1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На патувања со бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од friendy, 11 јуни 2012.

  1. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    956
    Допаѓања:
    3.686
    Пол:
    Женски
    Топломер, сируп за тт, пробиотик, од хипп електролити (стаклено шишенце како од сокчињата). За убод никогаш не ми ни текнало, педијатар прашај за најсигурно. Смееш да си носиш инхалатор. Спф секако и капче за глава. Доволно ќе ти е толкава торбичка. :)
     
    На Evangeliaa22 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  2. Fudbalgirl

    Fudbalgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2014
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    157
    Мајки вие што сте патувале со авион со бебе за количката ме интересира колкава димензија на количка дозволуваат бесплатно да се смести како рачен багаж
     
  3. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.692
    Допаѓања:
    65.720
    Пол:
    Женски
    Горе сакаш да ја качиш во авион ? Затоа што ги земаст пред влез на авион
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Fudbalgirl

    Fudbalgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2014
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    157
    Па незнам дека ги зимаат пред влез, не сум упатена јас мислам дека ја тераш до влез пред авион и горе ја качуваат ако е мала а поголема ти ја рачунаат како куфер и иде доле и ти ај зимаат при чекирање те молам просветлиме
     
  5. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.692
    Допаѓања:
    65.720
    Пол:
    Женски
    Со количка можеш до горе пред влез на авион без разлика дали е мала или голема.
     
  6. Fudbalgirl

    Fudbalgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2014
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    157
    фала ти многу
     
  7. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    3.322
    Зависи од аеродромот, на некои аеродроми може да ја носиш количката до гејтот и таму ја оставаш и ти ја ставаат доле со багажот.
    На некои аеродроми мора количката да ја пуштиш со багажот уште при чекин. Како и да е, не се наплаќа за количка.
    А ако сакаш да ја земеш со тебе како рачен багаж, треба да има ептен мали димензии ( мислам дека само 5 колички на маркетот моментално се со толку мали димензии да може да ги носиш горе со тебе ). И плус во нискобуџетниве компании мора да си доплатиш прајорити за да може да ја земеш со тебе горе.
     
    На Fudbalgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anastan

    anastan Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2024
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички, ние сме допрва 1 месец но сакам уште сега да си се подготвам за патот што ме чека, иначе живееме во Австрија и крајот на јули си одиме за Македонија, а бебушка тогаш ке е 2 ипол месеци. Го хранам комбинирано, дохрана и се молзам па му давам со шишенце бидејки немам пупки, ми се вовлекоа :/ и тоа и е проблемот.. дајте ми некакви совети, tips and tricks, како да го истераме патот од 20 часа возење?
     
  9. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.328
    Допаѓања:
    16.181
    Пол:
    Женски

    Леле мајка ич не се секирај поголемиот дел од времето ке си хо преспие ништо и друго не прават на 2ипол месеци, може ке е буден час па пак ке спие ама тоа е тоа. Јас би се секирала да е поголем, земи си доволно дохрана/млекце и уживај. Многу полесно одколку што мислиш ке е верувај
     
  10. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    4.825
    Пол:
    Женски
    Купете Maxi Cosi Jade. Ние супер искуство имавме со него. Бебе спиеше долги дремки во кола. И едно преноќување нема да е лошо, инаку ќе му дојде премногу, а таман и за тебе да можеш да пумпаш.
    Можеш да си земеш и пумпа на батерии, медела дуплата може и на батерии. Јас таа ја имам, ама сигурно и други постојат.
     
  11. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.319
    Допаѓања:
    7.262
    Пол:
    Женски
    Воопшто не гледав каква димензија е. На два дела е мојата . Пред влез во авион ја расклопуваа ја земаат и после си ја чекаш кај багажот.
     
  12. Zfer

    Zfer Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    So kolicka koja sledi so samoto kupuvanje na infant fee karta za vo wizz, me prasaa dole na check in dali sakam da ja pratat ili da dojde gore so nas

    Jas ja odbrav vtorata opcija i pred vlez vo avion ni ja zemaa, pa ja podignavme koga sletavme vo delot kaj oprema sto stignuva
     
  13. Zfer

    Zfer Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    So bebe tolkavo e prelesno :))


    ne se sekiraj, site se super i grizlivi vo avion, imas priority za vlez i mislam deka polesno projdov so bebe otkolju sama koga sum letala.

    Posle todlers koga ke stanat e makata :))
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Barbie 12

    Barbie 12 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Dali ste bile so malo bebe od 2 meseci vo krusevo? Nie treba da ideme ama mi e strav radi nad.visocina .Dali mislite deka bi mu smetalo?
     
  15. Isabela23

    Isabela23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    50
    Вие што патувате со бебе кое е на АД млеко, што и колку е дозволено во авион, млеко и кашички? Таму после како се снаоѓате со приготвување млеко?
     
  16. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.608
    Допаѓања:
    13.297
    Пол:
    Женски
    Дали сте биле со 4 месечно бебе на одмор?

    Се мислиме да одиме до Грција, крај на август, но ме мисли тоа дека е малечок и топлото време...

    Совет, што би очекувала одмор или замор?
     
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.543
    Допаѓања:
    144.392
    Супер. Нема полесно.
    Другата година верувај потешко ќе ти биде. А сега ќе ужива. Како дома така и таму.
     
    На Mother of 2boys, lovely91 и Baby-bubu им се допаѓа ова.
  18. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    49.340
    Пол:
    Женски
    Јас би те советувала да одите. И одмор и сладок замор ќе биде. Наредната година здравје, баш ќе биде замор :D
    За топло, нема да бидете на плажа по цел ден секако :)
    Син би беше малку поголем кога бевме прв пат, ама преубав спомен ми е, криво ми е и порано што не сме отишле.
     
    На Fenix05, lovely91 и Baby-bubu им се допаѓа ова.
  19. Zfer

    Zfer Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Dozvoleno e da si ja nosis i vo avion kutijata so formula. ( moze i da e pocnata, ne mora da e novo pakuvanje)

    vo termos imav zgreano voda, 2 sisinja imav, a vo plasticno od twist shake dozerka, imav staveno od fornulata izmereno za da mi e spremno.


    nosev i teglick i krema za pelenska regija i za nisto ne mi napravija problem.
     
    На Isabela23 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Од кај се вади полмомоштво за бебе да патува во Грција со баба? И дали треба и бабата да бифе присутна за вадење полномоштво или само родителите?