1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Невеста и предрасуди (Bride and pedjudice)-

Дискусија во 'Филмови' започната од dragan4eDR, 23 декември 2011.

 1. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  Г. и г-ѓа Бенет се родители на пет немажени ќерки: Џејн, Елизабет, Мери, Кити и Лидија. Г-ѓа Бенет е опседната со тоа да ги омажи ќерките за богат човек, зашто по смртта на г. Бенет нивната куќа ќе му припадне на г. Колинс, нивен далечен роднина. На соседниот имот се доселуваат богатиот г. Бингли со неговата сестра, пријателот Фицвилијам Дарси, другата мажена сестра, г-ѓа Хрст и нејзиниот сопруг. На јавен бал, Г. Бингли е маѓепсан од Џејн и сериозно се вљубува во неа, додека, пак, Дарси одбива да танцува со Елизабет зашто мисли дека не е доволно убава. Елизабет случајно го слуша ова и ѝ се чини дека г. Дарси е многу горд човек.

  По балот, Џејн добива писмо од г-цата Бингли во кое ја поканува на нивниот имот Недерфилд. Притоа, Џејн се разболува и мора да остане неколку дена таму. Елизабет ѝ доаѓа во посета. Во исто време, кај Бенетови доаѓа на посета г. Колинс, наследникот, којшто планира да се ожени за една од сестрите. Тој ја запросува Елизабет, но таа го одбива; малку подоцна, тој се свршува со пријателката на Елизабет, Шарлот Лукас. Во селото доаѓа војската и Елизабет му се додворува на г. Викам, од кој подоцна ќе дознае дека тој се знае со Дарси и дека Дарси го лишил од богатството коешто нему му припаѓало по смртта на таткото на Дарси. На големо изненадување на Џејн, Бингли оди во Лондон и таа добива писмо од г-цата Бингли дека најверојатно нема да се вратат.

  ја имам прераскажано книгата зашто неможев да најдам на нет на македонски јазик

  Елизабет оди на посета кај Шарлот, а Колинс ги носи кај Кетрин де Бург, нивната заштитница. Таму го среќава Дарси, на кој малку време му треба да ѝ признае дека ја сака. Но Елизабет го одбива; го обвинува за несреќата на сестра ѝ Џејн, велејќи дека тој го набедил Бингли да ја остави Џејн, и за г. Викам, што го лишил од богатството. Малку подоцна, тој ѝ дава писмо во кое ѝ објаснува дека не е виновен ни за едното ни за другото.

  Подоцна, Елизабет оди кај нејзините тетин и тетка, Гардинерови и заедно со нив оди во Пемберли, имотот на Дарси, мислејќи дека тој не е таму и дека наредниот ден ќе дојде со сестра му Џорџијана, но тој изненадно се појавува таму. Кога Дарси и Елизабет почнуваат да се зближуваат, Елизабет добива писмо од Џејн во кое ѝ кажува дека сестра им Лидија побегнала со Викам. Лизи се враќа дома, а набрзо доаѓаат Викам и Лидија венчани. Лидија случајно издава пред сестра ѝ дека Дарси ги нашол и бил присутен на нивното венчање. Откако Лидија и Викам си заминуваат, кај Бенетови доаѓа Кетрин, барајќи од Елизабет да се откаже од љубовта што ја чувствува кон Дарси, но Елизабет одбива. Леди де Бург оди кај Дарси и му открива дека Елизабет го сака. Потоа и Бингли се враќа во Недерфилд и запросува Џејн, а Дарси ја запросува Елизабет. На крајот се венчаваат.


  http://imagecache2.allposters.com/IMAGES/153/985911.jpg

  ја прераскажав книгата зашто на нет го немаше прераскажано филмот

  http://www.youtube.com/watch?v=E-GjOrQI ... playnext=2

  иначе филмов колку пати да го гледам нема да ми се здосади
   
 2. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  bride and pedjudice-Гордост и предрасуди

  Си ја раскажала книгата, а не го знаеш насловот :^)Pride and Prejudice...
  Насловов е многу важен.. вакви грешки друг пат не :P
   
  На drugarka и sesilija им се допаѓа ова.
 3. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.464
  bride and pedjudice-Гордост и предрасуди

  ^

  :D Aбе на сликата пишува BRIDE :D некоја индиска серија :drunk:
   
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  622
  Допаѓања:
  2.368
  Пол:
  Женски
  Bride and pedjudice-Гордост и предрасуди

  Епа ондак би било Невеста и предрасуди :D
  Нешто во тој стил.
   
 5. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  Bride and pedjudice- невестата и предрасуди

  да де требаше тоа го поправив 8)
   
 6. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  Bride and pedjudice- невестата и предрасуди

  ја имам читано книгата, како дело за обработка ја имавме на факс :)
   
 7. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  Bride and pedjudice- невестата и предрасуди


  не е индиска серија туку е индиски филм :D да напоменам
   
 8. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Bride and pedjudice- невестата и предрасуди

  ^Скрос базиран на оригиналната верзија од 17ти век?
   
 9. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  ^ Базиран е на оригиналот, приказната е таа, само има и многу измени - имињата, местата итн.
  Го имам гледано, за тепање време арен е, ама сепак сум за оригиналот. Еден индиски танц, еден арап во мерцедес и индиска варијанта на англискиот јазик не можат никако да ги заменат типичниот англиски говор/акцент и чувството како да се наоѓаш во тоа време што се добива додека се гледа филмот.
  Ако сакатеда гледате филм и да му ја сфатите точната содржина и чувства и атмосфера и јазик и сите други работи, ви го препорачувам оригиналот.
   
 10. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  мене повеќе ми се вига овој филм зашто повекето форумџики знаат јас сум по индиските серии и филмови :D
   
 11. MilaKunis

  MilaKunis Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  25
  Филмот што си го раскажала е Pride and Prejudice - Гордост и предрасуди според романот на Jane Austen и го имам гледано предобар е.А за овој Bride & Prejudice на интернет има поинакво објаснување. ;)
  http://en.wikipedia.org/wiki/Bride_and_Prejudice
   
  На Hipica и dragan4eDR им се допаѓа ова.