1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На работ на науката (FRINGE)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од JuLleE, 9 јули 2011.

 1. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.831
  Допаѓања:
  231.568
  За серијата прочитв овде на форумот, но не видов вакава тема. Насловот мислам дека вака би бил соодветен на македонски, но доколку грешам, нека ме поправи некој.
  Серијата за прв пат се појавува во 2008 година, досега се снимени 3 сезони, а во септември треба да почне да се емитува и четвртата сезона.

  Агентот Оливија Дунам, научникот Волтер Бишоп и неговиот син Питер Бишоп, имаат задача да истражуваат необјаснливи случаи. Овие случаи можеби се резултат на истржувањата и експериментите на Волтер пред многу години, поради отварање на една врата кон алтернатаивната реалност, за да му го спаси животот на Питер. Дејствието се случува во Бостон.

  Серијата е неверојатна, заразна, те држи заинтересирен и те тера да гледаш без престан.
  Па девојки, ја гледа ли некој од вас? Какви се вашите впечатоци и коментари?
  Доколку некој не ја гледа, а е љубител на вакви серии, ја препорачувам.
   

  Прикачени фајлови:

  • fringe.jpg
   fringe.jpg
   Големина на фајлот:
   22,2 KB
   Прегледи:
   724
 2. Bloom

  Bloom Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  40
  Јас ја гледам. :)
  И јас исто така од форумов дознав за серијава, некој ја имаше предложено.
  Сеуште сум 2ра сезона, ама ептен сум навлечена. Ги обожавам сите - и Оливиа, и Питер, ама Волтер ми е врвот. Најинтересен карактер ми е, секогаш се смеам кога го гледам.
   
 3. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  И јас ја гледам серијава. Имам изгледано се' до сега. Порано со нетрпение чекав да излезе нова епизода и одма ја гледав, а во последно време некако не ми е многу интересна. Ги гледам епизодите, ама онака не баш со кејф. Нема нешто посебни ситуации последнава сезона, барем спрема мене. :$
   
 4. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Cе спремам да ја почнам,па ке пишам ;) :)
   
  На glow му/ѝ се допаѓа ова.
 5. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Ти завидувам! :$ Првите 2 сезони ми беа најинтересни. :D Уживај, па пиши впечатоци! ;)
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 6. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.831
  Допаѓања:
  231.568
  Јас од четвртата сезона последните неколку епизоди ги пропуштив заради испитите.
  Првата и третата сезона ми се врв, втората некаде околу средината почна да станува досадна, ама многу брзо се вратија.
  Имаа идеја продуцентите како да ја вратат повторно серијата, за разлика од други серии.
  После празниците продолжувам со гледање.
  И пак ќе ја препорачам, серијата е вистинско освежување помеѓу срцепателните турски, индиски па и американски серии.
   
 7. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Aбе дечки епизодиве колку траат?
  Mометално гледам првата епизода и покажува дека 80 минути? :o
   
 8. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Па прилично долги се. Ама не се сите 80, само првата е. Другите мислам дека се околу 40тина минути. И, како те бендисува? :)
   
 9. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Eх фака богу само првата била 80 минути :whew:
  добра е,многу е слична со Supernatural (што ми е мегу омилените),само што во Fringe повеке има наука,ај да и дадам повеке време и ке пишам пак ;)
   
 10. Anabelle

  Anabelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  457
  Незнаев дека имало тема за Фринџ :)
  Дефинитивно една од омилените серии моментално. Одлично осмислено, нешто што те држи во неизвесност и те тера да размислуваш. Ми се допаѓа тоа што има последователна приказна во епизодите а не е секоја епизода-посебен случај, што крајно ме иритира кај ваквите серии и оние криминалистичките.
  Ликот на Волтер е незнам, крајно симпатичен, и одбивен во исто време, луд генијалец, нешто типично за ваквите серии но сепак Волтер си е некако посебен, приказна за себе :)
  Со изборот на Ана Торв за ликот на Оливиа, тотален погодок, мислам дека девојката буквално е родена за улогата.
  И да не заборавам да го спомнам Бројлс, ми дава некаков посебен шмек на секоја епизода.
  И најбитниот дел The Observers. Без нив цела серија би била живо џабе :)
  Не е нешто што на секој би му се допаднало. Но во секој случај од мене има 10ка!
  Предпоследнава сезона, и сега новава, многу ги заплеткаа, незнам како ќе успеат да го склопат сето тоа на крај, ама осеќам дека ќе биде нешто добро!
   
 11. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.858
  Допаѓања:
  277.134
  И јас редовно си го гледам Fringe од старт 8)
  Посебно последнава година поради недостаток на квалитетни научно фантастични серии, со големо нетрпение ја очекувам секоја наредна епизода.
  Покрај континуираните мали случаи со кои се сретнуваат во секоја епизода, постојано има некоја поголема мистерија или загатка која се одолговлекува во текот на секоја сезона и ми го задржува вниманието на подолги стази :geek: .

  Умерени дози на science fiction поради случаите на кои работат, вечната голема романса помеѓу главните ликови и некоја зелена од Волтер....целосен пакет.
   
  На Anabelle му/ѝ се допаѓа ова.
 12. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  За мене 1 и 2ра сезона ми беа супер третава едвај ја догледав а 4тата ми изгуби некако драж...
  почнаа баби и жаби да се мешаат ... незнам дали е само до мене ама некако изгубив тотално елан за гледање...
  ајде се надевам дека ке се среди - има давам усште шанси !!!
  И сакам да кажам дека БИШОП е одличен
   
 13. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Серијава е интересна не ја следам епизода по епизода само онака кога ќе немам што да правам. Инаку првата и втората сезона беа доста интересни, а последниве две некако и не се баш нај нај...
  Барем се знае дека серијава ќе има и 5 сезона со 13 епизоди и дека конечно ќе заврши :)
   
 14. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.685
  Допаѓања:
  64.982
  Пол:
  Женски
  Ја симнав првата сезона и ја изгледав првата дупла епизода.
  Интересна е серијава, ми фати око и секако ќе продолжам со гледање. Ми се свиѓа актерката што ја избрале за Оливија, ептен ми се уклопува во улогата. :)
   
  На Ema.Sk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  и јас би ти кажала дека мнн наскоро ке си ги симнеш и другите сезони
  интересна е идеологијата а мислам дека БиШоп ке ти стане и омилен :lol:
   
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.685
  Допаѓања:
  64.982
  Пол:
  Женски
  Aу страшно се заразив со серијава, под кожа ми влезе. До 15та епизода од 1ва сезона сум, ама секоја епизода без збор ме остава. Серијава се искачи најгоре на мојата листа.
  [​IMG]
   
 17. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.761
  Чекај да видиш како ќе заврши сезоната. Какво мачно лето имав чекајќи тогаш 2ра сезона :D

  Ме нервираат американциве што не поштуваат вакви серии па за жал наредната сезона ќе е и последна :( ама до некаде и поарно така зашто квалитетот е опаднат, идеи снемува, па нека заврши на ниво. Да си ја паметам по добро, а не да ми ја упропастат максимално па да молам Господ да заврши.

  Мене ми е дефинитивно во топ 3
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 18. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.831
  Допаѓања:
  231.568
  Рејн и ти се зарази со серијава? :)
  Јас ја гледав до зори, уште четврта сезона ми е недогледана, некаде до пола сум, ама оставив за летово, оти не се чека бре до есен :) .
  Првата и третата сезона ми се најдобри, четвртата онака, ама добра е.
  Не го изгуби шмекот серијата, не ја уништија како Госип, и добро е што знаат кога да прекинат.
  Инаку јас сум заљубена во Питер. Каков ми е :mm: .
   
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.685
  Допаѓања:
  64.982
  Пол:
  Женски
  Не да се заразив, почнав да ја сонувам дури. :rofl:
  Питер е мх, мх, а и татко му ептен добро глуми, секое движење некако му е на место.
  Ептен добар кастинг.
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 20. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  [​IMG]


  нема како да не го сакаш
  а Кравчето во лаб !!! хехехех еххе основна цел му е за да пие свежо млекце !!!

  http://www.popcritics.com/wp-content/uploads/2008/05/fringe6.jpg