми го сака местото. Обично одиме јан.-фев и секогаш октомври. Одиме во Интерхотел Сандански зошто самиот хотел е во самиот центар и се ти е блиску ја паркираме колата и крај. Одма до хотелот има голем преубав парк , има разни анимации лулашки, трамболини , такви воздушести за спуштање незнам како се викаат, … езерце со шатки каде имаш можност да возите педалинки :) , Во хотелот има три базени со топла вода, сите со различни температури највисоката е 38 степени, игротека за деца и флипери. Одиме со доручек бидејќи кафаните се практично одма до хотелот. Можам да ти пратам слики во ЛП ако сакаш
    И е ептен блиску, мене ми е битно пошто и двајцата нејќат да се возат.
    Откако имаме деца Банско не сум била, освен хотел нема баш кај да се прошета , Боровец би го избрала пред Банско. Ако одиш зима скоро сите хотели се тука. Мало е ама има шарм. Рила и Иглика сме биле и тие можам да ти ги препорачам.
     
    На TarantulaA, brm_brm и sani99 им се допаѓа ова.
  2. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    49.339
    Пол:
    Женски
    Јас Златибор си го чувам за одење на пролет или лето. Сигурно е убаво и во зима, ама кога е зелено е совршено. Сум била во Палисад и во Мона, двата се солидни хотели.
     
    На VirgoStar и brm_brm им се допаѓа ова.
  3. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.369
    Допаѓања:
    21.309
    Пол:
    Женски
    Здраво, се мислиме на прошетка до некоја од скандинавските земји, ноември.Гледам уште сега има снег и минусни Тт. Би иделе со малите (6год и 2год).Поентата би била разгледување/шетање.
    Незнам дали да се нафатам со се децава ?? Малава не е баш љубител на возење во количка..Денот скратен..Јавен превоз би користеле за наваму-натаму...
    Доколку некој има искуство за вака авантуристичка прошетка,молам, за споделено искуство и препорака :)
     
  4. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    49.339
    Пол:
    Женски
    Не сум била со дете, ама сум била натака во декември. Ладно е, ама не е нешто неиздржливо, како кај нас е, со тоа што нема големи температурни разлики во однос ден-ноќ. Денот е краток да, накај 15h веќе се стемнува. Јавниот превоз (автобусите) се прилагодени за со количка, штом ќе види шоферот одма спушта рампа и си има внатре место наменето за колички. Секако убаво ќе си поминете, ама ако имате можност да поместите барем за декември, температурите се тие, ама има Божиќни маркети, украсено е и атмосферата е многу поубава.
     
    На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    Дали сте биле вака зимно време со бебе 6,7 месеци Берово, Маврово или Крушево? Дали може да се шета со бебе и дали е океј со надморската височина?
     
  6. Cloverrrr

    Cloverrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.430
    Допаѓања:
    2.524
    Пол:
    Женски
    На 3,5 м бевме Копаоник, прашував доктори и рекоа слободно, и не згрешив, многу и пријаше.
     
    На AlchinovaR1979 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    934
    Допаѓања:
    1.480
    Пол:
    Женски
    Исто и јас со 3ипол месечно бебе бев на Копаоник, а Маврово и П.Шапка идевме и пред тоа.
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kelebek.

    Kelebek. Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки Ке патувам со авион со три месечно бебе слушнав дека имало некои капки за во авион што го спречувало зуењето во ушите. Би била благодарна доколку некоја сподели ☺️
     
  9. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.201
    Допаѓања:
    22.441
    Пол:
    Женски
    Не ти треба ништо. Цуцла или цице на полетување и слетување и доволно е .
     
  10. Kelebek.

    Kelebek. Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Фала ќе пробаме
     
  11. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    872
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    И како минавте, мислам во смисол надвор го шетатавте ли, по колку време и слични работи,многу се мислам дали да идам со 5 месечно бебе негде на планина.
     
  12. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.540
    Допаѓања:
    11.313
    Пол:
    Женски
    Ние бевме кога имаше 6 месеци. Уживанција беше, многу убаво спиеше надвор, секако убаво да биде облечено и ќе спие со саати. Ние бевме на снег и температурата значи околу 0 била ама стварно убаво и пријатно. Јас и на минусни температури го шетав поголемиот ама тој само надвор спиеше во количка, така да немај гајле, не гледај на саат, само убаво да е заштитено во количка.
     
    На Mandela и no name5 им се допаѓа ова.
  13. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    934
    Допаѓања:
    1.480
    Пол:
    Женски
    Да да, го шетавме, соодветно облечен нели, го оставав и надвор да спие.
    Исто како @Skyler и на снег и на минусни температури сум го шетала.

    Јас не би се мислела за идење. Тие месеци е уште лесно со бебе да се шеташ :)
     
    На no name5 и Skyler им се допаѓа ова.
  14. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    3.322
    Зависи, може да те фати температура околу 0, може и околу -10. Сѐ е прилагодено за со количка, секаде каде што има скали има и пристап за колички, дали преку лифт или рамен пат. Јавниот превоз е беспрекорен за возење со колички, имаш во секој автобус дедицирано место за 2-3 колички, доколку нема место си го чекаш следниот бус. Трамвај/метро, секаде имаш пристап.
     
  15. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.317
    Допаѓања:
    16.770
    Прв пат ќе летам со бебе, ќе одиме со ранци па ме интересира бидејќи за неа исто следува 1 ранец, дали во тој треба да биде ставено и алиштата и храна/пијалоци (планирам да и земам шмукалче, бисквити, вода) или може во посебно мало ранче тоа да го носам?
    Исто и за мене освен ранецот дали може и ташна да носам? До сега само со ранец немам патувано, обично куферче и ташна сум носела, па немам вакво искуство.
     
  16. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    3.322
    Доколку плаќаш посебна карта за детето, тогаш ти следува ранец плус.
    Доколку седи на скут тогаш ти следува само една бебешка торба, не сум сигурна за димензиите.
     
  17. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.317
    Допаѓања:
    16.770
    Да во скут ќе седи, нема 2 години.
    Димензиите се исти како за мојот ранец 40х30х20 до 10кг.
     
  18. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    3.322
    Епа тогаш се треба да ти собере во тој ранец.
    За ташна мала не прават проблем, барем мене досега не ми направиле.
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  19. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.317
    Допаѓања:
    16.770
    Уште ова, зашто пишува coat or blanket, дали може и јакната и малецко ќебенце да можам да ја препокривам во количка ?:tmi:
    Што ми требаше ова да не земам приоритети, сега ми е скапо:doh:
     
  20. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.692
    Допаѓања:
    65.720
    Пол:
    Женски
    Можеш за бебе, не прават проблем
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.