1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На патувања со бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од friendy, 11 јуни 2012.

  1. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Плаче малата...јас не ја земам, ама се нервираме многу.
    Сепак 4 часа пат за неа не е малку (а и 6 часа сме патувале) па макар и одмор да се прави.
    Мм вози и се нервира, му одземаме концентрација, плус од нервоза само си дофрламе ние двајца.
    За празнициве мм запна во Банско да одиме, ама што да одам кога треба два пати по 4 часа нервени сломови да имам.
    Ми велат - остави ја нека плаче, ќе се научи, ама таа не што плаче туку и се тегне да се одврзи.
    Жално.
    Кажете еве некое чаре.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски

    Таблет со цртани и песнички што ги сака. Не сум за тоа, ама за долг пат ептен помага и се наоѓа. Многу ми помогна со синко минатиот септември кога бевме за Турција. Два дена возење во еден правец и за возрасен е тешко издржливо, не пак за дете. Спас ми беше.
     
    На Umbrella22, Kaetana, Sky-butterfly и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Refke a da sednesh napred taa sama nazad vo sedishte si probala? Tablet so omileni crtani i pesnicki obavezno na podolga relacija. Nie nemame problem, uziva da se vozi ama go primetuvam vo posledno vreme nekogash koga sum do nego znae da se tegne, da pravi dalgi, znaat majka e do nego pa ke mu ugoduva, aham.
    Nie do Zlatibor i nazad super pominavme, toa ni e najdolga relacija dosega so sin ni, za nazad koga se vrakavme plus i so temperatura, sum se tresela kako ke ne bide, no dobro beshe so oblogi cel pat i mnogu tecnosti.
    Zdravje za na odmor sakame Crna Gora, vo plan sme da trgneme navecer pa ke go prespie patot.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Фала на советите и тебе и на @Annath , ова со таблетот ми се виде ОК.
    Мала е, 15 месеци има, ама Пепа Прасе многу го сака.
    Ће купиме еден...нешто поефтино
     
    На Umbrella22, Sky-butterfly, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Син ми откако е излезен од болница во транспортер е, а сега во неговото седиште, никогаш по раце не бил во кола и ваљда се навикна, мака нема сам си заспива, се буди, гледа. Во почеток седев позади со него и мм се лутеше дека лоша навика ќе му направам, а и он глупо се осеќа ко таксист. Со неполн месец седи сам позади, сме патувале во еден ден 600км, глас не му се слушнал. Кога беше помал ќе застаневме мм да испуши цигара на Паркинг, јас да го подојам, сега си грицка по нешто, гледа низ прозор. Ама мислам дека седењево сам позади е спас, може во почеток малце да се буни, но ќе се навикне.
     
    На kristina.k, Sky-butterfly, bittersweet и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    Можеби многу мајки нема да се согласат со ова што ќе го напишам со оглед какво дете имам јас и мм одлучивме дека вака е најдобро за сите.
    Моето дете откако е родено повеќе од 20 мин во количка се нема возено, во кола до 4 месеци кога се возевме спиеше, а после се сакаше да биде во раце исправена и да гледа. Откако прооде во седиште седи 10 мин. и после се исправа и стои исправена од позади нормално и се држи со рацете за предните седишта што се разбира е многу опасно вака да се патува. Јас со вакво дете повеќе од 20-30 мин. не можам повеќе да се возам. Што се немам пробано и со ништо не можам да ја натерам да седне. И дома е истата повеќе од 10 мин. не седи на едно место. И бидејќи имаме вакво дете јас и мм се одлучивме на подолги релации да не патуваме додека дететто малку не ни се смири зошто патувањето е измачување и за нас, а најмногу за малата.
    Друг проблем кој што го имам, кај и да отидеме она исто не застанува. Само сака да оди и да фаќа нешто и се пика во уста. Тоа значи за мене седнување нема. 2 год. кај и да сме биле на гости јас кафе од на нога пијам зошто цело време трчам по неа да не фати нешто и да направи некоја беља. Или со мм се менуваме, он пие кафе јас ја пазам и обратно.
    Лани бевме 3 дена во Охрид и се вративме зошто јас и мм спобудалевме од едно дете кое имаше 13 месеци. Спиење катастрофа,патувањето до таму исто, јадење никакво, застанување нема шанси, од играчки, песнички, цртани ништо не ја интересира. Во количка седеше 20 мин. максимум и после се во раце бараше. На плажа не ја интересираше ништо, сакаше само да лази. И за тоа после тој "одмор" што личеше на живо малтретирање за сите не ни паѓа на памет во блиска иднина да одиме некаде.
    Им завидувам на мајките што имаат мирно дете/деца и што за брзо време се одлучуваат за второ/трето дете. Јас и мм за друго дете уште долгоооо време нема да размислуваме :)
     
    На minne992, galapce, *цветче* и 2 други им се допаѓа ова.
  7. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.385
    Пол:
    Женски
    Zadolzitelno e segde kolku sto znam neli i kaj nas. E sega oni sto ne sakaat cel pat toa e maka. Koga imase sin mi 4g a odevme vo grcka i toa malku podaleku go izvadiv sedisteto i mu napraviv pozadi kako spalna se iznaspa togas i prv pat sednav na predno odkoga e roden. Sega bidejki sme i so bebe samo relaxatorot mi e vo kola golemiot sedi taka ama on e 6 pa moze damo i so kais. A malava vo relaxator samo koga e zaspana zverce ne saka mnogu da sedi koga e budna max pola saat. A pozadi tesno site trojca lele mori majko.
     
    На Tajnaotrovna и referentka им се допаѓа ова.
  8. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Potpisuvam.
    I kaj nas e isto od A do Sh.
    I najseriozno im zaviduvam na majkite so pomirni deca.Samo sto kaj mene mm pocna da razmisluva za vtoro a jas sum status kvo.Ama toj sekako go gleda max 4 sati vo tekot na 24 casa.Ne racunam vremeto koga spie maliot navecer.Taka toj moze slobodno i treto da pocne da planira]:)]:)
     
    На minne992, Tajnaotrovna, M&M и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Немора таблет за песнички,јас пуштам на тел.
    Седиштето е задолжително секаде.
    За да поседи подолго во седиштњто,подавам и играчки,и темпирам да тргнеме пред да му се приспие.
    Мене пак поголем проблем ми е тоа што многу се поти во седиште. Многу. На подолга релација се пресоблекуваме.
    На релација до триесетина минути,ако не заспие ми е проверено и можам и сама да го возам. Ако заспие и подолго.
    На предно седиште до мене,цело ќесе меќи играчки да не настрада прозорот,јас пидавам тој фрла,па пуштам и песни да слуша,ајо исфрли играчките сите и не се заигра,застанувам,полнам ќесата пак и продолжуваме се исто.:D

    @Annath зошто си прорив гледање цртани?
     
    На bittersweet, Kaetana, MilaP и 3 други им се допаѓа ова.
  10. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Јас патував со 2 авиона во еден правец, вчера се вратив и носев се и сешто со мене. Носев 5 каши, бадеми, монте, кроасанче, шише, вода сето тоа во бебешка ташна и воопшто не ми правеа проблем. Кога беше мала носев АД млеко со термос пола литар млеко и тогаш немав проблеми. Претходно немав пријавено. Сепак прашај си може е различно во секоја авио компанија..
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Не сум против гледање цртани, туку против предолго гледање на таблети, телефони и компјутери - сметам дека има и подобри начини да си го исполнат времето. Не е дека мојов не гледа, ама времето за тоа му е ограничено. Половина час, до час максимум. Кога одевме за Турција лани, таблетот беше максимално злоупотребен (ај така да кажам), скоро цело време беше уклучен, оти навистина му беше досадно на малиов, а не е спанко (спиеше во кола преку ден одвај час, час и половина). Морав јас цело време да го занимавам, имавме и сликовници, сложувалки, листови за цртање и боенки, ама колку се може цртање и боење кога се вози? На пократки релации (до Охрид на пример) не давам таблет, освен ако ептен е зорт, ама досега е ок.
     
    На bittersweet, irenna, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Додека малата беше уште во транспортер и јас седев со нив позади, дека со транспортерот беше свртена во спротивен правец па не ја гледав. И како мало бебе не сакаше да седи, плачеше многу. Ама бев упорна. Ептен кога многу плачеше ја земав да се смири малку. Потоа како растеше се навикнуваше се повеќе.

    Откако зедовме седиште за кола, јас седам напред, тие двајца позади. Таа ужива. Досега немав потреба да пуштам цртани, ама да е подолг пат, сигурно и тоа ќе спремам.
    Секогаш темпираме да тргнеме кога и е време за спиење, ама и кога не е досега не правеше проблем. Брат и ја занимава некогаш, и пее, таа се смее :)
     
    На Tajnaotrovna, bittersweet, zuto и 5 други им се допаѓа ова.
  13. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Sin mi od bebe saka da patuva.Uste od bebe dovolno bese da si go vide ranceto i znae deka ke ode na cao so brm brm :lol:
    Najdolga relacija so kola ni bila do Talence,2500km i bese okolu 8meseci i 80% od patot go prespa.
    Sega koga odime odbirame da e so avion,premnogu vozenje e plus i maltretiranje i za nas i za nego.
    Obavezno si sednuva vo negovoto sediste pa i 5min da ni e vozenjeto.Koga ni e podolga relacijata so nas noseme tablet,igracki,boenki, peeme pesnicki i nemame nikakov problem.
     
    На Tajnaotrovna, Bozica1980, zuto и 6 други им се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Se mislime za odmor... I sega imame 3 opcii Malta, Suto More ili Lefkada... Ima nekoj odeno na ovie mesta so detence 1godinka? :) mojov uziva koga se vozi, gajle nema... Samo Malta kje e so Avion ako se odlucime za tamu, ama baska i so kola do Grcija... :) a vo Sept imame uplateno za Nea Pori, no sakame dva odmori.. :)
     
  15. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.385
    Пол:
    Женски
    Jas mozam samo za lefkada da ti kazam, mada nemam odeno so dete, vo sekoj slucaj ostrovot e preubav ama ne e mesto da se smestis na edna plaza da odis. Znaci ubavo e za setanje, sekoj den razlicni plazi i toa najubavite se so simnuvanje po stotina skali. Jas so dete malo ne bi odela macenje e ama ako mislis deka ne bi ti bilo problem mestoto e preubavo. I ako mislis koj del od ostrovot agios Nikitas e super za smestuvanje ima mnogu taverni i mala ama ubava plaza za denovi koga nema da vi se vozi do druga plaza
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    @mariz јас па за сутоморе не би ти препорачала. Гужва, гласна музика од кафичите, плажа со камења, длабока вода. Имаш помирни места во Црна Гора за со мало дете.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Zapnale ova muzive za tamu, ama jas sum si za Grcka, Polihrono, Kalitea, Nekade poblisku, da e ubavo moreto i da ima siroki plazi. :) Nea Pori e super! Ama tamu odime vo Sept so svekor i svekrvica :D
     
    На alana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    На крајот на неделата треба да патувам со малата накај 11 часа со кола. Имаме проблем со седење во кола затоа решивме да тргнеме на пат навечер накај 12 па повеќе од пола пат би го преспала. Ве молам вие што сте патувале долга релација кажете ми дали правите како креветче за детето на задните седишта или пак цело време е во седиште? Не сум сигурна дали она ќе може да спие барем 8 часа во седиште, затоа што на креветче си спие на стомак цело време...
     
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.294
    Ние веќе на редовна база патуваме со бебуш на долги релации.
    Ги имаме пробано сите варијанти, тргнување касно навечер е прилично лошо за возачот. Од една страна колку и да велиме дека ќе одмара и ќе се наспие, последниот ден пред тргање има секогаш многу обврски да бидат завршени и некои 4-5 саати сон не се секогаш доволни. Периодот помеѓу 03-05 е прилично опасен и мм рече никад више патување навечер. Налет мирно бебе кое спие кога ризикот е преголем.
    Втората опција тргнување рано насабајле е добра бидејќи колата е одвечер натоварена, ние наспиени, бебуш појаден и се тргнува. Имаме возено 17 саати со нормални паузи за ручек за свеж воздук и менување пелена.
    Тргнавме рано сабајле и стасавме вечерта во 01. Најважното повторно легнавме во кревет за спиење а не во критичните рани утрински часеви да сме по патиштата. Детето ме виде мака, ама ние старите грб не болеше наредниот ден.
    Последниов пат бевме малку пореласирани претпоставувам дека од сега така ќе правиме. Се наспавме, појадовме, кафе се напивме на раат и тргавме кај 10.00. После 09 часа се чекиравме во хотел и втората половина од патеката другиод ден со исти ритам.
    Јас такви експерименти со креветче на задно седиште никогаш не сум правела. Како што спомнаа предходно наоружани сме со играчки, тел. и таблет за нешто да и свири пее, некоја смока и сл.

    Кога е раскенкана, на 2-3 саати застануваме на кратко, ја вадам и евентуално менувам пелена и продолжуваме. Во пат и ја ранам, не сме имале мака.
    Доколку сака во раце, не и се лежи во транспортерот, ќе отиде мм на десна линија, каде се вози најбавно, ќе ја зедам кратко во раце, да погледа малку, да се порадува, и потоа пак назад и продолжуваме. Меѓутоа и ова само на аутопат, на права патека. Преголем ризик ми е во спротивно при кривини, семафори или споредни улици..
     
    На Tajnaotrovna, Kaetana, zuto и 6 други им се допаѓа ова.
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на споделеното искуство,
    Се согласувам дека е ризично ноќното возење, но детето мое во кола повеќе од 10 минути не седи. Таква е одкако е родена. Живец е, место не ја фаќа. Исто ризично ми е и она да плаче, хистериша а мм да вози. Се нервира он, па може и така беља да направи.
    Затоа планираме куферите(нема многу 5-6 дена ќе останеме вкупно), и се што треба ќе се стави во кола уште од сабајле. Ние двајцата сме шофери па ќе се менуваме по малку. Бебево ќе спи навечер(ваљда) па ќе можеме и јас и он да дременеме по малку.
    Добро ме потсети, да се наоружам со играчки, цртани, па во вакви исклучителни ситуации и смоки ќе биде дозволено :) Се надвам ќе издржи во седиште толку долго :?:
     
    На Tajnaotrovna, Smizzy, danichap и 1 друга личност им се допаѓа ова.