1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Невиност - украс или товар?

Дискусија во 'Секс' започната од Bright, 17 февруари 2010.

  1. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Алал нека ти е, и после дознаеш мажот ти те изневерува а ти со никој не си била до сега, убавини.
    Товар за мене, дај боже да бев машко и да не се знаеше да ли сум или не сум НЕВИНА
     
    На anab му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    А зошто мора мажот ми да ме изневерува? Разбирам дека живееме во модерно општество, но сепак. Плус јас невиноста си ја чувам ради мене, мене ми е важна, не дали ќе мисли он дека јас сум чесна и триста други глупости.
     
    На baby-star, La.Reina.Del.Sur, interesna и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Тоа си е нејзин личен став и нема причина да се кае додека би се десило такво нешто (изневерување), а стварно...зошто да ја изневерува??? :^) Сепак тоа би го направила со некој што ќе го сака и ќе се чувствува сигурно.
     
    На interesna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.133
    Допаѓања:
    88.427
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум ја чувствувала како украс или товар. Долго време не сум невина, но тогаш не ми беше товар, ниту пак украс. Тоа е нешто мое, па не би требало да ме интересира кој што мисли. Не би требало некоја да ја даде својата невиност на некој колку само да не биде невина , треба да чувтвува дека сака.
    Имам другарка која има 20 години и е невина. за неа невиноста е огромен товар, но се разбира не би сакала да ја изгуби со било кој. Но некое време размислува да оди на гинеколог таму да ја скинат. Не ги сметам за старомодни тие што веруваат дека треба да ја чуваат. Секој си има свои верувања и треба да се почитуваат, а не да се осудуваат.
     
  5. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Нешто сум чувала толку долго ( мислам земено во наши временски интервали ;) ) за да го изгубам на така неинтересен начин?! Никогаш !
    Според мене невиноста не е товар , не е ни украс , самата по себе е доживување , една од многуте неизбежни етапи на овој сложен живот во женско тело.
    Според мене времињата и сфаќањата на овој народ се релативно променливи и крајно збунувачки.Како да ја нема онаа златна средина.Од една страна ги има таквите штом дознаат дека веќе си ја обавила "онаа работа" бројката на твоите сексуални партнери ја токмат со онаа на километражот на нивниот автомобил , и нема начин да ги разубедиш.Два типа од нив , едните патат од синдром "кој знае каде и со кого што правела" and "криво му е што има лоша техника , па ќе нема по што да го запомниш, да не одрекуваме да ти беше прв тешко дека немаше да се сеќаваш на него."
    А има и такви на кои им е сеедно, зрели и понапредни.
    Невиноста може да биде украс , додека ја имаш ,товар според мене станува откако ќе ја изгубиш ( за некои , можеби и повеќето ( секогаш е по пријатно да се игра на сигурно , да не те мачи прашањето -does he think I'm a slut ?!) ;)
     
    На Victorya, anab, Leea...22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    сите растеме и се развиваме на различни начини и во различни средини. дали невиноста е товар или украс треба да одлучи секој за себе. сите сме доволно зрели да се одлучиме кога и со кој да ја изгубиме невиноста. никогаш не треба да се потпираме на тоа само јас сум невина или само јас сум скината...општеството е отидено толку напред што на 80% од момчињата не им е важно каква е довојката во поглед на тоа прашање. а јас на многу им кажувам сакаш да е*еш ќе земеш е*ана. за мене не беше ни товар а ни украс ја изгубив во оној момент кога сватив дека ја најдов вистинската личност.
     
    На Zgodnaa, Victorya, anab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932

    Исто како другарката. И да товар ми е, и да преценета..... :^)
     
  8. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.984
    Допаѓања:
    4.839
    Пол:
    Женски
    Денес и некоја девојка да се чува, машките не знаат да го вреднуваат ова
    Ја сметаат за некоја заостаната, чудна зашто не е скината
    Мене лично сеедно ми е дали е украс или товар, јас сум си невина и не планирам да се чувам за маж ми, туку за некој што стварно ќе заслужи да му дадам.
    Имав можности не викам не, еднаш дури пробав со еден ама не идеше, изгледа беше знак од Господ да му дадам (и среќа што немаше ништо, зашто денес ќе жалев)
    Исто не ги оправдувам оние кои се кинат од љубопитност, не е тоа целта. Машките имаат многу лошо мислење за тие девојки
     
    На anab му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    Се сложувам со тебе навистина е така.којзнае колку женски легнал па сега ке се право божем светец гпупости
     
  10. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Во последно време товар, ми беше украс и цел да си ја задржам до 18. си ја исполнив целта и сега почесто низ глава ми се врти дека ми е товар :^)
     
  11. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    Незнам дали ми е украс или товар.Сите знаеме во какво општество живееме и поради тоа секој различно размислува. Невиноста ја загубив со тој што го сакав,иако повеќе не сме заедно :( инаку тоа го направив на 26г. Некои ке ме прават можеби проста,некои не ама тоа е,за жал кај нас е така.Во тој поглед многу луѓе имаат заостанато мислење. Па сега :x
     
  12. Teff

    Teff Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    20
    За мене мојата невиност е украс. :$
    Си се гордеам со тоа што сум невина и едноставно неможам да се замислам да напраам такво нешто барем не сега.. :sweat:

    Не би можела да се соочам со чувството после сторениот чин. :)
     
    На macimaci93 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    види мора кога тогаш невиноста да се изгуби неможе вечно човек невин да биде и без секс да живее, тоа е во природата на секој возрасен човек, според мене битно е да не е избрзано, да се двајцата доволно возрасни и спремни и најважното е да се сакаат, а секој има свој начин на гледање на работите на што има апсолутно право а тоа нас не би требало да не секира.
     
    На anab му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    На женските или им е украс или товар-----зависи која како гледа на хименот--- дарот божји |( ! Ама на машките (оние затуцаните) им е ко ТРОФЕЈ! |( да можат на sид ќе ја закачат |(
     
    На anab му/ѝ се допаѓа ова.
  15. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Навистина више е банално проценувањето кој кога треба да ја изгуби невиноста или дали е украс или товар. Па више аман невиност. Ако си свесен за своите постапки тоа ќе го направиш во вистинскиот момент, со личност која ја сметаш за вистинската во тој момент. Не дека е банално тоа со кој ќе ја загубиш невиноста ама сега тоа е животот. Едно отворено искуство. Јас имам сериозна врска и со него ја загубив невиноста на 21 година и воопшто не се каам.

    [/quote] види мора кога тогаш невиноста да се изгуби неможе вечно човек невин да биде и без секс да живее, тоа е во природата на секој возрасен човек, според мене битно е да не е избрзано, да се двајцата доволно возрасни и спремни и најважното е да се сакаат, а секој има свој начин на гледање на работите на што има апсолутно право а тоа нас не би требало да не секира.
    [/quote]

    Се согласувам.
     
    На anab му/ѝ се допаѓа ова.
  16. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    јас лично не сметам ни дали невиноста е украс или товар
    за разлика од другите,беше подоцна и беше од љубов
    имам другарка која има 27години, и е уште невина -не го нашла вистинскиот за да се случи тоа-нејзина приватна работа, не и се мешам јас
    а моја познаничка ми кажуваше дека во некоја од европските земји на женските бебиња им ја одземале невиноста :sweat:, леле срценциња ;( жал ми е за нив, какви бездушници постојат на светов леле Господе Семокен(смајли што се крсти)
     
  17. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Од мене смајли што се лупа со секира по глава |(

    Повеќе ми е жал за психичка болка која подоцна ја претрпуваат жените, отколку физичка болка во кој било период од животот. Да се прашувам јас - ДЕФЛОРАЦИЈА ИТНО ДА СЕ ВОВЕДЕ ВО ДРЖАВАВА! Да мора да се одзема невиноста на женските бебиња. Да нема селекции од типот - не е невина, не чини или невина е, таква за жена да се земе. |( Да се искорени малограѓанштината и да не се квалификува женскиот род според поседувањето на химен.
     
    На eloves, turbulentno, De-lovely и 4 други им се допаѓа ова.
  18. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Мене невиноста ми е невиност. Ни товар, ни украс. Секско дека треба да ја изгуам со оној кој го љубам, ама јас сум реалист. Мали се шансите со дечкото на 16-17 години да останеме заедно засекогаш. (убаво за оние кои успеале вов тоа) и заслужување на невиност, сигурно нема да го мачам 3 години, и мене ќе ми се сака фала богу. ништо не се постигнува со тегавење , колку да помине повеќе вбреме, па да кажамЧ Јас на дечко ми му дадов на година, пред тоа не.
     
  19. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Интересни ставови прочитав, за нешто што сепак треба да се третира само како реалност, ни украс, ни товар. :)
     
  20. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    175
    мене не ми е товар воопшто...ке ја изгубам кога ке мислам дека тој е оној вистинскиот... :D можеби старомодно но тоа е моето мислење...не би ја изгубила заради љубопитност и слични ствари :)