1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На патувања со бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од friendy, 11 јуни 2012.

  1. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    И јас го имам твојов проблем, погоре пишав.
    Да ти предложам занимација за по пат : на мобилниот на Вајбер има ,,аниматед месиџис,, па се снимаш како збориш нешто, па програмчето ти го модифицора гласот и така човечето (зајачето, кученцето...) збори на тенко и интересно.
    Ова ни е хит.
    Ке се снимам како пеам нејзе познати песнички па интересно и е :rofl:
     
    На Tajnaotrovna и chocolade им се допаѓа ова.
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Добро е што и двајцата сте возачи, само зеди во предвид дали мт има искуство со плачките и драмите кои евентуално би ги правел бебуш доколку ти возиш а он е на задно.
    8 часа возење, макар и да спие бебуш, не е добро за грбчето, значи ќе треба секако да правите редовни паузи и ќе се буди, па ќе треба да се презаспивате.
    Јас би останала будна во критичните часеви за да го муабетам возачот, јас никогаш не сум спиела иако сум до бебуш на задно седиште, но тоа е индивидуално.
     
    На joy1, zuto, Smizzy и 2 други им се допаѓа ова.
  3. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Да да, тоа ни е веќе испробано, лани кога патувавме до Грчка, јас возев он ја занимаваше. Он се нервира кога вози а она да му хистериша, а кога седи позади знае да се снајде гајле нема. Па и во Ск кога се возиме често седи он позади да ја занимава, затоа што мене ми се лоши во кола. :( Морам да седам исправена и да гледам напред. Ако се буди бебе, кратки паузи се неизбежни. Па и јас не можам да издржам во кола 10 часа без да испружам нозе и да земам воздух. Се тешам некако барем првите 4 часа да возиме без пауза, па после кога ќе се раздени ќе си ја направиме првата пауза. Има и ресторанчиња по пат, ќе си седнеме на доручек и кафе. Вака “теоретски“ се ми е смислено, но како ќе биде реалноста искрено не знам :whew: Пишете ми се што ќе ви текне, секое мислење ми е добродојдено..

    @referentka те молам кажи ми мислиш на "Viber"? Проверив сега но таква опција не можам да видам. АКо не ти е тешко, да не ја оптоваруваме темата, те молам пиши ми ЛП. Ти благодарам :)
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  4. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Пак јас.. се спремам па ми текна да прашам.. за време на доручек и ужина ќе бидеме на пат и се мислам што да и дадам за јадење. Се мислам да земам каша овошна но вториот оброк? Ќе носам и банана, јогурт, кифли, баничка но не сум сигурна дали ќе јаде нешто од тоа. :| вие што давате по пат?
     
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Појадок дома, ручекот стоплен и шишенцето во термос за да го држи топло, а потоа бејби кекс како најомилена која ја јаде и нестоплена.
     
  6. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Нема да бидеме дома за појадок. Ќе тргнеме накај 1 по полноќ и ќе патуваме 10 часа. Иначе доручкуваме накај 9, ужинка накај 12, ручек накај 15 часот. Но за ручек ќе стигнеме па ќе јаде таму. Првите 2 оброка се мислам. Ми даде една идеа, млеко во термос па со бисквити ке ги потопам :) фала ти..
     
    На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Сакаме да патуваме со автобус на релација долга 3-4 сати со 3 месечно бебе кое цица на 2 саати. Искуства и совети?
     
  8. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Прва година со бебе на одмор.Што да носам за малово против комарци и онака општо за неа се што ми треба? Рачен блендер немам (не ни планирам да купувам само за на одмор),а купечки каши не јади...и сега што ќе правиме за јадење за неа се мислам
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    @m.i.g za kolkavo dete se raboti?
    Ako ne jade kupeni kasi a jade bas blendirano nemas drug izbor osven blenderot od doma da si go nosis.

    Mojot e golem isto pa go nosev-morav.
    10 meseci imase lani i seuste jadese samo blendirana hrana.

    image.jpeg Eve vakov nosev
     
  10. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    10 e i mojava...za ovosje nemam gajle oti ne i go blendiram,taka si go jadi,ama za zelencuk ne znam so da pravam.Inaku i mojot blender e ist takov.Treba nesto za alergii da nosam i bilo kakvi lekarstva za nea?
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    Obavezno zemi nesto naj neophodno
    Sirupce za T jas sekade nosam
    Lineks (za prolif),loratadin(alergija),emesan cepcinja(povrakjanje) isto zemam.
    No konsultiraj se so vasiot pedijatar bidejki ste pod godinka seuste :)
     
    На m.i.g му/ѝ се допаѓа ова.
  12. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    За комарци има едни алки и приврзоци (во аптеките, а најевтини во џамбо) и супер си бркаат работа. И раид за во штекер за ноќе. А за нас големите аутан носев.
    Јас носев рачен блендер, го позајмив од мајка ми и супер. Иначе бев спремна обичниот да го носам, ама ми беше страв да не го скрпам дека е стаклен.
     
    На m.i.g и Mari* им се допаѓа ова.
  13. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Јас дури сега го видов мислењево (facepalm) изгледа и јас ќе позајмам рачен оти ми е грев само со овошје толку денови без зеленчук да и дадам воопшто,а и мојот е голем и стаклен па и мене ми е страв да не го скршам па да си останам и без него.Инаку да,ми текна дека една пријателка аптекарка ми кажуваше за тие алките,па таква ќе и земам на малата.
     
  14. l.e.o.n.a 31.07

    l.e.o.n.a 31.07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Сакаме следен викенд да одиме за Охрид па се мислам дали е паметно тоа со бебе од 2 месеци:wasntme:
    Инаку си одиме во наша куќа со соодветно греење но сепак се мислам па ве молам за совет кој има вакво искуство :)
     
  15. thebabylover

    thebabylover Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Моево е месец ипол па се мислам дали да одиме до кај кумот во Кратово во недела....
    И на мајка ми и ветив дека ке одиме на гости 2-3 дена пред да отиде на работа во друга држава... секако и кај кумот и кај мајка ми има греење ... по пат пешки нема да сме ама пак се мислам ..

    кажете мислење ве молам
     
  16. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Moeto uziva da se vozi Soto cel pat spie vo transporter, e nekolku pati imame patuvano na podolga relacija ne e bas prijatno se umori
     
  17. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.182
    Допаѓања:
    10.085
    кај нас некои педијатри советуваат да не се патува со бебе помало од три месеци ако не е неопходно. На запад мислам дека се послободни и не се ограничуваат. Јас до некаде се согласувам со нашите но многу зависи каде и како патуваш. Јас лично со толку мало бебе не би одела за Охрид само затоа што климата е пооштра, а времево е променливо, да беше лето не би се двоумела.
     
    На l.e.o.n.a 31.07 и joy1 им се допаѓа ова.
  18. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    Mamicki, ve molam za iskustvo ili sovet za patuvanje so 3 mesecno bebe, vo ladnoto, noemvri, dekemvri, so kola i so avion? Strav mi e deka ladno, a bebe malo...
    Se izvinuvam za latinicata.
     
  19. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.248
    Пол:
    Женски
    Jas malata ja nosev vo borovets na 4m so kola i toa vo januari, sreka ne bese nesto premnogu ladni. Nemav problemi ao ladnoto podobro obleceno vo sloevi da mozes da go raskomotis vo kola. Tamu super pominavme
     
    На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Темава не е активна ама може па и некој ќе ми одговори :)
    Наскоро ќе патуваме со авион, малиот има 6 мес и малце паника ме фаќа.
    Цуцла не сака, за цицање само кога тој сака, па се мислам да го држам гладен до полетување за да не се молиме, а и знам дека се ке го интересира кога ќе влеземе, па ќе се инати (facepalm) чепчиња во уши? :wasntme:
    Мене ми е лошо во авион, притисок во чело и очи имам страшен, не ми помага ништо. Џвакање мастики, вода пиење, се сум пробала и џабе.
    Совети? Секој е добредојден :)