1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На патувања со бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од friendy, 11 јуни 2012.

  1. Dejzi.2

    Dejzi.2 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2024
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Јас исто како и @Anika55 правев. Инаку за сирупите ќе додадам, јас ги ставив во фрижидерче со амоњаци (мислам така се викаа тие што ладат) меѓу сокчињата и водите за по пат. Доколку ми требаше нешто за да носам до плажа а да не му влијае жештината, имав мала изолирана торбичка и внатре ставав еден амоњак и немав проблем. Друго што мислам дека би ви било од корист доколку ја минувате границата кон Грција со автомобил, во утринските периоди во сабота недела и понеделник има мнооогу гужва, почнувајќи од 3ч наутро, можно е да трае гужвата се до 13ч. Зависно од тоа дали им паднал системот на соседите. Убав одмор
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.144
    Допаѓања:
    5.696
    Пол:
    Женски
    Или резервираме смештај со транспортно креветче или си носиме ние.
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Imam i transportno kaj moite, go kupija koga odime tamu eve i da go zemam ne mi e jasno kako da spie ima dusek 15 cm debel kako da go odnesam so kola do grcka , nosam i postelnini i sterizilatori i svasta nemam prostor . Vo vila sme smesteni pa nema opcija za krevetce preku agencija
     
  4. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Koe vreme e najubavo da se trgne , sekako smestuvanjata se posle 14.00 dali nakaj 11 da trgnam bi bilo najpametno
     
  5. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.913
    Допаѓања:
    40.156
    Пол:
    Женски
    Без разлика што не сте преку агенција прашајте во вилата најчесто имаат бебшко креветче. Ако не спакувај вашето и најди место. Што ќе ти е стерилизатор, постелнини за на одмор?! Редуцирај на такви небитни работи и гаџети и земи тоа што стварно ти треба.
    За тргање ние тргнавме 2 после полноќ и ок беше, на граница поминавме за околу 40 минути. Во секој случај подобро со мало дете на граница да заглавиш преку ноќ отколку на пеколот.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.144
    Допаѓања:
    5.696
    Пол:
    Женски
    До сега сите вили, апартмани, хотели каде што сме биле имале креветче.
    Инаку постојат и транспортни душеци за транспортно креветче, се преклопуваат и не фаќаат многу место.
     
  7. Dejzi.2

    Dejzi.2 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2024
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Според нашето искуство, најдобро е да се тргне ноќта. Тргнуваме накај 2 или евентуално 4. На граница чекаме отприлика 1 час. Потоа возиме нормално без брзање. Гледај само да не ве фати 7 или 8 зашто тогаш предаваат смена и нашите и соседите.
    Друга алтернатива е да ги погледнете камерите што се на граничните премини ( ги дава само од нашата страна). Релативно се точни. Можно е самод а се разликува 15тина минути во реално време. И уште нешто, на Инстаграм има страна gvginfo, најчесто кога има гоолеми колони (до после Принцес) постираат на стори.
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BadKarma94

    BadKarma94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2021
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки
    Ќе одиме прв пат на одмор со бебе, здравје ќе има 13 месеци кога ќе тргаме. Имаме проблем што воопшто не сака во кола и многу плаче. Плаче во седиштето, плаче и во раце, се витка, прекршува, мава по се... Ве молам совет за нешто против лошење за толку мало дете или искуство некоја да сподели ако го користела калма сирупот за смирување за оваа цел.
    Благодарам!
     
  9. Dejzi.2

    Dejzi.2 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2024
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Како приметивте дека му се лоши при патување? Моево е 7ипол месеци и од сам старт не сака возење со автомобил, а најмалку во седиште назад
     
  10. BadKarma94

    BadKarma94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2021
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Немам приметено дали е тоа, ама сум спремна да пробам се за да и биде полесно...
     
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    7.988
    Пол:
    Женски
    Мајки мислење за Лептокарија, Грција за со 8месечно бебе. Комарци,плажата каква е ?
     
  12. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    7.432
    Пол:
    Женски
    Може да, и сирупи и телности соодветно спакувани.
    Мене ми беа во зип кеси и во рачен багаж со нешто ситно од храна за бебе( каши/шмукалчиња).
    Нема никаков проблем ниту за количка/ транспортер. Ние носевме и количка и транспортер со тоа што ме прашаа дали може доле да оди транспортерот, а количката беше со нас горе.
     
  13. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    7.432
    Пол:
    Женски
    За комарци искрено на толку мало бебе не би користела ништо, ние лани бевме околу 8/9 месеци прв пат на море кога беше и земав од алките што се продаваат во зегин и имав закачено јас на рака, на количка или било каде во нејзина близина. Задоволна бев но не ни имаше нешто мн комарци.
    Од бебе аптека носев : спреј за нос, инхалатор, физиолошки за инхалација, блок макс/ парацетамол/ ефералган - било што, чепчиња исто можете помали сте, синопен маст, за алергија исто носев сируп не ми текнува кој, ленти антипиреа…
    Од прилика е тоа.
    За сончање Биосолис крема од Белина ја нарачав.
     
  14. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.804
    Допаѓања:
    6.973
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев пред 8 години вриеше комарци.
    Плажата супер беше, градот топ за шетање.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Женски
    Здраво, ќе патуваме со бебе со wizz air. Ме интересира дали некоја патувала и како е процедурата околу багаж за бебе? Ние возрасните се со по еден ранец, дали и за бебето е дозволено да се носи ранец/куферче мало?
     
  16. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Mene licno leptokarija i ne mi e od omilenite destinacii.
    Nekako plazite mi se daleku od smestajite sto gi nudat.
    Ima prodavnicki za setanje.
    Nei pori mi e bolje destinacija.
    Ubavi pesocni siroki plazi .
    Ima komarci i tamu i tamu.
    Nie ovaa godina ke ideme nei pori, ne sum bila nekoj 5-6 godini ama mi ima ostanato kako ubava destinacija
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. hana@@

    hana@@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2020
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    jas se vrativ pred nekoj den patuvav so wizz ar
    .So bebce od 6 meseci i dete 3 ipol god.Za bebe se edozvoleno,kolickata ti ja zimaat na sam vlez vo avion.
    Nosev voda ,kupecki kasicki ...
    so racen bagaz bevme ,sekogas kmas prednost so kolicka i bebe.Zadovolna sum
     
    На sheis му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на инфо. Значи бидејќи сме два возеасни и едно бебе, вкупен багаж може 3 ранци така?
     
  19. hana@@

    hana@@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2020
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Da .Za bebe nemas sediste(ako ne si kupila poinaku)go drzis vo race .
    Ama Sleduva i za nego Ranec.
    3 noste si (moite bea naakrcani full) :)
     
    На sheis му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.607
    Допаѓања:
    17.003
    Пол:
    Женски

    2 ранци за мене и мм, плус ранец со облека/лекови за бебе и торбица со храна, играчки, вода, сок памперс и еден комплет за секој случај што го користам тогаш. Торбицата ми е торбица од количка што ја носам секој ден секаде.
     
    На sheis му/ѝ се допаѓа ова.