1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На шопинг сами или во друштво?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од kristii, 11 септември 2011.

  1. Jovanna.I

    Jovanna.I Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Со мајка ми или татко ми но сакам и сама
     
  2. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Најубаво ми е да одам со друштво, со блиска другарка која знам дека нема да ме брза, и искрено ќе ми даде совет ако ми треба.
    Сум одела и со мајка ми, но не ми е многу пријатна за на шопинг, многу е нервозна и гледа што побрзо да излеземе од продавницата.
    Па и да одам сама не ми е проблем. Се зависи од тоа како сум расположена. :)
     
  3. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    со друштво,па не е интересно сам/а :D
     
  4. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Зависи кога како од расположение, од тоа за каква потреба ми е итн.
    Ако одам некаде со другарки и ни треба облека одиме заедно, ако одам со сестра ми некаде одиме јас и сестра ми и така.
    Најчесто шопинг партнер ми е сестра ми, но често и се караме па си доаѓаме дома со 10 метарска одалеченост. Со другарки одам чат пат. Со дечкото преретко, одам ако тој треба да купува нешто, но да одиме за мене и да шпартаме по продавници нема шанси. Со мајка ми порано одев сега не ми треба, се караме постојано имаме различен вкус и секогаш се расправаме. И најсигурна опција ми е јас сама и тотално сама. Си верувам најмногу, воопшто не ми е срам сама да шетам и да си купам нешто што ми се допаѓа. Јес да некогаш барам да ме види некој како ми стои но и онака тоа мислење мене ми значи 5%, останатите 95% се мои а и јас тоа го носам.

    Како и да е шопингот е секогаш добредојден, a друштвото е најдобро за кафето после успешен шопинг што следи :)
     
  5. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Да ги организирам работите. Кога купувам од мојот град, и кога купувам од Скопје. :D

    Кога еднаш годишно, морам да купам нешто од гратчево, прво одам во експедиција со другарка. Морам да разгледам што, како и зошто има. Кинам живци во мали продавничиња, со по едно бројче од секој модел, па големите бројчиња одма ,,отишле,,... Донеси повеќе мајка му стара. :D Ај да не ја тупам, значи, минам низ сите продавничиња, гледам што и како, па ако нешто од тоа ми се бендиса, одам наредниот ден сама го купувам.

    Ако одам во Скопје, најубаво ми е да одам сама. Си гледам колку што сакам, широки, големи продавници, ма уживање ми е. Стварно ме нервираат мали продавничиња, влези излези, гардероби тесни - грр. |( Пробувам по 10тина работи наеднаш, бројчиња има, некое белосветско чувство имам кога минам сама низ продавници. :rofl:

    Не ми смета и со друштво, со мајка ми, само да не досаѓаат. Најчесто, сум брза, знам што сакам па не гњавам многу многу. А дефинитивно мразам со било кое суштество од машки род да одам, било роднина, другар и што ти не, живци кинам. Кога ќе видам како стои пред продавницата и туфка, не можам да се опуштам и да терам шопинг на раат. :rofl:
     
  6. smiley-94

    smiley-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    321
    со мама... и сама да одам или со друштво јас истото ќе го земам ... но со мајка ми се осеќам мн посигурно
     
  7. Monroe

    Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    431
    Допаѓања:
    416
    На шопинг обично одам со мајка ми, и стварно многу ми помага во изборот.
    Одам и со другарки ама не ми помагаат - напротив ми одмагаат, и повеќе ми пречат као демек досадно им било, и стојат до вратата што побрзо да излезат од бутикот, сепак немам вакво искуство со сите другарки...секоја чест на исклучоци. :!:
    Во последно време си одам сама на шопинг, одам кое време мене ми одговара, се задржувам колку ми е потребно и си одам дома кога јас сакам..подобра од оваа опција здравје. :)
     
  8. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    На шопинг најчесто одам со мајка ми,и ми е супер друштво. Некогаш и сама, ама тоа поретко затоа што после сум несигурна дека не сум одбрала како што треба. Со другарки одам ама само кога и нив му треба нешто а да викам некој со мене само за друштво да ми прави не ми се случило.Брат ми е дефинитивно најлошо друштво за шопинг :lol: а со дечко ми не сум била до сега, еднаш во кафиќ ме чекаше и пак му здосади :angel:
     
  9. Arris

    Arris Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    22
    Зависи од тоа каде одам на шопинг и со која намена :D
    Ако треба да купувам повеќе облека за мене, повеќе да разгледувам и шетам низ продавници или ако незнам што барам, најдобро ми е сама. Си имам време колку јас сакам, си влегувам каде јас сакам сама си го одредувам распоредот. Мислењето на другите за тоа како ми стои и не ми е баш битно, затоа што ако наумам нешто тоа ќе го купам па последно да ми е. :D единствено прифаќам совети од мојата најдобра другарка, затоа што мислам дека она ме знае подобро и од јас што се знам :D
    Со мајка ми на шопинг НЕ, никако. Секогаш завршуваме со расправии.
    Ако треба да правиме шопинг-терапија, после раскинување или нешто слично, тогаш си се собираме со другарките и си идеме заедно си праиме авантура, низ продавници, по кафиња и така среќни после шопингот накај дома .
    Ако треба да идам на шопинг во Солун (памет за нареден пат) фино лепо ќе си ја земам со мене сестра ми, затоа што времето е ограничено а ние барем купуваме за ист плакар а не како предходниот пат што се зезнав да отидам со другарка, па она сакала ваму јас таму и на крај ништо :(
    :D :D :D
     
  10. femina989

    femina989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    14
    Најчесто со другарка ... така барем има и кој да ми кажи како ми стои тоа што го купувам и да ми даде мислење....а некогаш и со дечко ми :D
     
  11. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.763
    Со друштво секако.
    Кога одам со мама, и сеа нели ја си одбирам си пробам едно си пробам друго и она ми каже дали убаво ми стое или не и ако ми се мене свиѓа, шо е и најважно го зиаме.
    А пак, кога идам со другарки, идам само со 2-3 шо ми се најдобри, и шо се најискрени према мене. Они ми кажат дали ми стои, а оти иаме сите исти фкус, тоа мене шо ми се свиѓа и на нив им се свиѓа и така го зиам..:)
    И секако после шопинг идеме да се најадеме, пица или топено сирење..и после дома..па коа татко ми виде шо сум купила, само ми каже..иза воа ли пари се дават ќерко..па колку такви имаш..:D А брат ми само ќе ми рече „ Ти за вија глупости шо си давала пари, боље ја ќе ги збираше и нови конверс ќе си купеше“ :rofl:
     
  12. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    Не одам сама никогаш, зашто мал град, мали бутичиња и доооосадни продавачки.. нема воопшто да ми биде пријатно, а сакам да се опуштам и да си гледам само тоа што ЈАС сакам.

    Факт е дека со мајка ми кога и да излезам, макар и непланирано, обавезно се враќам дома со некоја кеса дома. Па таа повеќе од мене е заинтересирана за купување. :) Само што некогаш навистина ја тупи работата и се расправаме поради различен избор. Од страна на другарки имам само една со која би купувала, зашто не се наметнува, а искрено ми кажува што ми стои а што не.
     
  13. fashionista

    fashionista Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    153
    Господ го благословил другар ми со кој редовно идеме по продавнци! :lol: :rofl: Како си се знаеме влегуваме заедно по продавници и си бараме, можам да кажам дека е најдобар критичар, бидејќи е машко и работите ги гледа со други очи!
    Сама одам кога треба да барам нешто конкретно и кога едноставно сакам да си гледам облека и тогаш ми е најубаво!
    Со мајка ми одам кога морам да купувам нешто што е поскапо и кога ми треба најостра критика, знае што носам иако некогаш наидуваме на разлики, ама тоа е што е!
    Со другарки само гледаме по продавници, никогаш не сум била со нив на некој којзнае каков шопинг!
     
  14. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Како што веќе кажав, некако ми е глупаво сама да се мотам по продавници (секако, секој со свое размислување, на некои поубаво им е сама, а на некои во друштво)
    Е, јас имам неколку другарки, фрикови за пазарење што би се рекло. Спомни им шопинг, се спремаат и заминуваме :D Ни како, ни кога, ни што :lol:
    Денес си имав жив доказ дека во друштво е 1000 пати поинтересно. Со 2 другарки баравме фармерки за една од нив. Таа пустата, пуштила некое килце плус :D па тоа ни едни фармерки не ја собраа како што треба, не можеше да се соблече, ни облече :D убав шопинг си направивме, се изнасмеавме до тука бидува :D продавницата ечеше, добро е само што бевме ние и продавачката, инаку срамота ќе беше :D си зеде фармерки, кои и се тесни и рече ЕЈ ЌЕ ВЕ НОСАМ ВАС, ЌЕ СЛАБЕАМ :D

    Дефинитивно со друштво е поубаво и поинтересно.
     
    На Stam му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Martinez

    Martinez Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    17
    Најубаво ми е сама на мира човек да разгледа и да си купи, затоа што ако одам со мајка ми ќе ми кажува како само по скапите продавници трчам, а ако одам со друштво ќе ме одвлечат кај што има незнам таму тесни работи и глупости, а знаат дека не носам такви работи и они ќе си изнакупат и после ај да си одиме, а мене кој ме шиша.
     
  16. CrazyOne

    CrazyOne Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    Одам сама во шопинг,си имам продавници за секој дел од облеката и директно во нив.Ретко ја викам мајка ми, а другарки па ич...
     
    На Martinez му/ѝ се допаѓа ова.
  17. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.133
    Допаѓања:
    88.428
    Пол:
    Женски
    Сакам да одам сама, но бидејќи секое шетање низ бутици се враќам со некое парталче значи купувам со друштво. Неможам на некој да му правам друштво, а да не разгледам и за мене. Но, кога излегувам од дома и си веам сакаш денес шопинг одам сама. Си уживам во своето друштво, не се сомневам во својот вкус и сигурно нема да купам нешто што не ми стои.
    Кога сум со друштво е- Па ова ли ќе го купуваш, па со што ќе го носиш? Или пак сестра ми само мрчи - Ајде да си одиме , уште ли ќе шетаме.
    Сакам кога излегувам да шетам колку ми се шета, па да си седнам на еден бурек во Вегера и задоволна да си ги гледам кесите и да се смешкам.
     
  18. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Од дамна раскинав со шопингот со другарки, зошто секогаш се претвораше во фијаско. Ќе се поделиме, една пробува, друга шета, третата плаќа...Па губи се, најди се, прашај за совет, едната ти мрчи, другата се прави паметна... Баш секоја со своја приказна!!!
    Најубаво ми е кога ќе се пуштам сама по продавници на попусти, па си седам во бутик и по 3 саата ако ми е ќеф! Во последно време добро друштво ми е и дечко ми, најобејктивни совети ми дава и ме остава на крај сама да си одлучам. Плус има добро око за чевли.
    Така да, дечко под рака и правец шпопинг. :D
     
  19. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.870
    Пол:
    Женски
    Во последно време идам со дечко ми :lol: сирот тој, само го шетам наваму натаму,пробувам по сто пати, а он седи пред соблекувална ме чека со ташната во раце која му ја давам да ми ја чува :lol: порано идев најчесто со мајка ми или со некоја другарка, но дефинитивно најубаво ми е кога си одам сама, си гледам колку сакам,никој не малтретирам :$ не гњавам никој со прашањата: Убаво ли ми е? Ми стои ли? А да пробам и од другата боја? :wasntme:
     
  20. ma4enceEdno

    ma4enceEdno Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    465
    Исто како јас да сум го пишувала ова. Кутриот дечко го убив од шетање и јас :lol: Би сакала и сама но сепак некој сакам да ми каже како ми стои тоа шо го пробувам. :P
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.