1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Невиност на 20 години

Дискусија во 'Секс' започната од marija666, 6 јануари 2010.

 1. marija666

  marija666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  :oops: :oops: :oops: ok zeni mnogu e smesno i sramno ali iam eden probem.iam nad 20god. i ne sum imala odnosi.sum imala deckovci i ne sum zabegana,daleku od toa deka sum tradicionalna pa nesto demek cuvam nevinost,ili deka cekam nekoj princ.
  ednostavno ne ispadnalo.Poslednava godina sum so decko koj ne znam kako ama nikako da spie so mene.potocno milion pati sme spiele zaedno,ama seksot nikako da se desi.Toj se povlekuva.vise i vrskata ne lici na nisto.A mene iskreno mi e sram da bidam so nekoj drug, od pricina sto e sramen faktot i daj kazite nekoj sovet,ako voopsto ima nekoj izlez ne znam ,smesno e ete ama ....jbg
   
  На ray-man му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  645
  Допаѓања:
  1.889
  Абе ајде не е срамно,а уште помалку смешно :)
  Познавам многу девојчиња што имаат околу 20 години и сеуште немале секс,далеко од тоа дека се забегани или слично туку едноставно немале некоја озбилна врска или дечко што го сакале па и да имаат односи со него.
  Не е воопшто чуден твојот "проблем".
   
  На Cutiepie1, ray-man, srcekrsacka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Ти се восхитувам, најискрено. Мој совет е да ја чуваш твојата невиност-не мора до брак, ама нека ти биди прв оној за кој мислиш дека е вистинскиот, дека секогаш ќе останиш со него.
  Повеќе од 20 години си ја зачувала невиноста и мислам дека не вреди само да имаш секс со некој заради тоа да не бидиш девица-па, треба да се гордееш со тоа, а не да се срамиш!
   
  На resenska, ray-man, bart.simpson и 3 други им се допаѓа ова.
 4. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307

  Totalno se soglasuvam.Jas bev ista kako tebe 20 god.imav drugarkite site zborat za toa mene mi e dosadno...kolku sum bila glupava samo koga ke napravam retrospektiva sega,sakav da se skinam ama nikako ne mi uspevase nesto se ke se desi ke me spreci vo namerata...i edna vecer so eden decko drugar so mi bese...ni go sakav ni nisto...2 meseci bevme posle toa zaedno i tolku.Inace moja drugarka 24 god ja cuvase nevinosta cekase i se skina so deckoto sto mnogu go sakase i vo brak se sega. Te molam nemoj da gi forsiras rabotite eve od licno iskustvo...ne sakam da kazam deka mora vo brak da ostanes so toj...ama sepak samo ednas se slucuva takvo nesto i ubavo e da ti znaci licnosta ! :)
   
  На slatka.slatka.mala99 и Victorya им се допаѓа ова.
 5. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.776
  Допаѓања:
  151.365
  Прво,не си забегана,ниту ненормална,а гледам ниту традиционална.
  Второ,не е срамно.
  Трето,ако чувствуваш потреба,направи го.
  Четврто,факт кој не може да се побие,само немој да си го врзеш во крпче и да мислиш дека во целост е тоа така,девојките кои губат невиност после 20-21 година имаат полош сексуален живот понатака кој наидува на х проблеми од психолошки карактер.Но,но не значи дека тоа навистина ќе биде така,се зависи од твојата психолошка заднина и конституција.Според некои чичковци кои се занимаваат со психологија од аспект на секс,идеален период за губење на невиност е од 17-21 година,ма да според мене е релативно.
  Петто,пак ќе кажам,ако чувствуваш желба,потреба (пред се е потреба и тоа базична потреба,како глад и слично,ако не е задоволена не функционираш како што треба,крај,факт),ако ти значи дечкото,не се мисли,едноставно објасни му.Не верувам дека имате толку слаба комуникација и разбирање.Пред се треба да бидете искрени еден спрема друг,отворени за да можеш да се опуштиш и ти и тој.
  Шестто,гледам имаш 23,па не е баш прашање на време и муабет,чекај го вистинскиот,зошто во најмала рака сами си се дискриминираме така и е малце шовинистички став.Прегледај си ги внатрешните состојби,прегледај она што сакаш ти,а не кој заслужува.Заслужуваш и ти да бидеш задоволена и среќна,а не некој да му направиш ќејфот што,извини на израз,ама ова е типично машки израз,те пуштил во промет.Денес невиноста не е за орден за заслуга,ниту пак нешто кое е особено за гордост за да си го чуваш за навек.Модерно време,со модерни потреби,иако како такво се наметнува,јас мислам дека уште од праисторија ја имал сексот истата функција.Задоволство,издувен вентил,релаксација,уживање.
  Значи,гледам си спремна,сакаш,тогаш наведи го,разговарајте,опушти се и уживај.Биди себична и мисли само на себе,зошто тој прв пат е само твое време и ниеден дечко,бар не копук од дечко,не очекува од тебе одличен секс перформанс уште од прва!
  Моја препорака,мој став,ако ти си спремна,ако имаш желба,го фор ит!Времето си летка,а не си малечка за да го чекаш принцот на бел коњ за прв пат и тој да ти биде маж,како што кажа не си традиционална.Имаш право да уживаш,да експериментираш и да собираш искуства.На крај,краева,со секој не можеш во кревет да се согласуваш,ако не е во ред сексот,не е во ред бракот.И да,секој идеален дечко,карактерно,физички и не знам уште како,не значи дека ќе ти одговара и во кревет.Како што сме шаренолики во карактер и потреби,така сме и во сексот.Тешко се менува со фин разговор и сексот ќе стане само напор,а не уживање со затворени очи.
  Ич да не береш гајле,никој не бара од тебе да имаш 10 во животот,ама фино би било да стигнеш до бројката два чисто за да ја почувствуваш разликата и да сфатиш ти што сакаш,а не тој!
  Невиноста не е награда за дечкото зошто фино се покажал и го носи статусот вистински!
  Уште ми се пишува,ама ајде во друга пригода.
  Среќно!
  П.С.Морам,еве уште ова и толку,пошо гледам девојкиве ти викаат да чекаш.
  Хипотетички,ете чекаш уште 2 години да најдеш што некој многу ти значи,фаќаш 25ка веќе...доаѓа до чинот,зошто сите ти викаат дека огномет се случува со помош на некои хемии и физики,просто да се чудиш од убавина...мхм.Се случува,што се случува по извесно време сфаќаш дека дечкото не е тоа,тоа,ама ти си се врзала за него,ти значи,па доаѓа моментот,леле толку чекав и прв ми е и се,ќе го трпам,може ќе се промени.Не се менува.таков си е,а ти не си стара што да ти расправам,ама не си ни баш девојчица,а плус таа криза што тогаш ти ќе ја доживееш,дури полесно ќе ја преживее некоја 15 годишна што изгубила невиност пијана!Зошто,знаеш и самата зошто.Или не е сексот како што си очекувала дека треба да биде,ама чекаш,си викаш,ај може не знам јас како е,ова првите неколку пати...гледаш со тек на време не се менува...фрустрација што да ти кажам...
  Не дека ти солам памет,дека јас сум изгубила невиност на 16 години(тогаш уште дечко не знаев што е право да ви кажам),не ти зборувам од искуство,зошто искрено,го немам за во томови да напишам,ова чисто од психолошки аспект,а малце и сум прагматична,зошто денес никој,ама никој не заслужува да биде награден со специјалната ти невиност.Најважна си си ти,запамти си!Сите овие ситуации и замисли се хипотетички и се може да се случи,но во ниеден случај нема да ти рече леле мила фала што си се чувала за мене,туку ќе се гордее на своето достигнување колку и да му значиш и да те сака.
  Пак уште би пишувала,ама ај доста хахаха...
   
  На Lolo5, anichka94, mmaar и 9 други им се допаѓа ова.
 6. marija666

  marija666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Fala vi iskreno na site sto ste se potrudile da mi pisete mi se dopagjaat vasite soveti i me ohrabrija :)
   
 7. Воопшто не е смешно,туку сега ако е таква ситуацијата,и тебе ако ти треба тоа навистина,а не се случува,тогаш не ни треба да се случи или пак треба време.Како и да е треба тебе да ти биде убаво иако е болно,и да го направиш со тој со кој мислиш дека треба да го направиш,оној кој е вистинскиот.
   
 8. skopjanka

  skopjanka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  zasto smesno? jas na 21 ja izgubiv nevinosta pa sto? moj sovet ti e da voopstvo da ne se optovaruvas so toa sto si nevina. sepak napravi go toa zatoa sto ti sakas i so onoj za koj mislis deka treba da bide.ako sakas so segasniot decko,ednostavno razgovaraj so nego.mozebi i toj se srami,pa ne znae kako da pocne.ako imate izkreni razgovori megu vas togas normalno e da razgovaras so nego. ;) ;)
   
 9. Bianca

  Bianca Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  16
  zdravo
  prvo vo nikoj slucaj ne mozis da bidis smesna zatoa sto i jas na 21 godina ja izguabiv nevinosta i voopsto ne zazaliv sto pocekav iako site drugaraki me ismejuvaa mi vikaa vo koj vek sum ziveela i site drugi raboti zatoa sto spored mene ne e samo izgubi nevinost kolku da ne te ismejuvaat drugarkite toa e mn vazen cekor i vazno e so koj ke se izgubi nevinosta
  pozzz i voopsto da ne se zamaras so tie raboti teraj si kako so mislis ti a ne kako so drugite sakaat
   
  На ivaaa.iva му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Fairybell

  Fairybell Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  37
  devojko nemoj da se sramis od toa ,i jas ja izgubiv nevinosta pokasno,a moite drugarki veke imaa iskustvo,ama voopsto ne me zasegase toa.Napravi go toa koga ke mislis deka treba i so toj sto ke go zasluzi toa.A so deckoto treba da porazgovarate,nisto strasno ,pa pred se toj treba pokraj decko i najdobar prijatel da ti bide.I moj sovet e da ne bides so nekogo intimna samo zaradi iskustvo ili pogolem broj,seksot e nesto mn istimno i ubavo i treba da go dozivees so nekoj poseben za tebe.Pozdrav i so sreka:)
   
  На Sanjence и A-j-a им се допаѓа ова.
 11. ivance5

  ivance5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  196
  Тоа што си невина на 20 години покажува дека до сега не си ја сретнала вистинската личност со која би сакала да го имаш првиот секс, што те карактеризира само со позитивни критики бидејќи не би го направила тоа со било кого.
   
  На Tanjamm и Sanjence им се допаѓа ова.
 12. Izzie.Stevens

  Izzie.Stevens Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  4
  Мислам дека треба да се срамат тие што кога ние сме губеле заби, они губеле невиност... А не ти!!! :))
   
  На Sanjence му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Iva-Sliva

  Iva-Sliva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  45

  Абре уживај, јас на 23 години изгубив невиност. Ништо не си пропуштила :$ а дечко ти, ако веќе на него не му текнува, можеби треба да му направиш некој муабет во врска со тоа...
   
 14. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  јас на 24год изгубив невиност. :$ не дека сум била традиционална ептен па да се чувам за прва брачна ноќ,едноставно ми се издешаваа некои работи во животот,цело време под стрес итн итн...и воопшто неможев да се опуштам колку и да го сакав тоа :( кога доаѓавме до тоа со дечко ми едноставно се грчев премногу ме болеше и се откажував :( можеби порано требаше да го направам тоа зошто сме во долга врска ,ама ај си велев уште малку,уште малку....а знам и дека колку повеќе години имаш толку повеќе се зацрвстува хименот и мнооогу е болно.добро зависи ваљда и од индивидуа,секој е различен,ама факт е дека кога си помлад полесно се кине хименот.мене многу ме болеше абе едвај бидна работата :tmi:
   
 15. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.895
  Јас ја изгубив на 23.

  И сеуште ги имам истите 23, а и ке ги имам во наредниве 6 месеци сигурно. :wasntme:

  Не е работата дека сум била старомодна (на нашки затуцана) или традиционална. Едноставно не ми се погодило. Не сум можела да се опуштам со претходниот партнер бидејќи времето го користевме за караници, а не рационално.

  Направи го тоа кога ти ке мислиш дека е најдобро, а не зашто некој би мислел дека си заостаната. Или поконкретно, кога ке имаш потреба, зашто не е аздис сексот, туку е потреба.
   
 16. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.465
  Од збор до збор се сложувам со лилит тоа е твој живот а како таков ќе го живеам баш како мене што ми одговара не може една бројка да ме натера на ништо . Се е до личноста така да нејќам ни да дискутирам дека е срамно тоа е личен избор.... Крај :)
   
 17. od-samrak-do-zori

  od-samrak-do-zori Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  58
  jas smetam deka godinite ne se vazni za zapocnuvanje na seksualen zivot normalno od odrednen broj na godini neli da ne e ispod nekoi 16-17god.sekoj za sebe si znae koga saka toa da se sluci pa sekoj posebno gleda na toa.ima nekoi sto sakaat da trcaat duri i pred vremeto samo za da dokazat deka se sovremeni.toa nema vrska so sovremenosta.toa e zelba i potreba sigurno deka e.megutoa eve i jas na moi 22sum nemala odnosi pa voopsto ne razmisluvam dali nekoj ke mi se smee ili ke mi rece bravo taka treba nevinosta se cuva do brak.decko imam dobro e sto ne me forsira ostava na mene jas da odlucam za toa.ke bide se vo svoe vreme,ne mi se brza nikade zivotot e pred mene i ke go napravam toa jas koga ke posakam. :)
   
  На A-j-a му/ѝ се допаѓа ова.
 18. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Воопшто нека не те загрижуваат годините, ќе си дојде се’ на свое место со тек на време. Не се форсирај и не прави ништо со сила или колку само да се направи. Најверојатно не се чувствуваш доволно спремна, кога ќе се чувствуваш ќе ти дојде само од себе :)
  Еве како што гледаш има многу девојки кои подоцна ја изгубиле невиноста, па не им фали ништо ;)
   
 19. KalaV

  KalaV Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  301
  И јас имам 20 , и воопшто не се срамам од тоа дека сум невина.
  И не само тоа, имам и многу другарки кои се уште се девици.
  Мислам дека воопшто нема потреба да се загрижуваш и опседнуваш со тоа.
  Не дека јас сум традиционала, едноставно не сакам да убрзам и тоа да го направам со било кој.
  Знам дека во денешно време на 16-17 години веќе сите имаат односи , ама тоа некако ми делува избрзано.
  И баш заради тоа што сите зборуваат за секс и како тоа имале досега односи едноставно ја форсираат целата работа.
  Мислам дека е најважно да си гледаме и правиме како нас ни е убаво и ни одговара, а не како што зборуваат другите.
  Некои девојки се чувствуваат спремни порано , некои подоцна.
  Изборот е наш! :)
   
  На anonimus-mk и ivaaa.iva им се допаѓа ова.
 20. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  2.037
  Невина сум и сакам да бидам се додека не се омажам, некој ме мислат луда, ко демек сеа нема женска што не е невина, кој колку сака нека збори, јас сакам да му припаднам на еден, и тој да ме има цела,
  Мислам дека девојките кој се омажени невини, се по почитувани, посакани, мислам дека мажите повеќе сакаат некоја која лесно ќе може да ја легнат, но кога ќе се оженат навистина го ценат тоа кај девојката што се чувала само за него... :)
   
  На anonimus-mk му/ѝ се допаѓа ова.