1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На патувања со бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од friendy, 11 јуни 2012.

  1. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    4.904
    Пол:
    Женски
    Се изготвува на Нотар. Не би требало да оди и бабата, вие како родители давате согласност. Прашајте на било кој нотар телефонски
     
  2. Maca Macka

    Maca Macka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    2.791
    Пол:
    Женски
    Од МВР. Не треба да биде присутна бабата, само двата родители треба.

    https://mvr.gov.mk/upravni-rab/12
     
  3. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Значи да не одам на нотар, туку во МРВ?
     
  4. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.692
    Допаѓања:
    65.736
    Пол:
    Женски
    Сега маж ми пред една недела направи полномошно да ми даде за децата на нотар. Прво адвокат го искуца 600ден па после на нотар заверка 300
     
  5. Maca Macka

    Maca Macka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    2.791
    Пол:
    Женски
    Да.

    Јас вадев така и со тоа ја поминаа границата. На нотар ќе те кошта многу поскапо, а и нема потреба од нотар во случајот кога самото министерство го издава документот.
     
  6. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    4.904
    Пол:
    Женски
    Мајки, викендов одиме до Грција, прв пат излегуваме од мкд со бебо. 5++ ќе биде, патничко извадив, сирупи,пробиотик, физиолошки,инхалатор,аспиратор спремни. Е сега прашањето ми е, читав поради терморегулација не се препорачува да се бањаат во море пред 6месеци, но смеам ли така чисто 1-2 пати само стапалца или да не си бараме беља? Некоја мајка што била со иста возраст бебенце да даде пример за ден на плажа со бебе? :D секако нема да одиме кога е топло и со јако ув, зборам за наутро и попладне.
    Му купивме мало базенче ама сфаќам дека не седи па да му е интересно, џабе ќе го тегнеме. Да оставам за во Септември тоа


    А да, и во што да го облекувам за на плажа, дали да купам ув костимче или да не го варам бебето за џабе..
     
    Последна измена: 17 јуни 2024
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    16.185
    Пол:
    Женски

    4 месечно бебе наши пријатели бањаа бебе во море лани во септември во грција, наутро и попладне секако по памперс за во вода и со шеширче на глава. Со фактор намачкано, секако нема со саати да седи ке го извадиш и ке му облечеш нешто тенко памучно.
     
    На KuklickaSk и Fenix05 им се допаѓа ова.
  8. Rovena

    Rovena Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2023
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Како сте поминале во многу жешко време во Тунис/Турција? И со оглед на тоа дека патувањето е скоро цела ноќ, дали сте се вратиле после брзо пак во нормала со спиењето?
     
  9. Butterfly30

    Butterfly30 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2024
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Мала помош. Не е бебе ,ама се работи за 6 годишно девојче , се спремаме за одмор во Египет да ми предложите што би ни било најпотребно ?
     
  10. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.475
    Допаѓања:
    24.698
    Може да го бањате во море кратко, и јас сум ги бањала двајцата и пријатели доктори и мајката и таткото на 4м го бањаа бебето во море. Секако со капа на глава, наутро и приквечер, не во најтоплото.

    Јас тие со Ув заштита облеки не сум ги користела. До 11 по грчко врмее сме најкасно во соба (одиме од 830 по грчко до 11.00 па од 18.00 до 20.00) бебе обчлечено во боди или маичка со капа на глава и под сенка.
    Искористи да диши воздух и користете море колку можете повеќе. На бебево скроз му се исчисти атопијата од морето
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    4.904
    Пол:
    Женски
    Така ни е план, земав сè што ми падна на ум дека може да притреба, ете најдовме и со ув чисто од страв пребело бебе е, низ Скопје ми се вцрвува ако е 5мин на сонце па да не ризикувам. Ќе го брцнеме малце и нос да прочисти,нека дише :D и тка од раѓање е со затнато носе
     
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.475
    Допаѓања:
    24.698
    И моиве се плави, ама јас не ги користам тие облеки зошто материјалот не е природен. Пробајте секако